Sędzia Piekarska-Drążek: Są kary za tzw. odmowę wymiaru sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nowe władze pozbywają się nas, doświadczonych sędziów. Zaległości, które mieliśmy sześć lat temu, przed rzekomymi reformami, to było kilkadziesiąt spraw na cały wydział, a teraz doszliśmy do kilkuset spraw apelacyjnych. Przeciętna sprawa oczekuje u nas na termin około 11 miesięcy, a zdarza się i dwuletnie oczekiwanie na wyrok. Przenoszenie sędziów i ich zawieszanie szkodzi społeczeństwu.

19.09.2022

Prezes NRA: Jeszcze w tym roku szansa na projekt zmian w reklamie

Prawnicy

Projekty m.in. zmian w kodeksie etyki, które NRA rozpatrzy i mam nadzieję przyjmie na rozpoczynającym się posiedzeniu plenarnym, są wstępem do głębszej reformy. Adwokatura pracuje także nad zmianami w zakresie reklamy, dobrych praktyk dotyczących cyberbezpieczeństwa w działalności kancelarii i pracy adwokata, ale też adwokackiej umowy o współpracę i adwokackiej spółki kapitałowej.

09.09.2022

Prof. Adamus: Pełnomocnik w arbitrażu opłacony według urzędowej stawki, albo regulaminu sądu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trwa dyskusja o urzędowych stawkach zastępstwa dla adwokatów i dla radców prawnych. W cieniu tej debaty pozostają koszty zastępstwa w arbitrażu. Sąd arbitrażowy co do zasady nie jest związany ministerialną taryfą urzędową dla adwokatów i radców prawnych. Nie ma też jednak zakazu posługiwania się stawkami urzędowymi i strony mogą dobrowolnie używać ich jako punktu odniesienia dla pobranego wynagrodzenia.

29.08.2022

Sędzia Bieniek: Prezydent może jeszcze uratować Izbę Odpowiedzialności Zawodowej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeśli prezydent uwzględni uwagi, które podnieśliśmy w zastrzeżeniach do protokołu z losowania sędziów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej, to zostanie utworzona instytucja, która cieszyć się będzie zaufaniem nie tylko w kraju, ale także nie będzie negowana w orzecznictwie europejskich trybunałów. Prezydent może uchronić nas przed sytuacją, w której niezadowolona strona przegra sprawę w Polsce, a wygra przed unijnym trybunałem.

12.08.2022

Wiceminister Romanowski: Mediacja po wyroku jest wyzwaniem, wartym podjęcia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W świetle obowiązujących przepisów przeprowadzenie postępowania mediacyjnego na etapie wykonywania kary jest wyzwaniem. Pilotaż w jednostkach penitencjarnych okręgu lubelskiego pokazał jednak jak istotne może być to dla osadzonych, bo daje szanse na pojednanie z osobą pokrzywdzoną i choćby osiągnięcie porozumienia - mówi dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

19.07.2022

Prof. Adamski: Likwidacja Izby Dyscyplinarnej nie anuluje kar za jej niezawieszenie

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wejście w życie ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną nie oznacza automatycznego wstrzymania kar za jej niezawieszenie. Jeśli polski rząd o to wystąpi, to być może Trybunał Sprawiedliwości UE zdecyduje o wstrzymaniu dalszego ich naliczania, ale anulowanie kary wstecz nie wchodzi w rachubę - twierdzi prof. Dariusz Adamski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

15.07.2022

Paweł Bańczyk: Więcej pytań do TSUE po części z braku wiary w Trybunał Konstytucyjny

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Znaczący przyrost liczby pytań prejudycjalnych kierowanych przez polskie sądy do Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczy po części zagadnień, które mogłyby stanowić przedmiot badania przez Trybunał Konstytucyjny, do którego z kolei wpływa coraz mniej pytań. To w niektórych sprawach droga zastępcza, wynikająca z braku wiary w możliwość dokonania rzetelnej kontroli konstytucyjności przepisów przez ten ostatni organ.

14.07.2022

Romanowski: W sądach własności intelektualnej coraz więcej spraw, świetnie spełniają swoje zadanie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sądy własności intelektualnej sprawdzają się. Wpływa do nich coraz więcej spraw, skraca się średni czas postępowania i co istotne, orzecznictwo jest coraz bardziej jednolite. Być może warto pomyśleć o kolejnych lokalizacjach, bo ich istnienie to też dowód na to, że wymiar sprawiedliwości jest coraz bardziej innowacyjny - mówi dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

11.07.2022

Prof. Garlicki: Polski rząd idzie na czołowe zderzenie z trybunałem w Strasburgu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Odmowa wypłaty przez polski rząd odszkodowań przyznanych sędziom przez Europejski Trybunał Praw Człowieka za naruszenie prawa do sądu, to pierwsze tak frontalne zderzenie Polski z Europejską Konwencją Praw Człowieka – mówi prof. Lech Garlicki, były sędzia ETPC. I dodaje, że może to prowadzić do faktycznego wyłączenia naszego państwa z tego systemu ochrony praw obywatelskich.

08.07.2022

Chróścik: Osłabienie samorządności zawodowej radców uderzy w praworządność

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zawód radcy prawnego to przede wszystkim służba dobru osób, których praw i wolności radca chroni. To również pełnienie ważnej misji publicznej - zawód publicznego zaufania - społecznej i w wymiarze sprawiedliwości. Zorganizowanie zawodu na zasadach samorządu to zaś gwarancja praworządności, a także sprawowanie pieczy nad jego należytym wykonywaniem - mówi Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

06.07.2022

Sędzia Kozielewicz: Po 15 lipca Sąd Najwyższy musi uporządkować sprawy dyscyplinarne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po wejściu 15 lipca w życie ustawy o Sądzie Najwyższym mogą zacząć się nowe problemy. Wszystko zależy od postawy Pierwszej Prezes. Najpierw niezwłocznie trzeba załatwić sprawy zawieszonych sędziów, którym obcięto wynagrodzenia. I nie powinno być sporów o składy - uważa sędzia Wiesław Kozielewicz z Izby Karnej SN. Wskazuje też na ryzyka związane z losowaniem sędziów do przeprowadzenia testu niezawisłości.

