Zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym już uchwalone

Wymiar sprawiedliwości

Sejm w ciągu paru godzin uchwalił w środę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Przewiduje ona powrót do orzekania sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia. W środę wieczorem ustawa wpłynęła do Senatu.

21.11.2018

Sejm pracuje nad zmianami w ustawie o Sądzie Najwyższym

Wymiar sprawiedliwości

Sejm rozpoczął w środę prace nad projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która stworzy podstawę do powrotu do SN tych sędziów, którzy przeszli w stan spoczynku. Ci, którzy chcieliby pozostać w stanie spoczynku też mają mieć taką możliwość. Ustawa ma też uznać status prezesów SN. Prace nad projektem Sejm rozpocznie już w środę i być może zakończy jeszcze na tym posiedzeniu.

21.11.2018

Mąż kandyduje, żona w Radzie - wniosek o wyłączenie większości członków KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

O wolne stanowisko w Sądzie Okręgowym w Słupsku ubiega się 14 osób. Osiem z nich złożyło wnioski o wyłączenie większości składu Krajowej Rady Sądownictwa z oceny kandydatur. Mają obawy co do ich bezstronności. KRS ma zajmować się tymi kandydaturami podczas trwającego obecnie (do piątku 23 listopada) posiedzenia.

21.11.2018

Dziecko przez błąd sądu dziedziczy długi - RPO kieruje do SN skargę nadzwyczajną

Prawo cywilne

Sprawa dotyczy adoptowanej dziewczynki, która ma odziedziczyć długi po biologicznym ojcu - ustaliło Prawo.pl. W ocenie RPO to efekt błędu sądu rejonowego, który jako bezprzedmiotowy oddalił wniosek matki adopcyjnej o odrzucenie spadku. Rzecznik wniósł skargę - bo jak uzasadnił - to jedyna szansa, by uchronić dziecko przed komornikiem.

21.11.2018

Igor Ostrowski z nagrodą IGF Organizacji Narodów Zjednoczonych

Rynek

Przewodniczący Globalnego Działu Prawa Technologii, Mediów i Telekomunikacji (TMT) w kancelarii Dentons, otrzymał nagrodę specjalną z rąk Liu Zhenmina, Zastępcy Sekretarza Generalnego ONZ ds. gospodarczych i społecznych. Wyróżnienie to zostało przyznane w uznaniu osobistych zasług Ostrowskiego na rzecz jednej z agend ONZ, Forum Internet Governance (IGF).

21.11.2018

Prawnicy skarżą się na małe zarobki, MS wierzy w wolny rynek

Prawnicy

Ustalane przez ministra sprawiedliwości stawki za czynności adwokackie i radcowskie są zbyt niskie, niesprawiedliwe i przyczyniają się do postępującej pauperyzacji zawodu - podnoszą prawnicy. Resort jednak nie widzi w tym momencie konieczności zmian. W ocenie wiceministra Łukasza Piebiaka, obecnie obowiązujący system całkowicie zabezpiecza obie grupy zawodowe.

21.11.2018

W PE krytycznie o praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości

Żadna z obaw Komisji nie została rozwiązana przez stronę Polską, systemowe zagrożenie dla praworządności w Polsce nadal istnieje – oświadczył we wtorek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Wtórowała mu duża część eurodeputowanych

20.11.2018

Sprzeczne informacje o stosunku polskich władz do zabezpieczenia TSUE

Wymiar sprawiedliwości

Według wiceszefa KE Fransa Timmermansa polski rząd oświadczył, że aby zrealizować postanowienie unijnego trybunału musi przeprowadzić zmiany legislacyjne. Tymczasem z nieoficjalnych wypowiedzi polskich dyplomatów wynika, że rząd gotów jest uznać stan faktyczny w Sądzie Najwyższym i m.in. nie powoływać do niego nowych sędziów.

20.11.2018

Pierwsze tajne posiedzenia nowej Izby Dyscyplinarnej SN

Prawo karne

We wtorek 20 listopada Sąd Najwyższy zainaugurował pracę nowej Izby Dyscyplinarnej trzema niejawnymi posiedzeniami. Dotyczyły one spraw proceduralnych w sprawie dwóch radców prawnych i jednego adwokata. W grudniu - odbędą się rozprawy jawne.

