Związkowcy chcą, by TK zajął się prokuratorskimi wynagrodzeniami

Prokuratura

Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP chce, by Trybunał Konstytucyjny zbadał czy przepisy ustawy okołobudżetowej, dotyczące sposobu ustalania prokuratorskich wynagrodzeń w 2023 r., są zgodne z konstytucją. TK 9 września zajmie się podobnym wnioskiem, ale dotyczącym wynagrodzeń sędziowskich. Problem tkwi w tym, że tą regulacją ustala się kwestie, które powinny wynikać z obowiązującego Prawa o Prokuraturze.

10.08.2023

Pełnomocnicy przed niejawnością ratują się wnioskiem o wysłuchanie klienta

Wymiar sprawiedliwości

Od 1 lipca pełnomocnik, który chce zapobiec rozpoznawaniu sprawy na posiedzeniu niejawnym, powinien w pierwszym piśmie procesowym wnieść o wysłuchanie klienta na rozprawie. Prawnicy mają jednak wątpliwości o co tak naprawdę chodzi i czy to oznacza, że na rozprawie przesłuchiwani będą też m.in. świadkowie. Sami sędziowie przyznają, że tak skonstruowane przepisy ograniczają stronom prawo do sądu, a to z kolei może oznaczać, że wyroki będą uchylane.

10.08.2023

15 września pracownicy sądów i prokuratur pomaszerują na Kancelarię Premiera

15 września br. w samo południe ma rozpocząć się w Warszawie manifestacja pracowników sfery budżetowej, w tym m.in. pracowników sądów i prokuratur. Powód? Niezrealizowanie przez rząd postulatów dotyczących podwyżki wynagrodzeń od 1 lipca 2023 r. o 20 proc. i o kolejne 24 proc. od 1 stycznia 2024 r. Organizują ją dwie centrale związkowe - OPZZ i Forum Związków Zawodowych.

09.08.2023

Małżonek nie chce dorzucać się do utrzymania - ratunkiem sąd

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Bój o alimenty zaczyna się zazwyczaj w momencie, gdy para decyduję się na rozwód. Może jednak się zdarzyć, że małżonek ma węża w kieszeni i nie chce dokładać się do utrzymania rodziny. Obowiązujące przepisy umożliwiają wystąpienie przeciwko niemu z roszczeniem o przyczynianie się do zaspokojenia jej potrzeb. Co więcej - obowiązek ten według prawników ma szerszy zakres niż alimentacyjny.

09.08.2023

Zmiany w prawie? Szkolenia dla adwokatów także w wakacje

Prawnicy

Tegoroczne wakacje obfitują w zmiany w prawie. Wymienić można choćby kolejną nowelizację procedury cywilnej, ale też zmiany w prawie spadkowym czy procedurze karnej. Teraz adwokaci będą mogli potwierdzić zdobytą przez siebie wiedzę certyfikatem uzyskanym za udział w szkoleniu lub obejrzenie nagrania z webinaru Wolters Kluwer Polska. Warunkiem będzie pozytywne zaliczenie kończącego je testu wiedzy.

08.08.2023

Członek komisji sporo się dowie, ale niekoniecznie nie przekaże dalej

RODO

Prezydencka poprawka łagodzi nieco pierwotną wersję tzw. "Lex Tusk", czyli ustawy powołującej komisję ds. Badania Wpływu Rosji na Bezpieczeństwo Wewnętrzne Rzeczpospolitej Polskiej w latach 2007-2022. Nie usuwa jednak kontrowersji wokół tej ustawy - m.in. dotyczących dostępu do danych. Problematyczny jest zarówno zakres informacji, do których mają dostęp członkowie komisji, jak i brak doprecyzowania, co mogą z tymi danymi zrobić.

