Izba Odpowiedzialności Zawodowej: Przejście w stan spoczynku ratuje przed karą

Prawo karne Prawnicy

O utrzymaniu w mocy orzeczenia wobec sędziego zadecydowało jego przejście w stan spoczynku, choć Sąd Najwyższy stwierdził, że doszło do rażącego i poważnego naruszenia prawa. Dlatego że sędzia bez zasięgnięcia opinii biegłego umieścił oskarżoną w zamkniętym zakładzie karnym. W tym wypadku - jak uznał SN - nie zachodzi możliwość uniewinnienia i zastosowania kontratypu z ustawy, która weszła w życie 15 lipca br.

21.10.2022

Dr Gajowniczek-Pruszyńska: Aplikant ma wymagania, aplikacja powinna na nie odpowiadać

Prawnicy

Kryzys patronacki, zmieniające się warunki na rynku prawniczym, w końcu konkurencja i kryzys gospodarczy - wpływają również na aplikację i wymuszają zmiany. Dzisiaj trzeba zawalczyć o aplikanta, pokazując nasz zawód od środka i dając mu możliwość kształcenia rozwoju w takim zakresie, w jakim potrzebuje - mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan ORA w Warszawie, przewodnicząca Komisji Szkolenia Aplikantów Adwokackich.

21.10.2022

Jak wspierać różnorodność w branży prawniczej - już 26 października konferencja Ja, prawniczka

Prawnicy

Różnorodność w branży prawniczej, pogodzenie idei zrównoważonego rozwoju z perspektywy biznesu, wewnętrznych działów prawnych oraz kancelarii i uwzględnienie głosu kobiet przez polskie media - to tematy zbliżającej się konferencji Ja, prawniczka. Uczestnicy rozmawiać będą także o przyszłości rynku pracy w branży prawniczej, stresie, a także branży prawniczej oczami pokolenia Z.

20.10.2022

Sędzia Żurek: W Sądzie Najwyższym doszło do czynów zabronionych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Organy unijne wyczerpały już prawie wszystkie instrumenty, by nakłonić rząd do przestrzegania prawa. Środki zabezpieczające nie działają.  Są nam potrącane ogromne kary ze środków, które realnie tracimy każdego miesiąca. Teraz władza doprowadza do fatalnej sytuacji - nie tylko nie ma pieniędzy z KPO, ale zagrożone są fundusze spójności. Przez chore zachowania autokratów siedzimy w oślej ławce - mówi Waldemar Żurek, sędzia SO w Krakowie, były rzecznik KRS.

20.10.2022

SN: Oskarżać sędziego może zarówno rzecznik dyscyplinarny, jak i zastępca

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia rejonowy z Łodzi brał udział w głosowaniu nad swoją kandydaturą do awansu, więc wszczęto przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne. Nie został ukarany, gdyż sprawa rozbiła się o właściwość oskarżyciela. Sąd Najwyższy orzekł, że umorzenie było nietrafne. Niedorzecznością jest sądzić, iż zastępca ma więcej uprawnień niż organ, który jest przez tego zastępcę reprezentowany - argumentował sędzia przewodniczący.

20.10.2022

Sąd pracy działa w zastępstwie sądu dyscyplinarnego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

W zasadzie sądy pracy nie powinny orzekać o przywróceniu zawieszonych sędziów do orzekania. Jednak prawnicy przyznają, że sytuacja jest wyjątkowa. Sąd pracy powinien powołać się na to, że jest sądem europejskim i wykonuje orzeczenia TSUE, a odsunięty od orzekania sędzia nie ma zapewnionej drogi sądowej od decyzji o zawieszeniu, bo Izba Dyscyplinarna SN była nielegalna.

20.10.2022

W 2024 roku w Polsce spotkanie Prezydentów Adwokatur Europy Centralnej i Wschodniej

Prawnicy

W 2024 r. w Polsce odbędzie się spotkanie Prezydentów Adwokatur Europy Centralnej i Wschodniej. To kolejne takie wydarzenie, po zaplanowanym na wrzesień 2023 r. w Warszawie posiedzeniu Komitetu Stałego CCBE - Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych. To jedna z konkluzji spotkania prezesów w Pradze, poinformował Przemysław Rosati, prezes NRA.

18.10.2022

Fałszywe sugestie w kwestii wyznaczania sędziów i ławników do nowej Izby SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent nie powołuje sędziów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej, lecz wyznacza do orzekania w tej Izbie sędziów już uprzednio powołanych do poszczególnych izb, w których ci niezmiennie orzekają, a zatem kontrasygnata premiera nie jest potrzebna - wyjaśnia Biuro Prasowe SN. Zaś ławnicy nie są w żaden sposób przypisani do jednej izby, nie mogą zatem przejść z jednej izby do innej - czytamy w oświadczeniu, które pojawiło się na stronie internetowej sądu.

17.10.2022

Protest 30 sędziów Sądu Najwyższego, ale nie wszystkie wokandy są zagrożone

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie widzimy możliwości wspólnego orzekania z osobami powołanymi w wadliwej procedurze - oświadczyło 30 tzw. starych sędziów Sądu Najwyższego. Sędzia nie może świadomie naruszać prawa obywateli do sądu i narażać Państwa Polskiego na obowiązek wypłacania wysokich odszkodowań - takiej treści pismo wręczyli Pierwszej Prezes SN legalnie wybrani prezesi Izb.

17.10.2022

Mimo wyroku, prezes SO odmawia dopuszczenia sędziego Gąciarka do orzekania

Prawnicy

Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie odmówiła dopuszczenia do wykonywania czynności służbowych sędziego Piotra Gąciarka. Sędzia jest odsunięty od odrzekania od roku, z powodu wykonywania orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE. Decyzja taka zapadła mimo prawomocnego zabezpieczenia wydanego przez Sąd Pracy dla Warszawy Pragi.