20.11.2018

Kancelarie prawnicze muszą inwestować w nowe technologie

Prawnicy LegalTech

Prawnicy, którzy zignorują rewolucję technologiczną, za kilka lat nie będą w stanie świadczyć usług na poziomie wymaganym przez rynek. Nadążenie za nią wiąże się jednak z dużymi inwestycjami, a także zmianami struktury zatrudnienia. Takie wnioski płyną z raportu o sztucznej inteligencji w praktyce prawniczej.

20.11.2018

MS: prace nad nowelizacją ustawy o kuratorach na finiszu

Wymiar sprawiedliwości

Jeszcze w grudniu Ministerstwo Sprawiedliwości chce skierować do konsultacji publicznych i międzyresortowych projekt zmian dotyczących kuratorów sądowych. Regulacja ma rozwiązać problemy związane z obsługą biurową, różnicą w etatach i uregulować kwestie dotyczące delegowania.

20.11.2018

Polskie władze uznają zabezpieczenie TSUE ws Sądu Najwyższego

Wymiar sprawiedliwości

Gotowi jesteśmy "uznać stan faktyczny" dotyczący sytuacji w Sądzie Najwyższym i nie podejmować działań, takich jak np. powoływanie nowych sędziów w miejsce tych odesłanych na emeryturę - wynika z nieoficjalnych przekazów o treści przekazanych w poniedziałek wieczorem do Komisji Europejskiej informacji ws. realizacji środków tymczasowych TSUE dotyczących SN.

19.11.2018

W styczniu wysłuchanie Ziobry w sprawie Morawiec

Wymiar sprawiedliwości

Na drugą połowę stycznia Sąd Okręgowy w Warszawie zaplanował wysłuchanie w procesie cywilnym ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i sędzi Beaty Morawiec. Chodzi o proces, który sędzia wytoczyła ministrowi, po tym, jak zwolnił ją ze stanowiska prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie.

19.11.2018

Polskie władze po swojemu zinterpretują zabezpieczenie TSUE

Wymiar sprawiedliwości

Polska skorzysta z prawa do przedstawienia informacji w sprawie tego, jak rozumie postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE dot. Sądu Najwyższego. Taką zapowiedź przedstawił w poniedziałek w południe wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Poinformował też, że w poniedziałek przekazana zostanie odpowiedź w sprawie tego postanowienia.

19.11.2018

Notariusze podejrzani o pomoc w lichwie mogą wrócić do pracy

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy w Gdańsku uchylił decyzję prokuratury o zawieszeniu w prawie wykonywania zawodu notariuszy, którzy według śledczych mieli pomagać lichwiarzom w przejmowaniu nieruchomości. Przedstawiono im w sumie 120 zarzutów, w tym pomocnictwa w oszustwach. Mieli zarobić w ten sposób ponad 105 tys. zł.

19.11.2018

Dostęp do adwokata wystarczający? MS - tak, RPO i adwokaci postulują zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości nie widzi konieczności zmian w zakresie dostępu do adwokata i ocenia, że polskie przepisy spełniają międzynarodowe standardy. Luki uderzające w prawa człowieka dostrzegają jednak RPO i prawnicy. Adwokaci przygotowują projekt zakładający możliwość skorzystania z ich pomocy na każdym etapie - prace mają zakończyć się w grudniu.

19.11.2018

RODO: Prawnik administratorem czy przetwarzającym dane?

RODO

Projekt ustawy wdrażającej RODO w poszczególnych branżach nie przesądza, że adwokaci i radcowie prawni pełnią rolę administratorów danych osobowych. To nie oznacza jednak, że mogą się uznać tylko za przetwarzających.

19.11.2018

Byli prezesi krytycznie o nieudanym zjeździe radców prawnych

Prawnicy

Nadzwyczajny Zjazd zwołany zgodnie z nasza ustawą, nie odbył się, chociaż został otwarty i zamknięty. Wnioskodawcom zwołania Zjazdu nie zostały stworzone możliwości do przedstawienia swojego poglądu na sytuację w samorządzie w zakresie objętym tematem Zjazdu. Idea samorządności nie została więc dochowana, nie mówiąc już o szacunku dla innych poglądów - napisało we wspólnym oświadczeniu pięciu byłych prezesów samorządu.

18.11.2018