Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości nie według uznania ministra

Wymiar sprawiedliwości

Minister Sprawiedliwości podpisał właśnie zmienione rozporządzenie dotyczące zasad przyznawania wsparcia ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Zniknął kontrowersyjny paragraf 11, który umożliwiał powierzanie zadań i tym samym środków poza procedurą konkursową.

20.11.2024

Profesor Marek Safjan z tytułem doktora honoris causa

Wymiar sprawiedliwości

Profesor Marek Safjan, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, a do końca stycznia 2024 r. sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, otrzymał tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

20.11.2024

Wraca postulat penalizacji utrudniania kontaktów z dzieckiem

Prawo cywilne Prawo rodzinne Poprawmy prawo

Po raz kolejny w ramach zgłoszeń do akcji Poprawmy prawo, wraca postulat penalizacji uporczywego utrudniania kontaktów z dzieckiem. Chodzi o zmianę w kodeksie karnym, która miałaby zakładać możliwość ukarania grzywną, karą ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności rodzica, który nie stosuje się do orzeczonego przez sądu obowiązku dotyczącego spotkań z dzieckiem. O uregulowanie tej kwestii apelowali już w 2018 r. kuratorzy sądowi.

20.11.2024

Rising Stars 2024 - znamy już młodych prawników - liderów jutra

Prawnicy

Od wdrażania legalnych rozwiązań gen-AI i chatbotów, poprzez prawo gamingowe, energii jądrowej czy regulacje dotyczące influencerów, po ochronę pacjentów i praw osób transpłciowych - to tylko niektóre specjalizacje tegorocznych finalistów Konkursu Rising Stars. Młodych prawników łączy wszechstronność, wiedza i łączenie pracy zawodowej z pasją w pomaganiu innym. Na podium znaleźli się adwokatka Dagmara Miler (I miejsce), radczyni prawna Daniela Wybrańczyk (II miejsce) i adwokat Artur Kula (III miejsce).

19.11.2024

Uniewinniony ma prawo żądać zwrotu wszystkich kosztów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Odmowa zasądzenia rzeczywiście poniesionych wydatków związanych z ustanowieniem obrońcy jest w ujęciu systemowym ograniczeniem prawa do obrony. W razie uniewinnienia lub umorzenia postępowania koszty procesu ‎w sprawach z oskarżenia publicznego ponosi Skarb Państwa, nawet jeśli są one wysokie. Uniewinniony nie może być podwójnie karany – za błąd prokuratury i dodatkowo finansowo.

19.11.2024

Dzień Solidarności w rocznicę śmierci komornik Ewy Kochańskiej

Wymiar sprawiedliwości

18 listopada przypada rocznica śmierci Ewy Kochańskiej, komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w Łukowie. Została ona napadnięta i brutalnie zamordowana w trakcie pracy, we własnej kancelarii. W związku z tym, tego dnia obchodzony jest Dzień Solidarności Przeciwko Mowie Nienawiści i Agresji w Mediach i Polityce. Krajowa Rada Komornicza po raz kolejny alarmuje, że hejt w internecie i przestrzeni publicznej doprowadza do realnych tragedii.

18.11.2024

Sędzia Morawiec: Byliśmy niewygodni dla władzy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa bada legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem niedozwolonego oprogramowania. Komisja przesłuchała sędzię Beatę Morawiec, byłą prezes Sądu Okręgowego w Krakowie i byłą prezes stowarzyszenia sędziów Themis, wobec której miało być użyte szpiegowskie narzędzie. - Byliśmy niewygodni dla władzy, odwołanie z funkcji prezesa sądu było aktem politycznym - stwierdziła.

18.11.2024

Przestępstwa tortur jeszcze jakiś czas nie będzie w kodeksie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zabiegi wielu instytucji i organizacji zajmujących się prawami człowieka o wprowadzenie do polskiego prawa karnego przestępstwa tortur na razie nie przyniosą efektu. Nie ma tego przepisu w konsultowanym obecnie projekcie zawierającym najpilniejsze zmiany proponowane przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego. Jest jednak poparcie dla tej idei i zapowiedź przedstawienia projektu w przyszłym roku.

18.11.2024

Nowa ustawa o radcach, rozszerzenie przymusu adwokacko-radcowskiego. Są wytyczne dla radców

Wymiar sprawiedliwości

Kontynuacja prac nad przygotowaniem projektu nowelizacji ustawy o radcach prawnych, w tym m.in. nowych rozwiązań regulujących zasady wykonywania zawodu radcy prawnego oraz organizację i działanie samorządu; podjęcie i wspieranie inicjatywy ustawodawczej dotyczącej projektu ustawy regulującej kompleksowo rynek świadczenia pomocy prawnej w Polsce z uwzględnieniem rozszerzenia zakresu przymusu adwokacko-radcowskiego - to część z wytycznych przyjętych podczas XIII Krajowego Zjazdu Radców Prawnych.

17.11.2024

NRA o zmianach w urzędówkach - krok dobry, ale nie wystarczy

Wymiar sprawiedliwości

Najpóźniej od stycznia 2025 r. mają wzrosnąć o 100 proc. minimalne stawki z wyboru i "urzędówki" dla adwokatów i radców reprezentujących klientów w 11 grupach spraw. Prezydium NRA zaopiniowało właśnie projekty rozporządzeń ministra sprawiedliwości. Wskazało, że kierunek zmian jest dobry, ale same propozycje - niewystarczające. W ocenie Adwokatury konieczne jest urealnienie stawek, a do grup spraw, w których planowany jest wzrost, włączenie spraw karnych i wykroczeń.

