Prawo.pl
Prezes Izby Pracy Józef Iwulski, powołany 31 lat temu do Sądu Najwyższego, nie cieszył się w środowisku złą opinią - zeznał prof. Adam Strzembosz. - Byli sędziowie, którzy w stanie wojennym robili kariery i zachowywali się paskudnie, ale nie sędzia Iwulski - dodał i podkreślił, że dla niego pojęcie sędziowie stanu wojennego nie jest pejoratywne, bo większość zachowała się przyzwoicie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.07.2021
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa odmawiającej zgody na dalsze orzekanie sędziego, który ukończył 65 rok życia, przysługuje odwołanie - brzmi uchwała Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Powtarza ona za TSUE, że czynna służba sędziów wymaga stworzenia mechanizmu gwarancyjnego zarówno na końcu drogi zawodowej, jak i na początku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.07.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wszelkie próby i zapowiedzi wprowadzenia rozwiązań takich jak bezwzględne dożywocie, uzasadniane przykładami przestępstw z życia wziętych – wciąż żywych w pamięci społecznej i przestrzeni medialnej – to przejaw populizmu penalnego. Polskie prawo karne oraz standardy międzynarodowe nie dopuszczają bowiem takiej możliwości - wskazuje Eliza Rutynowska
Eliza Rutynowska,
01.07.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Klient pana Kowalskiego jest na bakier z prawem, więc Kowalski może nie dostać adresowanych do niego e-przesyłek z urzędów. Choć brzmi to zgoła nieprawdopodobnie, taka możliwość w ocenie ekspertów znalazła się w ustawie o doręczeniach elektronicznych. Mało tego, nowe uprawnienie dostały wszystkie służby - począwszy od policji, poprzez ABW, po Krajową Administrację Skarbową.
Patrycja Rojek-Socha
01.07.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo AI

Początek lipca pełen zmian w prawie

Prawnicy CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki
Duża nowelizacja przepisów ustawy o VAT, zmiany w zwrotach podatku dla podróżnych, obowiązek zainstalowania kas online przez kolejne branże, nowelizacja przepisów akcyzowych – to najważniejsze przepisy, które weszły w życie 1 lipca. Wiele nowych regulacji dotknie nie tylko podatników, ale także innych podmiotów – m.in. notariuszy i spółek. Zmiany są istotne i dotyczą wielu gałęzi prawa.
Krzysztof Koślicki Patrycja Rojek-Socha Regina Skibińska Renata Krupa-Dąbrowska Robert Horbaczewski
01.07.2021
Prawnicy CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki
Trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego - Agnieszka Piotrowska, Anna Kozłowska i Krzysztof Pietrzykowski powzięli wątpliwość prawną: Czy w sprawie o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego zakończonej wykreśleniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest dopuszczalna skarga o wznowienie postępowania na żądanie zainteresowanego?
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.07.2021
Prawo cywilne Spółki
Izba Cywilna Sądu Najwyższego rozstrzygnie w siedmioosobowym powiększonym składzie zagadnienia prawne dotyczące zawezwania do próby ugodowej jako czynności prowadzącej do przerwania biegu przedawnienia roszczenia. Masowość tego zjawiska prowadzi do systemowego poważnego wydłużania ustawowych terminów przedawnienia roszczeń.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.07.2021
Czy jeszcze jakiś sędzia zasłużony dla wprowadzanych przez partię rządzącą i ministra sprawiedliwości zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości nie dostał za to nagrody? Czy któryś z członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa nie awansował jeszcze do sądu wyższej instancji? Jeśli nie, to jest to zapewne tylko kwestia czasu, bo proces ten dziarsko postępuje.
Krzysztof Sobczak
30.06.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku 29 czerwca 2021 roku uznał, iż usunięcie przez Ministra Sprawiedliwości dwojga sędziów ze stanowisk wiceprezesów sądu okręgowego w Kielcach przed upływem ich kadencji stanowiło naruszenie prawa do rzetelnego procesu wynikającego z art. 6 ust. 1 Konwencji.
Katarzyna Warecka
30.06.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Radca prawny Agata Kowalska, partner w kancelarii Chabasiewicz Kowalska i Partnerzy i wiceprezeska Stowarzyszenia Piękne Anioły otrzymała tytuł Filantropa Krakowa "Za najciekawszą formę i efektywność filantropii". Nagrodę przyznano jej m.in. za propagowanie ideę pomocy dzieciom z uboższych rodzin.
Patrycja Rojek-Socha
30.06.2021
Prawnicy

