Bodnar wnioskuje o odwołania Janeczka, prezydent apeluje, by nie szukać kozła ofiarnego

Wymiar sprawiedliwości

Prokurator Generalny chciałby odwołania swojego zastępcy ds. wojskowych prokuratora Tomasza Janeczka, w związku z m.in. wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej i działaniami podjętymi wobec żołnierzy, którzy oddali strzały ostrzegawcze w czasie próby powstrzymania migrantów. Prokuratura uzasadnia to całkowitą utratą zaufania. Tyle że potrzebuje zgody prezydenta. Tymczasem Andrzej Duda nie widzi uzasadnienia i mówi krótko: nie ma co szukać kozła ofiarnego.

07.06.2024

W Krakowie o zasadzie proporcjonalności w postępowaniu cywilnym

Wymiar sprawiedliwości

10 czerwca, w najbliższy poniedziałek, w Krakowie odbędzie się wykład i dyskusja o zasadzie proporcjonalności w postępowaniu cywilnym. Patronem jest Wydział Prawa i Administracji UJ, a patronem medialnym Wolters Kluwer Polska. Wydarzenie poprowadzi dr hab. Andrzej Olaś, autor monografii pt. "Zasada proporcjonalności w postępowaniu cywilnym".

07.06.2024

Potrącenia w sprawach frankowych mogą zyskać na popularności

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Wyeliminowanie przez TSUE możliwości korzystania przez banki z zarzutu zatrzymania może spowodować szersze korzystanie z zarzutu potrącenia, ale nie jest to proste. Jak podkreślają prawnicy, żeby skorzystać z potrącenia w sprawach, gdy konsument dochodzi stwierdzenia nieważności umowy, bank musiałby przyznać... że umowa jest nieważna.

07.06.2024

Dla każdego i zdalnie - szykują się zmiany w darmowej pomocy prawnej

Wymiar sprawiedliwości

Nieodpłatna pomoc prawa świadczona w formie zdalnej, np. przez telefon i bez konieczności składania oświadczenia o niemożności poniesienia jej kosztów - to zmiany, które przewiduje Ministerstwo Sprawiedliwości. Założenia trafiły na razie do wykazu prac legislacyjnych rządu i już budzą emocje. Prawnicy mówią, że pomoc dla wszystkich nie oznacza wcale ochrony potrzebujących, a tryb zdalny nie gwarantuje dobrej porady.

07.06.2024

Nie ma uzupełniającej listy stanowisk asesorskich - absolwenci aplikacji pod ścianą

Wymiar sprawiedliwości

Za kilka dni, 11 czerwca, w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie ma odbyć się uroczystość zakończenia XII rocznika aplikacji sędziowskiej i III rocznika aplikacji uzupełniającej sędziowskiej oraz wyboru stanowisk asesorów sądowych. Problem w tym, że absolwenci nadal nie mają wglądu do pełnego wykazu stanowisk asesorskich w sądach, a tym samym nie mogą wybrać miejsca najdogodniejszego ze względu np. na ewentualną przeprowadzkę.

06.06.2024

Od "gały" na egzaminie prawniczym można się odwołać

Prawnicy Strefa aplikanta Dla studenta

Co najmniej 444 zdających na tegorocznych egzaminach radcowskim i adwokackim osiągnęło ocenę negatywną. To nie oznacza jeszcze końca prawniczego świata, bo można się odwołać. Coraz mocniej wybrzmiewają jednak głosy o potrzebnych zmianach w samej formule egzaminu. Prawnicy podkreślają bowiem, że obecny egzamin, choć wyczerpuje fizycznie, słabo przygotowuje do zawodu. Są też głosy, że "gała" z jednej części nie powinna przekreślać całości.

