Nierzetelny dietetyk zostanie ukarany – może nawet utracić prawo do wykonywania zawodu

Pacjent Zawody medyczne

Pacjenci korzystający z usług dietetyków będą bezpieczniejsi – osoby udzielające porad żywieniowych niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną będą podlegać odpowiedzialności zawodowej. Za najcięższe przewinienia grozi im nawet utrata prawa do wykonywania zawodu na okres 10 lat. Karane będzie również posługiwanie się tytułem zawodowym dietetyka bez wymaganych uprawnień.

22.05.2024

Dawkowanie na receptach. Mililitry nie zastąpią tabletek i kropli

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Lekarz będzie mógł wpisać na recepcie rocznej dawkowanie w co najmniej kilku schematach. Rozwiązanie ma być elastyczne. W przypadku środka antykoncepcyjnego będzie możliwość uwzględnienia siedmiodniowej przerwy w cyklu jego stosowania. Pacjent, tak jak obecnie, będzie miał na recepcie instrukcję dawkowania podawaną w tabletkach czy kroplach, a nie mililitrach czy gramach.

21.05.2024

Szpital może wysłać pacjentowi wyniki badań pocztą

Pacjent

Placówka medyczna może wysłać pacjentowi wyniki badań pocztą zarówno tradycyjną, jak i elektroniczną. Jeśli wynik dla pacjenta jest niekorzystny i wymaga niezwłocznego podjęcia lub kontynuacji leczenia, placówka medyczna powinna skontaktować się z pacjentem na różne sposoby. Jeśli to jest bezskuteczne, może także skontaktować się z osobą upoważnioną przez pacjenta w dokumentacji medycznej. Tymczasem pacjenci zgłaszają do Rzecznika Praw Pacjenta skargi m.in. dotyczące zbyt późnego przekazania informacji o złych wynikach.

20.05.2024

RPP: Wysyłka pacjentowi dokumentacji medycznej na żądanie obowiązkiem placówki

Pacjent

15 maja 2024 r. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie zapadł wyrok (sygn. akt V SA/Wa 1827/23), dotyczący kwestii udostępniania dokumentacji medycznej pacjentom. Sąd oddalił skargę podmiotu leczniczego i przyznał rację Rzecznikowi Praw Pacjenta w kwestii tego, że pacjent ma prawo żądać, aby placówka medyczna wysłała mu kopię jego dokumentacji medycznej pocztą na adres zamieszkania.

17.05.2024

W Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne projektów aborcyjnych

Pacjent

Do udziału zgłosiło się 30 organizacji i 307 osób. Organizacje dostały po cztery minuty na przedstawienie stanowiska, osoby indywidualne - po dwie. O kolejności zabierania głosu decydował termin złożenia zgłoszenia. Trwało osiem godzin i zakończyło się o godzinie 18.22. W wystąpieniach wybrzmiały zarówno stanowiska przeciwników aborcji, jak i zwolenników liberalizacji prawa regulującego tę sprawę.

16.05.2024

NFZ nie będzie karał za odmowę wydania tabletki "dzień po" osobie małoletniej

Pacjent Farmacja

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował, że zarówno wymaganie przez farmaceutę przedstawienia przez małoletniego pacjenta zgody opiekuna na wystawienie recepty, jak i odmowa udzielenia takiej usługi farmaceutycznej osobie poniżej 18. roku życia ze względu na brak zgody opiekuna, "nie będą stanowić naruszenia zasad realizacji programu pilotażowego".

15.05.2024

E-rejestracja do specjalisty nieprędko wyprze zapisy "na zeszyt"

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Pacjenci, usiłujący bezskutecznie nawet przez kilka dni dodzwonić się do poradni lub wyczekujący godzinami przed drzwiami, aby zapisać siebie lub bliską osobę, mówią o naruszonej godności. E-rejestracja, którą już od 1 czerwca zapowiada minister zdrowia, tego nie naprawi. Będzie to pilotaż w zakresie podobnym do pilotażu sprzed dwóch lat, o którego wynikach jest cisza. Teraz, podobnie jak dwa lata temu, e-rejestracja ma objąć tylko kardiologię i wybrane badania.

