E-doręczenia i rozprawy on-line mogą podtrzymać pracę sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości idą wyraźnie w kierunku wygaszenia pracy sądów. Taka decyzja byłaby słuszna, gdybyśmy wiedzieli, że epidemia potrwa kilka tygodni, a przecież wszyscy wiemy, że tak nie będzie. Trzeba więc znaleźć sposób, by wymiar sprawiedliwości jednak nie stanął - piszą adwokaci Grzegorz Prigan, Karol Pachnik.

26.03.2020

Forum Współpracy Sędziów apeluje w sprawie wyborów

Wymiar sprawiedliwości

Nie da się pogodzić przysięgi sędziowskiej z brakiem dbałości o dobro współobywateli. W chwili obecnej nie da się też przeprowadzić wyborów z poszanowaniem zasad równości i powszechności - wskazuje w uchwale Forum Współpracy Sędziów i apeluje do wszystkich sędziów o powstrzymanie się od udziału w procedurach wyborczych.

25.03.2020

SN 21 kwietnia ma wybrać kandydatów na I prezesa, ale to niepewne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W związku z epidemią koronawirusa na 21 kwietnia przesunięty został termin Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego w celu wyboru kandydatów na I prezesa tego sądu. Prof. Małgorzata Gersdorf kończy swoją kadencję na tym stanowisku 30 kwietnia. Jeśli do tego czasu nie zostanie wybrany następca, powołana zostanie osoba czasowo kierująca Sądem Najwyższym.

25.03.2020

TSUE: Nowy rzecznik generalny objął stanowisko

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Na podstawie decyzją przedstawicieli rządów państw członkowskich Unii Europejskiej z 11 marca 2020 r., od 23 marca br. na stanowisko rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości, na kadencję trwającą do 6 października 2024 r., został powołany francuski prawnik Jean Richard de la Tour.

25.03.2020

E-pisma procesowe w czasie epidemii obiecujące i ryzykowne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Dobrze, że projektowane przez resort sprawiedliwości zmiany pozwolą na wnoszenie pism procesowych do sądu drogą elektroniczną, ale bez wprowadzenia jasnych reguł w tym zakresie nie będzie jakichkolwiek gwarancji wywarcia przez tak nadane pisma skutków prawnych - piszą adwokaci Jacek Dubois i Michał Zacharski.

25.03.2020

RPO: TK powinien umorzyć sprawę uchwały trzech izb Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Badanie uchwał Sądu Najwyższego przez Trybunał Konstytucyjny jest niedopuszczalne prawnie – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I dodaje, że TK jest zobowiązany do umorzenia postępowania z wniosku Prezesa Rady Ministrów w sprawie konstytucyjności uchwały połączonych Izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia 2020 r.

24.03.2020

Łatwiej o pomoc dla zadłużonych – już obowiązuje nowelizacja prawa upadłościowego

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Rozwiązania, które pozwolą takim osobom bezpiecznie wyjść z zadłużenia i odbudować normalne życie, bez wiecznego strachu przed komornikiem - to istota nowych przepisów, zawartych we wchodzącej 24 marca br. w życie nowelizacji ustawy – Prawo upadłościowe. Ich skutkiem mają prostsze postępowania o upadłość konsumencką.

24.03.2020

SN: List do narzeczonej z aresztu - to nie tajemnica adwokacka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokat ma prawo do rozmowy z aresztowanym klientem, ale nie może wynosić listów z aresztu śledczego i dostarczać ich bliskim, gdyż oskarżony musi być obiektywnie osądzony - orzeka Izba Dyscyplinarna SN, przyjmując ustalenia Wyższego Sądu Dyscyplinarnego adwokatury. W tym przypadku list powinien być ocenzurowany.

24.03.2020

Doręczenia pism w dobie koronawirusa - czas na sądy online

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W czasie epidemii, zagrożenia epidemicznego lub jeśli poczta przestanie działać, będzie można wnosić pisma procesowe przy użyciu e-PUAP lub poczty elektronicznej. Powinno być jednak opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym - proponuje MS. Chce dopuścić też skany. Prawnicy generalnie to chwalą, choć widzą braki. W ich ocenie sądy powinny zacząć prace "online".

24.03.2020

Laskowski: Nie ma pewności, czy od 1 maja będzie nowy pierwszy prezes Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Prawdopodobnie zaplanowane na 31 marca zgromadzenie sędziów Sądu Najwyższego, które ma wybrać kandydatów na pierwszego prezesa zostanie przesunięte, a być może nie odbędzie się przed zakończeniem kadencji prof. Małgorzaty Gersdorf. Wtedy kierującego tymczasowo Sądem Najwyższym wyznaczy prezydent albo odchodząca pierwsza prezes - mówi sędzia Michał Laskowski, rzecznik SN.