Od 1 lipca rejestr notarialny łączy się z sądowym

Wymiar sprawiedliwości Prawo AI Prawo gospodarcze
Od 1 lipca ma nastąpić połączenie systemu Centralnego Rejestru Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych (CREWAN) z Krajowym Rejestrem Sądowym. Jak wyjaśnia Prawo.pl Lech Borzemski, prezes Krajowej Rady Notarialnej, od tego dnia wypis aktu notarialnego, np. umowa spółki, która ma być zarejestrowana, nie będzie już przekazywany do sądu w postaci papierowej.
Patrycja Rojek-Socha
30.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo AI Prawo gospodarcze
3-latek odniósł poważne obrażenia, a nastolatek został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na 5 lat. Sąd zasądził też od niego zadośćuczynienie w wysokości 50 tys. zł. Prokurator Generalny w kasacji wskazał, że kara jest zbyt niska, bo sprawca działał celowo, kamień rzucił w grupę dzieci i mógł przewidzieć, że naraża je niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Patrycja Rojek-Socha
30.06.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wpisy do KRS online - sądy i przedsiębiorcy oszczędzą papier i czas

Wymiar sprawiedliwości Spółki Koronawirus a prawo
Od lipca wpisy do KRS będą przyjmowane niemal tylko w formie online. Postępowanie powinno znacznie przyśpieszyć, a i możliwość błędu we wniosku będzie zminimalizowana. Informatyzacja to kolejny krok - po wprowadzeniu konieczności składania sprawozdań finansowych online czy zakładaniu w ten sposób samej spółki – w cyfryzacji biurokratycznego życia przedsiębiorcy.
Regina Skibińska
30.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Spółki Koronawirus a prawo

