Parytet płci jest wciąż odległy o dekady - badanie

Rynek Prawo pracy Spółki

Wspieranie kobiet na stanowiskach kierowniczych nadal nie jest priorytetem biznesowym dla większości organizacji - wynika z nowego, globalnego badania Women in Leadership. Według respondentów, przy obecnym tempie zmian od parytetu płci wciąż dzielą nas dekady. Badanie potwierdza też istnienie barier strukturalnych oraz nieświadomych uprzedzeń utrudniających awans kobiet.

08.03.2023

Przepracowane i pragnące zmian - Polki na rynku pracy. Badanie

Rynek Prawo pracy Rynek pracy

Aż 71,13 proc. kobiet zmieniłoby pracę, gdyby dowiedziały się o niesprawiedliwej luce płacowej w ich firmie – wynika z najnowszego raportu ADP. W Polsce od ponad 100 lat obowiązują prawa kobiet, jednak wciąż wiele aspektów na rynku pracy wymaga poprawy. W corocznym rankingu Gender Equality Index 2022 nasz kraj zajmuje dopiero 21. miejsce na 28 państw Unii Europejskiej.

07.03.2023

Badanie: Równość płci na rynku pracy - Polki skłonne negocjować pensję

Rynek Prawo pracy Rynek pracy

Polska pod względem szans kobiet i mężczyzn na współczesnym rynku pracy znajduje się wciąż poniżej średniej unijnej. Z najnowszego badania Pracuj.pl wynika, że 68 proc. pań uważa, że kobiety w Polsce ogólnie są dziś w lepszej sytuacji zawodowej, niż 10 lat temu. Aż 62 proc. deklaruje, że w ich firmach przedstawiciele obu płci mają równe szanse na awanse i podwyżki.

07.03.2023

Maleje liczba pracowników tymczasowych. Rosną outsourcing i rekrutacje

Rynek Prawo pracy

W 2022 roku odnotowaliśmy dalszy spadek liczby pracowników tymczasowych i nadal wysokie wzrosty w zakresie usług rekrutacyjnych i outsourcingowych – podało Polskie Forum HR, członek Konfederacji Lewiatan. Firmy członkowskie zatrudniały łącznie 167 tys. pracowników tymczasowych, o 8 proc. mniej niż w ubiegłym roku.

06.03.2023

Dom Mody Hermes wygrywa spór o naruszenie prawa ochronnego do swojej torebki

Rynek Nowe technologie Prawo europejskie

Artysta, który stworzył kolekcję sztuki cyfrowej o nazwie „MetaBirkins”, składającą się ze 100 kultowych torebek Birkin, przegrał w USA spór sądowy z wytwórcą i właścicielem tej marki. Czy orzeczenie, które zapadło w sprawie Hermès przeciwko Rothschild spowoduje rewolucję na rynku NFT? - zastanawiają się adwokat Marta Botiuk-Filip i aplikant rzecznikowski Katarzyna Jedynak-Gierada.

04.03.2023

Eurostat: Stopa bezrobocia w Polsce w styczniu 2023 r. wyniosła 2,8 proc.

Rynek Prawo pracy

Stopa bezrobocia w Polsce, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła w styczniu 2023 roku 2,8 proc. wobec 2,9 proc. w grudniu – poinformowało w piątek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej powołując się na Eurostat. Polska jest europejskim wiceliderem pod względem najniższego bezrobocia.

03.03.2023

„Normalna” praca i życie w Ukrainie toczą się mimo wojny

Rynek Prawo pracy Ukraina

Według szacunków Narodowego Banku Ukrainy (NBU) 4,7 mln Ukraińców szuka pracy w swoim kraju lub poza nim. Nasi wschodni sąsiedzi, którzy nie opuścili ojczyzny i nie walczą na wojnie, starają się prowadzić „normalne” życie i zarabiać na nie, by móc utrzymać siebie i bliskich. Wielu z nich – mimo programów rządowych dedykowanych bezrobotnym – nie może znaleźć pracy.

