Prok. Parchimowicz uwolniony od zarzutu odmowy oświadczenia o członkostwie w zrzeszeniu lub partii

Prawnicy

Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego pozostawiła bez rozpoznania odwołanie zastępcy rzecznika dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego na niekorzyść prokuratora Krzysztofa Parchimowicza, który niedawno został społecznym doradcą Adama Bodnara. Winą prokuratora miała być odmowa złożenia oświadczenia o członkostwie w zrzeszeniu, partii politycznej, funkcji pełnionej w zarządzie fundacji.

05.11.2024

Adwokat Aleksander Gut ponownie dziekanem krakowskiej izby

Wymiar sprawiedliwości

Adwokat Aleksander Gut został ponownie wybrany na stanowisko dziekana krakowskiej Okręgowej Rady Adwokackiej. Emocje sięgały zenitu nie tylko z powodu kandydatów, ale i formy przeprowadzenia wyborów. Wbrew wnioskom części członków krakowskiej ORA, zgromadzenie odbyło się bowiem tylko stacjonarnie i to w dzień roboczy. Sam dziekan Gut zastrzegał w rozmowie z Prawo.pl, że stacjonarne były też zgromadzenia w innych izbach, a taka forma wynika z regulaminu.

05.11.2024

Po co nam immunitet? - konferencja na UW już 6 listopada

Koło Naukowe Prawa Europejskiego WPiA UW oraz Centrum Prawa Konstytucyjnego i Monitorowania Praworządności zapraszają na otwarty panel dyskusyjny pt. „Po co te immunitety? O regulacjach w Polsce i w Unii Europejskiej”. Wydarzenie odbędzie się 6 listopada 2024 roku o godz. 20:00 w sali A2 Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Lipowej 4.

04.11.2024

Postępowania apelacyjne bywają zmorą frankowiczów

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Ciągle większość spraw frankowych znajduje finał w apelacji, a na rozprawę apelacyjną zwykle trzeba dość długo poczekać, czasem nawet ponad dwa lata. Z punktu widzenia kredytobiorców jedynym plusem są odsetki, które są naliczane bankowi i dodatkowe koszty zastępstwa procesowego. Same banki czasem cofają apelacje, ale nadal jest to rzadkie.

04.11.2024

Policja liczy punkty karne Antoniego Macierewicza

Były minister obrony narodowej dopuścił się kilku nruszeń prawa drogowego, za co będzie odpowiadał finansowo. Antoni Macierewicz miał rozmawiać przez telefon komórkowy za kierownicą samochodu, wyprzedzać na przejściu dla pieszych, najechać na podwójną linię ciągłą i wjechać na pas ruchu dla rowerów.

02.11.2024

Nowa definicja podejrzanego ułatwi prowadzenie obrony

Wymiar sprawiedliwości

Podejrzanym - zgodnie z nową definicją - ma być osoba, co do której zebrane dowody dostatecznie uzasadniają podejrzenie popełnienia przez nią przestępstwa i wobec której podjęto czynność procesową ukierunkowaną na jej ściganie - to propozycja zawarta w projekcie ustawy naprawczej, który trafił do opiniowania. W praktyce oznacza uzyskanie uprawnień procesowych, nawet jeśli zarzuty formalnie nie zostały przedstawione.

02.11.2024

Ekshumacja będzie zaskarżalna - MS zmienia przepisy

Wymiar sprawiedliwości

Najbliżsi osoby zmarłej będą mieć prawo zaskarżenia decyzji prokuratury albo sądu o jej ekshumacji. Co więcej, zażalenie w tym zakresie wstrzyma wykonanie postanowienia w przedmiocie wyjęcia zwłok z grobu do czasu jego rozpatrzenia. Sąd będzie miał na to nie więcej niż 7 dni od przekazania mu dokumentów. Stosowna zmiana znalazła się w ustawie naprawczej, która trafiła do opiniowania.

01.11.2024

Mecenas Elżbieta Kwiatkowska-Falęcka nie żyje

Zmarła zasłużona dla samorządu radca prawny Elżbieta Kwiatkowska-Falęcka. Była członkiem Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie II-VIII kadencji (1987-2013), a także członkiem Prezydium Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Szkoliła i egzaminowała kandydatów do zawodu. Zajmowała się aspektami etycznymi zawodu radcy prawnego.

31.10.2024

Zarzuty oskarżenia przedstawione Pawłowi S.

Prawo karne

Poszukiwany listem gończym Paweł S. przyleciał 31 października br. z Dominikany. Twórca marki Red is Bad został doprowadzony do śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie był przesłuchany jako podejrzany w śledztwie w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Wcześniej wypowiedział pełnomocnictwa dwóm obrońcom.

31.10.2024

NIK: Nieodpłatne porady raz dziennie przez godzinę

Prawnicy

Adwokaci i radcowie udzielali porad średnio tylko raz dziennie w czasie do jednej godziny, w dodatku często w lokalach, które nie były dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – tak wynika z kontroli systemu nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego. W ocenie Najwyższej Izby Kontroli system jest nieefektywny, a zaangażowane środki nie przekładają się na pełne wykorzystanie jego potencjału.

31.10.2024

Pięciu radców prawnych konkuruje o fotel prezesa KRRP

Prawnicy

Kandydaci, startujący w wyborach na prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych XII kadencji, Andrzej Głogowski, Michał Korwek, Marcin Sala-Szczypiński, a także – Bartłomiej Tkacz, w otwartym liście do obecnego prezesa Włodzimierza Chróścika napisali, że czekają na potwierdzenie debaty w siedzibie Krajowej Izbie Radców Prawnych. Kandydaci chcą dyskusji z prezesem, który będzie ubiegał się o reelekcję.

