SN: Zgoda sądu jest konieczna, gdy rodzice kupują mieszkanie dla dziecka

Prawo cywilne

Rodzice bez zezwolenia sądu opiekuńczego nie mogą nabywać dla dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską nieruchomości na podstawie umowy sprzedaży. Zwłaszcza wtedy, gdy środki pieniężne na zakup pochodzą z dokonanej przez nich darowizny celowej - brzmi najnowsza uchwała Sądu Najwyższego.

18.02.2019

SN: Ubezpieczyciel nie zawsze pokrywa koszt najmu auta zastępczego

Prawo cywilne

Odpowiedzialność ubezpieczyciela OC posiadacza pojazdu mechanicznego obejmuje także celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki, poniesione przez poszkodowanego na najem pojazdu zastępczego w okresie przedłużającej się naprawy. Chyba że są one następstwem okoliczności, za które odpowiedzialność ponosi poszkodowany lub osoba trzecia

16.02.2019

Obsługa lodowiska powinna poskromić łyżwiarza pirata

Prawo cywilne

Organizator lodowiska powinien zadbać o bezpieczeństwo wszystkich korzystających ze ślizgawki i zwracać uwagę osobom jeżdżącym agresywnie. Skoro tego nie zrobił, odpowiada za szkodę spowodowaną przez jeżdżącego brawurowo mężczyznę – stwierdził Sąd Okręgowy w Łodzi.

16.02.2019

SN: Utajniona w piśmie zmiana ceny i treści usługi podlega karze

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Jeśli dostawca usług przesłał by odbiorcom telewizji satelitarnej nowy pakiet usług, na który klient może się zdecydować lub nie, bez groźby zerwania umowy, byłoby to zgodne z prawem. Jednak spółka ITI złamała dobre obyczaje i prawa konsumenta - orzekł Sąd Najwyższy.

15.02.2019

MS proponuje prawo do walki z lichwą

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo rodzinne

Zakaz doliczania prowizji i marży bez ograniczeń, a także opłat za złożenie czy rozpatrzenie wniosku albo obowiązkowego ubezpieczenia - takie m.in zmiany w prawie mają, zdaniem resortu sprawiedliwości, skutecznie chronić Polaków przed plagą lichwiarzy i nadużyciami firm pożyczkowych.

14.02.2019

Zmiany w procedurze cywilnej - nowa era, czy powrót do przeszłości?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Zmiany w procedurze cywilnej są potrzebne, ale nie ma pewności, czy te proponowane w rządowym projekcie rzeczywiście doprowadzą do usprawnienia procesów - pisze radca prawny Zbigniew Kruczkowski z warszawskiego biura Linklaters. I dodaje, że szczególne zaniepokojenie może budzić zamiar powrotu do odrębnej procedury gospodarczej.

14.02.2019

UE: Jest porozumienie w sprawie zmian w prawie autorskim

Prawo cywilne Nowe technologie

W środę wieczorem w Strasburgu doszło do porozumienia państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej w sprawie kontrowersyjnych regulacji dotyczących prawa autorskiego.

13.02.2019

Zmiany w przepisach o kancelariach odszkodowawczych uderzą w poszkodowanych

Prawo cywilne Finanse

Sejmowa komisja przerwała pierwsze czytanie senackiego projektu regulującego rynek kancelarii odszkodowawczych do czasu przedstawienia opinii przez rząd. Przedstawicielka Ministerstwa Sprawiedliwości wskazała, że projekt wymaga poważnych korekt. Posłowie, zarówno PiS jak i opozycji podkreślali, że zyskają na nim tylko ubezpieczyciele.

13.02.2019

RPO upomina się o szybsze autolustracje

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Osoba pomówiona o związki ze służbami specjalnymi PRL może w drodze tzw. autolustracji wystąpić do sądu o oczyszczenie z zarzutu. Jednak IPN niezbyt szybko rozpatruje te sprawy, a oczekiwanie sądu na stanowisko może trwać miesiącami.

13.02.2019

Rusza arbitraż on-line – skusi przedsiębiorców?

