Holenderska nagroda praw człowieka dla Małgorzaty Gersdorf

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Była pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf została laureatką holenderskiej nagrody praw człowieka. Po raz pierwszy Medal Gezów, prestiżowe holenderskie wyróżnienie jest przyznawane od 1987 r. osobom lub organizacjom za walkę o demokrację i przeciwko dyktaturom, rasizmowi i dyskryminacji, otrzyma osoba walcząca o przestrzeganie praw człowieka w UE.

02.02.2021

E-doręczenia uderzą w rozwody? Dobre założenie, problematyczny przepis

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeden czy dwóch pełnomocników? Przed takim dylematem mogą wkrótce stanąć np. osoby planujące rozwód. Rząd chce usprawnić sądy i wprowadza e-doręczenia, tyle że ze skutkiem natychmiastowym. A taka "szybkość" może uderzyć m.in. w sprawy rodzinne. Na szalę rzucany jest interes klientów, bo dopilnowanie go w takich warunkach będzie nie lada wyzwaniem, któremu jeden pełnomocnik może nie podołać - wskazują prawnicy.

02.02.2021

Łukasz Piebiak chce kandydować do Krajowej Rady Sądownictwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Podjąłem decyzję o zgłoszeniu swojej kandydatury do Krajowej Rady Sądownictwa - poinformował w poniedziałek na Facebooku były wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. I poprosił sędziów i obywateli o poparcie swojej kandydatury. Jak twierdzi, jego doświadczenie i wiedza dotyczące realnego stanu wymiaru sprawiedliwości "będą niezmiernie pomocne" przy pracach nad dalszymi zmianami.

01.02.2021

Prezes NRA: Samorząd jest dla adwokatów, nie do zabawy w politykę

Prawnicy

Przed Naczelną Rada Adwokacką stoi szereg wyzwań - te najważniejsze to m.in. informatyzacja, wsparcie izb i poszczególnych adwokatów. Epidemia odcisnęła swoje piętno i na rynku usług prawnych i w kancelariach, samorząd powinien być więc tańszy, ale musi też spełniać swoje ustawowe obowiązki - mówi Prawo.pl adwokat Jacek Trela, obecny prezes NRA, ubiegający się o kolejną kadencję.

01.02.2021

Niby jest szansa, ale nie do końca - umowa o pracę dzieli adwokatów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kwestia umowy o pracę jest jak w as w rękawie w trwających adwokackich wyborach. "Za" przemawia obecna sytuacja epidemiczna, uderzająca rykoszetem w kancelarie, część środowiska przypomina jednak o adwokackiej tradycji i zagrożeniu połączenia z radcami prawnymi. Ważną uchwałę w tej sprawie podjęło w sobotę zgromadzenie warszawskiej izby.

01.02.2021

Adwokat Mikołaj Pietrzak ponownie dziekanem ORA w Warszawie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przywiązanie do tradycji, szacunek dla wartości, umiejętności radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach kontra "przewietrzenie" samorządu, zmiana podejścia do zawodu i walka z konkurencją - to w skrócie podsumowanie przebiegu zgromadzenia i wyborów władz warszawskiej adwokatury. Dziekanem ponownie został adwokat Mikołaj Pietrzak - uzyskując 2121 głosów.

31.01.2021

Warszawscy adwokaci za ograniczeniem zakazu reklamy i możliwością pracy na umowę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Obradujące w sobotę zgromadzenie warszawskiej izby adwokackiej przyjęło szereg ważnych dla tego zawodu uchwał, w tym m.in. dotyczącą ograniczenia zakazu reklamy oraz wprowadzenia możliwości wykonywania zawodu na umowę o pracę. Większość biorących udział w obradach zagłosowało też za powołaniem komisji ds. ochrony zawodu i zwalczania nieuczciwej konkurencji

31.01.2021

Adwokat Helsztyńska: Mediacja szansą także w sądownictwie dyscyplinarnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mediacje powinny być szerzej wykorzystywane także w adwokackich postępowaniach dyscyplinarnych. Wiele z nich mogłoby się zakończyć ugodą, gdyby strony dostały odpowiednie, profesjonalne wsparcie. To co najpilniejsze to jednak informatyzacja, dygitalizacja akt, czyli wejście w XXI wiek - mówi Agnieszka Helsztyńska, nowa prezes Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie.

31.01.2021

Kuratorzy ważni - ale szczepionek zbyt mało, by byli priorytetem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Celem rządu jest zaszczepienie na COVID -19, w jak najkrótszym czasie jak największe liczby osób. Dostawy szczepionek - z powodu decyzji producentów - są jednak - z powodu decyzji producentów ograniczone. W grupach priorytetowych nie można więc umieścić przedstawicieli wszystkich grup zawodowych, które o to postulują - to odpowiedź jaką od rządu dostali kuratorzy sądowi.

30.01.2021

Adwokat Szmid: umowa o pracę, reklama - priorytety na kolejną kadencję

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Moja wiza adwokatury to umożliwienie adwokatom wykonywania zawodu w oparciu o umowę o pracę, uregulowanie możliwości reklamy i walka z nieuczciwą konkurencją. Od merytorycznej dyskusji środowiska oczywiście trzeba będzie zacząć i zaproponować dobre rozwiązania, podparte opiniami ekspertów - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat dr Kamil Szmid, kandydat na dziekana ORA w Warszawie.