31.10.2024

Ustawa naprawcza rozprawia się z prokuratorskimi sprzeciwami

Prawo karne

Projekt ustawy naprawczej, który właśnie trafił do opiniowania, usuwa z procedury karnej nadzwyczajne uprawnienia prokuratora w postępowaniu sądowym, które pozwalają obecnie nawet na blokowanie decyzji sądu. Chodzi przykładowo o budzący ogromne kontrowersje sprzeciw prokuratora przy poręczeniu majątkowym, który wstrzymuje opuszczenie aresztu do momentu uprawomocnienia się decyzji sądu. Prokuratorskie sprzeciwy obowiązują też przy liście żelaznym i choćby wyłączeniu jawności rozprawy.

31.10.2024

Sąd uciszy głośnych sąsiadów? Pomóc może i mediacja, i kodeks cywilny

Prawo cywilne

Wiele osób skarży się na problemy z sąsiadami, którzy w nocy głośno słuchają muzyki. W takich sytuacjach pokrzywdzeni mogą domagać się ochrony przy wykorzystaniu różnych instrumentów prawnych. Możliwe jest m.in. wytoczenie powództwa o naruszenie dóbr osobistych. Prawnicy podkreślają jednak, że takie spory warto zakończyć w drodze mediacji.

31.10.2024

Praca w sądzie nie popłaca - pracownicy chcą zmian w wynagrodzeniach

Wymiar sprawiedliwości

Dyskusja nad podwyżkami dla pracowników sądów i prokuratury otworzyła puszkę Pandory. Pracownicy sądów alarmują, że ich wynagrodzenia są na tyle niskie, że już nie opłaca się pracować w sądzie. Na nowo pojawia się postulat, by zmienić model kształtowania ich płac, uzależniając je od średniego wynagrodzenia lub pensji sędziego. MS zapewnia, że sprawa będzie analizowana, ale po przywracaniu praworządności.

30.10.2024

Bez zagrożenia dożywociem? Kara do 15 lat więzienia - chyba że sąd zdecyduje inaczej

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości w ręce sędziów oddaje decyzję o tym, czy w danych okolicznościach można wobec oskarżonego zastosować karę powyżej 15 lat pozbawienia wolności. Zgodnie z projektem, który trafił właśnie do opiniowania, taki wymiar kary ma być co do zasady maksymalny w przypadku przestępstw, które nie są zagrożone dożywociem. Jest też furtka - wyjątkowe okoliczności.

30.10.2024

Sędziowskie dyscyplinarki w przyszłości bez udziału ministra

Wymiar sprawiedliwości

Nowy model sądownictwa dyscyplinarnego dla sędziów, który ma powstać w ramach przygotowywanych obecnie projektów naprawy wymiaru sprawiedliwości, nie będzie przewidywał specjalnych sądów dyscyplinarnych, ani rzeczników dyscyplinarnych ministra. Sędziowie dyscyplinarni byliby wyznaczani spośród sędziów sądów apelacyjnych, a rzecznicy dyscyplinarni wskazywani przez samorząd sędziowski.

29.10.2024

Uzasadnienie na formularzu nie będzie obowiązkiem - sędzia zdecyduje

Wymiar sprawiedliwości

Formularze uzasadnień od samego początku budzą wiele kontrowersji wśród sędziów i stron. Projekt tzw. ustawy naprawczej zakłada, że to sędzia zdecyduje czy zastosuje formularz, pisząc uzasadnienie, czy też nie. Sam projektodawca przyznaje, że taka forma nie zawsze była jasna, a mogła utrudniać np. złożenie apelacji.

29.10.2024

Bez bezwzględnego dożywocia, z nową definicją podejrzanego - projekt w opiniowaniu

Prawo karne

Uchylone zostaną przepisy dotyczące bezwzględnego dożywocia, które ograniczają swobodę sędziowską oraz sprzeciwy prokuratorskie. Z kodeksu karnego zniknie też nieumyślny "błąd" przy sporządzaniu opinii przez biegłego, a przy dyrektywie kary - katalog okoliczności łagodzących i obciążających. Zmieni się również definicja podejrzanego i wprowadzony zostanie zakaz dowodowy na wyjaśnienia uzyskane z naruszeniem prawa do obrony - tzw. ustawa naprawcza jest już w wykazie prac legislacyjnych rządu.

28.10.2024

Prezydent we własnej sprawie - chciałby być sędzią TK?

Prawnicy

Andrzej Duda odesłał do Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy o Trybunale Konstytucyjnym jedynie w stosunku do własnej osoby. Chodzi o sprawującego urząd prezydenta RP. Nowe przepisy wyłączają mu w przyszłości możliwość kandydowania na stanowisko sędziego tego Trybunału - jeszcze przez cztery lata od zakończenia sprawowania urzędu. - To naturalne przedłużenie jego „koncepcji prerogatyw” zakładającej, że prezydenta nie wiążą żadne reguły – uważają prawnicy.

28.10.2024

Taryfikator mandatów dla kierowców na 2024 r. - za prędkość nawet 5 tys. zł, za światła - 300 zł

Nawet 6 tys. złotych mandatu może zapłacić obecnie kierowca przy popełnieniu kilku wykroczeń. Jeśli natomiast sprawa trafi do sądu, grzywna może wynieść i 30 tys. złotych. Chodzi oczywiście o najpoważniejsze wykroczenia, takie jak jazda pod wpływem alkoholu, spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym czy choćby nieudzielenie pomocy osobom poszkodowanym. Od 14 marca - pijany kierujący - może stracić samochód. O przepadku decyduje sąd, gdy zawartość alkoholu we krwi przekroczy 1,5 promila.

27.10.2024