Sejm pracuje nad projektem o zadośćuczynieniu za naruszenie więzi rodzinnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Najbliższej rodzinie osoby, która np. wskutek wypadku doznała trwałego uszkodzenia ciała, przysługiwać będzie zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - takiej zmiany w Kodeksie cywilnym chce prezydent Andrzej Duda. W czwartek 20 maja br. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu i został on skierowany do prac w komisjach.

20.05.2021

Sędzia Katarzyna Chmura zajmie wolne miejsce w KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Katarzyna Chmura, sędzia Sądu Rejonowego w Malborku została w czwartek wybrana do Krajowej Rady Sądownictwa. Zajmie wolne miejsce sędziowskie w tym organie, które powstało po przejściu w styczniu br. w stan spoczynku przez sędzię Teresę Kurcyusz-Furmanik.

20.05.2021

MS zapowiada kolejne zmiany w sądach

Wymiar sprawiedliwości

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta powiedział w czwartek, że jest gotowy pakiet szeregu rozwiązań dotyczących reorganizacji polskiego sądownictwa. - Te prace są bardzo zaawansowane, czekamy na zgodę polityczną - wyjaśnił. Nie wykluczył, że jeden z tych projektów będzie dotyczył spłaszczenia struktury sądownictwa.

20.05.2021

Luka w prawie - znikająca korespondencja po zakończeniu procesu upadłości

Wymiar sprawiedliwości

Co się dzieje z przesyłkami pocztowymi, kiedy zakończy się postępowanie upadłościowe? Przepisy są niejasne, jedni syndycy informują pocztę o rozpoczęciu i zakończeniu postępowania, inne tylko o rozpoczęciu. Wtedy zainteresowany obywatel może już w ogóle nie dostać swojej poczty.

20.05.2021

Rzecznik TSUE: Delegowanie sędziów do sądów wyższej instancji sprzeczne z prawem UE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W przygotowanej dla Trybunału Sprawiedliwości UE opinii rzecznik generalny Michal Bobek stwierdził, że polska praktyka delegowania sędziów do sądów wyższej instancji, które to delegowanie może zostać zakończone w każdym czasie według uznania ministra sprawiedliwości będącego zarazem prokuratorem generalnym, jest sprzeczna z unijnym prawem.

20.05.2021

RPD apeluje o powrót do prac nad ustawą o nieletnich

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Projekt był już gotowy wiosną 2019 r., ale prace opóźniły się m.in. w związku z międzyresortowymi ustaleniami. Miano do niego wrócić po wyborach. Teraz Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka apeluje o wznowienie prac nad regulującą. Przypomnijmy, projekt miał wprowadzić granicę wieku w przypadku przejawów demoralizacji - 10 lat i nowy środek - ośrodki wychowawczo-adaptacyjne.

20.05.2021

Konsument nada pismo procesowe w dowolnej placówce pocztowej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Rząd proponuje zmianę w prawie, która umożliwi oddanie pisma procesowego, z zachowaniem terminu, w placówce dowolnego operatora pocztowego świadczącego usługi powszechne. Doprecyzowana ma także zostać regulacja dotycząca wniosku o przyznanie prawa pomocy w postępowaniach sądowych, a także wprowadzony górny pułap opłat w takich sprawach.

19.05.2021

Prezydent zwlekał z powołaniem asesorów, interweniuje RPO

Wymiar sprawiedliwości

97 osób czekało prawie trzy miesiące na wręczenie im przez prezydenta Andrzeja Dudę aktów mianowania na stanowisko asesora sądowego. Problem w tym, że egzamin złożyli jeszcze w grudniu 2020 r., a od lutego przestali dostawać stypendium przysługujące aplikantom. RPO prosi teraz o wyjaśnienia minister Grażynę Ignaczak-Bandych, szefową Kancelarii Prezydenta RP.

19.05.2021

Prawnicy szykują się do mediacji w sprawach frankowych, banki niekoniecznie

Wymiar sprawiedliwości

Wyrok unijnego trybunału z 29 kwietnia otwiera - jak mówią eksperci - drogę do mediacji w sprawach frankowiczów. Takie rozwiązanie jest zresztą na rękę sędziom, którzy już teraz obawiają się kolejnej fali tego typu spraw. Szykują się też do tego pełnomocnicy - NRA planuje nawet stworzenie listy adwokatów-mediatorów od spraw frankowych. Tyle, że samym bankom do ugód wcale się nie spieszy.

19.05.2021

Nowe prawo - wchodzenie na przejście wyzwaniem dla kierowców

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Policja

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która wejdzie w życie 1 czerwca, ma poprawić bezpieczeństwo pieszych. Oprócz stanu „znajdowania się” pieszego na przejściu, wprowadza drugi - „wchodzenie” na przejście. Kierowcy będą musieli szybko interpretować, kiedy zaczyna się „wchodzenie”. Część ekspertów ma wątpliwości czy przepisy poprawią bezpieczeństwo na drogach.

