Psychodeliki. Rynek kwitnie, a badania naukowe są blokowane przez przepisy

Pacjent Opieka zdrowotna

Rośnie rynek psychodelików, podobnie jak nielegalnych terapii z ich zastosowaniem. Jednocześnie pozyskanie ich do badań naukowych jest obwarowane administracyjnie. Polskie przepisy kwalifikują bowiem psychodeliki jako substancje o braku zastosowań medycznych i wysokim potencjale nadużywania. Jednocześnie światowe badania wskazują, że mogą być wykorzystane w leczeniu np. depresji, zespołu stresu pourazowego czy wspierać opiekę paliatywną.

12.06.2024

Rząd szykuje koncentrację świadczeń

Pacjent

Rząd pracuje nad zmianami w szpitalnictwie. Chodzi m.in. o koncentrację świadczeń i profilowanie szpitali. W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano we wtorek informację o projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej.

11.06.2024

Wiek nie jest już kryterium kwalifikacji do badań prenatalnych

Pacjent Opieka zdrowotna

Dostęp do badań prenatalnych jest łatwiejszy i szerszy. Nie ma już granicy wieku 35 lat. Nie obowiązują obecne dotychczasowe kryteria kwalifikacji do udziału w programie badań prenatalnych. Rozporządzenie precyzuje także termin, w którym powinny zostać wykonane priorytetowe badania prenatalne.

10.06.2024

Nocna i świąteczna pomoc przy SOR. Obowiązek znów odroczony

Pacjent Opieka zdrowotna

Przepis, że każdy szpital, w którym znajduje się SOR, ma obowiązek posiadania w tym samym budynku miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej znów odroczono - wejdzie w życie dopiero 31 grudnia 2024 roku. SOR nie zastępuje lekarza POZ ani przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ). Obecnie w praktyce bywa różnie, a na SOR zgłaszają się pacjenci, którzy nie wymagają natychmiastowej pomocy. Wydłuża to kolejkę oczekujących na pilną pomoc.

08.06.2024

Ankieta online to nie badanie. Sąd podzielił pogląd Rzecznika Praw Pacjenta

Pacjent Opieka zdrowotna

Wypełnienie ankiety - formularza - przez pacjenta nie jest równoznaczne z przeprowadzeniem u niego badania. Zdaniem sądu lekarz powinien również zapoznać się z dostępną dokumentacją medyczną pacjenta - mówi Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. Po orzeczeniu WSA zapowiedział intensywniejsze działania wobec tych „receptomatów”, które wystawiają recepty na leki opioidowe, psychotropowe oraz marihuanę medyczną bez badania pacjenta lub wcześniejszego potwierdzenia leczenia w dokumentacji medycznej.

05.06.2024

Leczenie za granicą "na NFZ" tylko w określonych sytuacjach

Pacjent Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje leczenie za granicą tylko w ściśle określonych przypadkach. W zeszłym roku wydał 126 takich zgód. Wniosków wpłynęło 160. Najwięcej w Unii Europejskiej kosztowało leczenie pacjenta w zakresie chirurgii onkologicznej – ok. 740 tys. złotych. Łącznie przez 20 lat NFZ wydał 2087 zgód na leczenie za granicą.

03.06.2024

Kara dla szpitala, który nie przeprowadzi legalnej aborcji

Pacjent Zawody medyczne

Szpital, który ma umowę z NFZ na udzielanie świadczeń z ginekologii i położnictwa, jest zobowiązany do wykonania zakończenia ciąży, w miejscu udzielania świadczeń, niezależnie od powstrzymania się od wykonania aborcji przez lekarza wykonującego zawód w tym szpitalu, powołującego się na klauzulę sumienia - zakłada to rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, które weszło w życie pod koniec maja.

01.06.2024

1 czerwca - rozpoczyna się rządowy program finansowania in vitro

Pacjent Finansowanie zdrowia

Z finansowania mogą skorzystać pary, które mają potwierdzoną dokumentacją medyczną niepłodność lub co najmniej przez rok przechodziły nieskuteczne leczenie. Szacuje się, że w Polsce niepłodność może dotyczyć ok. trzech mln osób. Wsparcie otrzymają też pacjenci przed lub w trakcie leczenia onkologicznego. Ministerstwo Zdrowia wybrało 58 ośrodków, do których mogą zgłaszać się pacjenci.

01.06.2024

Kto i kiedy przejrzy wyniki sekcji zwłok

Pacjent

Zasady dostępu do wyników sekcji zwłok zmarłego zależą od okoliczności, w których nastąpiła jego śmierć. Między innymi od tego, czy doszło do niej podczas pobytu w podmiocie wykonującym działalność leczniczą, na przykład w szpitalu, czy zachodzi podejrzenie, iż była ona wynikiem przestępstwa lub czy u zmarłego rozpoznano lub podejrzewano zakażenie lub chorobę zakaźną.

01.06.2024

Były minister zdrowia z zarzutem przekroczenia uprawnień

Prawo karne Pacjent Zawody medyczne

Zarzut przekroczenia uprawnień za upublicznienie informacji o lekach zażywanych przez jednego z lekarzy usłyszał były minister zdrowia Adam N. Dane te podał w mediach społecznościowych, odnosząc się do materiału o problemach z wystawianiem recept wyemitowanego w telewizyjnym serwisie informacyjnym.

28.05.2024

Płytki krwi coraz bardziej potrzebne. Zmieniono limity

Pacjent

Krwiodawcy mogą teraz częściej oddać płytki krwi, bo zniesione zostały limity i wymagane są krótsze przerwy między pobraniami. To korzystna zmiana, bo zapotrzebowanie na nie jest ogromne. Płytki krwi są szczególnie potrzebne są dla pacjentów onkologicznych. Można je jednak oddać tylko w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - odległość może być barierą dla krwiodawców.

