Rośnie władza prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Rynek i konsument

Prawo do ustalenia tożsamości osób zaangażowanych w przepływ środków finansowych, informacji o rachunkach bankowych, możliwość zlecenia kontrolowanego zakupu czy usunięcia domeny, a przede wszystkim przeprowadzenia przeszukania w przypadku podejrzenia naruszenia praw konsumentów. Takie nowe uprawnienia ma zyskać prezes UOKiK.

22.01.2020

Rzecznik nie pomaga pasażerom, bo nie ma kim i za co

Prawo cywilne Rynek i konsument

Istniejący o kwietnia ubiegłego roku Rzecznik Praw Pasażera nie wykonuje w pełni swoich zadań, ponieważ nie otrzymał odpowiedniego zespołu ani funduszy na działalność. Do rzecznika wpłynęło już kilka tysięcy spraw, ale on niewiele z nich rozpatruje, ponieważ instytucja ma na razie tylko dwuosobową obsadę.

19.01.2020

Zakupy podwyższonego ryzyka w portalach społecznościowych

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Coraz popularniejsze stają się internetowe strony na portalach społecznościowych, na których użytkownicy sprzedają używane ubrania, obuwie czy biżuterię. Część z rzeczy pochodzi z limitowanych edycji, więc w grę wchodzi zapłata niemałych sum. Gdy rzecz okazuje się być niezgodna z opisem, kupujący może dochodzić swoich praw, ale nie jest to proste.

18.01.2020

UOKiK sprawdza kancelarie odszkodowawcze zajmujące się sprawami frankowiczów

Rynek i konsument

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza zasady ustalania wynagrodzenia przez kancelarie, które pomagają w dochodzeniu roszczeń z umów o tzw. polisolokaty, kredyty hipoteczne oraz obligacje korporacyjne GetBack. W toku są trzy postępowania, są też już pierwsze decyzje. Urząd radzi też frankowiczom, na co zwracać uwagę w umowach.

17.01.2020

Kasztelan-Świetlik: Kara dla Volkswagena może pomóc w walce o odszkodowania

Prawo cywilne Rynek i konsument

Prezes UOKiK orzeka o naruszeniu zbiorowych interesów konsumentów, a idąc do sądu cywilnego po odszkodowanie wskazujemy naruszenie indywidualnego interesu. Decyzja prezesa UOKiK może więc pomóc w procesie dowodzenia, że do naruszenia doszło, ale i tak trzeba wykazać, że ponieśliśmy z tego tytułu szkodę - mówi Bernadeta Kasztelan-Świetlik

16.01.2020

UOKiK: Sąd potwierdza, że Bank Millenium wprowadzał klientów w błąd

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wobec Banku Millennium nakładającą ponad 20 mln zł kary za wprowadzanie w błąd frankowiczów - poinformował UOKiK. Chodzi o skutki wpisu do rejestru klauzul niedozwolonych i zniechęcanie do dochodzenia roszczeń.

14.01.2020

UOKiK finalizuje postępowanie w sprawie manipulowania przez Volkswagena wskaźnikami spalin

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Postępowanie dotyczące manipulowania wskaźnikami emisji spalin w samochodach koncernu Volkswagen jest na końcowym etapie - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji o Konsumentów. Zakończono analizę materiału dowodowego, o czym poinformowano pełnomocnika spółki. Następnym krokiem będzie wydanie decyzji.

13.01.2020

Dowód jako zastaw wciąż popularny, chociaż bezprawny

Prawo cywilne Rynek i konsument RODO

Zgodnie z prawem nikt nie może wymagać od obywatela pozostawienia dowodu osobistego, ale praktyka zatrzymywania dokumentu tożsamości lub jego kserowania ma nadal miejsce, np. w wypożyczalniach sprzętu narciarskiego. Prezes UODO radzi, by w zastaw nie zostawiać dowodów osobistych ani innych dokumentów potwierdzających tożsamość

09.01.2020

Polsat zapłaci 35 mln kary za blokowanie meczów  

Rynek i konsument

Cyfrowy Polsat utrudniał swoim abonentom bezpłatne oglądanie meczów podczas Euro 2016 poprzez usunięcie ich z ogólnodostępnych kanałów ZDF i Das Erste z automatycznej listy programów na dekoderach. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył za to na spółkę prawie 35 mln zł kary.