Prawo cywilne

Wystartował pierwszy w Polsce sąd arbitrażowy online, kolejny ma ruszyć w kwietniu. Mają być szybsze i tańsze niż tradycyjnie sądy polubowne oraz powszechne. Rozstrzygnięcia w prostych sprawach mają zapadać nawet w kilka tygodni. Ich twórcy liczą, że przekonają przedsiębiorców do takiego pozasądowego rozstrzygania sporów.

13.02.2019

Nowa ustawa zablokuje bezgotówkowe naprawy samochodów

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Proponowane w senackim projekcie dotyczącym kancelarii odszkodowawczych zmiany przewidują m.in. ograniczenie możliwości zarówno zbycia roszczeń o charakterze osobistym jak i majątkowym. Będzie to rewolucyjna zmiana w całym systemie prawa cywilnego w Polsce, która uderzy m.in. w naprawy bezgotówkowe aut i cesje bankowe

12.02.2019

Spółka zapłaci, bo dziury w boisku łatała piaskiem

Prawo cywilne BHP

Właściciel osiedlowego placu zabaw naprawiał nawierzchnię boiska do koszykówki zasypując dziury piaskiem. Odpowiada więc za wypadek dziecka, które poślizgnęło się na piasku i złamało rękę – stwierdził Sąd Rejonowy w Świdnicy.

12.02.2019

SN: Białoruski sąd pominął prawa polskiego przedsiębiorcy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Sprawa ta była badana już dwa razy przez Sąd Najwyższy. SN po raz kolejny uchylił orzeczenie Sądu Apelacyjnego o uznaniu i stwierdzeniu wykonalności orzeczenia sądu białoruskiego nakazującego zapłacić polskiemu przedsiębiorcy 2 mld 610 tys. rubli. Prawomocny wyrok może doprowadzić do unieważnienia całej procedury.

11.02.2019

Alimenty łatwiejsze do wyegzekwowania? 

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Ustawodawca wprowadza kolejne przepisy, które mają ułatwić osobom uprawnionym do otrzymywania alimentów ich skuteczne egzekwowanie.Jednym z nich jest nałożenie grzywny na pracodawcę za ukrywanie faktu zatrudnienia dłużnika alimentacyjnego. O tym w jaki sposób nowe prawo ma pomóc w ściąganiu świadczeń pisze adw. dr Anna Malicka-Ochtera

10.02.2019

Wspólnota mieszkaniowa może zakazać stałego parkowania

Prawo cywilne

We wspólnocie mieszkaniowej są wydzielone miejsca parkingowe w garażu podziemnym. Wspólnota mogła więc ustalić zasady parkowania samochodów na zewnętrznej części wspólnej i zakazać współwłaścicielom stałego parkowania - stwierdził Sąd Apelacyjny w Łodzi.

10.02.2019

UE: Jest zgoda państw na reformę prawa autorskiego, mimo sprzeciwu Polski

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Przedstawiciele państw członkowskich UE porozumieli się w piątek wieczorem w sprawie kontrowersyjnych zmian w prawie autorskim. Oznacza to, że prezydencja rumuńska otrzymała mandat do negocjacji w tej sprawie z Parlamentem Europejskim. Porozumienia nie poparło kilka państw, w tym Polska.

09.02.2019

WSA: Remont budynku można przenieść na grunt sąsiada

Prawo cywilne Budownictwo

Inwestor może wejść na sąsiedni grunt, jeżeli nie ma innej możliwości przeprowadzenia prac remontowych swojego budynku. WSA w Gdańsku podkreślił, że najpierw powinien zwrócić się o wyrażenie zgody przez właściciela, jeżeli jej nie uzyska, to może wnioskować o rozstrzygnięcie sprawy przez starostę.

09.02.2019

Sąd: Nieczytelny podpis na fakturze? Skoro tak, to pozwany nie musi płacić

Prawo cywilne VAT

Faktura VAT to dokument rozliczeniowy. Ma on charakter prywatny. Z samego wystawienia faktury nie wynika więc, że strony wskazane w dokumencie łączyła umowa sprzedaży. Gdy pozwany kwestionuje zawarcie umowy, powód ma obowiązek wykazać tę okoliczność innymi dowodami - orzekł Sąd Rejonowy w Gdyni.

08.02.2019