Prawo.pl
Rejestr Danych Kontaktowych ma ułatwić kontakt urzędów z obywatelami. Według ekspertów nowe rozwiązania niosą jednak pewne zagrożenia. Na przykład nieprecyzyjnie sformułowano, do jakich celów może być wykorzystywany zbiór. Obywatel nie ma też obowiązku utrzymywania tam aktualnych danych. Nie ma również obowiązku takiej korespondencji czytać.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.12.2019
Administracja publiczna Prawo AI
Na jednej z rozpraw sądowych usłyszałem od pośrednika w obrocie nieruchomościami, że standardem na warszawskim rynku jest zawieranie przez nich umów pośrednictwa zarówno ze sprzedającym, jak i kupującym. Z tym ostatnim następuje to w okolicznościach, które nakazują postawić pytanie, czy nie jest tu niezbędna ingerencja ustawodawcy.
Piotr Jeżółkowski
29.12.2019
Prawo cywilne Budownictwo
W poniedziałek, 30 grudnia br. Sąd Apelacyjny w Warszawie wyda wyrok w sprawie kredytu zaciągniętego w złotych, który spłacano we frankach szwajcarskich. Sąd okręgowy unieważnił umowę, powołując się na rozstrzygnięcie, które październiku wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Dziubak przeciwko Polsce.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.12.2019
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że niepełnosprawny może w ramach ulgi rehabilitacyjnej rozliczyć w rocznym PIT wydatki na psychoterapię. Aby skorzystać z odliczenia wymagane jest posiadanie orzeczenia o jednym z trzech stopni niepełnosprawności. Konieczne jest też udokumentowanie poniesienia wydatków na spotkania z psychoterapeutą.
Krzysztof Koślicki
28.12.2019
Domowe finanse PIT
Ograniczyć dzieciom dostęp do pornografii trzeba. Problem w tym, jakie narzędzia dla weryfikacji wieku zastosować, aby nie naruszyć prywatności dorosłych użytkowników - to kwestia nad którą zastanawiają się organizacje społeczne, rząd i przede wszystkim informatycy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.12.2019
RODO LegalTech
Pracownik służby cywilnej egzekwujący w imieniu wojewody nakaz eksmisji wdał się w internetowy hejt z byłym właścicielem nieruchomości. Robił to jednak po godzinach pracy, starając się bronić swojego dobrego imienia. Pracodawca chcąc wyciszyć szum medialny wokół sprawy, zwolnił go dyscyplinarnie. Spór o przywrócenie do pracy rozstrzygnął sąd.
Marek Sondej
28.12.2019
Administracja publiczna Prawo AI
Projektowane przez Ministerstwo Finansów przepisy mają zobowiązać lekarzy i dentystów do umieszczenia nazwy wykonanej usługi medycznej na paragonie fiskalnym w sposób pozwalający na jego identyfikację. O tym, czy wpisanie nazwy jednostki chorobowej na paragonie fiskalnym może naruszać tajemnicę lekarską rozmawiamy z dr Maciejem Kaweckim,
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
28.12.2019
Pacjent Zawody medyczne RODO
Mija miesiąc odkąd - zgodnie z interpretacją resortu sprawiedliwości - sądy mogą umarzać stare, zawieszone z powodów formalnych, sprawy cywilne. Część z nich z tego korzysta, inne mają wątpliwości. Samo ministerstwo uważa, że przepis jest jasny, przyznaje też, że chodziło o pozbycie się "zalegającego balastu". Prawnicy wskazują, że to sposób na poprawienie sądowych statystyk.
Patrycja Rojek-Socha
28.12.2019
Wymiar sprawiedliwości
Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek, 27 grudnia, nowelizację przepisów o podatku akcyzowym. Wcześniej Sejm odrzucił weto Senatu i zdecydował, że podwyżka akcyzy na alkohol i produkty tytoniowe nastąpi 1 stycznia 2020 roku. Senat był przeciwny tej zmianie. Według szacunków resortu finansów wzrost akcyzy ma przyczynić się do wzrostu dochodów budżetu o 1,7 miliardów złotych w przyszłym roku.
Krzysztof Koślicki Krzysztof Sobczak
27.12.2019
Akcyza
Stowarzyszenie "Godność" złożyło do Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej wniosek o ukaranie marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego. Chodzi o wypowiedź, w której polityk mówił o potencjalnych skutkach ubocznych leków przeciwbólowych przyjmowanych przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Krzysztof Sobczak
27.12.2019
Opieka zdrowotna Zawody medyczne RODO

