Nagrody dla pracowników sądów i prokuratur od lat budzą spore emocje. W tym roku tym bardziej, że związki zawodowe domagają się znaczących podwyżek - jeszcze 20 proc. w br. i od stycznia - 24 proc. Tymczasem w projekcie budżetu na 2024 r. przewidziano 12,3 proc. Kością niezgody było też porozumienie podpisane w czerwcu pomiędzy rządem a NSZZ "Solidarność", ponieważ zamiast podwyżek dla pracowników budżetówki, w tym sądów i prokuratury, zapisano w nim świadczenie w postaci:
- jednorazowych nagród specjalnych w wysokości 3,2 proc. kwoty stanowiącej 5/12 planowanych na rok 2023 wynagrodzeń osobowych i uposażeń - dla pracowników państwowej sfery budżetowej (z wyłączeniem osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz sędziów delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości lub innej jednostki organizacyjnej podległej Ministrowi Sprawiedliwości albo przez niego nadzorowanej, których wynagrodzenia są finansowane ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Sprawiedliwości);
- jednorazowych wynagrodzeń w wysokości 3,2 proc. kwoty stanowiącej 4/8 sumy wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków: stażowego i funkcyjnego należnych od stycznia do końca sierpnia tego roku - dla sędziów, asesorów sądowych oraz referendarzy sądowych, oraz nagród specjalnych dla nauczycieli.
W efekcie Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych utworzyło Komitet Protestacyjny Pracowników Sfery Publicznej i 15 września przeszło ulicami Warszawy w Marszu Gniewu. W marszu wzięła też udział NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury, która sama przyznała, że porozumienia nie spełnia w żadnej mierze postulatów i oczekiwań względem podwyżek w sferze finansów publicznych.
Czytaj: Pracownicy sądów i prokuratur w Marszu Gniewu >>
Czytaj: 15 września pracownicy sądów i prokuratur pomaszerują na Kancelarię Premiera>>
Nagrody minimum 3 tys. ale pod pewnymi warunkami
KNSZZ "Ad Rem" poinformował właśnie o zasadach i wytycznych dotyczących nagród dla pracowników sądów, zastrzegając że nie były konsultowane ze związkami. I tak do 10 października ma na ten cel zostać przeznaczone 4 tys. zł na etat, w sumie minimum 3 tys. zł na pracownika "ze szczególnym uwzględnieniem kryteriów frekwencji, obciążenia pracą i zaangażowania w realizację obowiązków służbowych".
Pracownik by dostać nagrodę - zgodnie z zaleceniami resortu - musi być zatrudniony co najmniej od 6 m-cy w jednostkach resortu sprawiedliwości (w przypadkach, w których pracownik w 2023 roku zmienił miejsce zatrudnienia na inną jednostkę sądownictwa powszechnego, wypłacającym środki jest obecny pracodawca). I, co ważne, jego nieobecności w pracy (z wyłączeniem urlopów wypoczynkowych, okolicznościowych, opieki nad dzieckiem) w okresie trzech kwartałów 2023 r. nie mogą przekroczyć 33 dni roboczych.
- Podobnie jak w latach ubiegłych, rekomenduje się szczególne zwrócenie uwagi na kryterium frekwencji w pracy, z uwagi na bezpośrednie przełożenie nieobecności w pracy (m.in. z tytułu zwolnień lekarskich czy urlopów bezpłatnych) na obciążenie zadaniami innych pracowników danej jednostki zastępujących osoby nieobecne - wskazano.
MS dodaje, że w przypadku osób na bakier z frekwencją – w uzasadnionych przypadkach możliwe są indywidualne decyzje dyrektorów sądów o przyznaniu dodatkowych środków o charakterze motywacyjnym w pełnej lub w obniżonej wysokości.
Pracownicy prokuratur bez nagród?
Z kolei o nagrody dla pracowników prokuratury upomina się Rada Główna Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. W piśmie skierowanym do Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego prosi "o podjęcie działań mających na celu zapewnienie analogicznych - jak dla pracowników sądów - środków także pracownikom prokuratury, podkreślając jednocześnie, iż pracownicy sądów oraz prokuratury stanowią jednolity korpus urzędniczy, którego podstawą funkcjonowania jest ustawa z dnia 18 grudnia 1998 r. o pracownikach sądów i prokuratury.
Czytaj w LEX: Rola Prokuratury w systemie zwalczania korupcji w Polsce >
- Dla Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP nie do zaakceptowania byłaby sytuacja, w której dodatkowe środki na nagrody byłyby skierowane wyłącznie do pracowników sądów z pominięciem kadry pozaorzeczniczej, zatrudnionej w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury - zaznaczono.
Sprawdź w LEX: W jaki sposób należy wyliczyć podstawę wynagrodzenia chorobowego prokuratora? >
- Jesteśmy oburzeni. To jest absolutnie niedopuszczalne żeby pracownicy prokuratury zostali pominięci przez Ministra Sprawiedliwości, który jest Prokuratorem Generalnym i powinien pamiętać o prawie 9 tysiącach ludzi, którzy na co dzień wspierają prokuratorów. Dzięki tym ludziom prokuratorzy mogą prowadzić śledztwa i oskarżać. Bez nas prokuratura nie istnieje. Osobiście mam wątpliwości czy w ogóle Minister Sprawiedliwości miał wiedzę o pominięciu pracowników prokuratury w decyzji o przyznaniu nagród. Zastanawiam się, czy nie był to eksces na poziomie ministerialnych departamentów bo nie wierzę, żeby Prokurator Generalny mógł na to pozwolić - mówi Prawo.pl Agnieszka Nowaczyk wiceprzewodnicząca Rady Głównej ZZPiPP RP
I dodaje, że apel związku do ministra jest jednoznaczny. - Chcemy nagród na zasadach analogicznych jak pracownicy sądów. Chcemy również realizacji postulatów podwyżek procentowych bo Minister Sprawiedliwości jako członek Rady Ministrów ma narzędzia polityczne umożliwiające kształtowanie budżetu w sposób korzystny dla pracowników prokuratury i całej sfery budżetowej - podkreśla.
Zobacz linię orzeczniczą w LEX: Data urodzenia sędziego lub prokuratora jako informacja publiczna >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.