06.06.2024

Testament ustny na nagraniu? Jest projekt zmian w przepisach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ma powstać nowy rodzaj testamentu ustnego - audiowizualny, czyli utrwalony za pomocą urządzenia rejestrującego obraz i dźwięk. Będzie mógł zostać sporządzony, gdy wskutek szczególnych i nagłych okoliczności, uzasadniających obawę rychłej śmierci spadkodawcy, zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub nadmiernie utrudnione. Nośnik ma zostać przekazany do sądu spadku, nie później niż w ciągu miesiąca od oświadczenia, a po śmierci spadkodawcy - w terminie trzech miesięcy.

06.06.2024

Wyniki z egzaminu adwokackiego nieco lepsze niż z radcowskiego

Prawnicy

W 2024 r. zdawalność egzaminu adwokackiego wyniosła 86,8 proc. Spośród 1348 kandydatów na adwokatów pozytywne oceny po czterodniowym maratonie uzyskało 1170, a "niedostateczne" 178. W przypadku radców prawnych ogólna zdawalność - jak poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości - wyniosła 82,8 proc. (wyniki z 28 na 32 komisje) - zdało 1286 osób, a wynik negatywny uzyskało 266.

05.06.2024

W Prokuraturze Krajowej powstał zespół od pracowniczych pozwów

Prokuratura

W Prokuraturze Krajowej powołano zespół, który ma koordynować reprezentację pozwanych prokuratur w postępowaniach cywilnych, związanych z decyzjami Prokuratura Krajowego o charakterze kadrowym. Na jego czele stanął prokurator Jacek Bilewicz, który do niedawna pełnił obowiązki Prokuratora Krajowego. PK zapewnia, że nie chodzi o wyrównanie wynagrodzeń za 2022/2023 r.; informuje, że chodzi w szczególności o pozwy dotyczące odwołania z funkcji lub z delegacji do jednostek wyższego szczebla.

05.06.2024

Były Rzecznik Praw Dziecka w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego

Wymiar sprawiedliwości

Premier Donald Tusk, na wniosek ministra sprawiedliwości Adama Bodnara i po zasięgnięciu opinii dr hab. Magdaleny Szafranek – przewodniczącej Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego powołał jej członków. W skład Komisji weszli m.in. dr Marek Michalak były Rzecznik Praw Dziecka oraz sędzia Ewa Ważny, prezes Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce.

04.06.2024

Interpol nie będzie ścigał czerwoną notą byłego sędziego Tomasza Szmydta

Wymiar sprawiedliwości

Interpol odmówił ścigania czerwoną notą byłego sędziego Tomasza Szmydta, ponieważ nie zezwala na przetwarzanie za pośrednictwem swoich kanałów informacji dotyczących działań przeciwko bezpieczeństwu państwa - poinformowała rzeczniczka KGP mł. insp. Katarzyna Nowak. Wniosek prokuratury o wpisanie podejrzanego o szpiegostwo byłego sędziego Tomasza Szmydta na listę ściganych czerwoną notą przez Interpol wpłynął pod koniec maja.

04.06.2024

MS chce sprawdzić wyborcze wydatki z Funduszu Sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zwrócił się do szefowej Krajowego Biura Wyborczego Magdaleny Pietrzak, aby PKW sprawdziła, czy wydatki dokonywane z Funduszu Sprawiedliwości były zgodne z zawartymi w Kodeksie wyborczym zasadami finansowania kampanii wyborczych - poinformowało we wtorek ministerstwo. Poprzednie kierownictwo resortu przyznało w sumie 2043 dofinansowania na łączną sumę 224 mln zł.

04.06.2024

Łódzka prokuratura bada sprawę akt znalezionych u Zbigniewa Ziobry

Prokuratura

Łódzka prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo dotyczące ukrywania w domu byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry akt śledztwa w sprawie śmierci jego ojca. Chodzi o materiały z nadzoru byłej Prokuratury Generalnej, a sam czyn zagrożony jest karą do trzech lat pozbawienia wolności. Sprawa wyszła na jaw w czasie akcji ABW w ramach śledztwa dotyczącego Funduszu Sprawiedliwości.

