Zmiany w przepisach prawa spadkowego są konieczne

Prawo cywilne

W kontekście polskiego prawa spadkowego zwraca się niekiedy uwagę na uproszczenie, a nawet niedoregulowanie materii. W istocie obowiązujące od 1 stycznia 1965 r. przepisy księgi czwartej kodeksu cywilnego są odpowiedzią ówczesnego legislatora na ówczesną złożoność prawa spadkowego. Zmieniające się otoczenie społeczno-prawne i potrzeby regulacyjne w zakresie cywilnoprawnych skutków śmierci osoby fizycznej skłaniają do kolejnych interwencji legislacyjnych - pisze Elwira Macierzyńska-Franaszczyk z Akademii Koźmińskiego. 

27.09.2023

Min. Ziobro ma zakaz porównań twórczości Holland do reżimów autorytarnych

Prawo cywilne

Sąd Okręgowy w Warszawie udzielił zabezpieczenia roszczenia o ochronę dóbr osobistych reżyserki Agnieszki Holland poprzez zakazanie ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze publicznych wypowiedzi oraz publikowania postów w mediach społecznościowych na temat jej samej lub jej filmów. Pełnomocnik Agnieszki Holland, adwokat Michał Wawrykiewicz poinformował, że chodzi o użycie porównań do III Rzeszy niemieckiej.

26.09.2023

Wpadnięcie psa pod auto może skutkować odszkodowaniem od właściciela zwierzęcia

Prawo cywilne

Po potrąceniu zwierzęcia nie można odjechać, zostawiając je bez pomocy. Za naruszenie tego obowiązku grożą sankcje. Przepisy przewidują w takiej sytuacji areszt lub karę grzywny. Jednak to na właścicielu psa lub kota ciąży odpowiedzialność dopilnowania, żeby czworonóg nie znalazł się na drodze. Na uwadze trzeba mieć także kwestię odpowiedzialności posiadacza pojazdu komunikacyjnego. 

23.09.2023

Kobieta jak rzecz - na dehumanizację są paragrafy

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Kobieta jako dobytek, nieco bardziej wartościowy od zwierząt, ale nadal jako własność mężczyzny, w dodatku bez prawa decydowania - o takich wizjach patriarchatu mówili uczestnicy niedawnej konwencji założycielskiej Fundacji Patriarchat. Prawnicy widzą w tym treści dehumanizacyjne i poniżające, co może być podstawą do drogi sądowej. Wskazują, że fundacja odwołująca się do takiej ideologii, nie powinna zostać przez sąd zarejestrowana.

22.09.2023

Pracodawca nie zwolni już pracownika szczególnie chronionego, aż do ostatecznego wyroku

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy

Sądy na każdym etapie postępowania w sprawach z zakresu prawa pracy będą udzielały zabezpieczenia przez nakazanie dalszego zatrudnienia pracownika podlegającego szczególnej ochronie przez pracodawcę - m.in. związkowca, do czasu prawomocnego zakończenia postępowania - jutro przepis ten wchodzi w życie. Zdaniem prawników, będzie on stanowił karykaturę sądownictwa i spowoduje, że sądy staną się jego mechanicznym wykonawcą.

21.09.2023

NSA: Zwrot kosztów opieki nad zwierzętami nie zawsze od ręki

Środowisko Prawo cywilne

Nawet jeżeli interwencyjne odebranie zwierząt niosło ze sobą określone koszty, ich zwrot, w postępowaniu administracyjnym, należy się tylko określonym podmiotom. Chodzi tu o: schronisko dla zwierząt, gospodarstwo rolne lub ogrody zoologiczne. Pozostałe jednostki muszą wszcząć w tym celu powództwo cywilne. Do takiego wniosku doszedł niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.

21.09.2023

Deepfake może być problemem w kontekście prawa wyborczego

Prawo cywilne Nowe technologie Wybory

Techniką deepfake można naruszyć wiele przepisów prawa. Może to niekiedy prowadzić do naruszenia dóbr osobistych w sposób bardzo intensywny, dotkliwszy niż przy wypowiedzi czy publikacji prasowej. Należy więc zastanowić się nad rewizją zasad odpowiedzialności w kodeksie wyborczym za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji przy użyciu techniki deepfake lub podobnych do niej zastosowań zaawansowanej technologii - postuluje Rafał Rozwadowski, adwokat.

