Prawo.pl
Jak bumerang wraca dyskusja nad Kodeksem Etyki Adwokackiej. Część zmian już wprowadzono - m.in. zliberalizowano zasady łączenia przez adwokatów innych zajęć z wykonywaniem zawodu. W najbliższych miesiącach mają być przedstawione propozycje kolejnych - wszystko po to by temat omówić podczas nadzwyczajnego posiedzenia prezydium NRA w marcu.
Patrycja Rojek-Socha
15.01.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Instalacja telekomunikacyjna w nowobudowanych blokach i budynkach użyteczności publicznej ma stanowić część składową nieruchomości. To oznacza, że jej położenie będzie finansował inwestor, a serwisowanie – właściciel budynku, np. wspólnota mieszkaniowa. Nie będzie już bowiem należeć do firmy telekomunikacyjnej, która ją wykonała.
Jolanta Ojczyk
15.01.2020
Budownictwo
W ciągu kilku lat samorządy zawnioskowały o instalację większej liczby fotoradarów, niż jest ich w całym kraju. Stare gminne urządzenia, które działały w poprzednim stanie prawnym, do skuteczności wymagają dostosowania do nowoczesnego systemu centralnego. Najczęściej to niemożliwe. Jeśli któreś się nadaje, integracja kosztuje 60 tysięcy złotych.
Katarzyna Kubicka-Żach
15.01.2020
Samorząd terytorialny
Nawet rok więzienia będzie grozić osobie, która przeszkodzi w polowaniu - taką zmianę wprowadzi ustawa, której głównym celem jest pozbycie się dzików przenoszących afrykański pomór świń. Zmiany krytykują samorządowcy, obrońcy praw zwierząt, a także sami myśliwi, którzy nie chcą za własne pieniądze wyręczać państwa w walce z ASF. I mówią wprost: problemu pomoru te przepisy nie rozwiążą.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
15.01.2020

Trudno ocenić pilotaż sieci onkologicznej, bo dane niepełne

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Placówki biorące udział w pilotażu krajowej sieci onkologicznej podały dane wycinkowe i trudno na ich podstawie stwierdzić, czy nowy model opieki nad pacjentami onkologicznymi dobrze zadziałał. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że powoła komitet sterujący, by poprawić ten model, ale także przygotować jego wdrożenie w całej Polsce po 31 marca 2021 roku, gdy zakończy się pilotaż.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
14.01.2020
Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wobec Banku Millennium nakładającą ponad 20 mln zł kary za wprowadzanie w błąd frankowiczów - poinformował UOKiK. Chodzi o skutki wpisu do rejestru klauzul niedozwolonych i zniechęcanie do dochodzenia roszczeń.
Jolanta Ojczyk
14.01.2020
Rynek i konsument Ochrona konkurencji
Obowiązująca na Węgrzech ustawa o finansowaniu organizacji obywatelskich z zagranicy jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej - stwierdził w opinii dla Trybunału Sprawiedliwości UE jego rzecznik generalny Manuel Campos Sanchez-Bordona. Ustawę zaskarżyła do Trybunału Komisja Europejska.
Krzysztof Sobczak
14.01.2020
Prawo europejskie
Liczba wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych zbliża się do 700 tys. Do samego ZUS-u wpłynęło ich już prawie 470 tys. Od początku października ZUS wydał blisko 232 tys. decyzji przyznających świadczenie. Najczęściej o świadczenie wnioskowały osoby powyżej 75 lat i w wieku od 26-59 lat, przeważnie kobiety.
Agnieszka Matłacz
14.01.2020
Pomoc społeczna Domowe finanse
Podczas Marszu Niepodległości w 2017 r. wznoszone były okrzyki „Sieg heil!”, „Biała siła, Ku Klux Klan”, „Narodowy socjalizm”, część uczestników niosła też transparenty z hasłami wprost odwołującymi się do dominacji białej rasy i prezentowała krzyż celtycki. RPO odwołuje się teraz od decyzji o umorzeniu śledztwa, wskazując na niedociągnięcia prokuratury.
Patrycja Rojek-Socha
14.01.2020
Wymiar sprawiedliwości