19.05.2021

TSUE: Zmiany w "dyscyplinarkach" sędziów i prokuratorów nie mogą prowadzić do nacisków

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Zmiany przepisów dotyczących m.in. dochodzeń w sprawach przestępstw popełnionych w ramach systemu sądownictwa, przez funkcjonariuszy wymiaru sprawiedliwości, muszą być poparte mocnym, przejrzystym i prawdziwym uzasadnieniem. Istotne są też gwarancje pozwalające na uniknięcie ryzyka wywierania zewnętrznych nacisków - wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE,

18.05.2021

Prezes KRN: Notariusze wychodzą z pandemii obronną ręką

Wymiar sprawiedliwości

Pomimo ograniczeń związanych z pandemią, nie obserwujemy obecnie zahamowania obrotu prawnego w Polsce. Wprost przeciwnie, w niektórych obszarach, jak np. budownictwo mieszkaniowe, widać istotne ożywienie i przyspieszenie, co w tak trudnych czasach powinno wszystkich cieszyć - mówi Lech Borzemski, nowy prezes Krajowej Rady Notarialnej. Jak dodaje, są obszary, w których notariusze mogliby poszerzyć swoje kompetencje.

18.05.2021

SN: Cofnięcie skargi kasacyjnej na analogicznych zasadach jak cofnięcie apelacji

Wymiar sprawiedliwości

Strona, która wniesie skargę kasacyjną może zdecydować o jej cofnięciu. Sąd powinien wówczas umorzyć postępowanie kasacyjne bez dokonywania weryfikacji podjętej czynności. Nie ma też w takiej sytuacji konieczności ustalania, czy druga strona sporu nie sprzeciwia się takiej decyzji – wskazał w postanowieniu Sąd Najwyższy.

18.05.2021

Romanowski: Zmieniamy prawo rodzinne, by chronić dzieci i usprawnić postępowania

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Celem wprowadzenia alimentów natychmiastowych, jak i rodzinnego postępowania informacyjnego przy rozwodach i separacjach, jest ochrona dobra dziecka. Usprawni to rozpatrywanie tych kategorii spraw przez sądy. Chcemy też uregulować kompleksowo postępowanie wykonawcze w sprawach rodzinnych - mówi Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

18.05.2021

RPO: Prewencja tortur nadal problemem dla polskiej policji

Wymiar sprawiedliwości Policja

Ryzyko znęcania się nad osobami zatrzymanymi przez polskich funkcjonariuszy policji jest bardzo duże - wynika z najnowszego raportu Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur. Eksperci Rzecznika Praw Obywatelskich punktują niedostatki systemu, jak choćby brak dostępu do obrońcy od początku zatrzymania i badań lekarskich wszystkich zatrzymanych.

17.05.2021

Sędzia Adam Strzembosz stanie przed Izbą Dyscyplinarną SN jako świadek

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Świadkiem w sprawie uchylenia immunitetu prezesowi Izby Pracy Józefowi Iwulskiemu powinien być sędzia Adam Strzembosz, były I prezes Sądu Najwyższego - taki wniosek zgłosiła obrona. Na posiedzeniu Izby dyscyplinarnej SN 17 maja br. oddalono wnioski o przekazanie pytań prawnych do TSUE, a także Trybunału Konstytucyjnego. Kolejny termin posiedzenia wyznaczono na 1 lipca br.

17.05.2021

Polska najgorzej w całej UE chroni osoby LGBTI

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Polska drugi rok z rzędu zajęła ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA-Europe - międzynarodowym rankingu mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie. Zdobyliśmy jedynie 13 proc. i jesteśmy 43 na 46 krajów w całej Europie. Gorsze od Polski wyniki uzyskało tylko 6 krajów - Białoruś, Monako, Rosja, Armenia, Turcja i Azerbejdżan.

17.05.2021

Najpierw rozmowa, potem rozstanie - MS chce utemperować polskie rozwody

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Rodzinne postępowanie informacyjne ma poprzedzać rozwód i separację par posiadających wspólne małoletnie dzieci. Resort sprawiedliwości w mediacjach widzi bowiem sposób na długoletnie batalie sądowe. Nie są to jednak jedyne zmiany. Jak ustaliło Prawo.pl, oprócz alimentów natychmiastowych, ma zostać określone co powinno zawierać orzeczenie w sprawie kontaktów z dzieckiem - a na to czekają m.in. kuratorzy sądowi.

17.05.2021

Pozbawienie władzy rodzicielskiej? Sąd będzie musiał poinformować prokuraturę

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by w sytuacji gdy toczy się sprawa o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej, a istnieje zagrożenie dla dobra dziecka, sądy rodzinne obowiązkowo zawiadamiały prokuraturę. Prawnicy wskazują jednak, że taką możliwość sądy już mają, a bolączką jest brak kompleksowego systemu wsparcia dla krzywdzonego dziecka. Zmiana to też duże obciążenie dla prokuratorów.

15.05.2021

KRS rekomenduje Łukasza Piebiaka do Naczelnego Sądu Administracyjnego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa wskazała prezydentowi sześciu przyszłych sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, a wśród nich Łukasza Piebiaka, wiceministra sprawiedliwości, który został zdymisjonowany z powodu tzw. afery hejterskiej. Dostał 12 głosów "za" i pięć "przeciw". Nominację zatwierdzić musi jeszcze prezydent.

14.05.2021