Spór współwłaścicieli bez wpływu na legalizację kominka

Prawo cywilne Budownictwo

Współwłaściciele nie byli zgodni, co do legalizacji kominka. Rozpoznający sprawę WSA w Krakowie uznał, że kwestia ta nie miała znaczenia, ponieważ jest przesunięta w całości do postępowania cywilnego. Wynika z tego, że roboty budowlane mogą być zgodne z prawem z punktu widzenia prawa administracyjnego, co nie oznacza, że jednocześnie nie naruszają praw współwłaścicieli.

17.03.2019

Rząd chce złagodzić przepisy o obrocie ziemią

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy przewiduje złagodzenie ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi. Po zmianach, więcej podmiotów będzie mogło nabyć grunty rolne.

12.03.2019

SA: Konkubent remontujący dom partnerki ma prawo do rozliczenia nakładów

Prawo cywilne Domowe finanse

Powód nieodpłatnie brał udział w pracach remontowych swojej konkubiny. Później jednak rozstali się. Pozwana jest bezpodstawnie wzbogacona kosztem powoda w takim zakresie, w jakim zaoszczędziła sobie wydatków na ekipę remontową - uznał Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

12.03.2019

SN: Brak wpisu do KRS nie zwalnia prezesa z odpowiedzialności

Prawo cywilne Spółki

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki spoczywa na rzeczywistych członkach zarządu, niezależnie od wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym - orzekł Sąd Najwyższy. Jeśli inne nazwisko prezesa figuruje w rejestrze, a inne w podjętych uchwałach, to liczą się uchwały o powołaniu - dodał.

12.03.2019

Egzamin komorniczy z egzekucji środków pieniężnych

Prawo cywilne Prawnicy

Zakończyły się egzaminy komornicze. Według nieoficjalnych danych, do egzaminu przystąpiło 150 zdających, a zatem 99 procent spośród 152 osób, które zostały dopuszczone. Oficjalne dane ze sprawdzianu będą znane na początku kwietnia.

11.03.2019

Pytania do SN - na posiedzeniu jawnym: Dane hejterów objęte tajemnicą

Prawo cywilne Prawo gospodarcze RODO

Sąd Najwyższy nie odpowiada na pytania sądów powszechnych w ważnych i trudnych kwestiach prawnych z powodu procedowania przez sądy pytające na posiedzeniu niejawnym. Skoro jawna jest rozprawa, to i treść pytania powinna być sformułowana na posiedzeniu jawnym. Jeśli tego warunku sąd nie spełnia - wniosek jest odrzucony.

11.03.2019

Z testamentem wciąż częściej do sądu niż notariusza

Prawo cywilne Prawo rodzinne

W latach 2016-2018 do sądów rejonowych z całego kraju wpłynęło 409 101 tysięcy wniosków o stwierdzenie nabycia spadku. Oznacza to, że pracownicy polskich sądów musieli co najmniej tyle razy zajmować się sprawami osób, które z jakichś powodów nie skorzystały z pomocy notariusza, by uzyskać akt poświadczenia dziedziczenia - pisze Ewelina Szeratics

10.03.2019

SN: Po rozwodzie trzeba rozliczyć nakłady poczynione w rodzinie

Prawo cywilne

Kupno domu przez teścia stało się przyczyną sporu między rozwiedzionymi małżonkami. Sąd Najwyższy orzekł, że w wyniku podziału majątku trzeba rozliczyć się z nakładu, bo przysporzenie nie stało się majątkiem osobistym jednego z małżonków.

