W przyszłym tygodniu ma być projekt ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Za tydzień do Sejmu ma trafić projekt ustawy w sprawie likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - poinformował wicemarszałek Sejmu i przewodniczący klubu PiS Ryszard Terlecki. Dodał, że będzie to całościowa, kolejna próba reformowania wymiaru sprawiedliwości. Tymczasem od środy 3 listopada Komisja Europejska zacznie naliczać Polsce kary za niezawieszenie Izby.

01.11.2021

W polskich kancelariach coraz częściej jak w serialu "Suits"

Wymiar sprawiedliwości

Sekretarki - jako podstawa szybkiej komunikacji i obiegu informacji, partnerzy podejmujący kluczowe decyzje i dbający o jak najlepszych klientów, współpracownicy wspierający unikatową wiedzą i zespoły prawników specjalizujące się w określonych obszarach prawa - sukces na rynku coraz częściej wymaga od właścicieli kancelarii nie tylko inwestowania w ludzi, ale też umiejętnego zarządzania.

31.10.2021

TK: 17 listopada rozprawa ws. przepisów o informacji publicznej z wniosku I prezes SN

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny wyznaczył termin rozprawy w sprawie wniosku I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej dotyczącego dostępu do informacji publicznej. W sześciu zarzutach I prezes SN kwestionuje m.in. przepisy, które, jej zdaniem, nie definiują konkretnie niektórych pojęć i w związku z tym w nieuprawniony sposób poszerzają rozumienie podmiotów, które są zobowiązane do udostępnienia informacji publicznej.

30.10.2021

TK zajmie się sprawą odwoływania komorników po ukończeniu 65. roku życia

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny zbada zgodność z Konstytucją przepisu przewidującego odwoływanie komorników powyżej 65. roku życia. Sprawa jest już w wykazie tych do rozpatrzenia, na razie bez terminu. Wniosek w tej sprawie złożył na początku roku prokurator generalny Zbigniew Ziobro. W jego ocenie rozumienie tego przepisu jako dyskryminacji ze względu na wiek jest niezgodne z ustawą zasadniczą.

30.10.2021

Obrońca od zatrzymania? MS: czasochłonne, wymaga wydłużania okresu zatrzymania

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości nie tylko nie widzi potrzeby zmian w zakresie dostępu zatrzymanego do obrońcy, ale uważa, że takie rozwiązanie byłoby zbyt czasochłonne, w dni wolne od pracy bardzo utrudnione oraz wymagałoby m.in. wydłużenia okresów zatrzymania. Taką odpowiedź resort przekazał Rzecznikowi Praw Obywatelskich, tymczasem w Sejmie i w Senacie są propozcyje zmian w tym zakresie.

29.10.2021

Spór o Izbę Dyscyplinarną może służyć prawniczym "czarnym owcom"

Prawnicy

Izba Dyscyplinarna, mimo wyroków TSUE, nadal orzeka w sprawach adwokatów i radców prawnych. Przechodzą przez nią także te najpoważniejsze skargi kasacyjne, dotyczące wydalenia z zawodu. Samorządy znalazły się więc na rozdrożu. Część prawników uważa, że ze skreśleniami trzeba poczekać, bo bierze w tym udział niekonstytucyjny organ.

29.10.2021

MS rozważa zniesienie "covidowego" zakazu eksmisji

Od zeszłego roku nie można wykonywać wyroków nakazujących opróżnienie lokalu - eksmisje są wstrzymane do końca epidemii lub stanu epidemicznego. Brak możliwości wyegzekwowania orzeczeń to problem dla wierzycieli i części samorządów, które postulują zmiany w przepisach - resort sprawiedliwości rozważa właśnie ich uwzględnienie.

29.10.2021

KRS wykluczona z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Podczas odbywającego się w czwartek w Wilnie Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) zapadła decyzja o wykluczeniu z tej organizacji polskiej Krajowej Rady Sądownictwa (KRS). Jak poinformowano, główny zarzut dotyczył braku niezależności KRS od władzy.

28.10.2021

MS zapowiada dużą reformę więziennictwa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Poszerzenie możliwości pracy skazanych, by mogli odpracować niespłacone grzywny, system dozoru elektronicznego powiększony o kolejne tysiące miejsc wykonywania kary. Ponadto, więźniom skazanym na dłuższe kary jej ostatnie pół roku może zostać zamienione na karę odbywaną właśnie w takim systemie - m.in. takie zmiany zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości.

28.10.2021

Szefowa KE: Pieniądze za plan likwidacji Izby Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W Krajowym Planie Odbudowy dla Polski chcemy umieścić wyraźne zobowiązanie dotyczące likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zakończenia lub reformy reżimu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów - powiedziała w czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I wyraziła nadzieję na dojście do porozumienia z Polską w tej sprawie.