24.03.2020

Sądy koronawirusa jakoś przetrwają, czas myśleć co po epidemii

Wymiar sprawiedliwości

Mija drugi tydzień przymusowego przystopowania pracy sądów. Sprawy zdjęto z wokand, odbywają się tylko te pilne, czyli co do zasady - najbardziej istotne dla praw obywateli. I choć ministerstwo uspakaja, że nie jest źle, a prezesi sądów prześcigają się w pudrowaniu sytuacji - nikt nie ma wątpliwości - lada dzień może wymknąć się ona spod kontroli.

23.03.2020

Katowice: Sędzia zarażona, sąd zamknięty

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Ponieważ u jednej z sędziów orzekających w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód potwierdzono zakażenie koronawirusem, decyzją miejscowej Inspekcji Sanitarnej, kwarantanną zostały objęte osoby, które miały bezpośredni kontakt z sędzią. Budynek sądu przy ul. Francuskiej w Katowicach pozostaje zamknięty.

23.03.2020

Koronawirus obnaża słabości wymiaru sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Lata zaniedbań, uprawiania marketingu politycznego zamiast realnych reform, nieumiejętność znalezienia środków finansowych, a w konsekwencji postępujący paraliż sądów, a w dalszej kolejności zapaść finansowa i możliwa redukcja zatrudnienia w szeroko pojętym wymiarze sprawiedliwości. Jeden wirus – obnażył jeszcze bardziej zapaść wymiaru sprawiedliwości

23.03.2020

MS ratuje sądy przed koronawirusem, będzie zawieszenie terminów

Wymiar sprawiedliwości

Środowiska prawnicze postulują to od 15 marca, gdy sądy ograniczyły swoją pracę. Resort sprawiedliwości wprowadza katalog spraw pilnych oraz proponuje wstrzymanie nierozpoczętego i zawieszenie rozpoczętego biegu terminów procesowych. To dobry kierunek, ale w planowanych zmianach są luki - oceniają prawnicy. Wskazują, że jedna z nich może uderzyć w areszty.

23.03.2020

Koronawirus zwiększy liczbę dozorów elektronicznych - MS proponuje zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce by dozorem elektronicznym objętych zostało dodatkowo ponad 16 tysięcy skazanych - tych wobec których orzeczono karę w wymiarze do roku i sześciu miesięcy więzienia. Chodzi o osoby, które nie rozpoczęły jeszcze jej odbywania. Taką możliwość, będą mieć też już osadzeni.

23.03.2020

Sąd Arbitrażowy przy KIG pracuje, rozprawy także online

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie jest przygotowany technicznie do przeprowadzania rozpraw online zarówno w formie audio, jak i audiowideo. Wszystkie czynności prawne wykonywane są w sposób bezpieczny, przy użyciu komunikacji elektronicznej. Sąd działa nieprzerwanie, z zastosowaniem aktualnie obowiązujących zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego.

23.03.2020

Sędzia Kurosz: Specustawa powinna uregulować katalog spraw pilnych i zasady wnoszenia pism

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Jeśli w projekcie ustawy znalazłby się przepis dopuszczający przesłanie cyfrowej kopii pisma opatrzonego odręcznym podpisem, byłoby to bardzo dobre rozwiązanie. Ważne jest jednak, aby w sytuacji kryzysowej został określony format zapisania pliku. Powinien to być skan, format pdf. Ważne jest też dobre określenie katalogu spraw pilnych – mówi sędzia Krzysztof Kurosz

23.03.2020

Kwarantanna stosowana do tej pory najczęściej w więzieniach

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

W praktyce orzeczniczej kwarantannie zostają najczęściej poddani więźniowie osadzeni w jednej celi z podejrzeniem choroby zakaźnej oraz zwierzęta sprowadzone do schroniska. Sądy jednak oddalają roszczenia osadzonych żądających zadośćuczynienia od skarbu państwa za zarażenia chorobami zakaźnymi i naruszenie ich godności osobistej poprzez poddanie kwarantannie.

22.03.2020

Sądy "protezami" rozwiązują problem biegu terminów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Warszawski Sąd Okręgowy poinformował właśnie, że od 23 marca biuro podawcze będzie drukować e-maile z pismami procesowymi zawierającymi środki odwoławcze. Te wpływające po godzinie 14 mają być drukowane w kolejnym dniu roboczym. Proteza - mówią prawnicy - ale przyznają, że idąca w dobrym kierunku.

21.03.2020

Pies, kot w czasie epidemii - strach porzucenia nie tłumaczy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Epidemia, kwarantanna nie są okolicznością nie tylko uzasadniającą porzucenie zwierzęcia, ale też wyłączającą karalność za taki czyn - mówią prawnicy i przypominają, że grozi za to do 3 lat więzienia, a w sytuacji szczególnego okrucieństwa - do 5 lat. Tym bardziej, że coraz więcej jest oddolnych inicjatyw wsparcia właścicieli, którzy swych pupilów nie mogą wyprowadzać.

21.03.2020