09.03.2019

Długi spółdzielni nadal mogą obciążać właścicieli mieszkań

Prawo cywilne Budownictwo

Członkowie spółdzielni mieszkaniowych, jak i osoby z prawem do lokali, muszą mieć ochronę prawną przed przerzucaniem na nich odpowiedzialności za długi spółdzielni – uważa rzecznik praw obywatelskich. Ale stwierdza, że w świetle orzecznictwa jest niebezpieczeństwo obciążania hipotecznego nie tylko całej nieruchomości spółdzielni

08.03.2019

Sędzia: Obecne prawo pozwala na sprawne postępowania

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Cywilne postępowania sądowe w obecnych warunkach ustrojowych z założenia obarczone są podatnością na nadmierne ich przedłużanie. Ma na to wpływ wiele czynników, poczynając od kształtu samej procedury, na niedoborach kadrowych kończąc - pisze sędzia Artur Grajewski. I dodaje, że już w obecnie obowiązujących przepisach są rozwiązania, które pozwalają na skuteczne wdrożenie w życie idei szybkości postępowania.

08.03.2019

SN: Zadośćuczynienie dla aktorki i przeprosiny za kłamstwa w mediach

Prawo cywilne

Nawet jeśli naruszenie dóbr osobistych przez media nie było drastyczne, to poszkodowani krytyką artyści mogą żądać skutecznie zadośćuczynienia. Niezależnie, czy osoby te już uzyskały rekompensatę pieniężną w innych procesach o ochronę dóbr osobistych - orzekł Sąd Najwyższy.

07.03.2019

SN: Omyłka przy wprowadzaniu e-ksiąg wieczystych pozbawiła bank hipoteki

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Po digitalizacji rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych objęła tylko wersję cyfrową - stwierdził Sąd Najwyższy. - A zatem błąd przy tworzeniu elektronicznych ksiąg zadziałał na niekorzyść instytucji, która zabezpieczyła wierzytelność w wersji papierowej - dodał, nie uznając argumentacji banku.

07.03.2019

Adwokatura oburzona pozwem TVP przeciwko Adamowi Bodnarowi

Prawo cywilne

Pozew TVP przeciw Adamowi Bodnarowi to niezgodna ze standardami międzynarodowymi próba nacisku na niezależny i niezawisły organ i niedopuszczalne w demokratycznym państwie prawa obejście zapisów Konstytucji RP - stwierdziła we wtorek Naczelna Rada Adwokacka.

05.03.2019

Testament - częściej przy pomocy notariusza

Prawo cywilne

Wzrasta liczba testamentów rejestrowanych w Notarialnym Rejestrze Testamentów (NORT) - informuje Krajowa Rada Notarialna. Pod koniec stycznia zarejestrowano ich już ponad 233 tys. Z drugiej strony, jak pokazują badania sondażowe i potwierdzają prawnicy, Polacy nadal podchodzą do tego problemu niefrasobliwie

05.03.2019

Legitymacja procesowa wciąż problemem w postępowaniu cywilnym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Problematyka legitymacji procesowej wzbudza poważne wątpliwości tak w doktrynie jak i w orzecznictwie - twierdzi prof. Grzegorz Jędrejek. I dodaje, że prawo nie opisuje tej instytucji jednoznacznie, więc wiele zależy od wykładni i interpretacji.

05.03.2019

Sąd: Sprzedaż mieszkania nie rozciąga się na korzystanie z garażu

Prawo cywilne Budownictwo

Zanim pozwani sprzedali powódce lokal z udziałem w gruncie, zwrócili użyczone im klucze do garażu. Choć formalnie byli współwłaścicielami tego pomieszczenia, niemniej nie mogli oni z niego korzystać, gdyż dokonano wcześniej podziału rzeczy w naturze. Skoro pozwani nie mają kluczy do garażu, powództwo jest niezasadne - orzekł Sąd Rejonowy w Piszu.

03.03.2019

Hulaj dusza, piekła nie ma - miejskie hulajnogi poza prawem

Prawo karne Prawo cywilne

Nie ma precyzyjnych regulacji dotyczących poruszania się elektrycznymi hulajnogami po mieście, tymczasem popularność tych środków transportu stale rośnie. Wielu użytkowników uważa, że obowiązują ich te same przepisy, co rowerzystów, tymczasem tak nie jest.

02.03.2019