RPO do TK: zasady delegowania sędziów zbyt swobodne i niekonstytucyjne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Swobodne i niczym nieograniczone delegowanie sędziów przez ministra narusza kompetencje Prezydenta RP do powoływania sędziów i powinno zostać uznane za niekonstytucyjne - ocenił Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w stanowisku dla Trybunału Konstytucyjnego.

11.09.2021

Izba Dyscyplinarna SN próbuje orzekać, ale świadkowie nie stawili się

Prawo karne Prawnicy

W Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w czwartek, 9 września br. rozpoznawano na rozprawie sprawę prokuratora z Koszalina Karola K. Dwaj powołani świadkowie nie stawili się. Jeden z nich jest ścigany listem gończym przez policję, a drugi - adwokat ma postawione zarzuty karne. Rozprawę, której przewodniczył sędzia Adam Roch, odroczono do 17 listopada br.

09.09.2021

Izba Dyscyplinarna: Orzeczenia TSUE są bezskuteczne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po wydaniu orzeczenia zabezpieczającego przez TSUE Izba Dyscyplinarna SN pracowała nadal. I odnosiła się do tych orzeczeń. Postanowienie tymczasowe, jak i wyrok unijnego Trybunału Sprawiedliwości do czasu ich wykonania, nie wpływają samodzielnie na polski porządek prawny i funkcjonowanie jakichkolwiek podmiotów, w tym organów państwa - uzasadniała Izba.

08.09.2021

Prof. Adamski: Komisja Europejska nie ustąpi w sprawie Izby Dyscylinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska i Trybunał Sprawiedliwości nie ulegną już taktyce polskiego rządu polegającej na grze na zwłokę. Polski rząd otrzymał ultimatum, że albo zawiesi działalność Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, albo dojdzie na nałożenia na Polskę sankcji finansowych - twierdzi prof. Dariusz Adamski z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

08.09.2021

Zawieszenie Izby Dyscyplinarnej - kary dla Polski są nieuchronne i mogą już być za trzy miesiące

Prawnicy Prawo europejskie

Minister Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów poinformował, że nie powstaje w rządzie żaden projekt dotyczący Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Sytuacja dziwi o tyle, że Polsce grożą poważne sankcje finansowe, o które już Komisja Europejska wystąpiła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej za niewykonywanie wyroków tego Trybunału.

08.09.2021

Jest wniosek do TSUE o kary za brak zawieszenia Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska zdecydowała o zwróceniu się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie środków tymczasowych z 14 lipca, w których Trybunał nakazał natychmaistowe zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Izba nadal działa, chociaż nie wszystkie rozprawy dochodzą do skutku.

07.09.2021

Zgromadzenie Izby Cywilnej SN zerwane - sędziowie czekają na odpowiedź TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

We wtorek 7 września 2021 roku odbyło się Zgromadzenie Sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego zwołane w celu wyboru kandydatów na prezesa Izby. W zgromadzeniu wzięło udział 23 z 26 sędziów Izby. Grupa sędziów zerwała obrady, gdyż uznała, że jest związana uchwałą z czerwca br. o odroczeniu zgromadzenia do czasu rozpoznania pytań prejudycjalnych przez Trybunał Sprawiedliwości

07.09.2021

Bunt sędziego Rocha czy nieporozumienie w Izbie Dyscyplinarnej?

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na posiedzenie 6 września br. nie stawił się jeden z sędziów Izby Dyscyplinarnej Adam Roch. Z tego powodu nie odbyła się rozprawa Izby w sprawie immunitetowej sędziego Izby Karnej Sądu Najwyższego. Przewodniczący składu sporządził notatkę służbową, w której zaznaczył, że w aktach sprawy brak jest oświadczenia sędziego Rocha i informacji o przyczynach niestawiennictwa.

07.09.2021

Sędzia Hildebrand-Mrowiec: Empatia i kompetencje miękkie kluczowe w pracy sędziów rodzinnych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Aby dobrze rozstrzygnąć sprawęw w sądzie rodzinnym, musimy umieć rozmawiać z dziećmi, osobami chorymi psychicznie lub uzależnionymi. Nie każdy sędzia ma takie kompetencje i nie sądzę, aby każdy mógł nauczyć się tego na szkoleniach – mówi Dorota Hildebrand– Mrowiec, sędzia Sądu Rejonowego w Zamościu, prezes Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce.

06.09.2021

Sędzia Majchrowski odstępuje od orzekania i ukazuje marazm w Izbie Dyscyplinarnej SN

Prawnicy

Prof. Jan Majchrowski twierdzi, że uniemożliwia mu się orzekanie w przydzielonych mu już sprawach dyscyplinarnych. - Dezawuowanie orzeczeń Izby Dyscyplinarnej narusza fundamentalną zasadę niezawisłości sędziowskiej i prowadzi do sytuacji sprzecznych z konstytucyjną zasadą sprawiedliwości społecznej - uważa sędzia i odstępuje od orzekania we wszelkich sprawach.

