Iustitia: Sądy powinny decydować o Funduszu Sprawiedliwości

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Fundusz Sprawiedliwości w aktualnym kształcie nie spełnia swoich zadań i stał się osobistym rezerwuarem środków na wydatki ugrupowania politycznego sprawującego kontrolę nad Ministerstwem Sprawiedliwości. To sądy powinny mieć możliwość zasądzania świadczeń na wybrane przez siebie organizacje pożytku publicznego, realizujące zadania związane z pomocą pokrzywdzonym

01.09.2021

Fundacja Helsińska: Trybunał Konstytucyjny narzędziem władzy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny od końca 2016 roku przestał pełnić funkcję istotnego elementu systemu ochrony praw człowieka w Polsce, m.in. wskutek ograniczania jego niezależności i niskiej efektywności prac – oceniła w opublikowanym w poniedziałek raporcie Helsińska Fundacja Praw Człowieka. - Zaczął być wykorzystywany do legitymizowania polityki większości rządzącej - czytamy w raporcie.

30.08.2021

Podstawa sprzed dwóch lat, a więc mniejsze podwyżki w sądach i prokuraturze

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Konsultowany obecnie projekt ustawy okołobudżetowej przewiduje niekorzystną dla sędziów i prokuratorów oraz innych pracowników wymiaru sprawiedliwości metodę obliczania wysokości wynagrodzeń w 2022 roku. Nie będzie wprawdzie formalnego zamrożenia, ale w praktyce zarobki tej grupy wzrosną niewiele lub wcale. Związki zawodowe w sądach i prokuraturze zapowiadają protesty.

30.08.2021

Wiceprzewodnicząca KE rozmawiała z premierem o praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Kontynuujemy dialog na temat praworządności i innych istotnych kwestii zarówno dla Polski, jak i UE z premierem Mateuszem Morawieckim - poinformowała w poniedziałek wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova. I dodała, że czeka na szczegółowe informacje, w jaki sposób Polska zamierza wdrażać ostatnie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE.

30.08.2021

SN: Zakończyły się kadencje prezesów Izby Cywilnej i Izby Pracy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W poniedziałek 30 sierpnia 2021 r. dobiegła końca kadencja Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Cywilnej Dariusza Zawistowskiego oraz kadencja prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Józefa Iwulskiego. Nowych prezesów ma powołać prezydent, ale tylko od Izby Pracy zostali zgłoszeni kandydaci.

30.08.2021

Automatyczny zwrot pozwu to surowy rygor

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zdarza się, że pismo inicjujące postępowanie nie jest sporządzone w sposób zgodny z przepisami prawa. Jeśli w takim przypadku autorem pozwu jest profesjonalny pełnomocnik, powinien on liczyć się z automatycznym zwrotem pisma. Prawnicy zwracają jednak uwagę na mankamenty tej regulacji.

30.08.2021

Ziobro: Zgoda na likwidację Izby Dyscyplinarnej pod warunkiem zmian w strukturze sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział w niedzielę obronę Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyszego. Dopuszcza jednak dyskusję o jej likwidacji pod warunkiem, że będzie się ona mieściła - jak powiedział - w formule dokończenia tego, co zostało zablokowane, czyli reformy całej struktury sądów.

29.08.2021

Pouczenia w sądzie - cytaty z ustaw nie rozjaśniają zawiłości prawa

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nie każdy biegle radzi sobie w meandrach przepisów prawa. Gdy w toku sprawy cywilnej pojawiają się trudności i strona nie dysponuje rozeznaniem w zakresie czynności, które powinna podjąć, może liczyć na uzyskanie wsparcia od sądu. Pouczenia powinny być jednak właściwie redagowane, by odpowiednio i przystępnie tłumaczyły zawiłości przepisów i procedury.

28.08.2021

Wyjazd notariusza do schorowanego klienta - dobra wola, nie obowiązek

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W pandemii do notariuszy coraz częściej wpływają prośby o przyjazd do domu klienta, a nawet do szpitala w celu np. sporządzenia pełnomocnictwa czy testamentu. Co więcej, z powodów zdrowotnych, często liczy się czas. Ci jednak, którzy są przekonani, że należy to do powinności notariuszy, mylą się. Zgodnie z przepisami i orzecznictwem SN miejscem dokonywania czynności notarialnych jest kancelaria.

28.08.2021

RPO: Ograniczone prawo do obrony w postępowaniu przyspieszonym

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W postępowaniu przyspieszonym, z uwagi na szybkość postępowania przyjęto, że oskarżony będzie ograniczony w swobodnym wyborze obrońcy, pomimo że zasady rzetelnego procesu wymagają, aby miał on zagwarantowane faktyczne prawo do obrony - zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I podkreśla, że chodzi o jedno najistotniejszych przejawów praw wynikających z Konstytucji RP,

27.08.2021

NIK: Nie wszystkie zmiany w Funduszu Sprawiedliwości zgodne z rekomendacjami

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Część proponowanych przez resort sprawiedliwości zmian w Funduszu Sprawiedliwości nawiązuje pośrednio do ustaleń z naszego raportu, ale niektóre są sprzeczne z istotą naszych rekomendacji - poinformowała w piątek Najwyższa Izba Kontroli. Jako jedną z tych zmian sprzecznych z rekomendacjami NIK wymieniono umożliwienie finansowania zakupu nieruchomości ze środków Funduszu.

