Delegacje do sądów karnych przez Prokuratora Generalnego są wadliwe, ale skutków jeszcze nie wyjaśniono

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sądy mają wątpliwości co do interpretacji i skutków orzeczenia TSUE w sprawie delegowania sędziów do sądów karnych wyższej instancji, z którego to delegowania Minister Sprawiedliwości, będący zarazem Prokuratorem Generalnym, może odwołać sędziego w każdym czasie i bez uzasadnienia. Do tej pory SN nie odpowiedział, czy wyrok wydany przez takiego sędziego odnosi skutki prawne.

16.06.2023

Ogłoszenie upadłości dłużnika nie pozbawia wierzyciela prawa do skargi pauliańskiej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Restrukturyzacja

Sąd Najwyższy przyznał wierzycielom legitymację do wystąpienia z powództwem ze skargi pauliańskiej, pomimo że dłużnik ogłosił upadłość. Ogłoszona 14 czerwca uchwała jest całkowicie przeciwstawnym stanowiskiem do tego, które dotąd wynikało z orzecznictwa, a także z większości poglądów doktryny - pisze Agata Duda-Bieniek, radca prawny, doradca restrukturyzacyjny w RESIST Restrukturyzacje.

15.06.2023

TSUE: Frankowicz ma prawo do wstrzymania rat

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

W czwartek 15 czerwca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie korzystne dla frankowiczów. Wprawdzie dotyczy ono zabezpieczenia kredytu w Getin Noble Bank, ale jest ważne dla wszystkich frankowiczów. TSUE przesądził, że nie można odmówić zabezpieczenia jeśli jest to konieczne dla zachowania pełnej skuteczności orzeczenia.

15.06.2023

SN: Ważne pytanie o emeryturę górniczą bez uchwały, bo sędziowie źle powołani

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

"Praca na stanowiskach dozoru ruchu oraz kierownictwa ruchu kopalń w kopalni węgla brunatnego", nie jest tożsama z "pracą na odkrywce w kopalni węgla brunatnego". Nie można jej zaliczyć do prac górniczych, a więc emerytura górnicza nie przysługuje – stwierdził Sąd Najwyższy. I dodał, że uchwały nie podejmuje, gdyż zagadnienie przedstawiali sędziowie wadliwie powołani.

15.06.2023

Subsydiarny akt oskarżenia do poprawki, a rola prokuratora ponownie wzrasta

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Szykują się kolejne zmiany w zakresie subsydiarnego aktu oskarżenia. Będzie go można wnieść po co najmniej dwukrotnym zażaleniu na odmowę wszczęcia lub umorzenie śledztwa, w tym zaskarżeniu postanowienia utrzymanego w mocy przez prokuratora nadrzędnego. Co więcej, prokurator będzie mógł wstąpić do sprawy jako uczestnik postępowania, jeśli uzna, że wymaga tego praworządność albo interes społeczny.

15.06.2023

Sędziowie Izby Pracy SN nie chcą rozpoznawać spraw cywilnych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wyznaczanie przez prezesa sądu bez pytania o zgodę sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego do orzekania w Izbie Cywilnej otwiera pole do występowania ze skargami do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ewentualnie do podważania wydanych orzeczeń – uważają trzej sędziowie i kierują pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE. Nie czują się bowiem uprawnionym sądem, zwłaszcza że nie przysługuje im odwołanie.

14.06.2023

Fundacja Helsińska i Adwokatura piszą do Rady Europy w sprawie aresztów

Wymiar sprawiedliwości

Mimo orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Polska nadal nie wprowadziła zmian w praktyce ani w przepisach w zakresie przedłużania tymczasowego aresztowania. Helsińska Fundacja Praw Człowieka wraz z Naczelną Radą Adwokacką (NRA) wystosowały w tej sprawie pismo do Komitetu Ministrów Rady Europy. Chodzi o orzeczenia z grupy Burża przeciwko Polsce.

14.06.2023

Specjalne narzędzie doradzi sędziemu wysokość zadośćuczynienia za śmierć osoby najbliższej

Wymiar sprawiedliwości

Już od 19 czerwca sędziowie będą mogli korzystać ze specjalnego narzędzia, które po podaniu indywidualnych parametrów sprawy pokaże im, jakie w podobnych przypadkach orzekano zadośćuczynienia za śmierć osoby najbliższej. Prawnicy podkreślają, że choć o automatyzmie przy wyrokach nie może być mowy, to takie rozwiązanie pomoże w ujednolicaniu orzecznictwa.

14.06.2023

SN: Znieważenia nie było, sędzia ma prawo nawet do niewinnego mówić „oskarżony”

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Użycie przez sędzię prowadzącą proces zwrotu „oskarżony” stanowiło wyraz posługiwania się nazewnictwem wskazywanym przez przepisy prawa i realizację przysługujących jej sędziowskich uprawnień, które w żadnej mierze nie zmierzało do pomówienia bądź znieważenia wnioskodawcy – stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej i oddalił wniosek o uchylenie immunitetu.

13.06.2023

Koniec unikania odbioru przesyłek przez firmy - od 1 lipca zmieniają się zasady

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Już wkrótce zmienią się zasady doręczenia przedsiębiorcom wpisanym do CEiDG pierwszego pisma w sprawie. Obecnie sądy zobowiązują firmy do skorzystania z doręczenia komorniczego albo stosują fikcję doręczenia z uwzględnieniem adresu ujawnionego w rejestrze. Od 1 lipca będzie zasada pozostawienia ze skutkiem doręczenia przesyłki, która nie została podjęta pomimo dwukrotnego awizowania pod adresem ujawnionym w rejestrze.

