Wysłuchanie dziecka w procesie - potrzebny dobry plan i konsultacja z psychologiem

Sąd - w razie możliwości - powinien wysłuchać małoletniego w sprawach, które go dotyczą. Warto do tego podejść kompleksowo, przygotowując wcześniej odpowiedni plan i konsultując się z psychologiem. Kwestię tę omawiano podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Cywilnoprocesowej, organizowanej na Wydziale Prawa i Administracji UW.

04.12.2021

Klauzula wykonalności – magiczne słowa dla wierzyciela

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zaspokojenie wierzyciela nie zależy często od tego, czy wygra przed sądem i uzyska prawomocny wyrok, ale od tego, czy dłużnik dobrowolnie bądź pod przymusem prowadzonej egzekucji zapłaci mu należność. Prowadzenie egzekucji jest z kolei możliwe dopiero po spełnieniu określonych warunków formalnych. Po pierwsze potrzebny jest tytuł egzekucyjny, a nie jest nim wyłącznie prawomocny wyrok sądowy.

04.12.2021

SN potrzebuje akt kasacyjnych Procesu Brzeskiego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W Sądzie Najwyższym w Warszawie, toczy się postępowanie w sprawie odtworzenia zaginionych lub zniszczonych akt Sądu Najwyższego w zakresie postępowań kasacyjnych sprzed 1939 roku. Dotyczą one procesu brzeskiego, który rozpoczął się w Warszawie w 1931 roku. Oskarżeni i skazani zostali w nim czołowi politycy opozycyjni okresu międzywojennego.

03.12.2021

Mediacja szkołom może pomóc - podstawą edukacja, także rodziców

Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Spory, konflikty w szkołach są na porządku dziennym. W ich skutecznym rozwiązaniu może pomóc mediacja, pod warunkiem edukowania nauczycieli, dyrekcji, uczniów i samych rodziców. Jej plusem jest to, że pozwala na wypracowanie rozwiązania, które zadowala wszystkie strony. A praca u podstaw, czyli z dziećmi i młodzieżą, może w przyszłości zmniejszyć obciążenie sądów.

03.12.2021

G(ł)odna urzędówka - adwokaci i radcy coraz mocniej walczą o swoje wynagrodzenia

Wymiar sprawiedliwości

Stawki dla adwokatów i radców z urzędu spędzają prawnikom sen z powiek. Problem jest o tyle złożony, że nie dotyczy tylko ich wysokości, ale całego systemu, bo często na parę złotych za godzinę pracy - czekają nawet kilka lat. Część adwokatów postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i kierują do sądów wnioski o to, by przyznawały im wynagrodzenie zgodnie ze stawkami dla pełnomocników i obrońców z wyboru.

03.12.2021

Sejm rozpoczął prace nad ustawami o sędziach pokoju

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta

Sejm skierował w czwartek do dalszych prac w komisji prezydenckie projekty zakładające wprowadzenie sądów pokoju. Według nich taki sędzia ma mieć ukończone studia prawnicze i co najmniej trzyletnie doświadczenie, będzie wybierany na 6-letnią kadencję. Ma zajmować się sprawami drobnymi, ale też alimentami. I będzie mógł orzekać krótkotrwałe kary pozbawienia wolności.

02.12.2021

Dentons doradza przy transakcji na budowę farmy wiatrowej o mocy 19,5 MW

Rynek

Międzynarodowy zespół kancelarii Dentons doradzał ING Bank Śląski przy finansowaniu transakcji niemieckiego dewelopera ABO Wind na budowę farmy wiatrowej zlokalizowanej w województwie wielkopolskim. Chodzi o 127 mln zł. Zakres prac prawników obejmował kompleksowe wsparcie kredytodawcy w przygotowaniu, negocjacjach i podpisaniu dokumentów finansowania.

02.12.2021

Zakazy zbliżania się i kontaktu dla przemocowca - RPO pozytywnie

Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik Praw Obywatelskich pozytywnie ocenia propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości, by policjanci i żandarmi wojskowi mogli stosować wobec sprawców przemocy w rodzinie nowe narzędzie - zakaz wstępu do miejsca pracy osoby pokrzywdzonej, a także np. szkół czy obiektów sportowych, z których ona korzysta. Projekt wprowadza również natychmiastowy zakaz zbliżania się i kontaktowania.

02.12.2021

Urząd "nie słucha", sąd administracyjny zmieni mu decyzję - szykuje się reforma

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Sąd administracyjny powinien móc zmienić decyzję organu, a jego właściwość miejscowa powinna być wyznaczana według miejsca zamieszkania czy siedziby skarżącego - wynika z badań zleconych przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości. MS nie ukrywa, że analizuje działanie tych sądów, a wnioski będą podstawą do ewentualnych zmian. A prawnicy ostrzegają, że źle przeprowadzone - znacznie wydłużą postępowania administracyjne.

02.12.2021

Dyscyplinarki dla sędziów za udział w urodzinach KOD

Wymiar sprawiedliwości

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych sędzia Przemysław W. Radzik podjął czynności wyjaśniające w sprawie "uzasadnionego podejrzenia uchybienia godności urzędu przez sędziów sądów powszechnych, którzy wbrew konstytucji prowadzili działalność publiczną, nie dającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

01.12.2021

Maczuga czy skalpel? Prawnicy mają narzędzia do kwestionowania orzeczeń "nowych" sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

4 miliony - tyle rozstrzygnięć mogli dotąd wydać sędziowie powołani z udziałem obecnej KRS. W ocenie prawników są jednak podstawy w procedurach - cywilnej, karnej i administracyjnej - by je skutecznie podważyć, podnosząc choćby wątpliwości wobec składu. Nie wszyscy jednak uważają, że wszystkie te orzeczenia powinny zniknąć z porządku prawnego.

