Frankowicz może żądać sprawdzenia, czy udzielono mu kredytu walutowego

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Terminowa obsługa kredytu nie jest przeszkodą do powództwa o ustalenie nieważności niektórych postanowień umowy, w szczególności dotyczących waluty kredytu. Tak uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie. Tylko w ten sposób kredytobiorca może bowiem usunąć stan niepewności, co do wysokości rat i sposobu rozliczenia kredytu.

14.01.2019

Dziecko wbiegło pod auto, rodzic nie zapłaci za szkodę

Prawo cywilne

Dziewięciolatek wybiegł za piłką na jezdnię przed samochód. Ojciec dziecka nie ponosi winy w nadzorze i nie zapłaci odszkodowania za zniszczenia w aucie. Sprawcą szkody jest sam kierowca, bo jechał za szybko - stwierdził Sąd Okręgowy w Łodzi.

12.01.2019

Stacja paliw odpowiada za to, że klient odmroził dłonie

Prawo cywilne

Klient odmroził dłonie, bo postanowił zatankować gaz, nie używając rękawic ochronnych. Za szkodę, na zasadzie ryzyka, odpowiada stacja paliw. Zadośćuczynienie będzie jednak mniejsze od żądanego, bo mężczyzna przyczynił się do szkody – orzekł Sąd Apelacyjny w Łodzi. Powód żądał 100 tysięcy złotych, dostanie 8,2 tys. złotych.

11.01.2019

SN: Notariusz zapomniała o przepisie, otrzymała upomnienie

Prawo cywilne Prawnicy

Kara upomnienia wymierzona notariuszowi nie przesądza o niemożności udziału w pracach sądu dyscyplinarnego korporacji - orzekł Sąd Najwyższy. Niedbałość notariusza przy sporządzaniu aktu notarialnego darowizny nie może być surowiej ukarana, gdyż obwiniona działała nieumyślnie - dodał.

11.01.2019

Podmioty publiczne zamiast do sądu, idą na ugodę

Prawo cywilne Finanse publiczne

W 2018 roku zawarto nawet trzy razy więcej ugód ze Skarbem Państwa, niż w poprzednich latach. Dotyczyły one m.in. kontraktów o roboty budowlane. Ugody chętnie wybierają też samorządy, dla których długotrwały proces oznacza często zrujnowanie budżetu. To efekt dodania jednego przepisu do ustawy o finansach publicznych. Resort przedsiębiorczości szykuje już kolejne ułatwienia - dla sporów dotyczących umów o zamówienie publiczne.

11.01.2019

SN: Sąd arbitrażowy arbitrażowy nie musi naliczać odsetek według kodeksu cywilnego

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Odstąpienie przez sąd polubowny od zasad kodeksu cywilnego w sprawie wymagalności odsetek nie może być uznane za naruszenie klauzuli porządku publicznego - orzekł Sąd Najwyższy. I nie zakwestionował orzeczenia sądu polubownego. A zatem spółka pozwana zapłaci odsetki od zaległości po dwóch latach.

10.01.2019

Zmiany w procedurze cywilnej – w poszukiwaniu równowagi

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

O prawie trzeba myśleć w kategoriach środka, a nie celu. Przepisy prawa procesowego mają to do siebie, że z czasem, a niekiedy również proporcjonalnie do stopnia skomplikowania, zaczynają żyć własnym życiem, niekoniecznie zgodnie z misją nadaną przez ustawodawcę - pisze adw. Rafał Rozwadowski, komentując zmiany projektowane w procedurze cywilnej.

08.01.2019

Odszkodowanie za błędną decyzję ministra wobec notariusza

Prawo cywilne Prawnicy

Bezprawna decyzja ministra sprawiedliwości pozbawiła notariusz dochodów, co zostało potwierdzone wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd Apelacyjny przyznał poszkodowanej odszkodowanie 13 tys. 900 zł z ustawowymi odsetkami za cztery miesiące pozostawania przez nią bez pracy.

07.01.2019

Wierzyciel zapłaci za nękanie dłużnika na urlopie

Prawo cywilne

Wielokrotne nocne wezwania dłużnika do zapłaty przez wierzyciela w rozmowach telefonicznych i wiadomościach SMS są bezprawne. Zwłaszcza, gdy świadczenie nie zostało stwierdzone tytułem wykonawczym, a dłużnik kwestionuje należność - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

05.01.2019

Byli wspólnicy spółki osobowej z prawem do sądu

Prawo cywilne Spółki

Od soboty byli wspólnicy spółek: partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej mają możliwość ochrony sądowej swoich praw przed roszczeniami wierzycieli spółki osobowej. To efekt bardzo krótkiej, ale ważnej, nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.

05.01.2019

„Złota rączka” sam winny, że spadł z drabiny

Prawo cywilne BHP

W ramach pomocy sąsiedzkiej, sąsiad „złota rączka” zgodził się oczyścić rynny w domu. Spadł jednak z drabiny i się połamał. Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał, że gospodarz nie ponosi winy za to, że fachowiec zaryzykował wykonywanie pracy na wysokości bez żadnego zabezpieczenia.

05.01.2019

Korekta ustawy o przekształceniu użytkowania we własność podpisana

Prawo cywilne Administracja publiczna

Prezydent podpisał nowelizację, dzięki której w przypadku nowych inwestycji, podejmowanych przez m.in. spółdzielnie mieszkaniowe "przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu nastąpiło z chwilą przeniesienia praw do lokali na rzecz mieszkańców budynku, którzy zaspokajają potrzeby mieszkaniowe w tych lokalach".

31.12.2018

Strasburg: Same hiperlinki w artykule internetowym nie zniesławiają

Prawo cywilne

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 4 grudnia uznał, że umieszczenie w artykule internetowym hiperlinków prowadzących do treści, które zostały później uznane przez sąd za zniesławiające, nie sprowadzają się do automatycznej odpowiedzialności za zniesławienie po stronie autora lub wydawcy artykułu internetowego.

31.12.2018

Reforma kpc to szansa dla rozwoju mediacji

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jesteśmy w przededniu zmian w kodeksie postępowania cywilnego, które przewidują ogromny rygor proceduralny w sprawach gospodarczych. Rosną ryzyka związane z prowadzeniem procesu w nowej formule. Reforma procedury cywilnej to znakomita szansa do zmian dotyczących mediacji - twierdzi Maciej Bobrowicz.

31.12.2018

Ustawa, która pomoże w ściąganiu alimentów, opublikowana

Prawo cywilne Domowe finanse Prawo pracy

Ustawa, która ma poprawić ściągalność alimentów należnych dzieciom oraz długów alimenciarzy, wejdzie w życie 11 stycznia 2019 roku. Umożliwi m.in. szybszy przepływ informacji o dłużnikach alimentacyjnych pomiędzy służbami i instytucjami, a komornikami sądowymi - wszystko po to, żeby komornik mógł łatwiej ustalić, czy dłużnik alimentacyjny pracuje.

27.12.2018

SN: Internauta korzystający z wyszukiwarki nie jest bezmyślny

Prawo cywilne RODO

Sąd Najwyższy nie dostrzegł naruszenia czci powoda w tym, że wyszukiwarka Google wyrzuca różne linki mu poświęcone, w tym - dotyczące "biednego gangstera". Ocenił, że każdy w miarę doświadczony użytkownik internetu analizuje treści wynikające z funkcji algorytmu. Jednak wyszukiwarka mogła naruszyć prywatność - dodał SN.

27.12.2018