03.01.2020

UOKiK: Prawie pół miliona interwencji rzeczników w 2018 roku

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Rynek i konsument

Ponad 475 tys. porad, 52 tys. interwencji u przedsiębiorców, pomoc procesowa w blisko 4 tys. spraw, to efekty pracy rzeczników konsumentów w 2018 r. - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według UOKiK, bardzo wzrosła liczba skarg na usługi turystyczne i związane ze zdrowiem i nadal są w poziomie ochrony w różnych częściach kraju.

02.01.2020

Operatorzy telekomunikacyjni z nowymi obowiązkami

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Od 25 grudnia 2019 roku operatorzy telekomunikacyjni muszą udostępnić regulamin świadczenia usług na papierze lub innym trwałym nośniku, a także podawać do publicznej wiadomości cennik.

27.12.2019

Prezes UOKiK podał się do dymisji

Rynek i konsument

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał złożył na ręce premiera Mateusza Morawieckiego dymisję - poinformował w poniedziałek UOKiK. Dymisja została przyjęta. Złożenie dymisji przez Marka Niechciała ma związek z powołaniem go na członka zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

23.12.2019

Prawo do reklamacji w ferworze przedświątecznych zakupów

Prawo cywilne Rynek i konsument

Prezent, który nie trafił w gusta obdarowanego, podobnie zresztą jak każdy przedmiot czy usługę zakupioną „dla siebie”, możemy zwrócić jedynie wtedy, gdy polityka danego sklepu przewiduje taką możliwość. Inaczej jest tylko w przypadku produktów wadliwych - pisze Agnieszka Kowalczyk-Zagaj, radca prawny w kancelarii Modzelewska&Paśnik.

22.12.2019

Booking.com dostosowuje się do unijnego prawa

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Firma Booking.com zobowiązała się do wprowadzenia zmian w sposobie przedstawiania konsumentom ofert, rabatów i cen. Gdy te nowe zmiany zostaną w pełni zastosowane przy funkcji rezerwacji, konsumenci powinni mieć większą możliwość dokonywania świadomych porównań zgodnie z wymogami prawa konsumenckiego UE

21.12.2019

Airbnb to platforma online, nie pośrednik nieruchomości

Prawo cywilne Rynek i konsument

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził w czwartek, że serwis Airbnb nie może być objęty wymogami takimi jak pośrednicy nieruchomości, bo jest to przede wszystkim platforma online. To orzeczenie może przełożyć się na traktowanie tego pośrednika między oferującymi nieruchomości na wynajem krótkoterminowy, a osobami poszukującymi tego rodzaju zakwaterowania

19.12.2019

Warta ukarana za opóźnienia w wypłacaniu odszkodowań

Prawo cywilne Rynek i konsument

Niewypłacenie w ustawowym terminie odszkodowań z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych - to przyczyna nałożenia przez Komisję Nadzoru Finansowego kary w wysokości 200 tys. złotych na Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji „Warta".

18.12.2019

SN: Cały majątek upadłego konsumenta wchodzi do masy upadłości

Prawo cywilne Rynek i konsument

Z dniem ogłoszenia upadłości współmałżonka nieprowadzącego działalności gospodarczej, pozostającego we wspólności majątkowej, między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa, a cały majątek wspólny wchodzi do masy upadłości - stwierdził w uchwale siedmiu sędziów Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. To ważna uchwała w związku ze zmianami w prawie upadłościowym.

17.12.2019

Minister: Bez odstrzału dzików nie opanujemy ASF

Środowisko Rynek i konsument

Przymuszanie myśliwych do odstrzału i nowe uprawnienia dla wojska i policji - to niektóre ze zmian zaproponowanych w specustawie dotyczącej odstrzału sanitarnego dzików. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że trafi ona na jedno z najbliższych posiedzeń Sejmu.

11.12.2019

SN: Cel zmowy cenowej wystarczy do ukarania firmy

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie musi udowadniać, że porozumienie cenowe wywarło negatywny skutek na rynku, ponieważ zakazane są porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku - orzekł Sąd Najwyższy rozpatrując kasację dotyczącą handlu rowerami.  

09.12.2019

SN: Warunki rozwiązania umowy z operatorem muszą być czytelne

Prawo cywilne Rynek i konsument

Udostępnienie sygnału, sposób zapłaty i cena - to są cechy świadczenia głównego operatora i nie mogą być zaskarżone jako klauzule niedozwolone - orzekł Sąd Najwyższy i uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego z powodu orzeczenia ponad żądanie, co do zapisu, którego we wzorcu umowy nie było.

09.12.2019