04.06.2024

Są kandydaci na polskiego sędziego ETPC – decyzja w lipcu

Wymiar sprawiedliwości

Powołany w Ministerstwie Spraw Zagranicznych zespół wysłuchał 26 kandydatów na oczekujące od trzech lat na obsadzenie stanowisko polskiego sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Kierownictwo resortu zapewnia, że dopełniono najwyższych standardów i uważa, że po trzech nieudanych próbach poprzedniego rządu, teraz wybór zostanie dokonany bez żadnych przeszkód.

04.06.2024

Asesorzy do likwidacji czy na ratunek sądom rodzinnym?

Wymiar sprawiedliwości

Obciążeni sędziowie rodzinni upatrują ratunku w rozszerzeniu kompetencji asesorów. Na stole leży jednak projekt Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, który zmierza do wycofania się z tej instytucji i zastąpienia jej przez sędziego rozpoczynającego pełnienie urzędu. Sami asesorzy podkreślają, że to nieracjonalne, gdyż asesura ma służyć m.in. weryfikacji ich przydatności do zawodu sędziego. Również część prawników widzi potrzebę utrzymania "sędziego na próbę".

04.06.2024

Prokuratora Krajowa chce wystąpić do MF o środki na wyrównanie prokuratorskich wynagrodzeń

Wymiar sprawiedliwości

Prokuratora Krajowa zbiera dane z prokuratur, dotyczące kwot potrzebnych na wyrównanie wynagrodzeń prokuratorskich naliczanych w latach 2021-2022 r. na podstawie ustaw okołobudżetowych. Chce wystąpić o te środki do Ministerstwa Finansów. Tymczasem prokuratorzy walczą o to w sądach. Na dzień 30 kwietnia br. wypłacono im już ponad 23 miliony złotych, z czego ponad milion to koszty postępowań i obsługi prawnej.

04.06.2024

Sędzia Tuleya będzie walczyć o milion złotych za represje

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Igor Tuleya złoży pozew za 5 lat represji, które - w jego ocenie - spotkały go z powodu orzeczeń i obrony sądów. Ma objąć nim 11 osób - neo-sędziów z Izby Dyscyplinarnej, prokuratorów i m.in. rzecznika dyscyplinarnego Piotra Schaba oraz jego dwóch zastępców Michała Lasotę i Przemysława Radzika. Sędzia domaga się miliona złotych.

03.06.2024

Po ustawie naprawczej szykują się głębsze zmiany w przepisach karnych

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego przygotowała już tzw. ustawę naprawczą, która ma rozwiązać problem przepisów karnych, wprowadzonych m.in. nowelizacją Kodeksu karnego z października 2023 r. Jej przewodniczący prof. Włodzimierz Wróbel nie wyklucza kolejnych projektów jeszcze w tym roku. Swoje typy mają też prawnicy, w ich ocenie warto by postawić na przyspieszenie spraw karnych przez pełną cyfryzację, ale też np. zmianę trybu ścigania części przestępstw - zamiast z urzędu, na wniosek lub z oskarżenia prywatnego.

03.06.2024

W Krakowie debatowano o międzynarodowym prawie karnym

Prawo karne

Wyzwania stojące przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym zarówno z punktu widzenia przepisów, jak i wykorzystywania nowych technologii - były tematami Pierwszej Międzynarodowej Konferencji Współczesne wyzwania międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, która odbyła się w weekend w Krakowie. Wydarzenie zgromadziło prawników polskich i zagranicznych, a patronami wydarzenia były m.in. Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska i Prawo.pl.

01.06.2024

​Alimenty z tabel mogą być szybsze - problem w tym, jak je liczyć

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce wrócić do pomysłu alimentów natychmiastowych, ale też tabel alimentacyjnych. W ocenie prawników kierunek jest dobry, ale problemem może być to, co się w tabelach znajdzie i w jakiej wysokości będą alimenty natychmiastowe. Wskazują, że sprawiedliwe byłoby uwzględnienie zmiennych takich jak np. wiek dziecka. Co do samej podstawy świadczeń pomysły są różne - od procentu od płacy minimalnej, po uzależnienie ich od rejestrowanego dochodu.

01.06.2024