Coraz więcej szpitali ma akredytacje jakościowe

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Już 213 szpitali ma akredytację przyznawaną przez ministra zdrowia. Znacząco wzrosła liczba placówek lekarzy rodzinnych, które mają takie certyfikaty. Rok temu było zaledwie 8 przychodni poz z akredytacją, a teraz jest 189. O coraz większym zainteresowaniu podnoszeniem jakości rozmawiamy z Haliną Kutaj-Wąsikowską, dyrektor Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
14.01.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Ministerstwo Sprawiedliwości ma czas do sierpnia na opracowanie wzorów pouczeń w sprawach cywilnych. Zamierza wyłonić w tym celu placówkę naukową zajmującą się językoznawstwem, która wspomoże je w pracach - dowiedziało się Prawo.pl. W ocenie sędziów ujednolicone pouczenia potrzebne są już teraz - bo zmienione przepisy sprawiają problemy także prawnikom.
Patrycja Rojek-Socha
14.01.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Lokal wyborczy oddalony o kilkanaście kilometrów, zwłaszcza przy braku autobusu, skutecznie zniechęca do głosowania. Problem dotyczy głównie mniej zaludnionych okolic. Po zmianie prawa wyborczego gminy odsunięto od ustalania siedzib komisji wyborczych, mimo że to one najlepiej wiedzą, dokąd łatwiej się dostać. A wkrótce kolejne wybory - w maju wybierzemy prezydenta RP.
Katarzyna Kubicka-Żach
14.01.2020
Wybory

Pieniądze z OFE do ZUS czy IKE? Będzie mało czasu na decyzję

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
W okresie od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 r. uczestnicy OFE będą musieli zdecydować, czy chcą, aby ich pieniądze trafiły na IKE, czy też do ZUS. Zdaniem ekspertów, dwumiesięczny termin na podjęcie tak ważnej decyzji to za mało. Zwłaszcza, że dla wielu pokryje się on z wakacjami i wyjazdami na urlop. W tle tej decyzji jest 15-proc. podatek od pieniędzy przekazanych IKE.
Grażyna J. Leśniak
14.01.2020
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Postępowanie dotyczące manipulowania wskaźnikami emisji spalin w samochodach koncernu Volkswagen jest na końcowym etapie - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji o Konsumentów. Zakończono analizę materiału dowodowego, o czym poinformowano pełnomocnika spółki. Następnym krokiem będzie wydanie decyzji.
Krzysztof Sobczak
13.01.2020
Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Lekarz w sieci nie ma prawa polecać produktów

Prawo AI Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Lekarze nie mogą prowadzić działalności reklamowej. Nie mają prawa w internecie nawet bezpłatnie zachwalać produktów innych firm. Tak stanowi prawo, ale sami lekarze publikujący na platformach społecznościowych często nie wiedzą, gdzie leży granica pomiędzy edukacją pacjentów i reklamą.
Katarzyna Nowosielska
13.01.2020
Prawo AI Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Rodzice samotnie wychowujący dzieci, które otrzymują pieniądze z funduszu alimentacyjnego, mogą wkrótce stracić to świadczenie. To efekt przekroczenia kryterium dochodowego, po podwyższeniu pensji minimalnej. Niestety, nadal brakuje też alimentów natychmiastowych, za to przybywa dłużników nie płacących na swoje pociechy.
Patrycja Rojek-Socha Grażyna J. Leśniak
13.01.2020
Prawo rodzinne Domowe finanse

Premier: Praworządność jednym z celów PiS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Polska stoi przed czterema wielkimi wyścigami: gospodarczym, o wartości, o pamięć oraz "o duszę wspólnoty" - stwierdził w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. A wśród wartości wymienił takie jak rodzina, prawo, praworządność i wiara. - Wartości są fundamentem, na którym można nadbudowywać kolejne piętra - powiedział.
Krzysztof Sobczak
12.01.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
750 miliona złotych z budżetu państwa zamiast powszechnego abonamentu radiowo-telewizyjnego. Takiej zmiany w finansowaniu publicznej telewizji chcą posłowie PSL-Kukiz'15.
Jolanta Ojczyk
12.01.2020
W Polsce, tak jak i innych krajach, ustawodawca dopuszcza odwołanie darowizny w wyjątkowych sytuacjach. Skutecznie odwołać można wykonaną już umowę darowizny, jeśli zachowanie obdarowanego jest rażąco niewdzięczne, a więc jeśli uporczywie narusza on normy etyczne - wyjaśnia adwokat dr Szymon Solarski.
Aleksandra Partyk
11.01.2020
Prawo cywilne
Posłowie PSL-Kukiz15 złożyli w Sejmie projekt przewidujący, że Narodowy Fundusz Zdrowia będzie mógł obciążyć pijanych lub odurzonych kierowców, którzy spowodowali wypadek, kosztami świadczeń zdrowotnych udzielonych im i ich ofiarom.
Jolanta Ojczyk
11.01.2020
Opieka zdrowotna
Z konta internetowego największego banku w Polsce będzie można przejść do Internetowego Konta Pacjenta. Trwająca informatyzacja systemu ochrony zdrowia spowoduje, że w niedalekiej przyszłości korzystanie ze świadczeń nie będzie możliwe bez dostępu do IKP. Dlatego warto wiedzieć jakie funkcjonalności oferuje – podkreśla Barbara Młodawska, adwokat z Kancelarii BM Legal.
Barbara Młodawska
11.01.2020
Pacjent Opieka zdrowotna
Projekt ustawy o nieletnich miał w połowie ubiegłego roku trafić do prac parlamentarnych. Tak się jednak nie stało, a resort informuje jedynie, że nadal nad nim pracuje. Tymczasem Helsińska Fundacja Praw Człowieka przypomina, że Polska wciąż nie wykonała wyroku ETPC w sprawie umieszczania w schronisku dla nieletnich i apeluje do...Senatu o rozwiązanie problemu.
Patrycja Rojek-Socha
11.01.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nowe prawo pozwoli na wymianę dowodu po kradzieży tożsamości

