KE pracuje nad wiązaniem funduszy z praworządnością

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W Unii Europejskiej powinien istnieć mechanizm uzależnienia wypłaty środków unijnych od stosowania zasady praworządności - przekonuje komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Taką propozycję przedstawiła poprzednia KE pod przewodnictwem Jeana Claude'a Junckera, a Reynders zapowiedział dalsze prace na nią.

28.01.2020

Część sądów rozważa wstrzymanie orzekania "nowych", inne liczą na apelacje

Wymiar sprawiedliwości

Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie wezwało prezesów tamtejszych sądów, by wstrzymali przydział spraw sędziom rekomendowanym przez obecną KRS. Jednoznacznych deklaracji w tym zakresie nadal jednak nie ma, a część sądów - np. w Warszawie - ograniczać orzekania "nowym" nie zamierza. Wskazują przy tym na możliwość podnoszenie braku niezawisłości w apelacji.

28.01.2020

Izba Dyscyplinarna dalej orzeka - pełnomocnicy szykują się do podważania rozstrzygnięć

Wymiar sprawiedliwości

28 stycznia br. w Izbie Dyscyplinarnej mają się odbyć cztery rozprawy: w sprawie jednego sędziego i trzech prokuratorów. Kasacja obrońcy radcy prawnego została zdjęta z wokandy, podobnie jak odwołanie obrońcy obwinionego sędziego. Sprawy są poważne, bo dotyczą tzw. śmierci cywilnej prawników, czyli wydalenia z zawodu lub utraty stanu spoczynku.

28.01.2020

MS: Sędzia Juszczyszyn wykracza poza granice Konstytucji 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czynności podjęte przez sędziego Pawła Juszczyszyna, sprowadzające się do zakwestionowania aktu urzędowego Prezydenta RP o powołaniu do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, w jaskrawy sposób wykraczają poza granice wyznaczone przez Konstytucję - uważa Ministerstwo Sprawiedliwości.

27.01.2020

Sądy pytają o skład, SN powołuje się na uchwałę trzech Izb

Wymiar sprawiedliwości

Uchwała trzech Izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia, ma moc zasady prawnej, wiążącej wszystkie składy orzekające w SN i rozstrzyga w sposób wiążący - wskazała Izba Cywilna w odpowiedzi na grudniowe pytanie katowickiego sądu apelacyjnego.

27.01.2020

Prezydent też pyta TK o ocenę statusu nowych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy możliwe jest stwierdzanie nieważności postępowań w oparciu o ocenę prawidłowości procedury wyłaniania kandydatów na sędziów przeprowadzanej przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Wniosek ma związek z wydaną w czwartek uchwałą Sądu Najwyższego w tej sprawie.

27.01.2020

Rzecznicy dyscyplinarni powołani bez uchwały KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie podejmowaliśmy w 2018 r. uchwały w przedmiocie wyboru rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych i jego zastępców - poinformowała Krajowa Rada Sądownictwa. Według RPO, jeśli uchwały nie było, należy uznać, że wszelkie czynności wyjaśniające i dyscyplinarne rzecznika i jego zastępców podjęto bez wymaganej podstawy prawnej.

27.01.2020

Komisarz Jurova będzie we wtorek rozmawiać o praworządności w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova spotka się w Warszawie we wtorek m.in. z ministrem sprawiedliwości, marszałkami: Sejmu i Senatu, pierwszą prezes Sądu Najwyższego oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego - poinformował w poniedziałek rzecznik KE Christian Wigand.

27.01.2020

Ekonomiści: Atak na sądy hamuje inwestycje

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Działania Zjednoczonej Prawicy podporządkowania sądów większości parlamentarnej szkodzą także gospodarce - alarmuje Towarzystwa Ekonomistów Polskich. I wskazuje konkretnie: atak na praworządność jest jedną z przyczyn załamania stopy inwestycji w Polsce po 2015 roku.

