Monika Sewastianowicz

Monika Sewastianowicz

Kontakt: M.Sewastianowicz@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Miejsce zatrudnienia nie przesądza o wybitności - przepisy o stypendium do poprawki

Szkolnictwo wyższe

Przepisy o stypendium dla wybitnych młodych naukowców są zbyt restrykcyjne. Niektórzy naukowcy tracą świadczenie, jeżeli nie zostaną zatrudnieni jako nauczyciele akademiccy, mimo że stypendium na trzy lata przyznano im na ostatnim roku w szkole doktorskiej. Konieczne są zmiany w tym zakresie - zwraca uwagę nasz czytelnik w zgłoszeniu do akcji "Poprawmy Prawo".

04.01.2024

Sportowe Talenty do poprawki - baza powinna zawierać tylko niektórych uczniów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W wyniku zeszłorocznej wrzutki do ustawy zakazującej sprzedaży napojów energetyzujących szkoły mają przeprowadzać testy sprawnościowe dla uczniów oraz przekazywać informacje o wynikach oraz o wadze i wzroście ucznia do bazy Sportowe Talenty. Wątpliwości budzi zarówno tryb wprowadzenia zmian, jak i szeroki zakres przetwarzanych danych - zwraca uwagę nasz czytelnik, który sugeruje wprowadzenie zmian.

03.01.2024

Prezydent nie król, ale krytykować go wolno z umiarem

Znieważenie głowy państwa jest nadal przestępstwem, ściganym z oskarżenia publicznego. Część prawników opowiada się jednak za uchyleniem tego przepisu, tym bardziej, że ETPCz w swoich orzeczeniach kwestionował podobne rozwiązania obowiązujące w innych krajach. Zgodni są jednak, że przedstawiciele zawodów zaufania publicznego powinni ważyć słowa, a jeśli przekroczą granice - odpowiadać dyscyplinarnie.

03.01.2024

Uczelnie dostaną dodatkowe pieniądze na utrzymanie akademików

W uzgodnieniu z kierownictwem ministerstwa, ale też wykorzystując swoje uprawnienia, podjąłem decyzję o przekazaniu uczelniom kwoty 150 mln zł na remonty akademików oraz poprawę sytuacji socjalnej i bytowej studentów. Z tych dofinansowań skorzysta 87 uczelni w Polsce, które mają akademiki, które mają bazę noclegową dla studentów - zapowiedział minister nauki Dariusz Wieczorek.

02.01.2024

Szkolne doradztwo zawodowe - wystarczą studia podyplomowe

Zarządzanie oświatą

W ostatnich klasach publicznych szkół podstawowych oraz w publicznych szkołach ponadpodstawowych uczniowie mają zajęcia doradztwa zawodowego. Może je poprowadzić osoba, która posiada kwalifikacje określone w rozporządzeniu - ukończyła odpowiednie studia i posiada przygotowanie pedagogiczne.

02.01.2024
1    95  96  97  98  99  100  101  102  103    2262