27.08.2021

SN - prezes Iwulski kończy kadencję i nadal orzeka

Prawnicy

Prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego Józef Iwulski ostatni raz przewodniczył w czwartek rozprawie w tej roli, gdyż kończy kadencję na stanowisku prezesa kierującego tą izbą. Teraz będzie orzekał jako sędzia niefunkcyjny. I to mimo tego, że Izba Dyscyplinarna uchyliła mu immunitet. Na razie trwa oczekiwanie na decyzję prezydenta w sprawie wskazania nowego prezesa izby.

26.08.2021

Nie każdy mankament pozwu uniemożliwia nadanie sprawie biegu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W gąszczu przepisów procedury cywilnej zawarto regulacje wskazujące na wymogi formalne i fiskalne pozwu oraz wniosku inicjującego postępowania sądowe. Jeśli pismo nie jest właściwie sporządzone, strona może spodziewać się tego, że sprawie nie zostanie nadany bieg. Które z braków formalnych pozwu są kluczowe dla możliwości nadania mu biegu?

26.08.2021

Adwokaci chcą ujednolicenia zasad widzenia z osadzonymi klientami

Wymiar sprawiedliwości

Nie ma jednolitych zasad widzeń prawników z ich klientami przebywającymi z aresztach i zakładach karnych, a panedmia jeszcze te problemy uwypukliła. Adwokaci wskazują choćby na brak poufności, wynikające z tego zagrożenia dla tajemnicy obrończej, ale też kwestie organizacyjne przekładające się na wielogodzinne czekanie na klienta, który na widzenie może nie... dotrzeć.

26.08.2021

Europejski nakaz aresztowania posłów nie jest wykonywany, choć immunitetu już nie mają

Prawo karne Prawo europejskie

Wiceprzewodniczący Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej odrzucił prośbę trzech parlamentarzystów europejskich o zawieszenie decyzji o uchyleniu im immunitetów. Prośbę tę skierował hiszpański Sąd Najwyższy w ramach procedury karnej dotyczącej współudziału w organizacji nielegalnego referendum w Katalonii w 2017 r. i wydania europejskiego nakazu aresztowania.

25.08.2021

Polska będzie współpracować z Prokuraturą Europejską

Prawo karne Prokuratura Prawo europejskie

Polska nie przystąpiła wprawdzie do unijnego mechanizmu wzmocnionej współpracy ustanawiąjącego Prokuraturę Europejską, która zajmuje się ściganiem przestępstw naruszających interesy finansowe Unii, ale deklaruje gotowość współpracy z tym organem. W konsultacjach jest właśnie projekt zmiany w Kodeksie postępowania karnego, która taką współracę umożliwi. 

25.08.2021

Izba Dyscyplinarna pracuje według własnych, niejasnych reguł

Prawo karne Prawnicy

Mimo orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE z 14 i 15 lipca br. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego rozpozna w czwartek w pierwszej instancji na posiedzeniu niejawnym sprawę uchylenia immunitetu dwóm sędziom. Sprawy podzielono na immunitetowe i dyscyplinarne, nowe i w toku - każde rozpoznawane z innym trybie. A zarządzenia I prezes SN otworzyły szeroko furtkę dla uznaniowości w tym zakresie.

25.08.2021

RPO popiera senackie propozycje zmian w SN i KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zniesienie Izby Dyscyplinarnej SN, przekazanie jej właściwości na rzecz dwóch innych izb, zmiana definicji przewinienia dyscyplinarnego oraz niektórych elementów postępowania dyscyplinarnego - to konieczne, zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich zmiany w Sądzie Najwyższym. Jego zdaniem przywrócenie konstytucyjnych i europejskich zasad praworządności powinno objąć również Krajową Radę Sądownictwa.

24.08.2021

Dentons wspiera inwestorów jako partner Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Prawnicy Prawo gospodarcze

Kancelaria Dentons została partnerem Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w obszarze doradztwa prawnego i podatkowego. Umowa dotycząca realizacji wspólnych projektów, przewiduje przede wszystkim dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z inwestorami zainteresowanymi lokowaniem inwestycji i rozwojem biznesu na obszarze ŁSSE, w tym m.in. organizację wydarzeń takich jak webinaria i szkolenia.

24.08.2021

MS: Komornik ma specjalny status, więc nie wniesie kasacji w swojej sprawie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Komornk, w przeciwieństwie do przedstawicieli innych zawodów prawniczych, w swej sprawie dyscyplinarnej nie może wnieść kasacji do Sądu Najwyższego. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich takie ograniczenie jest niezrozumiałe i nie znajduje podstaw. Innego zdania jest Ministerstwo Sprawiedliwości, które wskazuje na status komornika jako funkcjonariusza publicznego.

24.08.2021