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Od niedzieli we wniosku o wydanie dowodu osobistego będzie można wyrazić zgodę na przekazanie swoich danych do rejestru danych kontaktowych, co pozwoli urzędom na kontakty z obywatelami. Nowelizacja umożliwia też ubieganie się o nowy dokument z powodu kradzieży tożsamości.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.01.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Z powodu braku rynny spływająca z dachu woda utworzyła kałużę, która zamarzła na chodniku. Poślizgnęła się na niej przechodząca chodnikiem kobieta. Spółdzielnia odpowiada za wypadek, bo budynek nie był wyposażony w wymaganą prawem instalację – stwierdził Sąd Okręgowy w Nowym Sączu.
Robert Horbaczewski
11.01.2020
Prawo cywilne BHP Budownictwo
Przyjęte przez Sejm zmiany służą ochronie niepodważalnego charakteru statusu sędziego, którego dotychczasowy stan prawny nie zapewnia w dostatecznie wysokim stopniu - podkreśla w swoim stanowisku Krajowa Rada Sądownictwa. I dodaje, że konieczne jest przeciwdziałania zjawisku podważania tego statusu przez jakikolwiek organ władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej.
Patrycja Rojek-Socha
10.01.2020
Wymiar sprawiedliwości

Nowe zasady znakowania żywności „bez GMO” już obowiązują

Prawo karne Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Od początku tego roku można oznaczać produkty jako wolne od GMO. Jednak wyłącznie takie, które mają swoje genetycznie modyfikowane odpowiedniki. Ale producent, który zdecyduje się na takie znakowanie będzie musiał spełnić szereg dodatkowych wymogów formalnych - pisze dr Agnieszka Szymecka-Wesołowska.
Szymecka-Wesołowska Agnieszka
10.01.2020
Prawo karne Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Skoro sąd rejonowy uniewinnił oskarżonego podatnika, to sąd okręgowy nie powinien uchylać wyroku sądu pierwszej instancji i przekazywać sprawy do ponownego rozpoznania - orzekł Sąd Najwyższy w sprawie o niezłożenie deklaracji VAT-7 i świadomym unikaniu płacenia podatku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.01.2020
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Po blisko dwóch miesiącach od wejścia w życie przepisu o zażaleniach poziomych Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało zarządzenie umożliwiające ich rejestrację. Dokument był wyczekiwany przez sędziów - bo bez niego dostawali do rozpatrzenia sprawy, których w statystykach nie ujmowano. Były nawet sugestie, że opóźnienie w wydaniu zarządzenia mało służyć poprawie statystyk.
Patrycja Rojek-Socha
10.01.2020
Wymiar sprawiedliwości
Dotychczasowe czynności z udziałem świadków, w tym b. wiceministra sprawiedliwości sędziego Łukasza Piebiaka, nie dały podstaw do wszczęcia postępowań dyscyplinarnych - poinformował RPO sędziowski rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab. To odpowiedź na pytanie Rzecznika dotyczące głośnej sprawy oczerniania sędziów, w czym mieli uczestniczyć pracownicy MS.
Patrycja Rojek-Socha
09.01.2020
Wymiar sprawiedliwości
Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymają w 2020 roku rekompensaty w łącznej wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. w związku z utraconymi wpływami obonamentowymi. Przewiduje to uchwalona w czwartek przez Sejm nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych.
Krzysztof Sobczak
09.01.2020
Finanse publiczne