Prezes NRA: Zmiany w zakresie "urzędówek" nieuniknione

Wymiar sprawiedliwości

Zmiana całego systemu wynagradzania adwokatów świadczących pomoc prawną z urzędu jest konieczna i nieunikniona, ponieważ zasadnicza wysokość stawek adwokackich pozostaje niezmienna od 20 lat - wskazuje w piśmie do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati. Zwraca też uwagę na konieczność współpracy przy opracowaniu zmian.

14.02.2023

Policja zakaże zbliżania się i kontaktowania "przemocowca" z osobą, którą krzywdzi

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Policjanci i żandarmii wojskowi będą mieć nowe narzędzia do natychmiastowej izolacji sprawcy przemocy. Chodzi o zakaz zbliżania się, kontaktowania i przebywania w miejscach, gdzie przykładowo - pracują i uczą się osoby pokrzywdzone. Ustawa antyprzemocowa 2.0 - tzw. Lex Romanowski została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a rozwiązania wejdą w życie za sześć miesięcy.

14.02.2023

Były mąż nie płaci raty wspólnego kredytu? Sąd może ją wyegzekwować

Wymiar sprawiedliwości

Rozwód przy kredycie frankowym to twardy orzech do zgryzienia. Sąd przy podziale majątku o kredycie orzekać nie może. Gdy jednak raty płaci tylko jedna strona, ta która została w mieszkaniu lub domu, może rozpatrzeć roszczenie regresowe dotyczące zwrotu połowy spłaconych rat. Do czasu gdy nieruchomość jest wspólna, można też w ten sposób rozliczyć choćby jej ubezpieczenie albo częściowo koszty czynszu. Konieczność spłaty byłego małżonka może czasem przyprawić o zawrót głowy.

14.02.2023

Trybunał w Strasburgu zajmie się odrzuconymi przez prezydenta nominacjami sędziowskimi

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował osiem skarg przeciwko Polsce złożonych przez polskich sędziów. Złożyli oni skargi do Trybunału w związku z postanowieniem Prezydenta RP o odmowie powołania ich na stanowiska sędziowskie, mimo że uzyskali pozytywne rekomendacje "starej" Krajowej Rady Sądownictwa. Polski rząd ma udzielić Trybunałowi odpowiedzi do 29 marca br.

13.02.2023

Minister Sprawiedliwości chwali weto w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym

Wymiar sprawiedliwości

W piątek Andrzej Duda skierował  do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o Sądzie Najwyższym. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uważa, że to dobra decyzja. Na konferencji prasowej zwołanej w sobotę tłumaczył, że potrzebna jest asertywna i zdecydowana polityka wobec Unii Europejskiej. Tylko w ten sposób możemy w przyszłości uzyskać pieniądze z KPO.

11.02.2023

Tydzień u taty, tydzień u mamy - niby wygląda dobrze, ale czasem tylko na papierze

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Mimo że w Polsce nadal jest spory problem z utrudnianiem kontaktów z dzieckiem byłym partnerom, coraz popularniejsza staje się też piecza naprzemienna. To, co z założenia wydaje się dobre dla dzieci, w praktyce wcale takie być nie musi. Wszystko zależy od sytuacji, indywidualnych potrzeb dziecka, a często i dojrzałości oraz rozsądku rodziców. Sędziowie podkreślają, że brakuje prawnych uregulowań tej instytucji.

11.02.2023

Pomawianie i kłamstwo przed sądem to oszustwo, ale nie zawsze spotyka się z karą

Prawo karne Prawnicy Prokuratura

Gdyby sądy za każdym razem, gdy świadkowie składają fałszywe zeznania, zawiadamiały o tym prokuraturę, to wymiar sprawiedliwości by się zatkał. Często ludzie zeznają niezgodnie z prawdą, by pomóc sądowi, przypodobać się prokuraturze, a czasem rozmyślnie - by osiągnąć korzyść lub się zemścić. Jednak przekonanie o prawdziwości zeznań wyklucza postawienie podsądnemu zarzutu pomawiania czy celowego wprowadzania organów w błąd.

11.02.2023

Sędzia Piekarska-Drążek musi wyjaśnić swoje słowa o okrucieństwie na granicy

Prawnicy

Krajowa Rady Sądownictwa zdecydowała o skierowaniu do Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych wniosku o wszczęcie postępowania wyjaśniającego wobec sędzi Marzanny Piekarskiej-Drążek z Sądu Apelacyjnego w Warszawie w związku z jej wystąpieniem publicznym z grudnia 2022 r. Chodzi o słowa dotyczące sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

10.02.2023

Nowela o SN ma odblokować unijne fundusze, ale "skaza" KRS zostaje

Wymiar sprawiedliwości

Nowela o Sądzie Najwyższym, zgodnie z którą dyscyplinarki sędziowskie ma rozpatrywać Naczelny Sąd Administracyjny, trafiła do podpisu prezydenta. To krok, który ma rozwiązać polski problem z unijnymi funduszami. Prawnicy podkreślają jednak, że te zmiany praworządności nie pomogą, bo ciąży nad nią jak grzech pierworodny kwestia wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa.

10.02.2023

Ruszyła szósta edycja konkursu Adwokatka Roku, tym razem 2022

Prawnicy

Zwyciężczyni ma wykazać się osiągnięciami w ramach prowadzonej przez siebie działalności zawodowej, widocznym zaangażowaniem w prace samorządu adwokackiego, a także inną aktywnością, w tym społeczną lub naukową - właśnie ruszył nabór do konkursu Adwokatka Roku 2022. Zgłoszenia można nadsyłać do 28 lutego, a wyniki ogłoszone zostaną 8 marca 2023 r.