03.09.2021

Spór o status "nowych" sędziów blokuje uchwałę w sprawie kredytów frankowych

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Może to być węzeł gordyjski, w efekcie którego nie doczekamy się w najbliższych latach ostatecznego rozstrzygnięcia kwestii frankowej. Sędziowie Sądu Najwyższego wybrani przez neoKRS wyrażają żal z tego powodu, ale twierdzą, że kompromis był potrzebny, aby załagodzić spór w Sądzie Najwyższym. Z drugiej strony, podjęcie uchwały groziłoby jeszcze większym chaosem prawnym.

03.09.2021

Komornikom coraz trudniej na rynku, chcą waloryzacji opłat egzekucyjnych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pandemia dała się mocno we znaki także kancelariom komorniczym. Sytuacji nie ułatwiają zmiany wprowadzone ustawą z 2019 roku, które de facto zmniejszyły opłaty egzekucyjne. W środowisku coraz częściej słychać głosy, że konieczne są zmiany - w przeciwnym razie komornicy nie będą w stanie się utrzymać, a już teraz wielu z nich szuka miejsca w innych zawodach prawniczych.

03.09.2021

SN: Prusinowski nowym prezesem Izby Pracy, Manowska pokieruje Izbą Cywilną

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda powołał sędziego Piotra Prusinowskiego na stanowisko prezesa Sądu Najwyższego kierującego Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a pierwszej prezes SN powierzył obowiązek kierowania Izbą Cywilną. Kadencje dotychczasowych szefów tych Izb - Józefa Iwulskiego i Dariusza Zawistowskiego - upłyneły 30 września br.

02.09.2021

Iustitia protestuje przeciwko zamrożeniu wynagrodzeń w sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Ograniczanie wydatków na wymiar sprawiedliwości pod hasłem poszukiwania oszczędności jest przejawem obłudy i hipokryzji ze strony władzy politycznej, która równolegle podwyższa wynagrodzenia dla przedstawicieli władzy wykonawczej i ustawodawczej - stwierdza Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". I sprzeciwia się związanemu z tym dalszemu zamrożeniu wynagrodzeń pracowników sądów.

02.09.2021

Komisarz UE: Widzimy, że Polska nie wykonuje orzeczeń TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sytuacja z praworządnością w Polsce i na Węgrzech nie poprawia się – stwierdził w środę komisarz do spraw sprawiedliwości UE Didier Reynders. Stwierdził, że Komisja widzi, że wbrew orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Izba Dyscplinarna SN nie została zawieszona. I zapowiedział, że Komisja Europejska będzie w tej sprawie działać zdecydowanie.

01.09.2021

Prof. Płatek: Żołnierz na granicy popełnia przestępstwo umyślne, jeśli nie udziela pomocy

Prawo karne Prawnicy Administracja publiczna

Żołnierz i pogranicznik na granicy, zanim przystąpi do pracy, składa przysięgę na wierność Konstytucji RP. Przysięga ta mówi, że jest on zobowiązany udzielić pomocy stosownej do przepisów obowiązujących w tym kraju, wynikających z Konwencji Genewskiej i art. 56 Konstytucji. W związku z tym nie udawajmy, że taki żołnierz nie popełnia przestępstwa umyślnego - mówi prof. Monika Płatek,

01.09.2021

Fundacja Helsińska: Trybunał Konstytucyjny narzędziem władzy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny od końca 2016 roku przestał pełnić funkcję istotnego elementu systemu ochrony praw człowieka w Polsce, m.in. wskutek ograniczania jego niezależności i niskiej efektywności prac – oceniła w opublikowanym w poniedziałek raporcie Helsińska Fundacja Praw Człowieka. - Zaczął być wykorzystywany do legitymizowania polityki większości rządzącej - czytamy w raporcie.

30.08.2021

Podstawa sprzed dwóch lat, a więc mniejsze podwyżki w sądach i prokuraturze

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Konsultowany obecnie projekt ustawy okołobudżetowej przewiduje niekorzystną dla sędziów i prokuratorów oraz innych pracowników wymiaru sprawiedliwości metodę obliczania wysokości wynagrodzeń w 2022 roku. Nie będzie wprawdzie formalnego zamrożenia, ale w praktyce zarobki tej grupy wzrosną niewiele lub wcale. Związki zawodowe w sądach i prokuraturze zapowiadają protesty.

30.08.2021

SN: Zakończyły się kadencje prezesów Izby Cywilnej i Izby Pracy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W poniedziałek 30 sierpnia 2021 r. dobiegła końca kadencja Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Cywilnej Dariusza Zawistowskiego oraz kadencja prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Józefa Iwulskiego. Nowych prezesów ma powołać prezydent, ale tylko od Izby Pracy zostali zgłoszeni kandydaci.

30.08.2021

Ziobro: Zgoda na likwidację Izby Dyscyplinarnej pod warunkiem zmian w strukturze sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział w niedzielę obronę Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyszego. Dopuszcza jednak dyskusję o jej likwidacji pod warunkiem, że będzie się ona mieściła - jak powiedział - w formule dokończenia tego, co zostało zablokowane, czyli reformy całej struktury sądów.

29.08.2021