14.10.2022

Egzamin notarialny zaliczyło pozytywnie 49 procent zdających

Prawnicy

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje, że komisje egzaminacyjne ogłosiły wyniki egzaminu notarialnego, który odbył się od 6 do 8 września 2022 r. Do egzaminu przystąpiło w całej Polsce 427 osób, z czego pozytywny wynik uzyskało 210 osób, co stanowi ok. 49 procent zdających.

14.10.2022

Sądy nie ułatwiają kuratorom dostępu do PESEL osób poszukiwanych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kuratorzy często próbują uzyskać dane osobowe rodziny poszukiwanego - np. dzieci dłużnika. Chodzi o rzetelne wykonanie przyjętej funkcji powierzonej przez sąd. Jednak sądy administracyjne i organy niechętnie udostępniają dane PESEL kuratorom, żądając wykazania przez nich interesu prawnego.

14.10.2022

Prokurator Generalny w obronie naczelnego portalu fronda.pl, który pomówił aktywistę

Prawnicy

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego uwzględniła wniosek pełnomocnika pokrzywdzonego o zbadanie niezawisłości dwóch sędziów wyznaczonych do tego składu, mimo że złożono go po terminie. Skargę rozpoznawano na wniosek Prokuratora Generalnego, który uznał, że wyrok Sądu Okręgowego skazującego redaktora portalu fronda.pl. był błędny. Skazany pomówił aktywistę z grupy Obywateli RP, co - zdaniem prokuratora - jest czynem o znikomej szkodliwości społecznej.

13.10.2022

We wrześniu 2023 r. posiedzenie Komitetu Stałego CCBE w Warszawie

Prawnicy

We wrześniu 2023 r. w Warszawie odbędzie się posiedzenie Komitetu Stałego CCBE - Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych. Postulowała to podczas posiedzenia roboczego polska delegacja. Przedstawiła też Radzie informacje dotyczącą wniosku grupy posłów do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niekonstytucyjności niektórych przepisów ustawy Prawo o adwokaturze oraz ustawy o radcach prawnych.

13.10.2022

Prof. Gersdorf: Po upadku Sądu Najwyższego nie będzie już żadnego autorytetu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Martwi mnie, że Sąd Najwyższy chyli się ku upadkowi, co już stało się z Trybunałem Konstytucyjnym i prokuraturą, bo nie będzie już żadnych autorytetów - mówi prof. Małgorzata Gersdorf, która właśnie świętuje jubileusz 45-lecia pracy naukowej. A o osobach powoływanych ostatnio do SN mówi, że powinny być pozbawione urzędu, i to raczej bez stanu spoczynku. Jej zdaniem przyjęcie wadliwej nominacji nie powinno dawać takiego przywileju.

13.10.2022

Za mało sędziów do spraw frankowych

Prawnicy Kredyty frankowe

Spory frankowiczów z bankami obsługuje już około 500 sędziów. Tylko w 7 miesięcy wydali oni blisko 11 tysięcy wyroków. Najwięcej sędziów orzeka w takich sprawach w Warszawie, Poznaniu i Łodzi. Z kolei najwięcej wyroków w sprawach frankowych zapada w Warszawie, Katowicach i Gdańsku.

12.10.2022

SO: Sędzia Gąciarek ma być przywrócony do pracy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy dla Warszawy-Pragi orzekł, że sędzia Piotr Gąciarek ma być przywrócony do pracy przez prezes Sądu Okręgowego w Warszawie. Tak orzekł 10 października sąd w postanowieniu, które jest prawomocne, nie przysługuje już od niego odwołanie. Sędzia Gąciarek uważa, że nie potrzebuje już żadnej procedury oczyszczającej przed nową "prezydencką Izbą Odpowiedzialności Zawodowej".

11.10.2022

Sędzia Zawistowski pyta TSUE o ważność zarządzenia prezes Misztal-Koneckiej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Już dwa lata czeka na rozstrzygnięcie zagadnienie prawne dotyczące przedawnienia roszczenia w sytuacji wezwania do próby ugodowej. Trójkowy skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w październiku 2020 r. przedstawił swoje wątpliwości rozszerzonemu składowi z udziałem tzw. neo-sędziów. Sędzia Zawistowski skierował więc pytanie do TSUE, czy zarządzenie o utworzeniu nieprawidłowego składu wywołuje skutki prawne.

11.10.2022

Nowa Izba wraca do rozpoznawania kasacji oraz odwołań sędziów i prokuratorów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W tym tygodniu Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego rozpozna sprawy dyscyplinarne sędziów, które były zawieszone na mocy zabezpieczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2020 roku. Trybunał nakazał wstrzymanie przez Izbę Dyscyplinarną postępowań w sprawie odwołań od orzeczeń Sądów Apelacyjnych - Sądów Dyscyplinarnych II instancji. Teraz na wokandę wracają odwołania Ministra Sprawiedliwości oraz obwinionych i ich obrońców.

10.10.2022

Wyrok ETPC to odszkodowanie dla Juszczyszyna i zachęta dla innych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Bezpośrednią konsekwencją orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie sędziego Juszczyszyna jest wypłata odszkodowania przez państwo za stosowane wobec niego represje. A pośrednią, kolejne oddalenie nas od pieniędzy z Unii, jeśli polskie władze nie zmienią swej praktyki. A co więcej - wyrok dał dużą broń do ręki obywatelom i adwokatom, którą będzie można wykorzystać w sądach.

10.10.2022