Na spotkaniu prezesów Izb Adwokackich Europy Środkowo-Wschodniej w Pradze Polskę reprezentowali właśnie Przemysław Rosati, prezes NRA oraz Bartosz Grohman, sekretarz NRA. Organizatorem spotkania jest Czeska Izba Adwokacka i biorą w nim udział przedstawiciele europejskich izb adwokackich ze Słowacji, Polski, Węgier, Słowenii, Chorwacji, Austrii, Niemiec i Liechtensteinu.
Głównym tematem dyskusji była praworządność i rola prawników jako głównych bohaterów ochrony praworządności. Przedstawiciele Europejskich Izb Adwokackich dyskutowali o obowiązku zachowania poufności, w związku z działaniami inwigilacyjnymi wobec adwokatów, digitalizacją i e-komunikacją z sądami, czy też sposobami wykonywania zawodu prawnika. Poruszono też kwestie związane z sytuacją w Ukrainie, w tym te dotyczące pozycji ukraińskich prawników i ich zdolności do świadczenia usług prawnych na terenie Unii Europejskiej.
Czytaj: Szykuje się "skok" na samorządy adwokatów i radców? TK zbada konstytucyjność przepisów >>
Problemy podobne - od inwigilacji prawników, po zaniżone stawki
Jak podkreśla prezes Rosati, ze spotkania wynika, że adwokatury w środkowej i wschodniej części Europy borykają się z podobnymi problemami.
- To inwigilacja adwokatów i - niestety - brak dostatecznej kontroli sądowej nad czynnościami operacyjnymi służb specjalnych. Ponadto, zaniżone stawki na świadczenie pomocy prawnej z urzędu. A także ataki na niezależność adwokatów i samorządów adwokackich oraz na tajemnicę adwokacką - wymienia.
I dodaje, że do tego dochodzą jeszcze kłopoty z cyfryzacją sądownictwa, w tym brak konsekwencji we wdrażaniu rozwiązań poprawiających jakość wymiaru sprawiedliwości, niedostatki legislacyjne i m.in. brak efektywnej współpracy pomiędzy władzą wykonawczą a Adwokaturami.
Czytaj: We wrześniu 2023 r. posiedzenie Komitetu Stałego CCBE w Warszawie>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.