Patrycja Rojek-Socha

Patrycja Rojek-Socha

Kontakt: Patrycja.Rojek@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Sejm: Nadzwyczajna komisja zaczyna prace nad zmianami w konstytucji

Administracja publiczna Ukraina

Możliwość konfiskowania majątków osób, które wspierają działalność Rosji, oraz opodatkowanie firm, które nie wycofały się z tamtejszego rynku - to jedna z proponowanych zmian w konstytucji. Inna miałaby pozwolić na finansowanie armii bez konieczności przejmowania się zadłużaniem państwa. Prace na tym projektem rozpoczęła w czwartek sejmowa komisja nadzwyczajna.

09.02.2023

Praktyka praktyce nierówna - wśród prawników spór, czy powinna być odpłatna

Prawnicy Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Zgodnie z obecnymi przepisami studenckie praktyki mogą być odpłatne i muszą trwać - w przypadku jednolitych studiów magisterskich - minimum 6 miesięcy. Wynagrodzenie za praktykowanie nie jest jednak obowiązkowe, dlatego część kancelarii oferuje praktyki darmowe. Samo środowisko jest w tym zakresie podzielone - część prawników uważa, że to rodzaj szkolenia więc nie powinno się płacić, inni że za każdą pracę należy się godna płaca.

09.02.2023

Ustawy przyjęte przez Sejm na posiedzeniu 8 lutego 2023

W wieczornym bloku głosowań w środę 8 lutego Sejm odrzucił wszystkie poprawki zaproponowane przez Senat do noweli o Sądzie Najwyższym, przyjął nowelizację przepisów o egzekucji administracyjnej oraz m.in. ustawę wiatrakową. Przegłosowano też Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

08.02.2023

Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu do ustawy o Sądzie Najwyższym

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sejm odrzucił 14 poprawek Senatu do noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, która ma odblokować fundusze dla Polski z unijnego Krajowego Planu Odbudowy. Wśród nich m.in. takie, które do rozpatrywania spraw dyscyplinarnych sędziów miały uprawniać Izbę Karną SN. Teraz czas na ruch prezydenta, jeśli podpisze, dyscyplinarkami sędziowskimi zajmie się Naczelny Sąd Administracyjny.

08.02.2023

Wiceminister Frydrych: Sędzia ma obywatelskie prawo do pozwu w sprawie swojego wynagrodzenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowskie pozwy dotyczące „zamrożonych” wynagrodzeń to realizacja prawa do sądu przysługującego sędziom, tak jak każdemu obywatelowi. O zasadności takich roszczeń rozstrzygnie zawsze sąd, przy czym w przypadku pozwu złożonego przez sędziego powinien być to inny sąd, niż jego jednostka macierzysta – jego pracodawca – mówi wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych.

08.02.2023
1    234  235  236  237  238  239  240  241  242    955