08.08.2023

Prokuratorzy dostają już pierwsze pieniądze w związku z pozwami o wynagrodzenia

Prokuratura

Pierwsze prokuratorskie pozwy, dotyczące naliczania wynagrodzeń zgodnie z ustawą okołobudżetową, a nie ustawą Prawo o prokuraturze, zakończyły się wypłatami wyrównań. Szlaki przecierają prokuratorzy z Nowej Soli i tamtejsze sądy. To jednak nie koniec - podobne sprawy czekają na rozpatrzenie w całym kraju. Są też pierwsze wyroki - także w związku z wynagrodzeniami sędziów.

07.08.2023

Ustawa Kamilka, zwiększająca ochronę dzieci pokrzywdzonych przemocą z podpisem prezydenta

Prezydent podpisał właśnie nowelizację kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz innych ustaw - tzw. ustawy Kamilka. Zakłada ona m.in. co najmniej 10 godzin szkoleń, co cztery lata, dla sędziów rodzinnych. Doregulowuje kwestie wysłuchania dziecka, wprowadza standardy jego ochrony i kary za uchylanie się od tego obowiązku oraz system monitorowania przypadków śmierci krzywdzonych dzieci. Dziecko będzie mieć też swojego reprezentanta w sądzie.

04.08.2023

Od długiego weekendu sierpniowego nowe zakazy dla osób stosujących przemoc domową

Wymiar sprawiedliwości

W ostatnich miesiącach weszło w życie wiele zmian dotyczących ochrony osób pokrzywdzonych przemocą domową. Od 15 sierpnia obowiązywać z kolei będą nowe narzędzia dla policjantów i żandarmów wojskowych. Chodzi o zakaz kontaktowania się sprawcy z pokrzywdzonym i wstępu np. do szkoły lub innego miejsca, w którym przebywa. O nowych rozwiązaniach będzie mowa m.in. na Pol'and'Rock Festival.

04.08.2023

Adwokackie punkty szkoleniowe trafią do lamusa

Prawnicy

Adwokatura robi pierwszy krok w likwidacji punktów szkoleniowych. Adwokat nie będzie musiał ich co roku zbierać, ale nadal będzie miał obowiązek doskonalenia zawodowego. To, czy go wypełni, będzie weryfikowane podczas planowych wizytacji kancelarii adwokackich. Projekt uchwały przyjęło prezydium NRA. Jest szansa, że zmiany wejdą w życie już na początku września.

04.08.2023

Powołano 42 nowych kuratorów okręgowych - podstawą nowa ustawa

Wymiar sprawiedliwości

W kwietniu weszła w życie nowa ustawa o kuratorach sądowych i właśnie powołano na jej podstawie 42 kuratorów okręgowych. Jeden spośród nich powołany został spoza swego okręgu. Nowe przepisy dają taką możliwość, jeśli przemawia za tym "dobro kuratorskiej służby sądowej". Jak dowiedziało się Prawo.pl, kuratorów okręgowych nie powołano na razie w pięciu okręgach: częstochowskim, gliwickim, słupskim, olsztyńskim i elbląskim.

03.08.2023

Sprzeciw na e-przesłuchanie świadka - narzędziem obstrukcji?

Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacja procedury cywilnej, którą w połowie sierpnia ponownie zajmie się Sejm zakłada, że strona będzie mogła sprzeciwić się zdalnemu przesłuchaniu świadka. Będzie miała na to siedem dni. Sędziowie już podnoszą larum, że to nowe narzędzie służące obstrukcji procesowej, które nie tylko może być nadużywane, ale jeszcze spowoduje lawinowe opóźnienia w sprawach. Pełnomocnicy wskazują, że forma zdalna - w przypadku świadka - nie zawsze się sprawdza.

03.08.2023

Czy podpisanie listu do OBWE jest naruszeniem zasad etyki sędziowskiej?

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

We wtorek przed Izbą Odpowiedzialności Zawodowej miała być sądzona sędzia z Sądu Rejonowego w Bełchatowie. Sędzia ta podpisała list wysłany do Dyrektora Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, w którym wyraziła niepokój w związku z planowanymi na 10 maja 2020 r. wyborami korespondencyjnymi na prezydenta RP. Naruszało to, zdaniem rzecznika dyscyplinarnego, godność urzędu i niezawisłość sędziowską.