14.05.2024

NIK: Coraz więcej białych plam w leczeniu stomatologicznym na NFZ

Pacjent Opieka zdrowotna

Z roku na rok spada liczba gabinetów stomatologicznych, które chcą podpisywać umowy z NFZ na usługi dentystyczne. Powodem jest m.in. zbyt niska wycena świadczeń przez publicznego płatnika i ograniczony zakres usług refundowanych przez Fundusz. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że we wszystkich województwach były rejony, gdzie nie było dostępu do dentysty na NFZ.

07.05.2024

Tabletka "dzień po" w aptece. Ani usługa, ani świadczenie

Pacjent

Publikacja rozporządzenia, czyli wejście w życie planu "B", nie oznacza, że już 1 maja pacjentki otrzymają pigułkę w aptece bez recepty wystawionej uprzednio przez lekarza. Przystąpienie do pilotażu wymaga bowiem od aptek szeregu czasochłonnych procedur. Otwarte pozostaje też pytanie, ile z nich się na to zdecyduje. Farmaceuci ostrzegają, że ubezpieczyciele aptek mają wątpliwości, czy przepisy proponowane przez resort zdrowia są zgodne z innymi aktami prawnymi.

30.04.2024

Prof. Parczewski: Wiele krajów upraszcza testowanie na obecność HIV

Pacjent Opieka zdrowotna

Świat poszedł o krok do przodu - wiele krajów upraszcza testowanie, demedykalizuje je na rzecz prostszego samotestowania i szerszych programów przesiewowych, prowadzonych na przykład w klubach, dyskotekach czy punktach mobilnych – mówi w rozmowie z Prawo.pl prof. Miłosz Parczewski, konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych.

29.04.2024

"Klauzula wyższego dobra" niekoniecznie dobra dla pacjentów

Pacjent Zawody medyczne

Wątpliwości budzi zniesienie odpowiedzialności karnej za uszkodzenie zdrowia pacjenta, w sytuacji gdy błędy medyczne i zdarzenia niepożądane są nierzadko ukrywane: nie rejestruje się ich ani nie analizuje. Nie do końca zasadny jest także argument lekarzy o pracy pod presją, w obawie przed karą. Rocznie oskarżanych jest zaledwie pół promila lekarzy i pielęgniarek. Tworzone za Zbigniewa Ziobry działy do spraw błędów medycznych w prokuraturach regionalnych wkrótce mają być zlikwidowane.

27.04.2024

Pacjenci dopłacali do badania "na NFZ". Teraz przychodnia zwraca im pieniądze

Pacjent Finansowanie zdrowia

Pomorski oddział NFZ skontroluje przychodnię, która pobierała dodatkowe opłaty od pacjentów za szybsze uzyskanie opisu badania tomografii komputerowej. - Dopuszczenie takiej dopłaty byłoby otwarciem szeroko drzwi do różnego rodzaju patologii, jak np. dopłata za ciepłą wodę, wygodne łóżko, prywatny pokój - przestrzegają prawnicy. Sama placówka przyznaje, że jej działanie było niewłaściwe i zapowiada zwrot pobranych opłat pacjentom. Niezależnie od tego przychodni może grozić finansowa kara.

26.04.2024

Ambulans wydmuszka, czyli prowizorka na imprezach masowych

Pacjent Zawody medyczne

Nieprawidłowo założony kołnierz ortopedyczny poszkodowanemu zawodnikowi i bezprawne użycie logo wojewódzkiej stacji ratownictwa medycznego każą pytać o jakość zabezpieczenia imprez masowych. Zdaniem prawników, firma, z którą klub sportowy podpisuje umowę, powinna być zarejestrowana jako podmiot leczniczy. W praktyce jest przyzwolenie na prowizorkę.

