Monika Sewastianowicz

Monika Sewastianowicz

Kontakt: M.Sewastianowicz@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Mucha: Religia to nie religioznawstwo

Zarządzanie oświatą

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz uważa, że godzina lekcji religii w tygodniu powinna być obowiązkowa dla wszystkich uczniów, skoro żyjemy w cywilizacji europejskiej, która wyrosła z chrześcijaństwa. Inne spojrzenie na tę kwestię reprezentuje wiceminister edukacji Joanna Mucha, która wskazuje, że religia to nie to samo co religioznawstwo.

07.10.2024

Dziecko z Ukrainy może uczyć się u siebie, ale bez świadczenia w Polsce

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Wiceministra edukacji Joanna Mucha powiedziała w poniedziałek, że nie potwierdziły się prognozy, że po powiązaniu wypłaty 800 plus z obowiązkiem szkolnym do systemu edukacji trafi od 60 do 80 tys. ukraińskich dzieci. Dodała, że liczba ta jest znacznie niższa – 20 tys. Wcześniej MEN miał problem z oszacowaniem liczby uczniów.

07.10.2024

Wniosek o wyprawkę szkolną można złożyć do końca listopada

Domowe finanse Szkoła i uczeń

Do 30 listopada 2024 r. można składać wnioski o świadczenie z programu Dobry Start na rok szkolny 2024/2025. Nie ma tu żadnego limitu dochodowego, więc 300 zł może otrzymać rodzic każdego ucznia. Po tym terminie nie będzie już można wnioskować o wyprawkę. Z szacunków wynika, że w tym roku z programu skorzystać ma łącznie ponad 4,4 mln dzieci.

03.10.2024

Jedna religia tygodniowo, przed lub po innych lekcjach - projekt trafił do konsultacji

Zarządzanie oświatą

Do konsultacji trafił projekt noweli rozporządzenia w sprawie nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowelizacja przewiduje, że nauka religii i etyki będzie odbywała się wymiarze jednej godziny tygodniowo. Lekcja ma znaleźć się w planie przed lub po lekcjach obowiązkowych. Sprawa budzi ogromne kontrowersje ze strony środowiska kościelnego, ministra zapowiedziała rozmowy zarówno z Konferencją Episkopatu Polski jak i kościołami mniejszościowymi.

01.10.2024

Turystyka powodziowa - prawo zawsze przegra z głupotą, ale można je poprawić

Prawo cywilne Powódź

Od ostatniej dużej powodzi w Polsce minęło czternaście lat - to okres, w którym zliberalizowano przepisy dotyczące wchodzenia i wjeżdżania na wały przeciwpowodziowe, prawdopodobnie licząc na ludzki rozsądek. Ostatnie przykłady pokazują, że niesłusznie - warto nowo nabyte doświadczenia wziąć pod uwagę i zadbać o skuteczniejsze narzędzia do zapobiegania takim sytuacjom.

21.09.2024
1    14  15  16  17  18  19  20  21  22    2260