10.02.2023

Sejm: Nadzwyczajna komisja zaczyna prace nad zmianami w konstytucji

Administracja publiczna Ukraina

Możliwość konfiskowania majątków osób, które wspierają działalność Rosji, oraz opodatkowanie firm, które nie wycofały się z tamtejszego rynku - to jedna z proponowanych zmian w konstytucji. Inna miałaby pozwolić na finansowanie armii bez konieczności przejmowania się zadłużaniem państwa. Prace na tym projektem rozpoczęła w czwartek sejmowa komisja nadzwyczajna.

09.02.2023

Pięciu sędziów kandyduje na stanowisko prezesa Izby Karnej SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zgromadzenie Sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego 8 lutego br. wyłoniło pięciu kandydatów na Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą tej Izby. Dlatego że kadencja prezesa dr. Michała Laskowskiego dobiega końca. Spośród tych pięciu osób, które zgodziły się kandydować, wyłonionych zostanie trzech kandydatów i z nich Prezydent wybierze prezesa.

09.02.2023

Praktyka praktyce nierówna - wśród prawników spór, czy powinna być odpłatna

Prawnicy Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Zgodnie z obecnymi przepisami studenckie praktyki mogą być odpłatne i muszą trwać - w przypadku jednolitych studiów magisterskich - minimum 6 miesięcy. Wynagrodzenie za praktykowanie nie jest jednak obowiązkowe, dlatego część kancelarii oferuje praktyki darmowe. Samo środowisko jest w tym zakresie podzielone - część prawników uważa, że to rodzaj szkolenia więc nie powinno się płacić, inni że za każdą pracę należy się godna płaca.

09.02.2023

Przepisów wymagających pilnej poprawy przybywa coraz szybciej

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie

Rozwody, mediacje, kontakty z dzieckiem, opodatkowanie darowizn, wgląd na konta i blokowanie rachunków bankowych przez skarbówkę, składka zdrowotna przedsiębiorców, prawo holdingowe, budowy domów do 70 mkw., data ważności recept – to tylko niektóre kwestie wymagające pilnej poprawy. Takich wadliwych przepisów jest mnóstwo. Wskazujemy je w raporcie „Poprawmy prawo”.

09.02.2023

Ustawy przyjęte przez Sejm na posiedzeniu 8 lutego 2023

W wieczornym bloku głosowań w środę 8 lutego Sejm odrzucił wszystkie poprawki zaproponowane przez Senat do noweli o Sądzie Najwyższym, przyjął nowelizację przepisów o egzekucji administracyjnej oraz m.in. ustawę wiatrakową. Przegłosowano też Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

08.02.2023

Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu do ustawy o Sądzie Najwyższym

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sejm odrzucił 14 poprawek Senatu do noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, która ma odblokować fundusze dla Polski z unijnego Krajowego Planu Odbudowy. Wśród nich m.in. takie, które do rozpatrywania spraw dyscyplinarnych sędziów miały uprawniać Izbę Karną SN. Teraz czas na ruch prezydenta, jeśli podpisze, dyscyplinarkami sędziowskimi zajmie się Naczelny Sąd Administracyjny.

08.02.2023

Tortury w barczewskim więzieniu - Służba Więzienna sprawdzi sygnały od RPO

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zastraszanie, przemoc fizyczna i słowna, podtapianie (waterboarding), pobicia do utraty przytomności – to niektóre z nieprawidłowości, do jakich miało dojść w zakładzie karnym w Barczewie - wynika z wizytacji w tym zakładzie, jaką przeprowadzili pracownicy Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, działającego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Prokuratura wszczęła, a Służba Więzienna prowadzi kontrolę.

08.02.2023

W 2022 roku ustawodawca pobił kolejny rekord w tworzeniu prawa

Prawnicy Doradca podatkowy Administracja publiczna

Rok 2022 był rekordowy pod względem liczby zmian w prawie. Opublikowano 127 532 nowe akty prawne (w 2021 – 119 617). Przynajmniej raz zmieniono 25 191 aktów (w 2021 – 21 043), co daje wzrost liczby zmienionych aktów aż o 19,7 proc. Najczęściej zmieniana była ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych - aż 32 razy. Legislacyjny ekspres komplikuje życie przedsiębiorcom, ale także zwykłym obywatelom.

08.02.2023

Już siedmiu nowych ławników SN może orzekać, 23 czeka na przyjęcie ślubowania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

We wtorek 7 lutego prof. Małgorzata Manowska, pierwsza prezes Sądu Najwyższego przyjęła ślubowanie od trzech wybranych przez Senat ławników na nową kadencję 2023-2026. Są to Joanna Marta Lasko, Robert Łukasz Burek oraz Sławomir Majewski. Obecnie orzekać może siedmiu ławników, gdyż pozostałych 23 osób czeka nadal na przyjęcie od nich ślubowania.

07.02.2023

Sąd wydaje nakaz zapłaty, prezes sądu lub szef prokuratury wnosi sprzeciw - batalia o wynagrodzenia

Prokuratura

Coraz więcej prokuratorów i sędziów decyduje się na kierowanie pozwów w sprawie swoich wynagrodzeń, na razie za 2022 rok. Sądy wydają też coraz więcej nakazów zapłaty z tym, że odpowiedzią na nie są sprzeciwy prezesów sądów i szefów prokuratury. Ci ostatni wskazują m.in., że sąd orzekający w sytuacji powzięcia wątpliwości co do konstytucyjności przepisów, nie może odmówić ich stosowania, może natomiast zwrócić się z pytaniem do Trybunału Konstytucyjnego.

07.02.2023