SN: Adwokaci i lekarze w sprawie "wywierania wpływu" chcą uniewinnienia

Prawo karne Prawnicy Zawody medyczne

Dopiero 19 lutego br. Sąd Najwyższy ogłosi wyrok w sprawie siedmiu oskarżonych o fałszowanie lub skłanianie do "ubarwiania" dokumentacji medycznej lekarzy i znanych adwokatów. Chodziło o uniknięcie lub odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności. Obrońcami w tej sprawie jest 10 wybitnych prawników.

13.02.2019

SN: Zabójstwo wymaga rozważenia najsurowszej kary

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Apelacyjny w Białymstoku popełnił błąd; obniżył kary dwóm sprawcom morderstwa, przypisał oskarżonym popełnienie zbrodni, a ukarał ich za występek - orzekł Sąd Najwyższy i przychylił się do kasacji Prokuratora Generalnego. Uznał on, że kara jest rażąco niewspółmierna w stosunku do społecznej szkodliwości czynu.

11.02.2019

SN: Biegły niepotrzebny, by ustalić kto staranował policyjny radiowóz

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Z zeznań policjantów wynikało, że oskarżony nie tylko prowadził pojazd pod wpływem alkoholu, lecz również najechał na radiowóz, chcąc im uciec. Nie było podstaw do uznania kasacji jego obrońcy za słuszną. Zaskarżony wyrok był trafny - orzekł Sąd Najwyższy.

11.02.2019

Stereotypy i uprzedzenia stoją za atakami na osoby transseksualne

Prawo karne Prokuratura Policja

Brakuje przepisów wprost odnoszących się do osób, które chciałyby dokonać korekty płci. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, iż osoby transseksualne borykają się z licznymi problemami. Są one przy tym często narażone na przemoc. Potrzeba więc stanowczej reakcji ze strony państwa - wskazuje dr hab. Grzegorz Krawiec.

09.02.2019

Karę za obrazę sądu wymierzy inny sąd?

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Po głośnym wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który zakwestionował karę dla Adama Słomki za obrazę sądu, rzecznik praw obywatelskich postuluje zmianę prawa, by w takiej sytuacji orzekał inny sąd.

08.02.2019

Sąd Najwyższy pyta TK o zniesienie kasacji wobec prokuratorów

Prawo karne Prawnicy Prokuratura

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego przy rozpatrywaniu zażalenia obrońcy miała poważną wątpliwość czy prokurator skazany na tzw. śmierć cywilną istotnie nie ma prawa do kasacji. I tę kwestię przedstawiła Trybunałowi Konstytucyjnemu do oceny zgodności z wynikającym z konstytucji prawem do sądu.

07.02.2019

Nowelizacja kodeksu karnego to krok wstecz

Prawo karne Ordynacja

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało projekt nowelizacji kodeksu karnego. Jest to znaczący krok wstecz w zakresie polityki karania. Traktowanie przestępstw związanych z obrotem gospodarczym jak zbrodni i wymierzanie kar sięgających 25 lat pozbawienia wolności, może pociągnąć ze sobą bardzo niebezpieczne konsekwencje – twierdzi adwokat Łukasz Chmielniak,

06.02.2019

Uprawy konopi i maku... pod specjalnym nadzorem

Prawo karne Policja

Instalacje alarmowe, monitoring, zamki, ogrodzenie - policjanci będą musieli sprawdzić, czy zostały zainstalowane i w odpowiedni sposób zabezpieczają uprawę konopi lub maku. Kryteria oceny ureguluje projekt rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, który właśnie trafił do uzgodnień międzyresortowych.

04.02.2019

Do 10 lat więzienia za płatność cudzą kartą

Prawo karne Finanse

Ministerstwo Sprawiedliwości chce lepiej chronić klientów e-bankowości. Za dokonanie transakcji cudzą kartą czy telefonem, bez zgody osoby uprawnionej, ma grozić od roku do 10 lat więzienia. Tyle że projektowany przepis może okazać się bublem prawnym - nie odnosi się bowiem do instrumentów płatniczych, takich jak karty, ale do pieniądza elektronicznego. A tego na rynku praktycznie nie ma.