01.12.2021

Rok "natychmiastowej" izolacji przemocowca - 3200 decyzji policjantów i żandarmów

Wymiar sprawiedliwości

W czasie działania tzw. ustawy antyprzemocowej, która wprowadziła natychmiastowy nakaz opuszczenia lokalu i zakaz zbliżania się do niego, policjanci i żandarmi wojskowi interweniowali w ten sposób w ponad 3200 przypadkach. Najczęściej - 96,4 proc. - środki stosowane były wobec mężczyzn. A do sądów wpłynęły zaledwie 63 zażalenia na takie decyzje, tylko dwa uwzględniono – wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości.

30.11.2021

Dziecko potrzebuje pilnie decyzji sądu - miejsce zamieszkania na dalszym planie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W nagłych przypadkach każdy sąd opiekuńczy może zająć się sprawą małoletniego lub ubezwłasnowolnionego, bez względu na to, czy byłby on właściwy miejscowo do jej rozpoznania. Co do zasady, postępowanie powinno być prowadzone w sądzie opiekuńczym miejsca zamieszkania osoby, której ono dotyczy. Problemy mogą pojawić się także na etapie postępowania wykonawczego.

27.11.2021

Rusza moduł doręczeń na Portalu Informacyjnym Sądów

Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

Od 29 listopada pisma sądowe doręczane adwokatowi i radcy prawnemu przez sąd będą trafiać do specjalnej zakładki "Moje doręczenia". Co ważne te, które nie są równocześnie doręczane w sposób tradycyjny – za pośrednictwem poczty. Odebranie nastąpi dopiero po naciśnięciu ikony "odbierz", a i tak przed pojawi się komunikat, że naciśniecie jej oznacza "doręczenie".

27.11.2021

"Kopiuj, wklej" - ani prawdzie, ani szybkości procesu nie służy

Wymiar sprawiedliwości

Prekluzja dowodowa w sprawach cywilnych, ale też komuputeryzacja spowodowały, że pisma procesowe coraz bardziej puchną. Pełnomocnicy piszą obszernie prewencyjnie, sądy obszernie uzasadniają, a to skutkuje równie obszernymi odwołaniami. To z kolei uderza i w zasadę prawdy, i zasadę szybkości postępowania. Część prawników uważa, że te zapędy pisarskie warto ukrócić.

27.11.2021

Portal do e-licytacji z nieruchomości już działa

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Można już licytować nieruchomości na portalu e-licytacje komornicze - poinformował w piątek wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Jego zdaniem, serwis zwiększy skuteczność i transparentność aukcji oraz ograniczy możliwość zmowy cenowej. Ustawowe zmiany dotyczące e-licytacji obowiązują od 19 września br.

26.11.2021

Koronawirus wydłużył procesy karne

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

O miesiąc średnio wydłużył się w czase pandemii średni czas trwania postępowania karnego. W sądach rejonowych z 4,8 miesiąca do 5,8 miesiąca, a w sądach okręgowych z 7,7 miesiąca do 8,7 miesiąca. Jednocześnie zmalała liczba osób przeywających w zakładach karnych i aresztach śledczych. Na początku pandemii było to 65 012, a w listopadzie 2020 roku - 58 278 osób.

26.11.2021

Pośpiech w postępowaniu prawdzie procesowej nie służy

Wymiar sprawiedliwości

W czasach kolejnych reform postępowania cywilnego na piedestał wynoszony jest tzw. pośpiech procesowy, coraz bardziej odległy od rzetelnej refleksji i ważenia wartości. Pod hasłem zmian w prawie tworzone są produkty legislacyjne, ozdabiane populizmem. To nie służy prawom obywateli i ustalaniu w procesie faktów zgodne z rzeczywistością - podkreślali uczestnicy konferencji „Poszukiwanie prawdy w procesie cywilnym – ideał czy rzeczywistość?”.

26.11.2021

Procedura cywilna pod lupą, czyli jak szukać prawdy w procesie cywilnym

Wymiar sprawiedliwości

Quid est veritas – Cóż to jest prawda? To tylko jedno z pytań, na które odpowiedzi będą poszukiwać prelegenci i uczestnicy konferencji naukowej „Poszukiwanie prawdy w procesie cywilnym – ideał czy rzeczywistość?”, która odbywa się w piątek 26 listopada w Radomiu. Przyczynkiem do dyskusji są m.in. dylematy, także sędziów Sądu Najwyższego w związku z rozpoznawaniem i rozstrzyganiem spraw cywilnych.

26.11.2021

Prokuratura zablokowana przez nowy system - wydajność spada, pracownicy mają dość

Prokuratura Nowe technologie RODO

Od sierpnia w prokuraturze wdrażany jest ogólnokrajowy system teleinformatyczny. Miało być nowocześnie, jednolicie i zdecydowanie szybciej, tymczasem pracownicy, prokuratorzy, ale też np. adwokaci skarżą się na coraz większy chaos. Brakuje sprzętu do digitalizacji akt czy drukowania kodów identyfikacyjnych, program jest nieczytelny, czasochłonny a instrukcja obsługi liczy ... tysiące stron.

26.11.2021