Ludzie ruszyli do lasów po drewno, niektórzy nielegalnie na handel

Prawo karne Środowisko

Zwiększa się liczba przypadków kradzieży drewna z Lasów Publicznych, także na handel. Kamery i fotopułapki, które do tej pory miały być orężem przeciwko osobom zaśmiecającym lasy, są przenoszone tam, gdzie może dojść do przestępstwa. W identyfikacji skradzionego drewna Lasy Państwowe wykorzystują nawet badania DNA drzew - to mocny dowód w sądzie i zapadają wyroki skazujące.

17.09.2022

Aktywistka skazana na tysiąc zł grzywny za nazwanie policjanta chamem

Prawo karne Policja

Sąd Rejonowy we Włodawie uznał winę aktywistki Elżbiety Podleśnej, która została oskarżona z art. 226 Kodeksu karnego - o znieważenie funkcjonariusza na służbie. Sytuacja miała miejsca na granicy polsko-białoruskiej. Dostała sygnał od aktywistów Grupy Granica, że ktoś na bagnach potrzebuje pomocy, wsiadła w samochód i pojechała szukać uchodźców. Tam spotkała się z nieumundurowanymi policjantami.

16.09.2022

Strasburg: Słowa Dody nie naruszyły uczuć religijnych, wolność wypowiedzi zwyciężyła

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W sprawie piosenkarki Doroty Rabczewskiej przeciwko Polsce Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł naruszenie wolności wypowiedzi i zasądził na jej rzecz 10 tys. euro zadośćuczynienia. Polski sąd skazał ją za obrazę uczuć religijnych i nakazał zapłacić 5 tys. zł. Chodziło o jej słowa wypowiedziane w 2019 r. w wywiadzie prasowym o autorach Biblii, którzy mieli być "naprutymi winem i palącymi jakieś zioła"

16.09.2022

SN: Wstrzymanie karalności wszystkich czynów z powodu pandemii Covid-19

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Bałagan we wprowadzeniu przepisów antycovidowych spowodował niejasności co do terminów przedawnienia karalności czynów zabronionych. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, według której następuje wstrzymanie karalności wszystkich czynów, niezależnie od daty, kiedy zostały popełnione - przed czy po wejściu w życie ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19, innych chorób zakaźnych.

15.09.2022

Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych - będzie nowy model

Prawo karne Prawo gospodarcze

​Trwają prace nad nowymi przepisami o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Wprawdzie projektodawcy rezygnują z uchwalenia nowej ustawy, dokonując „jedynie” nowelizacji obowiązującego aktu prawnego, niemniej zakres i charakter zmian nakazują uznać, że mamy do czynienia z całkowicie nowym modelem odpowiedzialności podmiotu zbiorowego za czyny zabronione pod groźbą kary.

12.09.2022

SN: Prokuratura chce wyłączenia "starych" sędziów, bo podważają status "nowych"

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prokuratura Krajowa wystąpiła z wnioskiem o wyłączenie ze sprawy kasacyjnej sędziów Sądu Najwyższego Waldemara Płóciennika, Pawła Wilińskiego i Włodzimierza Wróbla. Powodem ma być to, że w prowadzonym postępowaniu kasacyjnym podjęli kroki zmierzające do zakwestionowania statusu innych sędziów. Chodzi o sędziów Beatę Adamczyk-Łabudy i Piotra Schaba.

11.09.2022

MS wraz z psychologami przygotuje wzór kwestionariusza oceny pokrzywdzonego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przestępstwo wywiera na osoby nim pokrzywdzone niezaprzeczalne piętno. Dlatego przepisy międzynarodowe zobowiązują kraje członkowskie by oceniały potrzeby i sytuację pokrzywdzonych, a wszystko po to by chronić ich przed odwetem czy ponowną wiktymizacją. Ministerstwo Sprawiedliwości chce opracować wzór kwestionariuszy przeznaczonych do tego celu.

10.09.2022

Bicie dzieci zabronione, a zachęty w internecie mogą być przestępstwem

Prawo karne Prokuratura Policja

Matka prosi w internecie o polecenie psychologa dla siedmiolatka, który nie chce chodzić do szkoły. Według komentujących żaden nie będzie potrzebny - wystarczy porządne lanie, najlepiej przy użyciu kabla. Komentarze tego typu to nie tylko podstawa do zbanowania profilu, można też rozważać, czy nie są nawoływaniem do popełnienia czynu zabronionego lub pochwalaniem przestępstwa.

10.09.2022

Kradzież, szara strefa czy zabranie porzuconej rzeczy? Freeganizm budzi wątpliwości

Prawo karne Rynek i konsument

Coraz więcej osób sięga do przysklepowych śmietników w poszukiwaniu żywności nadającej się do spożycia. Kryzys, głód albo sprzeciw wobec marnowania jedzenia skłaniają ludzi do przeszukiwania kontenerów przy sklepach. Zdarzają się jednak przypadki oskarżania takich osób o kradzież rzeczy ze śmietnika. Na gruncie prawa sprawa nie jest jednoznaczna.

10.09.2022

Firma ma szybciej odpowiadać za przestępstwo, nie będzie wymogu prawomocnego skazania

Prawo karne

Wprowadzenie definicji podmiotu zbiorowego i wyłączenie z niej małych przedsiębiorstw, ale też kościołów i związków wyznaniowych, a z samej odpowiedzialności - naruszeń związanych z "przekazywaniem myśli ludzkiej". Doprecyzowanie sytuacji, w jakich spółka może odpowiadać za przestępstwa, w końcu rezygnacja z wymogu uprzedniego wyroku skazującego osobę fizyczną. Takie zmiany mają być wprowadzone nowelą ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.