16.11.2024

Adwokat Paweł Knut i Stowarzyszenie Nomada z nagrodami im. Ewy Bieńkowskiej

Wymiar sprawiedliwości

Adwokat Paweł Knut oraz NOMADA – Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego laureatami II edycji nagrody im. Ewy Bieńkowskiej. Wyróżnienie otrzymało natomiast Warszawskie Centrum Opieki Medycznej Kopernik. Do konkursu można było zgłosić najlepszą publikację z zakresu ochrony praw osób pokrzywdzonych przestępstwem lub wiktymologii, a także praktyczne działania związane z pomocą pokrzywdzonym przestępstwami.

16.11.2024

Prezes KRRP o priorytetach: Nowe technologie, AI, legislacja, uaktywnianie radców

Wymiar sprawiedliwości

Nowe technologie, wyzwanie związane ze sztuczną inteligencją, zwiększenie wpływu samorządu radcowskiego na proces legislacyjny zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej - to priorytety, o których mówił tuż po wyborze na drugą kadencję prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Włodzimierz Chróścik. Wskazywał na konieczność angażowania w samorządową pracę m.in. radczyń.

16.11.2024

XV Dzień Otwarty Notariatu już 23 listopada

Wymiar sprawiedliwości

Jak uniknąć konfliktów majątkowych w rodzinie. Porozmawiaj o tym z notariuszem – tak brzmi temat przewodni 15. edycji Dnia Otwartego Notariatu. W sobotę, 23 listopada, ponad 400 notariuszy w 36 miastach w Polsce będzie udzielało bezpłatnych informacji prawnych stacjonarnie, telefonicznie oraz online.

16.11.2024

SN o nagonce na "nowych sędziów" w uzasadnieniu w sprawie prokuratora Barskiego

Wymiar sprawiedliwości

27 września Sąd Najwyższy w składzie trzech sędziów powołanych po 2018 r. orzekł, że przywrócenie ze stanu spoczynku prokuratora Dariusza Barskiego i powołanie go na stanowisko prokuratora krajowego miało wiążącą podstawę prawną i było skuteczne. Właśnie opublikowano obszerne uzasadnienie, w którym sędziowie wskazują na bezprecedensowe w praktyce wymiaru sprawiedliwości "kontestowania i deprecjonowania składu orzekającego oraz obowiązywania wydanej uchwały".

15.11.2024

Włodzimierz Chróścik ponownie prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych

Prawnicy

Włodzimierz Chróścik, dotychczasowy prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, został wybrany na drugą kadencję. O stanowisko to ubiegało się w sumie pięciu kandydatów, poza obecnym prezesem, radcy prawni: Andrzej Głogowski - były dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach, Michał Korwek - wiceprezes KRR i dziekan izby olsztyńskiej, Bartłomiej Tkacz - członek prezydium Rady oraz Marcin Sala-Szczypiński - dziekan OIRP w Krakowie.

15.11.2024

Rząd "bierze się" za wyścigi drogowe i brawurę na autostradach

Prawo karne Turystyka Transport

Będzie nowy typ przestępstwa - organizacja i udział w nielegalnych wyścigach samochodowych i nowe wykroczenie dotyczące tzw. driftu, czyli podrywania kół pojazdu. Rząd planuje też wyższe sankcje za rażąco niebezpieczną, brawurową jazdę i podwyższenie kar za wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Dodatkowo ma powstać jawny rejestr osób, które mają dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

15.11.2024

Ministerstwo Finansów upiera się przy zmianach w wynagradzaniu prokuratorów

Prokuratura

Ministerstwo Finansów w uwagach do projektu Prawa o prokuraturze, rozdzielającego funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego oraz zakładającego autonomię budżetową dla prokuratury, wskazuje niezmiennie na konieczność zmian w ustalaniu wynagrodzeń dla prokuratorów. Chodzi o odejście od powiązania pensji prokuratorskich i sędziowskich.

15.11.2024

W dobie deep fake łatwiej o zniesławienie? Przepisy wymagają poprawy

Prawo karne Poprawmy prawo

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego ma zająć się m.in. słynnym art. 212 kodeksu karnego dotyczącym zniesławienia. Będzie analizować, czy potrzebne są zmiany w związku z rozwojem nowych technologii. Problem dostrzegają również prawnicy. Jak podkreślają, brakuje choćby zasad przeprowadzania, w tym weryfikacji, dowodów cyfrowych - tym bardziej, że w sieci panoszy się deep fake i AI. Nie milkną też głosy o konieczności depenalizacji.

15.11.2024

Skargi do ETPCz dwóch sędziów TK wybranych w 2015 r. RPO występuje do MSZ

Wymiar sprawiedliwości

Wybrani 8 października 2015 r. przez Sejm do Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Jakubecki i Krzysztof Ślebzak złożyli skargi przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w związku z niemożnością objęcia swych urzędów. W świetle prawa osoba wybrana do TK na podstawie art. 194 ust. 1 Konstytucji RP staje się sędzią TK w rozumieniu konstytucyjnym w dniu wyboru.

14.11.2024

Komisja Kodyfikacyjna za likwidacją dwóch Izb SN i skargi nadzwyczajnej

Prawo cywilne

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego poparła w uchwale ideę rezygnacji z instytucji skargi nadzwyczajnej, która została wprowadzona ustawą z 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym jako nadzwyczajny środek zaskarżenia prawomocnych orzeczeń sądów, kończących postępowanie. Opowiada się także za likwidacją dwóch Izb Sądu Najwyższego: Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

14.11.2024