28.10.2021

Ogólnopolskie zajęcia dodatkowe, egzamin próbny - aplikanci adwokaccy chcą zmian

Prawnicy Strefa aplikanta

Zorganizowanie ogólnopolskich zajęć dodatkowych, zajęcia z przemówień sądowych i wystąpień publicznych, rozwijanie umiejętności miękkich i tych związanych z prowadzeniem kancelarii. W końcu weryfikacja wiedzy tuż przed egzaminem zawodowym i na podobnej zasadzie - to zmiany, które w ocenie aplikantów adwokackich powinny zostać wprowadzone w szkoleniach aplikanckich.

28.10.2021

TSUE: Milion euro kary dziennie za niezawieszenie Izby Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych, dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary w wysokości 1 mln euro dziennie - poinformował w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Kara naliczana będzie od daty doręczenia postanowienia.

27.10.2021

E-doręczenia nadal bez ułatwień dla prawników i pracowników sądów - nowy termin to koniec listopada

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przedłużają się prace nad modułami doręczeń i odrębnej skrzynki doręczeniowej w ramach Portalu Informacyjnego Sądu. Oba rozwiązania miały ułatwić odbieranie pism sądowych poprzez system, a ich uruchomienie planowane było już we wrześniu. Nowym terminem jest koniec listopada, a przyczyna opóźnienia to konieczność dostosowania się poszczególnych sądów do zmian.

27.10.2021

Krakowscy sędziowie protestowali przeciwko zawieszeniu sędziego Ferka

Wymiar sprawiedliwości

Krakowscy sędziowie protestowali w poniedziałek przeciwko zawieszeniu na miesiąc w czynnościach służbowych sędziego sądu okręgowego Macieja Ferka. Ich zdaniem jest to kara za stosowanie prawa europejskiego, z kolei prezes sądu okręgowego uważa, że zachowanie sędziego "godzi w porządek prawny RP".

25.10.2021

Choroba sędziego oraz protest - odwołane wokandy w Izbie Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W poniedziałek 25 listopada br. dwie zapowiadane sprawy dyscyplinarne radcy prawnego i prokuratora zostały zdjęte z wokandy. Rzecznik Dyscyplinarny Izby Piotr Falkowski oświadczył, że w pierwszej sprawie miał orzekać sędzia Jan Majchrowski, ale kontynuuje swój protest. W kolejnej sprawie - jeden z sędziów nie mógł orzekać z powodu przedstawienia zwolnienia lekarskiego.

25.10.2021

Wraca temat pracy zmianowej w prokuraturze, Prokurator Krajowy robi rozeznanie

Prokuratura

Prokurator Krajowy zwrócił się o opinię do prokuratorów regionalnych i okręgowych w sprawie wprowadzenia pracy zmianowej na podległych im obszarach terytorialnych. Jednocześnie zwrócił uwagę, że przywrócenie pracy zmianowej powinno być uzależnione od dwóch czynników - sytuacji epidemiologicznej na danym obszarze, oraz poziomu zaszczepienia w poszczególnych jednostkach.

25.10.2021

Pisemne zeznania świadków miały przyspieszać proces, ale sprawiają problemy

Wymiar sprawiedliwości

Możliwość składania przez świadków zeznań na piśmie obowiązuje w procedurze cywilnej już od prawie dwóch lat. W dobie lockdownu i społecznej izolacji ta metoda zyskała wielu zwolenników i wydawała się być skuteczna. Problem jednak w tym, jak ocenić wiarygodność takich zeznań i jak stworzyć optymalną listę pytań. Może to też wydłużać proces, bo forma pisemna sprzyja lakonicznym odpowiedziom.

25.10.2021

Bogata wokanda Izby Dyscyplinarnej SN

Prawo karne Prawnicy

W przyszłym tygodniu Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego będzie intensywnie pracować. Pomimo wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE, które nakazują ją zlikwidować, jako organ nie będący sądem. Rozpoznawane będą zarówno sprawy dotyczące uchylenia immunitetu sędziom, sprawy prokuratorów, jak i typowe sprawy dyscyplinarne radców prawnych w kwestii konfliktu interesów.

24.10.2021

Pierwsza prezes SN krytycznie o podważaniu statusu nowych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wyrażam pełne poparcie dla sędziów, których orzeczenia uchylają lub w inny sposób lekceważą niektórzy sędziowie powołani do pełnienia urzędu przed rokiem 2018 - stwierdziła w apelu do sędziów I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska. Tzw. starzy sędziowie, zdaniem I Prezes czynią to pod pozorem rzekomej wadliwości powołań sędziowskich dokonywanych na wniosek KRS obecnej kadencji.

23.10.2021

Sędziowie stosują się do wyroków trybunałów europejskich, a prezes zwiesza w czynnościach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kolejny sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie został zawieszony w czynnościach do czasu wydania uchwały przez sąd dyscyplinarny. Powodem było wydanie zarządzeń, które "nie są znane ustawie". A według zawieszonego sędziego były konsekwencją wydania orzeczeń przez trybunały europejskie, kwestionujących prawidłowość wyboru sędziów przez Krajową Radę Sądownictwa i Sejm.

23.10.2021