Przypomnijmy, że w myśl nowych przepisów kuratora okręgowego powołuje Minister Sprawiedliwości spośród kuratorów zawodowych zatrudnionych w danym okręgu sądowym albo mając na względzie dobro kuratorskiej służby sądowej - spośród kuratorów zawodowych zatrudnionych poza tym okręgiem. Kandydatów mogą zgłaszać okręgowe zgromadzenia kuratorów oraz prezesi sądów okręgowych. Mogą przedstawić ich ministrowi niezależnie od siebie, nie więcej niż po 3 kandydatów na stanowisko kuratora okręgowego spośród kuratorów zawodowych zatrudnionych w danym okręgu sądowym, w terminie 14 dni od dnia zwolnienia tego stanowiska. 

Czytaj: Zmiany dla kuratorów sądowych wchodzą w życie>>

 

Powołano 42 kuratorów okręgowych 

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało już 1 sierpnia, że wiceminister sprawiedliwości Michał Woś wręczył powołania na stanowisko kuratora okręgowego w sądach okręgowych. - Zawód kuratora to jeden z wielu ważnych filarów wymiaru sprawiedliwości. Państwa gigantyczne zaangażowanie, ogromne doświadczenie i wiedza sprawiły, że odbieracie dziś nominacje. To na Waszych barkach spoczywa odpowiedzialność za najwyższy poziom profesjonalizmu kuratorskiej służby sądowej. Dziękuję, że podjęli się Państwo tego odpowiedzialnego zadania – podkreślał podczas uroczystości. 

Zapytaliśmy resort o szczegółowe dane, czekamy na odpowiedź. Dariusz Palmirski, przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów, który był na uroczystości mówi nam, że w pięciu okręgach nie dokonano jeszcze wyboru kuratorów okręgowych. 

Czytaj w LEX: Ustanowienie kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu >>>

Czytaj: Posłowie poprawiają nowelę o kuratorach sądowych, ale nie do końca tak jakby kuratorzy chcieli >>

-   W dużej części okręgów - myślę, że  w ponad połowie, uwzględniono głos okręgowych zgromadzeń kuratorów. Zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy kandydatów na kuratorów okręgowych mają prawo przedstawić zarówno okręgowe zgromadzenia, jak i prezesi sądów okręgowych. Jako Rada, nie mamy jeszcze danych jaką liczbę z powołanych przez ministra kuratorów okręgowych stanowią kandydaci zgłoszeni przez zgromadzenia, ale z posiadanej przeze mnie wiedzy, znaczna liczba spośród tych, którzy zostali zgłoszeni przez samorząd kuratorski została  uwzględniona  - mówi.  - Oczywiście, byłbym w pełni zadowolony gdyby minister uwzględnił w całości głos środowiska kuratorskiego - dodaje.

 Jak zaznacza, w jednym przypadku powołany został kurator spoza okręgu.  - W Rybniku został wybrany kurator z okręgu gliwickiego, osobiście mi znany delegat do Krajowej Rady Kuratorów. Nie zostali dotychczas nominowani kuratorzy w okręgach: częstochowskim, gliwickim, słupskim, olsztyńskim i elbląskim - wskazuje. - wskazuje.

Czytaj w LEX: Stasiak Krzysztof, Nawiązanie stosunku pracy z kuratorem sądowym >

 

Czteroletnia kadencja 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kurator okręgowy jest powoływany na 4-letnią kadencję, na nie więcej niż dwie kolejne kadencje i nie może być powołany na stanowisko kuratora okręgowego oraz zastępcy kuratora okręgowego albo delegowany, przed upływem 6 lat od zakończenia pełnienia tej funkcji.

Może nim zostać ten, kto:

  • posiada co najmniej 7-letni staż pracy kuratorskiej;
  • posiada stopień kuratora specjalisty, a wyjątkowo - stopień starszego kuratora zawodowego;
  • wyróżnia się umiejętnościami w zakresie zarządzania i kierowania.

Czytaj w LEX: Stasiak Krzysztof, Skarga na kuratora sądowego oraz tryb jej rozpoznania >

 

Kuratorzy apelowali do prezydenta, by skierował ustawę do TK

Warto też przypomnieć, że ustawa już na etapie projektu budziła sporo wątpliwości, a Krajowa Rada Kuratorów, po zakończeniu prac w parlamencie, apelowała do prezydenta, by skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Wskazywano przy tym, że nowe brzmienie ustawy o kuratorach sądowych odpowiada na wiele postulatów zgłaszanych przez przedstawicieli różnych środowisk kuratorskich, ale ogranicza również np. możliwości funkcjonowania samorządu zawodowego.

Czytaj w LEX: Babicka-Wirkus Anna, Wirkus Łukasz, Nowe wyzwania Kuratorskiej Służby Sądowej. Przygotowanie kulturowe kuratorów sądowych do pracy z obcokrajowcami >

Wątpliwości dotyczyły również dyscyplinarek i wyboru kuratora okręgowego. Wcześniej powoływał go na 6-letnią kadencję prezes sądu okręgowego, spośród - co ważne - kandydatów wybranych przez okręgowe zgromadzenie kuratorów ze swego grona, bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków zgromadzenia. I dopiero w przypadku niedokonania wyboru kandydatów przez dwa kolejne zgromadzenia kuratorów, prezes sądu okręgowego powoływał go samodzielnie. Zgodnie z wersją projektu, którą skierowano do Sejmu, kuratora okręgowego miał powoływać minister sprawiedliwości na okres 4 lat, najwyżej na dwie kolejne kadencje, zakładano też, że będzie mógł przy tym zasięgnąć opinii okręgowego zgromadzenia kuratorów. Wprowadzono jednak poprawki dodając, że wybór ma być dokonywany spośród kuratorów zawodowych zatrudnionych w danym okręgu sądowym albo mając na względzie dobro kuratorskiej służby sądowej - spośród kuratorów zawodowych zatrudnionych poza tym okręgiem.

Czytaj w LEX: Czarnecka-Dzialuk Beata, Czy kuratorowi sądowemu potrzebna jest mediacja? >

 

Chcesz zapisać ten artykuł i wrócić do niego w przyszłości? Skorzystaj z nowych możliwości na Moje Prawo.pl

Załóż bezpłatne konto na Moje Prawo.pl >>