25.05.2024

Nowa lista antywywozowa leków, a na niej 238 pozycji

Pacjent Farmacja

Tak zwana lista antywywozowa obejmuje leki, określone produkty żywnościowe i wyroby medyczne, które mogą stać się produktem deficytowym, dlatego potrzebne są specjalne regulacje. W wykazie znalazło się 238 pozycji, między innymi środki stosowane u dzieci w diecie eliminacyjnej mlekozastępczej a także stosowany w leczeniu cukrzycy Ozempic. Nowy wykaz ma obowiązywać od 27 maja 2024 r.

24.05.2024

Zniesienie limitów na tomografię komputerową pomogło... na chwilę

Pacjent Opieka zdrowotna

Na badanie tomografem komputerowym czy rezonansem magnetycznym czeka się coraz dłużej. Do tego dochodzi długi czas oczekiwania na jego opis. W rezultacie diagnoza opóźnia się miesiącami. Tymczasem w większości przypadków badania obrazowe są podstawą rozpoznania klinicznego. Ministerstwo Zdrowia widzi problem i zapowiada zmiany. Nie zdradza jednak, w jakim kierunku miałyby one pójść. Dla pacjentów na razie nic się nie zmieni.

24.05.2024

Dr Gawrońska: 20 proc. błędów w szpitalach dotyczy identyfikacji pacjenta i leków

Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie

Wiele szpitali ma już wprawdzie nowoczesne roboty, ale przestarzałą logistykę. Prawie 20 proc. wszystkich błędów w trakcie hospitalizacji dotyczy ustalania tożsamości chorego i identyfikacji leków. Cyfryzacja procesów logistycznych przekłada się też na bezpieczeństwo personelu medycznego. Pozwala na jego odciążenie i uniknięcie nawet połowy zdarzeń niepożądanych – podkreśla dr Anna Gawrońska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

24.05.2024

Godna śmierć w szpitalu to ryzyko. Brakuje wytycznych

Pacjent Zawody medyczne

Medycyna ma coraz więcej możliwości podtrzymywania życia, nawet gdy ono nieodwracalnie zanika. Lekarz - zajmując się pacjentem u kresu życia - rozstrzyga między obowiązkiem ratowania, a prawem chorego do godnej śmierci. Brak wytycznych, jak w takich sytuacjach postępować, naraża pacjenta na dodatkowe cierpienie, a lekarza na odpowiedzialność, w tym karną.

23.05.2024

Pacjent zgłosi się do poradni kardiologicznej poprzez centralną e-rejestrację

Pacjent Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić pilotaż centralnej e-rejestracji na wybrane świadczenia w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS). Potrwa około roku. Pacjent będzie mógł samodzielnie, elektronicznie, znaleźć dostępny termin wizyty w ramach opieki kardiologicznej, profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi. Nabór do programu pilotażowego będzie prowadzony przez NFZ z uwzględnieniem kolejności zgłoszeń.

22.05.2024

Nierzetelny dietetyk zostanie ukarany – może nawet utracić prawo do wykonywania zawodu

Pacjent Zawody medyczne

Pacjenci korzystający z usług dietetyków będą bezpieczniejsi – osoby udzielające porad żywieniowych niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną będą podlegać odpowiedzialności zawodowej. Za najcięższe przewinienia grozi im nawet utrata prawa do wykonywania zawodu na okres 10 lat. Karane będzie również posługiwanie się tytułem zawodowym dietetyka bez wymaganych uprawnień.

22.05.2024

Dawkowanie na receptach. Mililitry nie zastąpią tabletek i kropli

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Lekarz będzie mógł wpisać na recepcie rocznej dawkowanie w co najmniej kilku schematach. Rozwiązanie ma być elastyczne. W przypadku środka antykoncepcyjnego będzie możliwość uwzględnienia siedmiodniowej przerwy w cyklu jego stosowania. Pacjent, tak jak obecnie, będzie miał na recepcie instrukcję dawkowania podawaną w tabletkach czy kroplach, a nie mililitrach czy gramach.

21.05.2024

Szpital może wysłać pacjentowi wyniki badań pocztą

Pacjent

Placówka medyczna może wysłać pacjentowi wyniki badań pocztą zarówno tradycyjną, jak i elektroniczną. Jeśli wynik dla pacjenta jest niekorzystny i wymaga niezwłocznego podjęcia lub kontynuacji leczenia, placówka medyczna powinna skontaktować się z pacjentem na różne sposoby. Jeśli to jest bezskuteczne, może także skontaktować się z osobą upoważnioną przez pacjenta w dokumentacji medycznej. Tymczasem pacjenci zgłaszają do Rzecznika Praw Pacjenta skargi m.in. dotyczące zbyt późnego przekazania informacji o złych wynikach.

20.05.2024

RPP: Wysyłka pacjentowi dokumentacji medycznej na żądanie obowiązkiem placówki

Pacjent

15 maja 2024 r. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie zapadł wyrok (sygn. akt V SA/Wa 1827/23), dotyczący kwestii udostępniania dokumentacji medycznej pacjentom. Sąd oddalił skargę podmiotu leczniczego i przyznał rację Rzecznikowi Praw Pacjenta w kwestii tego, że pacjent ma prawo żądać, aby placówka medyczna wysłała mu kopię jego dokumentacji medycznej pocztą na adres zamieszkania.

17.05.2024