30.01.2021

Tysiące głosujących, e-kącik malucha, wsparcia dla WOŚP - trwa zgromadzenie warszawskiej izby adwokackiej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W sobotę 30 stycznia rozpoczęło się dwudniowe zgromadzenie warszawskiej izby adwokackiej, odbywa się po raz pierwszy całkowicie online. W pierwszych głosowaniach brało udział ponad 1600 adwokatów. Obrady "obserwuje" też na bieżąco ok. 100 osób - poprzez live streaming. Podczas obrad wybrany zostanie m.in. nowy dziekan, ale też prezes Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej i Rzecznik Dyscyplinarny.

30.01.2021

Damscy bokserzy, problemy z alkoholem - adwokaci coraz poważniej łamią zasady etyki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

3 tys. 400 załatwionych spraw, 475 wniosków do Sądu Dyscyplinarnego, 19 adwokatów tymczasowo aresztowanych - to dane statystyczne za cztery lata mijającej kadencji Rzecznika Dyscyplinarnego ORA w Warszawie. Adwokat Krzysztof Stępiński podkreślił, że widać pogorszenie sytuacji - adwokaci i częściej i w poważniejszym zakresie łamią swoje zasady etyki i prawo.

30.01.2021

Prezes NRA: młodzi - adwokatki, adwokaci są nadzieją naszego zawodu

Prawnicy

Ta kadencja była szczególnie trudna, adwokatura mierzyła się i musi się mierzyć z wyzwaniem, które stawia przed nami pandemia ale też walczyć o prawidłowe funkcjonowanie sądownictwa. Wyszliśmy z tego wzmocnieni - mówił adwokat Jacek Trela prezes Naczelnej Rady Adwokackiej podczas sobotniego zgromadzenia izby warszawskiej.

30.01.2021

Nieuczciwa konkurencja jest też na rynku usług prawnych

Prawnicy Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Rynek usług prawnych od dawna nie należy do adwokatów. Prawdziwymi potentatami są firmy odszkodowawcze i windykacyjne. A i wśród zawodów prawniczych istnieje duża – czasem nieuczciwa – konkurencja. Niejednokrotnie mamy sprawy z zakresu zwalczania nieuczciwej konkurencji. A co w sytuacji kiedy naszym klientem będzie adwokat? Tutaj sytuacja zaczyna być bardziej złożona

30.01.2021

Rozpoczyna się zgromadzenie warszawskiej izby adwokackiej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do trzech razy sztuka. Koronawirus skutecznie utrudnił przeprowadzenie zgromadzenia największej izby adwokackiej - warszawskiej. 30 stycznia wreszcie się rozpoczyna, potrwa dwa dni. Cel to wybranie nowych władz i delegatów na Krajowy Zjazd Adwokatury, będzie też dyskusja m.in. nad zakazem wykonywania pracy na umowę, oraz o zmianach w adwokackich dyscyplinarkach.

30.01.2021

NRA przyjęła projekt nowego kodeksu etyki - z poprawkami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Naczelna Rada Adwokacka przyjęła projekt nowego Kodeksu Etyki Adwokackiej, który teraz przedstawi Krajowemu Zjazdowi Adwokatury, zaplanowanemu na marzec. Rzutem na taśmę do regulacji wprowadzono poprawki - m.in. doprecyzowujące zasadę dotyczącą konfliktu interesów. Regulacja budzi spore emocje i kontrowersje - zastrzeżenia są były również do przebiegu prac nad nią.

29.01.2021

Paweł Styrna został nowym przewodniczącym KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa wybrała w piątek sędziego Pawła Styrnę na nowego przewodniczącego Rady. Wybór nowego przewodniczącego był konieczny po tym jak najpierw dwa tygodnie temu członkowie KRS odwołali z tej funkcji sędziego Leszka Mazura, a następnie on sam złożył rezygnację, bo legalność jego odwołania została zakwestionowana przez prawników.

29.01.2021

Więcej adwokatów, więcej deliktów dyscyplinarnych i czas na zmiany w postępowaniach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zwiększanie się liczby adwokatów, zmiany na rynku usług prawnych, pandemia zwiększająca konkurencję - to wszystko wpływa też na wzrost deliktów dyscyplinarnych. Coraz częstsze są więc głosy, że poprawy wymagają nie tylko zasady etyki adwokackiej ale też model działania pionu dyscyplinarnego. Koronawirus obnażył to, co i w zwykłych sądach widać - choćby braki w informatyzacji, czy potrzebę dygitalizacji akt.

29.01.2021

Izba Dyscyplinarna: Sędzia SN bez immunitetu za skazywanie opozycjonistów

Prawo karne Prawnicy

Sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku Jan Rychlicki został 27 stycznia br. pozbawiony immunitetu. Izba Dyscyplinarna w drugiej instancji uznała, że zachodzi duże prawdopodobieństwo, że przekroczył on swoje uprawnienia jako sędzia orzekający w stanie wojennym. Z siedmiu zarzutów prokuratora IPN, pięć okazało się trafnych - orzekł Sąd Najwyższy.

29.01.2021

Coraz więcej bubli i absurdów - fatalnie tworzone prawo

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze

W akcie urodzenia można mieć wpisanych trzech ojców, a przerwa na karmienie piersią przysługuje nawet matce... nastolatka. To tylko niektóre absurdy prawne, wymagające poprawy. Pilne zmiany są potrzebne w przepisach dotyczących m.in. darowizn, spadków, pracy zdalnej czy zakazu handlu. Zmiana goni zmianę, niestety nie zawsze na lepsze. Ustawa covidowa była nowelizowana aż 66 razy - wynika z raportu „Poprawmy prawo”,

28.01.2021