02.08.2023

Prawnicy po raz kolejny "grają" na Pol'and'Rock Festival

Prawnicy

Radcowie prawni, adwokaci, ale też m.in. sędziowie wezmą po raz kolejny udział w „Najpiękniejszym Festiwalu Świata”, czyli Pol’and’Rock Festival. Przez cztery dni będą edukować w strefie warsztatów Akademii Sztuk Przepięknych. Będzie coś dla dzieci - m.in. proces disneyowskiej bohaterki Cruelli de Mon, i dla dorosłych. Poruszone zostaną takie tematy jak odszkodowania za odwołane loty i nieudane wakacje, upadłość konsumencka czy choćby obowiązki policji i prawa zatrzymanych.

02.08.2023

Aplikacja się informatyzuje, ale i tak od papieru jeszcze nie ucieknie

Strefa aplikanta

Krajowa Rada Radców Prawnych chce stworzyć dla aplikantów jednolity w całym kraju system, który uprości m.in. zapisy na wstępny egzamin. Rekrutacja to pierwszy krok, bo narzędzie ma być rozbudowywane o nowe e-funkcjonalności ułatwiające życie aplikantom, ale też samym izbom, które za odpowiadają za aplikację. Tyle że od papieru nadal nie da się uciec - i to zarówno z powodu przepisów, jak i braku integracji baz danych.

02.08.2023

Faktyczne pozbawienie wolności jest zatrzymaniem, nawet gdy policja uważa inaczej

Prawo karne

Dwie godziny spędzone w aucie po zatrzymaniu przez policję, pięciogodzinne sprawdzanie dokumentów – takie sytuacje zdarzają się aktywistom działającym w różnych obszarach. W wielu przypadkach przedłużające się nadmiernie legitymowanie przez funkcjonariuszy można traktować jako zatrzymanie i to ze wszystkimi jego konsekwencjami.

01.08.2023

Pracownicy prokuratur szykują się do wrześniowych protestów

Prokuratura

Forum Związków Zawodowych, w tym m.in. Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP postulowało podwyżki wynagrodzeń pracowników od 1 lipca 2023 r. o 20 proc. i o kolejne 24 proc. od 1 stycznia 2024 r. Ponieważ nie zostało to spełnione szykują się do wrześniowych protestów. Terminy mają być wkrótce ogłoszone, a związkowcy wzywają do pełnej mobilizacji i masowego uczestnictwa.

31.07.2023

Jeśli sąd nie wysłucha dziecka, będzie musiał wyjaśnić dlaczego

Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która czeka obecnie na podpis prezydenta reguluje to, co w ocenie prawników zajmujących się prawami dzieci, powinno zostać uregulowane już dawno, czyli wysłuchanie dziecka. Co istotne, potrzebna będzie jego zgoda, a sędzia jeśli odstąpi od takiej czynności, będzie musiał wskazać w protokole przyczynę.

31.07.2023

Straszenie więzieniem za krytykę – to się musi zmienić

Jeśli z kodeksu karnego wypadną przepisy o karaniu zniesławienia więzieniem, będzie to prawdziwy przełom. Chodzi o słowa, które mogą poniżyć w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności. Przepis jest często stosowany represyjnie, bywa kneblem nakładanym obywatelom, którzy kontrolują procesy decyzyjne. Prawnicy wskazują jednak także na problemy, jakie mogą powstać po jego wykreśleniu.

29.07.2023

Ustawy rozpatrzone przez Senat na posiedzeniu 28 lipca 2023 r.

Podczas piątkowego posiedzenia Senat rozpatrywał łącznie kilkadziesiąt ustaw. Do części z nich zaproponowano istotne poprawki. Senatorowie rozpatrzyli m.in.: ustawę o rewitalizacji Odry, nowelizację ustawy o OZE, o systemie kaucyjnym opakowań, Centralnej Informacji Emerytalnej i refundacji leków. Część ustaw senatorowie odrzucili w całości.

28.07.2023