20.09.2023

SN: Pożyczka zabezpieczona wekslem in blanco naruszała zasady konstytucyjne

Prawo cywilne

Sąd Najwyższy przyznał, że normy chroniące konsumentów, realizujące zasadę demokratycznego państwa prawnego, mają na celu zapewnienie równowagi między profesjonalnym uczestnikiem obrotu jakim jest przedsiębiorca, a konsumentem. Natomiast działanie sądu nakładającego na konsumenta obowiązek zapłaty, bez badania prawidłowości stosunku podstawowego - pomimo wątpliwości co do uczciwości jego charakteru, jest niesprawiedliwe.

19.09.2023

Umowa kredytu frankowego ważna, ale bank wypłaci nadpłatę

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Jeśli strony umowy mają możliwość ustalenia treści stosunków prawnych, aby wyeliminować z niego klauzule abuzywne i kontynuować wykonywanie umowy w sposób prawidłowy, to nie trzeba unieważniać umowy kredytu frankowego – orzekł Sąd Okręgowy w Olsztynie, przyznając kredytobiorcy prawo do zwrotu sumy wynikającej z nieprawidłowej indeksacji do waluty obcej.

15.09.2023

SA: Umowa składu naruszona, węgiel zniknął – odszkodowania nie ustalono

Prawo cywilne

Umowa rozładunku i składu węgla nie została prawidłowo wykonana. Nadzór był niewłaściwy, gdyż po zważeniu okazało się, że brakuje ponad 2 tys. ton węgla. Powstał problem odpowiedzialności i odszkodowania za niedobory spółki. Sąd Apelacyjny uchylił zaskarżony wyrok sądu i nakazał analizę, czy pozwany poniósł szkodę. W przypadku aktu notarialnego poddania się egzekucji i powództwa przeciw-egzekucyjnego dłużnika, to na pozwanym spoczywa ciężar dowodu.

13.09.2023

Prof. Romańska: Chaos i dezorganizacja to jedyne efekty reform wymiaru sprawiedliwości

Prawo cywilne

Wprowadzenie do systemu dodatkowo skargi nadzwyczajnej pogłębia chaos. Szkoda tylko, że czynienie tego bałaganu kosztuje nas tak dużo w wymiarze społecznym i finansowym. Orzekanie w sprawach cywilnych na podstawie wszystkich dostępnych środków prawnych, także nadzwyczajnych, ze względów ustrojowych i organizacyjnych, powinno wrócić do Izby Cywilnej SN – uważa prof. Marta Romańska z Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

11.09.2023

Trudno zbadać, czy narzeczony jest w pełni świadomy zawarcia małżeństwa

Prawo cywilne

Osoby, które chcą uzyskać orzeczenie, że małżeństwo istniejące nigdy nie zostało zawarte sięgają po rozmaite argumenty. Choćby takie jak brak pełniej świadomości, wprowadzenie w błąd czy bigamia. Ale nie ma obecnie przepisów, które jednoznacznie wskazywałby, że to kierownik USC jest zobowiązany do zbadania czy w danym przypadku zachodzą okoliczności wskazujące na wadę oświadczenia woli o wstąpieniu w związek małżeński.

09.09.2023

Imprezowy najem może zakończyć się licytacją mieszkania

Prawo cywilne

Moda na krótkoterminowy wynajem mieszkań zapanowała i w polskich miastach. Na popularnych platformach oferujących takie lokale można znaleźć wiele propozycji, także na strzeżonych osiedlach. Problem w tym, że o ile dla właścicieli to szansa na szybki i godziwy zarobek, to dla sąsiadów - często droga przez mękę. Wynajmujący bywają uciążliwi, często chcą się jedynie nieźle zabawić. Walka o spokój może się skończyć nawet licytacją.