13.06.2023

SN: Gwarancja zapłaty kwoty bezwarunkowo i na pierwsze żądanie

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo Prawo gospodarcze

Skorzystanie z gwarancji nie tylko nie jest sprzeczne z celem gwarancji samoistnej, lecz właśnie realizuje społeczno-gospodarcze przeznaczenie tego prawa – orzekła Izba Cywilna Sądu Najwyższego. – Proces o zapłatę kwoty gwarancji co do zasady nie powinien więc przeradzać się w badanie istnienia i treści stosunku podstawowego – dodał sąd i uchylił wyrok sądu drugiej instancji.

13.06.2023

Związkowcy sądów i prokuratury niezadowoleni z porozumienia ws. podwyżek - szykują się protesty

Wymiar sprawiedliwości

Jednorazowa gratyfikacja zamiast podwyżki wynagrodzenia m.in. dla pracowników sądów i prokurator - to wynika z porozumienia podpisanego tuż przed długim weekendem czerwcowym przez rząd i "Solidarność". "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury już mówi, że nie spełnia to jej postulatów ani oczekiwań i nawołuje do wyjścia na ulice. Inni związkowy mówią wprost o policzku w twarz i apelują do "Solidarności" o zerwanie porozumienia.

12.06.2023

Prawie połowa skarg w NSA rozpoznana w ciągu roku

Wymiar sprawiedliwości VAT Prawo gospodarcze

W 2022 roku najwięcej skarg kasacyjnych dotyczyło podatków. Aż 76 proc. skarg kasacyjnych Naczelny Sąd Administracyjny rozpoznał na posiedzeniu niejawnym. W postępowaniach przed NSA wystąpiło 1329 radców prawnych, 822 adwokatów i 538 doradców podatkowych – wynika ze sprawozdania NSA za 2022 r.

12.06.2023

Kończą się prace nad Krajowym Rejestrem Mediatorów, ale Sejm może nie zdążyć

Wymiar sprawiedliwości

Pracę nad projektem ustawy wprowadzającej Krajowy Rejestr Mediatorów są już na ostatniej prostej. Jak informuje wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, trwa analiza uwag. Samo uruchomienie rejestru było planowane na trzeci kwartał 2023 roku, ale problemem mogą być prace w Sejmie, bo zbliża się koniec kadencji.

12.06.2023

Oskarżony o stalking wobec byłej partnerki wykorzystał wszystkie chwyty

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Próba ośmieszenia pokrzywdzonej, poprzez publikację intymnych momentów pożycia z byłą partnerką, godziła w dobro ich wspólnego dziecka – stwierdził sąd okręgowy i utrzymał wyrok skazujący za stalking. Sąd podkreślił, że oskarżony w swoim działaniu wykorzystywał cały dostępny mu wachlarz możliwości, aby istotnie zakłócić codzienne życie pokrzywdzonej i jej poczucie bezpieczeństwa.

12.06.2023

Frankowicz może mieć trudniej z zabezpieczeniem spłaty rat kredytu, chyba że TSUE mu pomoże

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Zmiany w procedurze cywilnej, które wejdą w życie od 1 lipca, mogą znacznie utrudnić uzyskiwanie przez frankowiczów zabezpieczenia spłat rat kredytu. Dlatego, że zażalenia na taką decyzję "przechodzą" do sądów drugiej instancji. A ich decyzje do tej pory szły w kierunku nieudzielania takich zabezpieczeń. Ratunkiem może być jednak TSUE, który 15 czerwca zajmie się zabezpieczeniami w sprawach frankowych.

12.06.2023

Po rozwodzie trzy miesiące szansy na zmianę nazwiska, ale nie można przymuszać

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Administracja publiczna

W terminie 3 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego rozwiedziony małżonek może zdecydować się na złożenie oświadczenia o powrocie do nazwiska, które nosił przed ślubem. Oświadczenie składa się przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem. Drugi małżonek nie może go tego przymusić albo mu tego zabronić.

11.06.2023

Wnioski dowodowe tylko w uzasadnieniu pozwu? Sędzia je pominie

Wymiar sprawiedliwości

Już wkrótce część pełnomocników będzie musiała zmienić swoje przyzwyczajenia dotyczące przygotowywania pozwu. Od 1 lipca wnioski dowodowe będą musiały być wyraźnie wyodrębnione, zgłoszenie ich tylko w uzasadnieniu może spowodować, że nie wywołają żadnych skutków. Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że to wpłynie pozytywnie na ekonomikę procesu.

10.06.2023

Sprawa frankowa ciągnie się w nieskończoność, można skarżyć się na przewlekłość

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sprawy frankowe ciągną się latami, a przyczyny tego bywają różne. Frankowiczowi, podobnie jak innym obywatelom, przysługuje w takiej sytuacji skarga na przewlekłość. Prawnicy podkreślają jednak, że kończy się to zazwyczaj przyznaniem niewielkiego odszkodowania, np. 2 tys. zł, a problemu odległego wyroku nie rozwiązuje. Bywa jednak, że po skardze sąd szybciej wyznacza termin rozprawy.

09.06.2023