Operatorzy telekomunikacyjni z nowymi obowiązkami

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Od 25 grudnia 2019 roku operatorzy telekomunikacyjni muszą udostępnić regulamin świadczenia usług na papierze lub innym trwałym nośniku, a także podawać do publicznej wiadomości cennik.
Jolanta Ojczyk
27.12.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze

W 2020 roku w wielu żłobkach wyższe opłaty

Samorząd terytorialny Domowe finanse
Wiele samorządów już w 2019 roku zdecydowało się na korekty opłat w prowadzonych przez siebie żłobkach ze względu na zmiany cen energii i żywności. Podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 20120 roku spowoduje kolejne zmiany opłat.
Agnieszka Matłacz
27.12.2019
Samorząd terytorialny Domowe finanse
Legitymacja procesowa strony w postępowaniu o pozwolenie na budowę nie została powiązana z jakimikolwiek ograniczeniami, jakie mogą powstać w zagospodarowaniu terenu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wskazał, że ich źródłem nie mogą być wyłącznie przepisy z zakresu prawa cywilnego o ochronie prawa własności.
Dorian Lesner
27.12.2019
Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo
Protest wyborczy, który nie zawiera właściwie sformułowanych zarzutów, powinien zostać pozostawiony bez dalszego biegu - orzekł Sąd Najwyższy. Autor protestu nie może poprzestać na niepopartej dowodami krytyce określonych w prawie rozwiązań – orzekł Sąd Najwyższy. Orzeczenie to komentuje dr hab. Maciej Borski.
Aleksandra Partyk
27.12.2019
Wybory
Od 1 stycznia 2020 roku wejdzie w życie tzw. prezydencka ustawa frankowa. Za jej sprawą zmienią się jedynie zasady udzielania pomocy finansowej z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Frankowicze uważają, że nie poprawi ona ich sytuacji i sugerują, że po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE lepiej jest o weryfikację umowy walczyć w sądzie.
Jolanta Ojczyk
27.12.2019
Kredyty frankowe
Zakaz sprzedaży żywych karpi powinien zostać wprowadzony jak najszybciej, bo to jedyny sposób by tym rybom zapewnić jako taki dobrostan. I nie chodzi tylko o przenoszenie ryb w workach foliowych do domu, ale też przetrzymywanie w basenach, w tłoku, poranionych - mówi adwokat Katarzyna Topczewska, specjalizująca się m.in. w ochronie praw zwierząt.
Patrycja Rojek-Socha
25.12.2019
Prawo karne Prawnicy
Na odrę choruje już dziesięć razy więcej osób niż przed rokiem. Od początku 2019 r. zgłoszono 1368 przypadków odry, w tym samym czasie rok temu – 126 zachorowań - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego zdaniem śmierć z powodu odry jest już tylko kwestią czasu i w związku z tym pyta, jak władze państwowe zamierzają egzekwować przepisy o obowiązku szczepień.
Krzysztof Sobczak
24.12.2019
Opieka zdrowotna
W kwietniu minie drugi rok obowiązywania przepisów o skardze nadzwyczajnej i coraz więcej wpływa ich do Sądu Najwyższego. Jak dotąd wniesionych zostało 79 skarg, głównie przez Prokuratora Generalnego. Największym problemem są braki formalne - ponad połowa, właśnie z tego powodu zwrócona została do uzupełniania - ustaliło Prawo.pl.
Patrycja Rojek-Socha
24.12.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Mikołaje, elfy i śnieżynki to w okresie przedświątecznym najbardziej poszukiwani pracownicy. Zainteresowani mogą nieźle zarobić, ale ich pracodawcy mają obowiązki. W dobrze pojętym ich interesie jest przeszkolenie takich pracowników i zrobienie im badań lekarskich typowo dopuszczających do pracy.
Grażyna J. Leśniak
24.12.2019
Prawo pracy BHP