01.03.2023

Opóźnienia w wypłatach częstym problemem firm – badanie

Rynek Prawo pracy

W ostatnich latach znacznie zwiększyła się częstotliwość błędów w paskach płac. Obecnie tylko co trzeci specjalista zajmujący się listami płac (33 proc.) deklaruje jej dokładność powyżej 90 procent – wynika z najnowszego raportu firmy ADP. Przed 2020 r. odsetek ten wynosił 52 proc.

28.02.2023

GUS: W styczniu 2023 r. stopa bezrobocia wzrosła do 5,5 proc.

Rynek Prawo pracy

W styczniu 2023 roku zarejestrowanych bezrobotnych było 857,6 tys. osób a stopa bezrobocia wyniosła 5,5 proc. – podał w czwartek GUS. Oznacza to jej wzrost z 5,2 proc. w grudniu 2022 r. Najwięcej bezrobotnych było w makroregionie wschodnim – 169,5 tys. osób, makroregionie północnym – 148,6 tys. osób i makroregionie południowym. Tam bez pracy było 136,7 tys. osób.

23.02.2023

Większości Polaków dobrze pracuje się z obcokrajowcami - badanie Pracuj.pl

Rynek Prawo pracy

Polski rynek pracy staje się coraz bardziej międzynarodowym środowiskiem. Jak wynika z badań Pracuj.pl, już 56,5 proc. Polaków deklaruje, że miało kiedykolwiek okazję współpracować z osobami z zagranicy. Znaczenie miało tu szczególnie ostatnie 12 miesięcy. Dziś 40 proc. badanych Polaków dostrzega, że napływ pracowników z Ukrainy może mieć pozytywne skutki dla polskiej gospodarki. Nie brakuje jednak obaw.

23.02.2023

Polacy na krawędzi depresji. Już ponad 70 proc. odczuwa jej realne symptomy - badanie

Rynek Prawo pracy BHP

Już ponad 70 proc. dorosłego społeczeństwa obserwuje u siebie syndromy, które najczęściej są kojarzone z depresją. Jak wynika z najnowszego badania UCE RESEARCH i platformy ePsycholodzy.pl, najczęściej wskazywanym objawem jest obniżenie nastroju, co częściej deklarują kobiety niż mężczyźni, a przeważnie zgłaszają ten problem Polacy z miesięcznymi dochodami netto poniżej 1000 zł.

23.02.2023

Przedsiębiorcy za przeniesieniem ubezpieczenia zdrowotnego z urzędów pracy do ZUS

Rynek Prawo pracy

Federacja Przedsiębiorców Polskich popiera propozycję przeniesienia ubezpieczenia zdrowotnego z urzędów pracy do ZUS. Ta zmiana poprawi jakość i efektywność usług świadczonych przez organy zatrudnienia. Zgodnie z proponowanymi przepisami, wystarczy złożenie wniosku elektronicznie do ZUS. Nie będzie konieczności wydania w tej sprawie decyzji – co znacznie uprości procedurę przyznawania ubezpieczenia.

21.02.2023

Globalne zatrudnienie lekiem na globalne spowolnienie - raport

Rynek Prawo pracy

Pomiędzy styczniem a grudniem 2022 roku liczba zwolnień na świecie wzrosła o 14 punktów procentowych - wynika z najnowszego raportu Deel. Globalna sytuacja ekonomiczna doprowadziła do masowych redukcji etatów i zmniejszenia wynagrodzeń w bardziej rozwiniętych krajach. Jednak tempo międzynarodowego zatrudniania zdalnego wzrasta, a firmy w celu zmniejszenia kosztów rozszerzają swoje poszukiwania talentów na arenę międzynarodową.