Strasburg: Po zatarciu skazania jest prawo do zapomnienia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości RODO
Nałożenie na wydawcę prasowego obowiązku zanonimizowania danych osobowych skazanego, po upływie okresu zatarcia skazania, w artykule znajdującym się w internetowym archiwum elektronicznym gazety, nie stanowiło naruszenia prawa do dziennikarskiej wolności wypowiedzi - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Katarzyna Warecka
30.06.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości RODO
W ostatnich miesiącach sześciu sędziów z Izb Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarnej zostało przeniesionych do Izby Karnej i Cywilnej. Rzecznik SN tłumaczy to zaległościami w "starych" izbach i próbą wsparcia orzekających w nich sędziów. Ci ostatni uważają jednak, że może się za tym kryć przygotowanie do likwidacji "nowych" izb, ale też do wyboru prezesa Izby Cywilnej.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.06.2021
Wymiar sprawiedliwości
We wtorek 29 czerwca 2021 r. odbyły się dwa Zgromadzenia Sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Pierwsze Zgromadzenie przyjęło informację roczną z działalności Izby Cywilnej za rok 2020. Przedmiotem drugiego Zgromadzenia był wybór trzech kandydatów na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracami Izby Cywilnej, ale obrady odroczono.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.06.2021
Prawnicy
Polska naruszyła przepis Europejskiej Konwencji Praw Człowieka mówiący o prawie do rzetelnego procesu sądowego - ocenił Europejski Trybunał Praw Człowieka, który we wtorek wydał wyrok w sprawie sędziów Aliny Bojary i Mariusza Brody, zwolnionych z funkcji wiceprezesów Sądu Okręgowego w Kielcach przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę
Krzysztof Sobczak
29.06.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Stowarzyszenie Adwokackie „Defensor Iuris” wystąpiło właśnie do Ministerstwa Sprawiedliwości z pytaniami dotyczącymi przygotowania portalu informacyjnego sądu do zbliżającego się wejścia w życie przepisów dotyczących e-doręczeń. To efekt m.in. niedawnej odpowiedzi z wrocławskiego sądu na pytania jednej z adwokatek, że prace nad dostosowaniem portalu trwają i mogą potrwać jeszcze co najmniej kilka tygodni.
Patrycja Rojek-Socha
29.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo AI
Część pełnomocników, którzy złożyli wnioski o uzasadnienie wyroku, ale nie przesłali odpisu drugiej stronie, zostało zaskoczonych ich zwrotem z powodu braku formalnego. Choć praktyka nie dotyczy sądów w całym kraju, przykłady płyną już m.in. z Konina, Rzeszowa i Warszawy. Co więcej, pytanie w tej sprawie trafiło do Sądu Najwyższego. Sądy tłumaczą się tym, że uzasadnienie jest obecnie konieczne przy apelacji.
Patrycja Rojek-Socha
29.06.2021
Wymiar sprawiedliwości
Przenoszenie prokuratorów do jednostek niższego szczebla i to na okres nawet ponad trzech lat, delegacje do innej jednostki organizacyjnej, znajdującej się poza miejscem pracy lub zamieszkania i przepisy "wrzutki" uderzające w samorząd prokuratorski - to w ocenie Stowarzyszenia Lex Super Omnia przykłady nękania niezależnych prokuratorów.
Patrycja Rojek-Socha
28.06.2021
Prokuratura
Warszawskie biuro międzynarodowej kancelarii Greenberg Traurig otrzymało prestiżową nagrodę Kancelarii Roku 2021 w Polsce przyznaną w rankingu Euromoney Legal Media Group “Women in Business Law Awards 2021 Europe”. Chodzi o uhonorowanie kancelarii, które rozwijają nowatorskie inicjatywy wspierające różnorodność płciową, a także prawniczki aktywne w sektorze usług prawnych.
Patrycja Rojek-Socha
28.06.2021
Rynek
Od 1 lipca przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi prawnicze, muszą zacząć korzystać z kas fiskalnych online. Usługi świadczone na rzecz osób fizycznych muszą być dokumentowane paragonami fiskalnymi. Kasy nie trzeba jednak kupować, jeśli usługi świadczone są na odległość, a płatności dokonywane są w formie przelewu bankowego.
Krzysztof Koślicki
28.06.2021
Prawnicy VAT Doradca podatkowy
Kancelaria Dentons doradzała Globe Trade Centre (GTC) przy pierwszej emisji niezabezpieczonych zielonych obligacji o wartości 500 milionów euro. Termin wykupu obligacji przypada na 23 czerwca 2026 r. Wysokość odsetek jest stała i wynosi 2,25 proc. w skali roku.
Patrycja Rojek-Socha
28.06.2021
Rynek
Miesięcznik Krakowskie Zeszyty Sądowe, zawierający tezy orzeczeń dotyczących spraw karnych, bieżącą legislację i m.in. biogramy sędziów, wychodził nieprzerwanie od 1991 roku. Decyzję o zawieszeniu działalności podjęło nowe kierownictwo krakowskiej apelacji, a twórcy zeszytów zdecydowali, że w takim razie czas na jej zakończenie.
Patrycja Rojek-Socha
28.06.2021
Wymiar sprawiedliwości
Groźna luka w przepisach sprawiała, że dyrektor, który dopuścił do molestowania dziecka w prowadzonej przez siebie placówce, nie mógł zostać ukarany - tak rząd uzasadnia wprowadzenie nowych przepisów karnych. Tak nieostrych, że przy okazji będą skutecznym straszakiem na niepokornych dyrektorów.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
28.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą
Śmierć oskarżonego na każdym etapie postępowania karnego, także tuż przed lub już po wydaniu przez sąd wyroku, ale jeszcze przed uprawomocnieniem, staje się podstawą do umorzenia postępowania. Nie ma znaczenia to kiedy sąd się o tym dowiedział - wynika z utrwalonego orzecznictwa Sądu Najwyższego.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
28.06.2021
Prawo karne
Waga poruszanych zagadnień i zainteresowanie opinii publicznej przemawiają za podejmowaniem uchwał na posiedzeniach jawnych. Namawiam do tego, aby zaufać sędziom. Skoro mamy w Konstytucji jako zasadę jawność rozpatrywania spraw, to z pewnością sędziowie będą stosowali się do tych zasad. Ja nie widzę w tej sytuacji żadnego zagrożenia, które stwarzałby nowy Regulamin SN
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.06.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Najciemniej pod latarnią, więc i w sądach, stojących na straży prawa, coraz częściej zdarzają się sytuacje, które pracownicy określają jako mobbing lub dyskryminację. Co więcej - jak mówią - o prawa pracownicze walczy się tu zdecydowanie trudniej, bo brakuje regulaminów, szkoleń i przeświadczenia, że można wygrać. A sprawy nie ułatwiają braki kadrowe i pandemiczne zaległości.
Patrycja Rojek-Socha
28.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

SN: Skarga nadzwyczajna słuszna, lecz niewykonalna

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności profesjonalnej w obrocie akcjami, zawierając umowę opcji nabycia akcji z przedsiębiorcą prowadzącym działalność finansową ma status konsumenta i objęta jest ochroną - stwierdził Sąd Najwyższy. Ale nie uchylił nakazu zapłaty, gdyż orzeczenie wywołało nieodwracalne skutki prawne, a od uprawomocnienia się zaskarżonego orzeczenia upłynęło pięć lat.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Protestuję przeciwko dezinformacjom prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, które nie przystoją godności adwokackiego zawodu - oświadczył w niedzielę Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski - to reakcja na piątkową uchwałę NRA, podjętą po słowach wypowiedzianych w Sejmie przez Święczkowskiego.
Renata Krupa-Dąbrowska
27.06.2021
Prawnicy Prokuratura