09.09.2022

Nie ma węgla, ludzie gromadzą... śmieci

Prawo karne Samorząd terytorialny Środowisko

W Polsce pojawia się nowy trend. Z prowincji do miasta jedzie się ze słoikami, w odwrotną stronę - z płytami paździerzowymi i tym co można spakować do bagażnika, aby spalić w piecu. Niektórzy samorządowcy już obserwują, że niektórych kategorii śmieci jest mniej. A prezes Rady Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych szacuje, że ogólny strumień odpadów wielkogabarytowych, m.in. mebli, zmniejszył się nawet o 50 procent.

08.09.2022

SA: Matka jest świadkiem, więc syn nie może korzystać z telefonu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W przypadku przedłużania tymczasowego aresztowania wszystkie sposoby prowadzące do nawiązania przez oskarżonego kontaktu ze światem zewnętrznym stanowią zagrożenie dla prawidłowego prowadzenia postępowania karnego - orzekł sąd i zabronił osadzonemu korzystania z telefonu, aby mógł porozmawiać z matką. Mimo że na etapie postępowania przygotowawczego zakazu nie było.

07.09.2022

Zarzuty dla dwóch lekarzy w związku ze śmiercią Izabeli z Pszczyny

Prawo karne Zawody medyczne

Dwaj lekarze usłyszeli we wtorek zarzuty związane ze śmiercią 30-letniej Izabeli z Pszczyny – poinformowała we wtorek rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Katowicach Agnieszka Wichary. Zarzuty dotyczą narażenia jej, poprzez niezachowanie należytej staranności, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, czego skutkiem była śmierć pacjentki.

06.09.2022

Strasburg: Skazanie za uprawę konopi indyjskich na potrzeby własne zgodne z Konwencją

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Skazanie karne osoby, która wyhodowała marihuanę na potrzeby własne, aby walczyć z przewlekłym bólem, mieści się w granicach swobody decyzyjnej państwa i nie narusza postanowień Konwencji - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. I dodał, że państwom przysługuje szeroki margines uznania w dziedzinie regulacji legalności substancji psychoaktywnych.

05.09.2022

RPO przypomina o zasadach traktowania niepełnosprawnych więźniów

Prawo karne Niepelnosprawność

Rzecznik Praw Obywatelskich upomina się o prawa więźniów z niepełnosprawnościami. W liście do dyrektora generalnego Służby Więziennej zwraca uwagę, że przeniesienie opieki nad takimi osobami na współwięźniów jest niedopuszczalne. Podobnie orzekał Europejski Trybunał Praw Człowieka.

03.09.2022

Syn gwiazdy disco polo oskarżony o zniesławienie sędzi

Prawo karne

Prokuratura Rejonowa w Ostrowi Mazowieckiej skierowała do miejscowego sądu akt oskarżenia przeciwko synowi znanego muzyka disco polo, któremu zarzuciła zniesławienie i znieważenie sędzi z Białegostoku. Chodzi o wulgarne wpisy w mediach społecznościowych na koncie Daniela M.

03.09.2022

Za skażenie środowiska firma szybciej trafi przed sąd

Prawo karne

Ministerstwo Sprawiedliwości od dłuższego czasu rozważa zmiany w pociąganiu do odpowiedzialności firm za przestępstwa. Przełomem ma być rezygnacja z wymogu wcześniejszego prawomocnego skazania osoby fizycznej, np. członka zarządu. Tymczasem obowiązująca już ustawa o zapobieganiu przestępczości środowiskowej wprowadza taką zmianę, tyle że... dla przedsiębiorstw, które są na bakier z ochroną środowiska.

01.09.2022

Raport: Znęcanie się nad dziećmi nadal umyka wymiarowi sprawiedliwości

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W Polsce jedynie 2 proc. prawomocnych wyroków skazujących za przestępstwo znęcania się dotyczy sytuacji, gdy pokrzywdzonymi są dzieci – wynika z raportu Fundacji Court Watch Polska. Jego autorzy wskazują, że przemoc wobec osób małoletnich jest kwalifikowana w taki sposób, aby nie było konieczności prowadzenia bardziej skomplikowanego śledztwa zamiast dochodzenia.

30.08.2022

RPO: Ostrożnie z wydawaniem ludzi ściganych przez władze Białorusi

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Władze Białorusi nadużywają instrumentów prawa międzynarodowego przeznaczonych do ścigania przestępców, wykorzystując je do prób sprowadzania swoich przeciwników politycznych na terytorium Białorusi - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I prosi o wydanie instrukcji dla prokuratorów, by zapobiegać wydawaniu władzom Białorusi osób, których prawa człowieka mogą być tam łamane.

28.08.2022

Zespół parlamentarny omówił nową mapę kościelnej pedofili

Prawo karne

Dzisiaj, w piątek 26 sierpnia br. w Sejmie Parlamentarny Zespół Świeckie Państwo omówił kolejny raport przygotowany przez Fundację Nie Lękajcie się wskazujący, gdzie w Polsce dochodziło do molestowania dzieci przez księży pedofilów. W porównaniu z 2018 r. liczba ofiar księży -pedofili wzrosła o 163 procent. Liczba skazujących wyroków sądowych też wzrosła o 121 proc. Wśród 131 księży skazanych 41 to katecheci działający w szkołach.

26.08.2022