27.01.2020

Uchwała SN wyjaśni, czy wygaśnięcie wierzytelności oznacza wygaśnięcie hipoteki

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Czy wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką zawsze pociąga za sobą wygaśnięcie hipoteki? - zastanawia się radca prawny Bartosz Sierakowski z kancelarii Zimmerman i Wspólnicy sp.k. I dodaje, że na odpowiedź jeszcze trochę poczekamy, ponieważ Sąd Najwyższy w miniony piątek skierował to zagadnienie do oceny w powiększonym składzie.

27.01.2020

NSA: Skarżącemu nie przysługuje błędnie wskazany środek odwoławczy

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Sąd administracyjny pouczył skarżącego, że od wydanego postanowienia przysługuje mu zażalenie. Okazało się jednak, że powinna to być skarga kasacyjna, a złożone pismo nie spełniało jej wymogów formalnych. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że skarżący powinien wystąpić z wnioskiem o przywrócenie terminu, co pozwoli na uniknięcie negatywnych konsekwencji.

27.01.2020

Prof. Kornobis-Romanowska: Nowi sędziowie już nie powinni orzekać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po uchwale Sądu Najwyższego sędziowie powołani przy udziale nowej KRS nie powinni być wyznaczani do orzekania - twierdzi prof. Dagmara Kornobis-Romanowska z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej zdaniem niebezpieczne jest takie podejście, że będą nadal orzekać, a ewentualnie w postępowaniu apelacyjnym stwierdzana będzie wadliwość tych wyroków.

27.01.2020

Wyróżnienie BCC dla Adama Strzembosza

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Były pierwszy prezes Sądu Najwyższego profesor Adam Strzembosz otrzymał w sobotę Nagrodę Specjalną Bussines Centre Club. Wyróżniono go w uznaniu wkładu w transformację ustrojową w naszym kraju w sferze prawa i sądownictwa, stworzenie podstaw nowej Konstytucji z trójpodziałem władz i wprowadzeniem ważnych międzynarodowych standardów.

26.01.2020

Gajowniczek-Pruszyńska: Adwokatek na rynku coraz więcej, czas na samorząd

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Uważam że, sytuacja kobiet w adwokaturze od kilku lat ulega poprawie. Jest nas więcej, co wpływa bezpośrednio na zmiany postrzegania kobiet w tym zawodzie. Problemy to nadal nieco niższe w porównaniu z kolegami wynagrodzenia, czy w szanse na kierownicze stanowisko. Motorem zmian może być większy udział adwokatek w samorządzie zawodowym - mówi adwokat Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska

26.01.2020

SN rozstrzygnie, czy smog uderza w dobra osobiste

Wymiar sprawiedliwości

Mieszkaniec Rybnika domaga się od państwa zadośćuczynienia za smog w rodzinnym mieście. Sąd Okręgowy w Gliwicach, który rozpatruje to powództwo zdecydował się wystąpić do Sądu Najwyższego z pytanie, czy prawo do życia w czystym środowisku jest dobrem osobistym.

26.01.2020

MSZ strofuje szefa przedstawicielstwa KE za wypowiedź rzecznika

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Polski rząd ocenia wypowiedź rzecznika Komisji Europejskiej jako całkowicie niedopuszczalną - oświadczył w sobotę wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. - Komisja nie może nie reagować na zagrożenia dla sędziów - stwierdził szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Prawda.

25.01.2020

WSA ponownie uchyla postanowienie zakazujące udostępniania list poparcia do KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Można przetwarzać dane osobowe sędziego Macieja Nawackiego, członka nowej Krajowej Rady Sądownictwa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Sąd uchylił tym samym postanowienie Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który nakazał Kancelarii Sejmu powstrzymanie się od upubliczniania list poparcia do KRS.

24.01.2020

Izba Dyscyplinarna nie uznaje uchwały Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Odsunięcie sędziego od orzekania może nastąpić wyłącznie w przypadkach wskazanych w konstytucji - stwierdziła w przyjętym w piątek stanowisku Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. W reakcji na czwartkową uchwałę trzech izb tego sądu oceniła, że okoliczności tam wskazane nie wystąpiły. Nie powiedziano tego wprost, ale sędziowie tej izby raczej nie zastosują się do uchwały.

24.01.2020