Projekt dotyczący spłaszczenia struktury zakłada eliminację jednego szczebla sądów odwoławczych, tzw. „spłaszczenie” struktury, ograniczenie liczby okręgów sądowych przy pozostawieniu dotychczasowej liczby jednostek orzeczniczych, które stanowić będą oddziały sądów – dotychczasowe sądy rejonowe - zrównoważenie obciążenia sędziów, ograniczenie liczby stanowisk funkcyjnych (likwidacja wydziałów - mają być izby), maksymalne wykorzystanie potencjału kadry orzeczniczej oraz asystentów sędziów i urzędników sądowych, modyfikację nadzoru administracyjnego nad działalnością sądu, upowszechnienie informatyzacji i wykorzystanie systemów informatycznych w sądach. Zamiast apelacji mają być sądy regionalne. I co ważne, planowany jest jednolity status sędziego.

Czytaj także: 
Sądy do spłaszczenia jeszcze w tym roku, tylko przepisów nadal brak>>
Spłaszczenie struktury sądów może doprowadzić do chaosu i dezorganizacji >>

Według ministra sprawiedliwości, Rada Ministrów ma we wtorek 6 września zająć się tym projektem. - Najbliższa Rada Ministrów ma zająć się kolejnym projektem reformy przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości - powiedział w poniedziałek - na konferencji prasowej w Toruniu.

Spłaszczenie w pakiecie z sędziami pokoju

Projekt ten w obecnej debacie politycznej pojawia się w "pakiecie" w projektem o stworzeniu instytucji sędziego pokoju. To sztandarowy projekt Pawła Kukiza, który popiera w Sejmie Prawo i Sprawiedliwość za obietnicę uchwalenia takiej ustawy. To jednak blokuje minister sprawiedliwości. - Na przełomie września i października muszę mieć uchwalone ustawy o sędziach pokoju oraz o referendum lokalnym. Jeśli tak się nie stanie przestanę głosować razem z PiS - zapowiedział niedawno lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. - Jesteśmy gotowi poprzeć ustawę o sędziach pokoju jeśli równolegle będzie procedowana i uchwalona ustawa o spłaszczeniu struktury sądów powszechnych - zastrzegł wtedy Zbigniew Ziobro.

- Uważam, że tworzenie tego projektu jest ważne i można go połączyć z sędziami pokoju. Wprowadzenie instytucji sędziów pokoju bez spłaszczenia struktury sądownictwa jeszcze bardziej by tę strukturę komplikowało, mielibyśmy już pięcioszczeblową strukturę. Nie chodzi o komplikacje, tylko chodzi o uproszczenie. Jestem jak najbardziej otwarty, żeby wprowadzić sądy pokoju w ramach całej reformy, która uprości cały system - argumentował szef resortu sprawiedliwości.

Czytaj: Sędziowie pokoju mają być uchwaleni w pakiecie ze spłaszczeniem sądów>>

W październiku sędziowie pokoju i spłaszczenie sądów

W reakcji na te wypowiedzi rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel stwierdził, że w sprawie sędziów pokoju jest konkretna perspektywa. - Liczymy, że sędziów pokoju uda się w październiku uchwalić całościowo razem ze spłaszczeniem struktur sądów - powiedział.

Czytaj: ​PiS zapowiada przyspieszenie w sprawie sędziów pokoju>>

Teraz ten plan potwierdził prezes partii. - Nasz sojusznik, no nie łatwy sojusznik, chociaż sympatyczny, mianowicie Paweł Kukiz, domaga się sądów pokoju – powiedział. Zaznaczył jednak, że "mieliśmy z tym ogromny kłopot", gdyż zgodnie z konstytucją sądzić może tylko sędzia. - W związku z tym każdy sędzia pokoju, a sędziowie pokoju mają być wybierani, musi być sędzią. Różnica jest taka, że on nie będzie musiał przechodzić przez aplikacje sądową. I to będą sądy dla takich drobniejszych spraw – mówił.

 

Cena promocyjna: 10.32 zł

|

Cena regularna: 12.9 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 12.9 zł