05.07.2022

Prof. Kustra-Rogatka: Jeszcze nie wiadomo, jak KE oceni likwidację Izby Dyscyplinarnej, ale kary trzeba zapłacić

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Uchwalenie, podpisanie i wejście w życie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym nie są tożsame z zakończeniem sporu wokół Izby Dyscyplinarnej i szerzej ustroju sądownictwa w Polsce. Nie oznacza też automatycznego wstrzymania, ani anulowania kary nałożonej na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości UE za niezawieszenie Izby Dyscyplinarnej - mówi prof. Aleksandra Kustra-Rogatka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

22.06.2022

Sędzia Matras: Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym to trik i pułapka

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeśli wśród wylosowanych sędziów i wybranych przez prezydenta do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej będzie sędzia powołany przez neoKRS, to niczego to nie zmieni. Bo strony będą miały możliwość złożenia skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a jeśli ten utrzyma linię orzeczniczą, to Polska będzie płacić nadal wysokie odszkodowania - ocenia Jarosław Matras, sędzia z Izby Karnej Sądu Najwyższego.

20.06.2022

Michał Laskowski: Izba Dyscyplinarna do likwidacji, ale co z neoKRS?

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym to krok w kierunku powrotu na drogę praworządności, ale bardzo mały. Bo wprawdzie likwiduje Izbę Dyscyplinarną, ale w ogóle nie dotyka zasadniczego problemu, jakim jest sposób powoływania i skład Krajowej Rady Sądownictwa – mówi dr Michał Laskowski, prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Karną. I wątpi, czy organy Unii Europejskiej uznają te zmiany.

13.06.2022

Magdalena Bartosiewicz: Działalność pro bono rozwija prawnika

Prawnicy Ukraina

Wspieranie innych, działalność pro bono bardzo mocno wpływa na nasze życia, w tym zawodowe, ale też sprawia, że stajemy się lepszymi prawnikami i bogatszymi wewnętrznie ludźmi - mówi radca prawny Magdalena Bartosiewicz z OIRP w Warszawie, jedna z laureatek tegorocznego Kryształowego Serca Radcy Prawnego. Nagrodę otrzymała m.in. za wspieranie i koordynowanie pomocy dla uchodźców wojennych.

10.06.2022

Regina Bondarenko: Ukraina kocha prawnicze chatboty

Nowe technologie LegalTech

Na Ukrainie częściej wprowadzamy na rynek własny produkt i staramy się, aby był lepszy od konkurencji. Polacy szukają rozwiązań opartych na dodatkach. Na Ukrainie prawie w ogóle nie używamy poczty elektronicznej w życiu codziennym, kochamy chatboty. O polskim i ukraińskim LegalTech mówi Regina Bondarenko, współzałożycielka i szefowa Pravoman.

09.06.2022

Dr Piotr Cybula: Prawnicy mają potrzebę niesienia pomocy

Prawnicy Ukraina

Bardzo się cieszę, że podczas już prawie 100 dni akcji "Książki prawnicze z autografami - pomoc dla Ukrainy" udało się uzyskać tak duże wsparcie środowiska prawniczego, a także pewną satysfakcję z niesienia pomocy w tej formie. Nie spodziewałem się, że aukcje spotkają się z takim zainteresowaniem. To już jest kwota prawie 240 tys. zł - mówi radca prawny dr Piotr Cybula.

08.06.2022

Prof. Wróbel: Test sędziowskiej niezawisłości wątpliwy, bo nie ma zasad

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Proponowany w nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym test bezstronności i niezawisłości wobec sędziów powołanych z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa będzie trudny do stosowania, ponieważ ta ustawa nie mówi, jak to robić – twierdzi prof. Andrzej Wróbel, sędzia SN w stanie spoczynku, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego. I dodaje, że problemu statusu tych sędziów nie rozwiąże się bez zmian w KRS.

03.06.2022

Pachnik, Prigan: Polska idzie dla UE na ustępstwa, ale czy zakończą one temat praworządności?

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

UE wymaga od Polski ustępstw i Polska te ustępstwa zapewne wykona. Mimo że są marginalne - bo tak należy ocenić choćby sposób likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN, kolejne pytania prejudycjalne dotyczące polskiej praworządności nie będą już wysłuchiwane przez TSUE z równą atencją. Najdłużej, jako kraj, przegrywać będziemy przed ETPC. Pojawia się jednak wątpliwość, o co UE w istocie chodziło?

02.06.2022

Dr Zemke-Górecka: Pandemia przyspieszyła rozwój mediacji, teraz czas na sądy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W czasie pandemii, gdy sądy pracowały w ograniczonym zakresie, mediacja stała się dla wielu osób szansą na rozwiązanie sporu. Ci co raz spróbowali, np. w czasie sprawy rozwodowej, wracali do niej przy okazji innych spraw. Sądy powinny jednak częściej kierować sprawy do mediacji, ważne też m.in. by zwiększyły się stawki mediatorów, tak by utrzymać w zawodzie najlepszych - mówi dr Agnieszka Zemke-Górecka, wiceprezes NRA.

02.06.2022