25.04.2024

Resort zdrowia bada koszty szerszej refundacji przeciwbólowych opioidów

Pacjent Farmacja

Zapewnienie każdemu pacjentowi dostępu do odpowiedniej zindywidualizowanej terapii przeciwbólowej - to jeden z postulatów ekspertów. Zwracają uwagę, że przeciwbólowe leki opioidowe mają niejednolitą refundację lub są nierefundowane. Ministerstwo Zdrowia przygotowało wniosek do AOTMiT dotyczący ujednolicenia i poszerzenia wskazań refundacyjnych. Zmiany mogłyby się pojawić jesienią 2024 r.

24.04.2024

Waloryzacja opłat za pobyt w sanatorium? Wiążącej decyzji nie ma

Pacjent Opieka zdrowotna

Opłata za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatorium, którą ponoszą pacjenci, powinna wzrosnąć. Tak wynika z przepisów. Podwyżki zależą bowiem od inflacji, a ta przekroczyła próg 5 proc. Branża oczekuje odmrożenia cen, tym bardziej, że byłby to już drugi rok z rzędu, gdy Ministerstwo Zdrowia zatrzymuje waloryzację. Resort zdrowia odpowiada Prawo.pl, że wiążących decyzji w sprawie opłat ponoszonych przez kuracjuszy za pobyt w sanatorium jeszcze nie ma.

22.04.2024

RPO: Zasad wystawiania recept farmaceutycznych nie można zmieniać rozporządzeniem

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Prawo farmaceutyczne dopuszcza wystawienie recepty farmaceutycznej wyłącznie w sytuacji „zagrożenia zdrowia”, do których nie można zaliczyć ryzyka wystąpienia nieplanowanej ciąży - zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek. Ponadto - podkreśla - że przyjęcie projektu w sprawie tabletki "dzień po" doprowadziłoby do tego, że farmaceuta uzyskałby szersze uprawnienia od lekarza w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych wobec pacjentów małoletnich.

18.04.2024

Leczenie otyłości olbrzymiej ma być bardziej dostępne

Pacjent Opieka zdrowotna

Program pilotażowy w zakresie specjalistycznej opieki nad pacjentami z otyłością olbrzymią będzie przedłużony do 30 czerwca 2026 r. Ma to zwiększyć liczbę pacjentów, którzy z takiej opieki skorzystają, co przełoży się na ich szybszy powrót do aktywności zawodowej i zmniejszy liczbę powikłań. W efekcie koszt dla państwa ponoszony z tego tytułu będzie niższy.

18.04.2024

Balicki: W sprawie dalszej reformy psychiatrii są tylko ogólne deklaracje

Pacjent

Na marcowym posiedzeniu Rady ds. Zdrowia Psychicznego Ministerstwo Zdrowia nie przedstawiło ani planu działania, ani harmonogramu, ani listy zaproszonych do współpracy ekspertów, a są to warunki niezbędne, żeby reforma psychiatrii mogła zakończyć się sukcesem -  podkreśla dr Marek Balicki, były minister zdrowia i były pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii.

18.04.2024

Leszczyna: Pierwsze elementy e-rejestracji od 1 czerwca

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wdrażanie e-rejestracji będzie stopniowe, a od czerwca obejmie określone specjalizacje. E-rejestracja służyć będzie pacjentom do zapisywania się, odwoływania wizyt, a koordynatorzy będą pilnować, by w systemie nie było niewykorzystanych "okienek" - zapowiedziała we wtorek minister zdrowia Izabela Leszczyna.

16.04.2024

Brakuje lekarzy specjalistów medycyny ratunkowej. MZ wydłuża termin dla SOR­-ów

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Szpitalne oddziały ratunkowe (SOR) dostaną czas do końca tego roku na zorganizowanie świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz na zapewnienie ordynatora SOR-u, którym będzie mógł być lekarz z odpowiednią specjalizacją. Ponad jedna trzecia SOR-ów do końca czerwca miałaby problem ze spełnieniem jednego z tych warunków.

16.04.2024