04.02.2019

RPO: Psychicznie chorych leczyć w szpitalach, nie w więzieniach

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Osoby w ciężkim stanie choroby psychicznej nie mogą trafiać do jednostek penitencjarnych, skazani chorujący psychicznie, a stwarzający zagrożenie dla życia i zdrowia swojego i innych, którym więzienna służba zdrowia nie może zapewnić właściwych świadczeń lekarskich, powinni otrzymywać obligatoryjnie przerwę w karze i trafiać do zakładu psychiatrycznego

31.01.2019

RPO proponuje zmiany w przepisach o przemocy domowej

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Trzeba zmienić definicję przemocy oraz lepiej pomagać jej ofiarom. Sprawca musi natychmiast dostawać nakaz opuszczenia mieszkania, które dzieli z ofiarą. Takie m.in. zmiany w prawie, po wycofaniu kontrowersyjnego projektu rządowego, proponuje rzecznik praw obywatelskich. Jego zdaniem państwo musi zapewnić ochronę również ofiarom jednorazowego aktu przemocy.

31.01.2019

SN: Człowieka nie można przymusowo izolować na podstawie kpc

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Dopuszczalne jest zastosowanie przepisów zabezpieczenia z kpc w procesie prowadzonym na podstawie ustawy o postępowaniu z osobami z zaburzeniami psychicznymi. Niedopuszczalne jest jednak udzielenie zabezpieczenia przez umieszczenie takiej osoby w Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego.

30.01.2019

Uzasadnienia wyroków na formularzu budzą nadzieje i obawy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić usprawnienie polegające na przygotowywaniu uzasadnień wyroków karnych na specjalnym formularzu. Prawnicy chwalą ideę, ale zgłaszają też wątpliwości. Jak twierdzą, nie zagwarantuje to, że uzasadnienia staną się bardziej czytelne i zwięzłe w stosunku do dotychczasowych. Obawiają się też o ich przydatność dla postępowań apelacyjnych.

30.01.2019

Były rzecznik MON i były poseł PiS zatrzymani przez CBA

Prawo karne

W poniedziałek rano funkcjonariusze CBA zatrzymali sześć osób. Chodzi m.in. o powoływanie się na wpływy i czerpanie z tego korzyści materialnych. Wśród zatrzymanych jest były rzecznik prasowy MON Bartłomiej M. oraz były poseł PiS Mariusz Antoni K., który w poprzedniej kadencji Sejmu był członkiem komisji obrony.

28.01.2019

Dozór elektroniczny będzie częściej stosowany - jest projekt

Prawo karne

Resort sprawiedliwości chce by dozór elektroniczny mógł być wykorzystywany przy karach pozbawienia wolności do 1,5 roku więzienia. Ma to rozwiązać m.in. problem dłużników alimentacyjnych. Podwyższenie progu kary o sześć miesięcy oznacza zwiększenie o ponad 9 tysięcy liczby skazanych w elektronicznych obrączkach.

28.01.2019

Kontrowersyjne prawo w piątek wieczorem

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Ciężkie popołudnie mieli w miniony piątek dziennikarze piszący o prawie. Właśnie wtedy rząd postanowił ogłosić dwie duże zmiany w prawie karnym. Kontrowersyjna jest zarówno pora podania tych projektów do publicznej wiadomości jak i ich treść.

26.01.2019

MS: Wyższe kary dla zabójców, pedofilów i... nieletnich

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości chce, by karane było nie tylko zabójstwo, ale też samo przygotowanie do niego i - co jest nowością - przyjęcie takiego zlecenia. Grozić ma za to do 15 lat więzienia. Wyższe mają być także kary za nieumyślne zabójstwo i m.in. pedofilię. Ma też zniknąć górna granica kary, którą dotąd można było wymierzyć nieletniemu.

26.01.2019