Temat, co pewien czas wraca. O tym, że mediacja staje wśród prawników coraz popularniejsza świadczy choćby to, że coraz więcej kancelarii rozszerza swoje usługi, także w tym zakresie. Zaczynają też powstawać firmy, które np. rozwodzącym się osobom oferują wsparcie prawne, terapeutyczne i właśnie w zakresie mediacji.     

Potencjał w mediacji dostrzega również Ministerstwo Sprawiedliwości. Poprzedni rząd skierował do Sejmu projekt noweli m.in. kodeksu rodzinnego, który zakładał postępowanie informacyjne i mediacje w przypadku rozwodzących się par, które wychowują wspólnie małoletnie dzieci. Ostatecznie utknął on w pracach w Sejmie i dotknęła go zasada dyskontynuacji prac. Plany były jednak na tyle zaawansowane, że miała też zostać wyznaczona do tego grupa wyspecjalizowanych mediatorów.

 

Cena promocyjna: 74.26 zł

|

Cena regularna: 99 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Rozważane są także rozwiązania polegające na zachętach proceduralnych. Jak mówił niedawno w rozmowie z portalem sędzia Paweł Mroczkowski, dyrektor Departamentu Legislacyjnego Prawa Cywilnego MS, chodziłoby o odpowiednie ukształtowanie systemu opłat sądowych i systemu wynagrodzeń pełnomocników tak, by stronom i pełnomocnikom opłacało się koncyliacyjne podejście do sprawy. 

Wprowadzenie do swoich zasad etyki informowania klienta o możliwości mediacji rozważają też radcy prawni.    

Uczciwy adwokat pokaże różne rozwiązania  

Adwokat Agnieszka Zemke-Górecka, dziekan białostockiej ORA i prezes Centrum Mediacji przy NRA, nie ma wątpliwości, że mediacja ma wiele zalet, pozwala na szybkie rozwiązanie spraw, czyli może odciążyć sądy. Warunek - m.in. zwiększenie świadomości społecznej. 

Czytaj: Parkasiewicz: Proces to nie jedyne rozwiązanie, radca powinien uwzględniać interes klienta>>

- Na początku marca jest zaplanowane posiedzenie prezydium NRA, które w całości ma być poświęcone zasadom etyki. Ja osobiście bardzo poważnie przyglądam się postanowieniom istniejącym w wielu zbiorach zasad etycznych dla adwokatów w innych państwach, zgodnie z którymi adwokat ma obligatoryjnie informować klienta o mediacji, przed wszczęciem sprawy. Ma mówić o konsekwencjach związanych z tym krokiem - mówi portalowi Prawo.pl, dodając że ona sama, w swoje praktyce to stosuje. - Jeżeli przychodzi do mnie klient ze sprawą, to ja powinnam rozważyć wszelkie opcje jej rozwiązania, w tym skierowanie do mediacji. Nie wspominając o czasie, zaoszczędzamy już chociażby na kosztach wpisu sądowego.  To są pieniądze, które do nas wrócą - zapewnia. 

Są też jednak tacy prawnicy, którzy obawiają się i utraty znacznej części wynagrodzenia - bo mediacja przyspiesza rozwiązanie sporu i "nie widzą siebie" w takiej sprawie. - Od lat prowadzę sprawy rozwodowe. Zawsze, na początku, proponuję klientce lub klientowi rozmowy z drugą stroną. Z doświadczenia wiem, że to najłatwiejsza droga do ustalenia - budzących największe emocje - kwestii podziału majątku, alimentów i opieki nad dziećmi. I wielokrotnie miałam po drugiej stronie adwokatów, którzy robili wszystko by to utrudnić, wychodząc z założenia, że "lepiej wyjdą", także finansowo, na przedłużającym się sporze w sądzie - mówi jednak z warszawskich adwokatek. 

Czytaj: Interes klienta to nie tylko proces - rozpoczyna się dyskusja nad radcowską etyką>>

Każda sprawa wymaga indywidualnego podejścia 

Prawnicy przyznają, że dużo zależy w tym zakresie od samych klientów Są tacy, którzy do mediacji się - kolokwialnie mówiąc - nie nadają. 

- Zacznijmy od tego, że są różne sprawy i różni klienci. Jednak w większości są to osoby, z którymi można rozważać różne możliwości zrealizowania ich interesów. Niezależnie od tego kompetentny prawnik musi powiedzieć swojemu klientowi jak może rozwiązać problem. Czyli podać wszystkie dostępne opcje - mówi dziekan Zemke-Górecka. I dodaje, że takie podejście zwiększy zaufanie klienta i do prawnika i reprezentowanej przez niego korporacji. Będzie też go polecał i co istotne do niego wracał, jeśli zajdzie taka potrzeba. 

- Nie wiem, czy informowanie o mediacji stanie się obowiązkiem adwokatów, ale trzeba o tym mówić. Chciałabym żeby prawnik wskazał swojemu klientowi wszelkie możliwości rozwiązania jego problemu - dodaje. 

Jeśli nie mediator to...pełnomocnik w mediacji

Prawnicy zwracają uwagę na to, że adwokaci, podobnie jak radcy prawni, nie zawsze muszą pełnić role mediatorów. Tym bardziej jeśli nie czują się zbyt pewnie w tej roli. Mogą być jednak - co istotne - pełnomocnikami w mediacji. Czyli osobami, która przełożą na pisemną ugodę ustalenia stron. 

Czytaj: MS i samorządy za kolejnymi zachętami do mediacji>>

- Dlaczego to ważne? Bo chodzi o to, by sąd następnie nie odmówił zatwierdzenia źle spisanej ugody, tylko aby mediacja definitywnie zakończyła trwający między stronami spór, bez potrzeby wydawania wyroku przez sąd - dodaje Zemke-Górecka. 

Radcy prawni także dyskutują o mediacji

O tym, że mediacja ma istotne znaczenie przekonana jest też Krajowa Rada Radców Prawnych. - W tej chwili bardzo intensywnie skupiamy się na zaleceniach Europejskiej Komisji na Rzecz Skutecznego Wymiaru Sprawiedliwości. Szkolimy w tym zakresie radców prawnych i to grono sukcesywnie się powiększa. Tym bardziej, że rodzime przepisy się zmieniają i radcowie prawni zaczynają dostrzegać możliwości i swoją rolę również w tym zakresie - mówi Prawo.pl Tomasz Parkasiewicz, dyrektor Centrum Mediacji przy KRRP.

 

I dodaje, że samorząd stawia sobie za cel promowanie mediacji i wskazywanie radcom prawnym jej zalet. - Bo to - jestem przekonany - spowoduje, że będą mogli sprawniej i efektywniej poruszać się po rynku, ku zadowoleniu swoich klientów. Niestety obecnie wciąż pokutuje nadal takie przekonanie, że proces jest klarowniejszym sposobem rozwiązania sporu - mówi. 

Wielu radców prawnych, także z kierownictwa KRRP, uważa że do kodeksu etyki powinny zostać wprowadzone zapisy, zgodnie z którymi pełnomocnik, przed skierowaniem sprawy do postępowania sądowego, zobowiązany byłby poinformować strony o możliwych, alternatywnych sposobach rozwiązywania sporów. - Analizujemy ten obszar w ramach samorządu - dodaje Tomasz Parkasiewicz.