Sędzia Stanisław B. z Sądu Rejonowego w Poznaniu został obwiniony o nie powołanie biegłego w celu umieszczenia oskarżonej w zakłądzie psychiatrycznym. 

Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie 29 października 2021 r. odstąpił od wymierzenia kary, gdyż uznał, że mamy do czynienia z przewinieniem mniejszej wagi.

Rzecznik dyscyplinarny nie zgodził się z tym rozstrzygnięciem i wniósł o wymierzenie kary finansowej – obniżenie o 10 procent wynagrodzenia sędziego B. uznał, że doszło do wymierzenia kary rażąco niewspółmiernej w stosunku do wagi czynu.

Sprawdź w LEX: Inicjatywa powołania biegłego z zakresu seksuologii - LINIA ORZECZNICZA >>>

Sprawdź w LEX: Powołanie biegłego lekarza seksuologa do udziału w wydaniu opinii o stanie zdrowia psychicznego oskarżonego - LINIA ORZECZNICZA >>>

Wyjaśnienia obwinionego

Sędzia Stanisław B. nie stawił się w Sądzie Najwyższym, lecz przesłał pismo wyjaśniające swoje stanowisko. Odczytał je przewodniczący składu sędzia Wiesław Kozielewicz. Wynikało z tego listu, że sędzia B. przyznaje się do błędu i stwierdza, że błąd ten nie został nawet zauważony przez prokuratora i obronę.

Co więcej - doszło do naprawienia tego uchybienia, gdyż po ponownym rozpoznaniu sprawy - oskarżona została zbadana przez biegłego psychologa i ponownie trafiła do zakładu psychiatrycznego. Sędzia B. wniósł o oddalenie wniosku rzecznika dyscyplinarnego i nie zaostrzanie sankcji.

Dodał, że orzekał w sądzie przez ponad 40 lat i z dniem 20 października br. przechodzi w stan spoczynku.

Sprawdź w LEX: Cel i znaczenie procesowe dowodu z opinii biegłego >>>

Sprawdź w LEX: Zmiany w dowodach z opinii biegłego >>>

 

 

Izba utrzymuje w mocy wyrok

Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności zawodowej 19 bm. nie uwzględnił opinii zastępcy rzecznika dyscyplinarnego.

Sędzia Kozielewicz zaznaczył, że odwołanie dotyczyło jedynie wysokości kary. Sąd Najwyższy nie zgodził się, że wymierzenie kary w tej sytuacji jest konieczne.

Ustawa z czerwca 2022 r., o której mowa, przewiduje bowiem zakaz karania sędziów za działalność orzeczniczą. O utrzymaniu w mocy orzeczenia zadecydowało przejście w stan spoczynku obwinionego.

Sygn. akt II ZOW 52/22, wyrok Izby Odpowiedzialności Zawodowej z 19 października 2022 r.

Czytaj w LEX: Świątkowski Andrzej Marian, Perturbacje ze stanem spoczynku sędziów i prokuratorów >>>

Czytaj w LEX: Wagner Barbara, Kilka refleksji na temat sędziowskiego stanu spoczynku i nie tylko >>>