21.02.2023

Praca zdalna nieco mniej popularna - badanie Pracuj.pl

Rynek Prawo pracy

Wkrótce miną trzy lata od momentu wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce. Dziś wiemy, że znacząco wpłynęła ona na sposoby pracy Polaków. Jak wynika z najnowszych badań Pracuj.pl, modele zdalny i hybrydowy wciąż trzymają się mocno. Widoczna jest też jednak tendencja powracania do biur. 28 proc. pracujących Polaków deklaruje pracę w modelu zdalnym lub hybrydowym.

20.02.2023

Czy Polacy nie lubią poniedziałków i chcą pracować krócej - badanie 2023

Rynek Prawo pracy

Niektóre dni są lepsze, inne gorsze, ale poniedziałki mają naprawdę złą opinię wśród ludzi aktywnie pracujących. Czy jest to opinia powszechna? Z badania InterviewMe wynika, że aż 75 proc. Polaków nie lubi poniedziałków, a 67 proc. respondentów popiera pomysł skrócenia tygodnia pracy do 4 dni. Środa to z kolei dzień, w którym większość (27 proc.) pracujących Polaków deklaruje największą produktywność.

09.02.2023

CMS doradzała Grupie Lewandpol przy parku energii odnawialnej

Rynek

Kancelaria CMS doradzała Grupie Lewandpol przy jednej z największych inwestycji dotyczącej parku energii odnawialnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Chodzi o projekt budowy pierwszej w Polsce wielkoskalowej farmy solarno-wiatrowej. Energia z niej pozyskana ma popłynąć do odbiorców jeszcze w 2023 r.

06.02.2023

Badanie: Ponad 70 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji - gospodarka może na tym tracić nawet 2 mld zł rocznie

Rynek Prawo pracy

Już ponad 70 proc. dorosłych Polaków obserwuje u siebie objawy najczęściej kojarzone z depresją. W ciągu roku udział takich osób w społeczeństwie zwiększył się rok do roku o ponad 11 punktów procentowych - alarmują badacze. Problem narasta zwłaszcza wśród dobrze zarabiających i wykształconych osób. Z tych powodów pracodawcy mogą ponosić wielomilionowe straty.

06.02.2023

Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy partnerem Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw

Rynek

Kancelaria prawna Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy (TKP) została Partnerem strategicznym Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw (PSPP). Jednym z wskazanych wyzwań będzie dobór odpowiednich narzędzi LegalTech wspierających prace zespołów prawnych, a także dalsza optymalizacja – w zakresie zarządzania procesami oraz kosztami - współpracy pomiędzy kancelariami i prawnikami koordynującymi wewnętrzne zespoły prawne w przedsiębiorstwach.

03.02.2023

W 2022 r. pośredniaki zaoferowały Polakom ponad 1,2 mln miejsc pracy. To o 12,5 proc. mniej niż w 2021 r.

Rynek Prawo pracy

O 5 proc. w ciągu roku spadła liczba pracodawców, którzy poszukiwali pracowników za pośrednictwem urzędów pracy. W 2022 roku zaoferowano tam o 12,5 proc. miejsc pracy mniej niż w 2021 roku. Najwięcej podmiotów rekrutujących i propozycji pracy było w województwie mazowieckim i śląskim. Najczęściej szukano pracowników w usługach administrowania i działalności wspierającej, przetwórstwie przemysłowym oraz handlu.

02.02.2023

Lewiatan: Praca 4.0 - przybywa wyzwań na rynku pracy

Rynek Prawo pracy Rynek pracy

Niedobór pracowników, niewykorzystany potencjał młodych kobiet, osób starszych i niepełnosprawnych, rosnące koszty pracy, trudności w pozyskiwaniu pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, frustracja pracowników i pracodawców czy zatrudnianie cudzoziemców – to najważniejsze wyzwania na które zwracali uwagę uczestnicy konferencji „Praca 4.0. Przewidzieć jutro – rynek pracy w dobie niepewności”, którą zorganizowała Konfederacja Lewiatan.

30.01.2023