09.09.2023

Odszkodowanie za zakażenie Legionellą trudne, ale możliwe

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Umowa o dostawę wody i odprowadzanie ścieków, jaką odbiorca zawiera z przedsiębiorcą wodociągowym i kanalizacyjnym, określa granice własności instalacji wodnej, zwykle jest to zawór główny za wodomierzem. W przypadku budynków mieszkalnych wielorodzinnych, należy rozważyć potencjalną odpowiedzialność zarządcy części wspólnej nieruchomości za stan wody pitnej w budynku wielorodzinnym, w sytuacji w której przedsiębiorca przesyłowy nie odpowiada za stan tej części infrastruktury - sieci wodociągowej, która nie stanowi jego własności - pisze dr Paweł Bała, adwokat.

07.09.2023

Komisja weryfikacyjna zakwestionowała kolejne decyzje reprywatyzacyjne

Prawo cywilne Nieruchomości

Orzeczenia komisji weryfikacyjnej uzasadniono m.in. faktem nabycia roszczeń w drodze umów cywilnoprawnych lub złożenia wniosku dekretowego po terminie. Komisja uchyliła decyzję prezydenta stolicy z listopada 2012 r. i odmówiła stronom ustanowienia na ich rzecz użytkowania wieczystego w odniesieniu do działki przy pl. Defilad w Warszawie, czyli do nieruchomości przy dawnej ul. Wielkiej 2 i Chmielnej 50.

06.09.2023

SA: Brak rehabilitacji spowodował, że noga się nie zgina

Prawo cywilne

Brak związku przyczynowego pomiędzy działaniem bądź zaniechaniem pozwanego szpitala a stanem zdrowia pacjenta spowodował, że nie otrzyma on 300 tys. złotych zadośćuczynienia za błąd medyczny – orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie. Zaskarżony wyrok był wadliwy. Nie zmienia to jednak sytuacji, że kolano 20-letniego mężczyzny wymaga nadal rehabilitacji, a noga nie zgina się całkowicie.

04.09.2023

Nawet uciążliwa choroba nie przywraca terminu do wniesienia skargi

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie silna biegunka, lecz błąd urzędnika w kancelarii może być powodem przywrócenia terminu do wniesienia skargi czy zażalenia – stwierdzają sądy administracyjne, karne i cywilne. Zwolnienie lekarskie od pracy nie jest potwierdzeniem braku winy zainteresowanego w uchybieniu terminu. Nie wyklucza bowiem ono możliwości dokonania czynności procesowej przez domownika lub substytuta.

02.09.2023

Rozpatrywanie zażaleń przez sądy II instancji nie powinno zaszkodzić frankowiczom

Prawo cywilne Kredyty Kredyty frankowe

Po ostatnich zmianach kpc zażalenia w sprawach dotyczących zabezpieczeń są rozstrzygane przez sąd wyższego rzędu. Taki model może spowodować obciążenie sądów odwoławczych, do których trafią dodatkowe sprawy zażaleniowe. Sądom apelacyjnym przybyło obowiązków, a zażaleń na zabezpieczenia w postępowaniach dotyczących kredytów frankowych jest dużo i ich rozpatrywanie może trwać długo.

31.08.2023

Nowe zasady dochodzenia roszczeń w sprawach własności intelektualnej w praktyce

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Własność intelektualna

Wprowadzane zmiany rodzą wiele wątpliwości w zakresie ich stosowania w praktyce. Niewątpliwie jednak zwiększają pewność prawa – skodyfikowane zostały bowiem reguły wynikające dotychczas jedynie z orzecznictwa. Jednocześnie wydaje się, że zmierzają do zapewnienia większej równości stron, oraz umożliwienia sądom pozyskania szerzej wiedzy o okolicznościach faktycznych sprawy - pisze Alicja Rytel, adwokat w PATPOL Legal i Wspólnicy.

31.08.2023

RPO: Osobie prawnej nie przysługuje zadośćuczynienie

Prawo cywilne Spółki

Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi o wydanie uchwały, w której Sąd Najwyższy jednoznacznie wykluczy możliwość zasądzenia zadośćuczynienia za krzywdę poniesioną przez osoby prawne w związku z bezprawnym naruszeniem jej dóbr osobistych - poinformowało we wtorek biuro RPO.

29.08.2023