Darowiznę na konto może wpłacić sam podatnik

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Podatnik, który otrzyma darowiznę od najbliższej rodziny w gotówce i sam wpłaci ją na własne konto, nie straci prawa do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Nie ma obowiązku, aby przelewu dokonywał darczyńca. Potwierdził to niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
24.12.2019
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Wielu wyborców niepełnosprawnych z przyczyn obiektywnych nie może głosować. Problem absencji przymusowej przy urnach wyborczych może dotyczyć nawet 2 milionów osób. Należy dyskutować na temat zmian w prawie, by jak najpełniej umożliwić wszystkim zainteresowanym oddawanie głosu – wskazuje dr hab. Maciej Borski.
Aleksandra Partyk
24.12.2019
Administracja publiczna Wybory
Za znęcanie się nad zwierzętami sądy coraz śmielej orzekają karę bezwzględnego pozbawienia wolności. Konieczne są jednak zmiany w prawie, a to niełatwe, bo w grę wchodzą tu lobbyści i interesy polityczne decydentów. Dziury w przepisach często zastępuje presja społeczna - dzięki niej np. sieci handlowe wycofują się ze sprzedaży żywych ryb.
Patrycja Rojek-Socha
24.12.2019
Prawo karne Prawnicy
Wybory do Sejmu i Senatu z 13 października 2019 roku są ważne - uznała w poniedziałek w pełnym składzie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. A prezes Izby Joanna Lemańska podziękowała m.in. wszystkim sędziom PKW i uczestnikom procesu wyborczego za zaangażowanie w sprawne zorganizowanie i przeprowadzenie wyborów.
Krzysztof Sobczak
23.12.2019
Wybory
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji wystąpił do prezesów Regionalnych Izb Obrachunkowych o kontrolę uchwał śmieciowych. Powodem jest znaczny wzrost cen odbioru odpadów komunalnych. Zdaniem resortu uchwały gmin budzą wątpliwości.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.12.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
Pozostawienie dziecka w "oknie życia" nie jest aktem porzucenia, matka nie powinna czuć się osobą ściganą - stwierdził minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. I zalecił prokuratorom, aby nie wszczynali postępowań karnych, kiedy matka pozostawia noworodka w takim miejscu.
Krzysztof Sobczak
23.12.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Sędzia może swoje wypowiedzi tłumaczyć udziałem w życiu publicznym, ale nie powinien przekraczać pewnej granicy. Działalność polityczna jest nie do pogodzenia ze statusem sędziego - mówi sędzia Leszek Mazur, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa. I dodaje, że przyjęta przez Sejm nowela ma pomóc unormować sytuację w tym zakresie.
Patrycja Rojek-Socha
23.12.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prezent, który nie trafił w gusta obdarowanego, podobnie zresztą jak każdy przedmiot czy usługę zakupioną „dla siebie”, możemy zwrócić jedynie wtedy, gdy polityka danego sklepu przewiduje taką możliwość. Inaczej jest tylko w przypadku produktów wadliwych - pisze Agnieszka Kowalczyk-Zagaj, radca prawny w kancelarii Modzelewska&Paśnik.
Agnieszka Kowalczyk-Zagaj
22.12.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument

Booking.com dostosowuje się do unijnego prawa

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Firma Booking.com zobowiązała się do wprowadzenia zmian w sposobie przedstawiania konsumentom ofert, rabatów i cen. Gdy te nowe zmiany zostaną w pełni zastosowane przy funkcji rezerwacji, konsumenci powinni mieć większą możliwość dokonywania świadomych porównań zgodnie z wymogami prawa konsumenckiego UE
Krzysztof Sobczak
21.12.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Adwokaci i radcowie prawni zapowiadają, że będą powoływać się na niedawny wyrok TSUE i wnioskować o sprawdzanie statusu sędziów rekomendowanych przez obecną KRS. Jej przewodniczący sędzia Leszek Mazur nie jest tym zaskoczony, bo jak mówi - strony mają do tego pełne prawo. Zapewnia jednak, że opiniowanie kandydatów przez "jego" Radę jest najbardziej transparentne od lat.
Patrycja Rojek-Socha
21.12.2019
Wymiar sprawiedliwości
Kłusownictwo ma się dobrze. Nasiliło się przed świętami, a sprzyja temu łagodna zima. Tymczasem wykrywalność takich przestępstw jest wciąż niska, a techniki kłusowników coraz lepsze. A gdy już kłusownik zostanie wykryty, rzadko wymierzana jest mu surowa kara. Jednak za pozyskane mięso musi zapłacić - w przypadku łosia to kwota 14 tys. złotych.
Robert Horbaczewski
21.12.2019
Prawo karne Środowisko