TK zbada "brak VAT-u" w wynagrodzeniu kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu

Wymiar sprawiedliwości

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości dotyczące wynagrodzeń i zwrotu wydatków poniesionych przez kuratora ustanowionego dla strony w sprawie cywilnej nie przewiduje podwyższenia go o podatek od towarów i usług, mimo że takie rozwiązanie stosuje się w przypadku radców prawnych z urzędu, adwokatów z urzędu, biegłych sądowych, tłumaczy czy np. mediatorów.

15.07.2021

Dobry biegły pilnie poszukiwany, dobra ustawa pilnie potrzebna

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pandemia uwypukliła problemy wymiaru sprawiedliwości, a jednym z nich są niezaprzeczalnie biegli. Wielomiesięczne oczekiwanie na opinie, brak specjalistów w części dziedzin, ale przede wszystkim błędy wynikające z braku wiedzy, doświadczenia i doszkalania się uderzają w sprawność postępowań i prawo do sądu. Wybawieniem mogłaby by być ustawa o biegłych, tyle że nie wiadomo kiedy projekt ujrzy światło dzienne.

15.07.2021

TSUE: Natychmiast zawiesić Izbę Dyscyplinarną. TK: Nie musimy wykonywać postanowień TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Przepis traktatowy w zakresie, w jakim Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydaje środki tymczasowe odnoszące się do polskich sądów jest niekonstytucyjny - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Także w środę ogłoszone zostało postanowienie TSUE nakazujące Polsce natychmiastowe zawieszenie Izby Dyscyplinarnej.

14.07.2021

TSUE: Polska ma zawiesić Izbę Dyscyplinarną SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polska została zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Decyzję o zastosowaniu takich środków tymczasowych podjęła w środę wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sędzia Rosario Silva de Lapuerta.

14.07.2021

RPO skarży Polskę za niewykonanie trzech dyrektyw UE

Wymiar sprawiedliwości

Polska nie wprowadziła do swego prawa trzech ważnych dyrektyw Unii Europejskiej dotyczących praw osób podejrzanych lub oskarżonych. Chodzi m.in. o zapewnienie pomocy adwokata osobie zatrzymanej, jeszcze przed jej przesłuchaniem, oraz zachowanie poufności kontaktów podejrzanego lub oskarżonego z adwokatem - uzasadnia skargę Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar

14.07.2021

Polska 2050: Trybunał Konstytucyjny rozwiązać albo przekształcić

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po zamianie władzy w Polsce Trybunał Konstytucyjny powinien być zlikwidowany, a kompetencje do badania konstytucyjności ustaw powinny otrzymać wszystkie sądy, albo przekształcony tak, by jego skład został uformowany na nowo, z udziałem parlamentu, korporacji prawniczych i samorządów lokalnych - proponuje Polska 2050 Szymona Hołowni.

14.07.2021

Ambasadorowie RP: Trybunał Konstytucyjny pomaga prowadzić Polskę w kierunku autorytaryzmu

Administracja publiczna Prawo europejskie

Wnioski premiera i Izby Dyscyplinarnej do Trybunału Konstytucyjnego są nakierowane na wyłączenie Polski z grona państw członkowskich UE - twierdzą byli ambasadorowie RP. - Gdyby Trybunał przyjął argumentację skarżących, to na nasz kraj nałożone mogą być kolejne wysokie kary finansowe i poprowadzą nas w kierunku autorytaryzmu - dodają dyplomaci.

14.07.2021

Kandydat na referendarza będzie mógł potwierdzić aplikację sędziowską lub prokuratorską

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wśród dokumentów, które mają potwierdzać kwalifikacje kandydatów na referendarza ma być również oryginał lub urzędowo poświadczony odpis dyplomu ukończenia aplikacji sędziowskiej lub prokuratorskiej. Projekt zmieniający rozporządzenie trafił już do opiniowania, a Ministerstwo Sprawiedliwości uzasadnia go luką w przepisach.

14.07.2021

Krakowscy sędziowie punktują nowelę procedury cywilnej - zagrożenie dla praw stron

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zmiany wprowadzone niedawną nowelizacją procedury cywilnej i tarczy antykryzysowej rodzą poważne konsekwencje procesowe i uderzają w standardy konstytucyjne. Zagrożona jest m.in. realizacja podstawowych praw procesowych stron, a efektem zmienionych przepisów są istotne trudności interpretacyjne co do zakresu i sposobu ich stosowania - piszą do MS sędziowie apelacji krakowskiej.

14.07.2021

Sądy mają chronić dane w e-KRS, ale nie wiedzą jak

Wymiar sprawiedliwości

Im głębiej w las tym więcej... problemów. Nowy, elektroniczny KRS działa już od dwóch tygodni, a pojawiają się coraz to nowe wątpliwości. Według nieoficjalnych informacji Prawo.pl, sądy zamierzają zwrócić się do Ministerstwa Sprawiedliwości o zalecenia dotyczące anonimizowania danych w aktach rejestrowych. Taki obowiązek nakłada na nie bowiem regulamin ich urzędowania.

