SN: Stawienie się w wojsku po pijanemu nie jest przestępstwem

Prawo karne

Nie można ukarać na podstawie kodeksu karnego osób, które stawiły się na wezwanie jednostki wojskowej w celu odbycia ćwiczeń, ale były pijane - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego. W takiej sytuacji należy zastosować sankcje wynikające z innych przepisów, takich jak regulamin służby lub ustawę o powszechnym obowiązku obrony - dodał sąd.

26.05.2021

Mandat za brak maseczki - podstawa prawna w ustawie

Prawo karne Koronawirus

Rośnie liczba zakażeń COVID-19 - zwłaszcza w województwach: podlaskim i lubelskim. Rząd nie podjął na razie decyzji o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń, a obecne obowiązują do końca października. Póki co władze zapowiedziały lepsze egzekwowanie przepisów - należy pamiętać, że od końca zeszłego roku mają ku temu podstawę prawną.

26.05.2021

MS odmawia prac nad nową definicją zgwałcenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Brak zgody na obcowanie płciowe jest immanentną cechą przestępstwa zgwałcenia - twierdzi resort sprawiedliwości i odmawia realizacji postulatu Rzecznika Praw Obywatelskich, aby za gwałt uznawać relację seksualną bez wyraźnej zgody. I przekonuje, że polskie przepisy co do przestępstw przeciwko wolności seksualnej spełniają standardy międzynarodowe, w tym "nadmiarowej" Konwencji stambulskiej,

25.05.2021

Poszukiwacze "skarbów" będą mieli łatwiej

Prawo karne Administracja publiczna

Nielegalni poszukiwacze złotego pociągu i broni z pól bitewnych oraz śladów po żołnierzach wyklętych mają powody do zadowolenia. Rząd planuje właśnie złagodzenie kar za wydobywanie ukrytych dóbr kultury, które należą do Skarbu Państwa. Zniesiona ma być kara przewidująca za ten czyn - do dwóch lat więzienia.

22.05.2021

Uwaga na "pamiątki z podróży" - Polska wprowadza kary za nielegalny wwóz dóbr kultury

Prawo karne Prawo cywilne

Po nowelizacji ustawy o ochronie zabytków celnicy będą mieć dodatkowe narzędzia i podstawę do tego, aby kontrolować dodatkową grupę "pamiątek przywożonych z zagranicy". Polska jest krajem atrakcyjnym dla przemytników, gdyż nie reguluje rynku sztuki. Nie było do tej pory kar za wwóz nielegalnych artefaktów - mówi dr hab. Katarzyna Zalasińska,

22.05.2021

Walka z korupcją to także problem firm - nie warto go lekceważyć

Prawo karne Prawo gospodarcze Compliance

Kłopoty gospodarcze firm w wyniku pandemii tworzą ryzyka korupcyjne. Z drugiej strony wciąż w wielu organizacjach dosyć pobłażliwie traktuje się osoby, które dopuściły się tego typu zachowań – wskazywali prawnicy podczas debaty poświęconej systemom antykorupcyjnym w przedsiębiorstwach, zorganizowanej przez wydawnictwo Wolters Kluwer Polska.

21.05.2021

Ustawa podpisana - zaostrzone kary dla przemytników dzieł sztuki

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Obrót dziełami sztuki w Polsce ma być bezpieczniejszy - zakłada nowelizacja ustawy o ochronie zabytków, którą podpisał właśnie prezydent. Chodzi w niej o to, żeby kolekcjoner czy instytucja, nie kupowały - nawet w dobrej wierze - skradzionego dzieła sztuki, bo wydadzą pieniądze i nigdy ich nie odzyskają. Ponadto przepisy karne mają przeciwdziałać finansowaniu terroryzmu.

21.05.2021

SN: Picie syropu z alkoholem na kaszel nie usprawiedliwia kierowcy

Prawo karne

Kierowca przed rozpoczęciem prowadzenia samochodu powinien przyjmując preparat medyczny sprawdzić informację o jego składzie i bezpiecznych dawkach. Kary i winy nie łagodzi brak zachowania reguł ostrożności oraz wielokrotne przekroczenie zalecanej dawki lekarstwa - uznał Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i uchylił wyrok uniewinniający.

19.05.2021

Sędzia Adam Strzembosz stanie przed Izbą Dyscyplinarną SN jako świadek

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Świadkiem w sprawie uchylenia immunitetu prezesowi Izby Pracy Józefowi Iwulskiemu powinien być sędzia Adam Strzembosz, były I prezes Sądu Najwyższego - taki wniosek zgłosiła obrona. Na posiedzeniu Izby dyscyplinarnej SN 17 maja br. oddalono wnioski o przekazanie pytań prawnych do TSUE, a także Trybunału Konstytucyjnego. Kolejny termin posiedzenia wyznaczono na 1 lipca br.

17.05.2021

Pozbawienie władzy rodzicielskiej? Sąd będzie musiał poinformować prokuraturę

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by w sytuacji gdy toczy się sprawa o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej, a istnieje zagrożenie dla dobra dziecka, sądy rodzinne obowiązkowo zawiadamiały prokuraturę. Prawnicy wskazują jednak, że taką możliwość sądy już mają, a bolączką jest brak kompleksowego systemu wsparcia dla krzywdzonego dziecka. Zmiana to też duże obciążenie dla prokuratorów.

15.05.2021

NSA: Kierowca poszedł na szkolenie, a punkty karne bez zmian

Prawo karne Administracja publiczna

Kierowca odbył wynikające z przepisów szkolenie sprawdzające jego kwalifikacje do prowadzenia pojazdów. Jednak sąd nie uznał, że trzeba mu obniżyć liczbę punktów karnych. Skutek odbycia szkolenia w postaci obniżenia liczby punktów nie leży w kompetencji organu orzekającego - argumentował Naczelny Sąd Administracyjny. I nawet poparcie RPO nic nie pomogło.

15.05.2021

Rząd nie zmieni przepisów o mowie nienawiści

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W Polsce nie potrzeba wprowadzać ustawowej definicji mowy nienawiści, Nie ma powodu, by poszerzać przesłanek dyskryminacyjnych o niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną i tożsamość płciową - poinformowała pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Anna Schmidt. I dodała, że nie ma też powodu, by zwiększać prawnokarną ochronę osób pokrzywdzonych takimi przestępstwami.

14.05.2021

ETPC zajmie się dostępem do adwokata w Polsce, a w Senacie adwokacka propozycja zmian

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka będzie rozpatrywał skargę Polaka, który został zatrzymany w związku z zabójstwem. Adwokat mężczyzny uczestniczył dopiero w przesłuchaniu w prokuraturze, a wcześniej policjanci "rozpytali" nieformalnie jego klienta. I pozyskali informacje niezbędne dla jego obrony. Tymczasem NRA chce by dostęp do adwokata był od samego początku.

12.05.2021

Ofiary oszustw na "bitcoina" tracą oszczędności życia

Prawo karne Prawo cywilne Rynek i konsument

Oszustwa „na wnuczka” czy „na policjanta” są już passe. Teraz przestępcy wykorzystują popularność kryptowalut. Co tydzień policja informuje o kolejnych pokrzywdzonych. Zdaniem ekspertów, szanse na złapanie sprawców i odzyskanie pieniędzy są znikome. Oszuści podszywają się już pod Komisję Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Polski, a poszkodowani tracą nawet po kilkaset tysięcy złotych.

11.05.2021

Adwokat od pierwszej czynności procesowej? NRA chce zmian w prawie

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Naczelna Rada Adwokacja podjęła uchwałę w sprawie złożenia petycji dotyczącej zmian w Kodeksie postępowania karnego. Chodzi o zapewnienie prawa do pomocy adwokata dla osoby zatrzymanej już od pierwszej czynności procesowej lub dowodowej wykonywanej z jej udziałem.

09.05.2021

Prawnicy mówią ostro, krytykują władze - jedni są karani, innym uchodzi na sucho

Prawo karne Prawnicy

Na linii władza - prawnicy coraz bardziej iskrzy, coraz więcej jest więc skarg do sądów dyscyplinarnych o nadużycie wolności słowa przez adwokatów, radców prawnych, prokuratorów, a nawet sędziów. Ocena, czy prawnik przekroczył granice swobodnej wypowiedzi nie jest jednoznaczna, mimo obowiązujących kodeksów etycznych. Zależy od wrażliwości organów władzy i konkretnych osób, kontekstu,

08.05.2021

SN: Jan Rokita nie otrzyma więcej pieniędzy za represje w PRL

Prawo karne

Sąd Najwyższy uznał, że zarzuty skargi kasacyjnej i skargi nadzwyczajnej są takie same, a więc nie może skargi nadzwyczajnej uwzględnić. Stwierdził, że sąd nie może ograniczać się wyłącznie do badania ich podstaw prawnych, wskazywanych przez skarżącego – najpierw w kasacji lub skardze kasacyjnej, a następnie w skardze nadzwyczajnej. SN sięgnął także do części motywacyjnej tych skarg.

07.05.2021

SN: Łódź przejęta tylko w celu wywarcia nacisku, ale sprawca skazany

Prawo karne Prawo cywilne

Nowe fakty lub dowody zawarte we wniosku o wznowienie postępowania powinny wskazywać na wysokie prawdopodobieństwo uniewinnienia skazanego albo skazania go za przestępstwo zagrożone karą łagodniejszą - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Orzekł, że doszło do przywłaszczenia łodzi, a nie tylko jej przechowania w celu wywarcia nacisku i uregulowania zobowiązań

07.05.2021

SN: Uporczywe SMS-y w sprawie alimentów nie są karalne

Prawo karne

Liczne telefony i SMS- y nie mogą być uznane za uporczywe nękanie, jeśli dotyczą wychowywania i opieki nad dziećmi, problemów dnia codziennego, a także kwestii finansowych, które sygnalizuje ojcu ich matka. Domaganie się alimentów także nie podlega karze - stwierdził Sąd Najwyższy i uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

05.05.2021

Projekt ustawy o platformach crowdfundingowych trafił do konsultacji

Prawo karne Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie

Ministerstwo Finansów opracowało projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych. Ma ona regulować działalność platform crowdfundingowych, dostosowując polskie prawo do unijnego. Platformy crowfundingowe mają podlegać nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.

04.05.2021