14.07.2021

TK na razie nie odpowiedział na pytanie o nadrzędność prawa krajowego nad unijnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Konstytucyjny do godz. 13 w czwartek odroczył rozpatrywanie wniosku premiera w sprawie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w Traktacie o Unii Europejskiej. W środę TK ma odpowiedzieć na pytanie, czy jest obowiązek wykonywania postanowień Trybunału Sprawiedliwości UE zawieszających Izbę Dyscyplinarną. A w czwartek ma zapaść wyrok TSUE w sprawie systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce.

13.07.2021

e-KRS, e-doręczenia - prawnicy boją się o swoje dane

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO

Tegoroczny lipiec, mimo sezonu urlopowego, przynosi duże zmiany dla prawników. Od pierwszych jego dni obowiązują budzące spore wątpliwości e-doręczenia pism sądowych oraz e-KRS. Systemy nadal nie mają wszystkich funkcjonalności, problemem jest też ich połączenie z innymi bazami. Tymczasem coraz głośniejsze są także obawy o dane, do których "w sieci" dostęp może mieć praktycznie każdy.

13.07.2021

Depozyt po zmarłym odbiera spadkobierca

Wymiar sprawiedliwości

Jeżeli osoba uprawniona do odbioru depozytu zmarła, to tylko jej spadkobierca jest uprawnionym do podjęcia tych środków. Nie można przy tym pominąć reguł dziedziczenia. Depozyty po zmarłych są sporym problemem domów pomocy społecznej. Teoretycznie po trzech latach te nieodebrane przypadają Skarbowi Państwa, tyle że nie z automatu

13.07.2021

DWF wzmacnia praktykę Rozwiązywania Sporów i Arbitrażu w Polsce

Rynek

W lipcu do zespołu Rozwiązywania Sporów i Arbitrażu DWF (Poland) dołączył na stanowisko counsela Łukasz Gorek. Adwokat specjalizuje się w zakresie prawa gospodarczego, budowlanego i cywilnego, koncentrując się na wieloaspektowym doradztwie w ramach realizacji projektów infrastrukturalnych i inwestycyjnych oraz reprezentowaniu klientów w postępowaniach sądowych i arbitrażowych.

12.07.2021

DLA Piper doradcą banków inwestycyjnych w IPO platformy Shoper

Rynek

Kancelaria DLA Piper doradzała bankom inwestycyjnym (Biuro Maklerskie PKO BP, mBank oraz WOOD & Co.) w związku z pierwszą ofertą publiczną akcji Shoper S.A. („Shoper”). Chodzi o właściciela najpopularniejszej w Polsce platformy dla rynku e-commerce, sprzedawanej w modelu SaaS (Software as a Service).

12.07.2021

MS rozważa zmiany w zasadach e-doręczeń

Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

Planowane jest, by pisma doręczane za pośrednictwem portalu informacyjnego były przed ich zamieszczeniem scalane do jednego pliku. W praktyce pisma sądowe - wraz z pismem przewodnim - mają być właśnie w ten sposób udostępniane w portalu informacyjnym sądu. Zapoznanie się z takim plikiem będzie wywoływało skutki procesowe - wynika z informacji przekazanej Prawo.pl.

12.07.2021

Sądy potykają się o e-KRS - działa, ale z problemami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Wprowadzenie e-KRS minister sprawiedliwości ogłosił jako sukces i przejście z ery papierowej do cyfrowej. Trochę inaczej sytuację komentują pełnomocnicy, referendarze i pracownicy sądów. Ci ostatni boją się dużych zaległości, bo przykładowo nie mogą w tej chwili wykreślać z rejestru spółek. Samych wniosków elektronicznych nie jest jeszcze dużo, ale i tak ręcznie wpisywane są do projektów postanowień.

12.07.2021

RPO: Zgodność prawa unijnego z polskim powinnien badać pełen skład TK

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W przyszłym tygodniu w Trybunale Konstytucyjnym są zaplanowane dwa posiedzenia w sprawach dotyczących przepisów Traktatu o UE oraz stosowania środków tymczasowych TSUE. Rzecznik Praw Obywatelskich zawnioskował w piątek, by zostały one rozpoznane przez pełny skład TK. Adam Bodnar będzie w nich uczestniczył.

09.07.2021

Świat nauki dziękuje Bodnarowi

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Pragniemy wyrazić Panu naszą wdzięczność i wielki szacunek za sposób pełnienia odpowiedzialnej funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich w trudnych czasach - napisała do prof. Adama Bodnara grupa naukowców. - Dziękujemy za pracę dla Polski i Polaków – odpowiedzialną, pełną zaangażowania i poświęcenia, niosącą ogromny potencjał edukacyjny - dodali w opublikowanym w piątek liście otwartym.

09.07.2021