Fiskus nie potwierdzi prawidłowości PKWiU

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wydając interpretację na wniosek podatnika, urzędnicy nie rozstrzygają o prawidłowości klasyfikacji PKWiU. Tymczasem to od niej zależą stawki podatkowe ryczałtu ewidencjonowanego. W przypadku wątpliwości podatnik powinien zatem zwrócić się o wydanie opinii do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego.

18.02.2022

Firmy dzielą się, by ich pracownicy mogli zaoszczędzić na podatkach

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Rząd promuje przechodzenie na ryczałt. Jednak nie zawsze jest to możliwe, bo nowy ryczałtowiec przez dwa lata nie może świadczyć usług dla swojego byłego pracodawcy. Firmy więc wpadły na pomysł, by się podzielić i stworzyć nowy podmiot, z którym przedsiębiorcy podpiszą umowy o współpracy. Zamiast więc usunąć niekorzystną zasadę, zmusza się firmy do żmudnych i kosztownych procedur.

18.02.2022

Spółka komandytowo-akcyjna, czyli częsty wybór w Polskim Ładzie

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Spółka komandytowo-akcyjna swoje triumfy święciła przed końcem 2013 roku. W tamtym okresie była optymalną podatkową formą prowadzenia działalności gospodarczej. Sytuację zmieniło objęcie jej podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Polski Ład sprawił jednak, że coraz więcej przedsiębiorców znów decyduje się na tę formę prowadzenia działalności.

18.02.2022

Fiskus coraz chętniej korzysta z klauzuli GAAR i podważa zasadność transakcji

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Jeśli urzędnicy skarbowi uznają, że dana transakcja była zawarta tylko w celu uniknięcia zapłaty podatku, mogą pominąć jej skutki i domagać się zaległej daniny i odsetek. Okazuje się, że z klauzuli obejścia prawa skarbówka korzysta coraz częściej. Cały czas problemem jest jednak zakres stosowania klauzuli. Doradcy podatkowi zauważają też nowy, zaskakujący trend.

17.02.2022

MF zaczyna prekonsultacje dotyczące przyszłości zawodu księgowego

Rachunkowość Doradca podatkowy

Do 31 maja potrwają prekonsultacje dotyczące kierunków rozwoju zawodu księgowego. Głos mogą zabrać wszyscy zainteresowani. Celem prekonsultacji jest merytoryczna dyskusja wokół probelmów zawodu księgowego. Ministerstwo Finansów liczy, że analiza wyników konsultacji pozwoli wytyczyć kierunek dalszych działań.

16.02.2022

Księgowi apelują o przedłużenie czasu na wybór formy opodatkowania

PIT Rachunkowość Polski Ład

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce dostrzega poważne ryzyko upadłości wielu firm, związane z dużo wyższym obciążeniem fiskalnym w porównaniu do ubiegłego roku i nietrafnym doborem formy opodatkowania. Apeluje więc do premiera o odroczenie terminu wyboru formy opodatkowania.

16.02.2022

NSA: Podatnik też odpowiada za niepobrane przez płatnika zaliczki

Ordynacja PIT Rachunkowość

W sytuacji, gdy płatnik korzysta z ochrony wynikającej z błędnej indywidualnej interpretacji podatkowej w zakresie niepobranych zaliczek, to na podatniku nadal ciąży odpowiedzialność za zobowiązanie podatkowe w zakresie PIT z tytułu otrzymanego odszkodowania. To podatnik odpowiada bowiem całym swoim majątkiem za zobowiązania podatkowe. Tak stwierdził w poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny.

14.02.2022

15 lutego rusza sezon rocznych rozliczeń PIT za 2021 rok

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Od wtorku, 15 lutego, na podatników w usłudze Twój e-PIT będą czekać przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) rozliczenia roczne za 2021 rok. Przedsiębiorcy będą mogli z kolei wysyłać PIT poprzez system e-Deklaracje. Rozliczenia podatku potrwają w tym roku do 2 maja. Ale PIT-28 za 2021 r. można składać tylko do 28 lutego.

14.02.2022

NSA: Odpisy amortyzacyjne za okres najmu prywatnego zmniejszają wartość nieruchomości

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Podatnik, który wykorzystywał nieruchomość w ramach najmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem, a następnie planuje wynajem w ramach działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych, powinien uwzględnić w wartości początkowej nieruchomości odpisy amortyzacyjne za okres opodatkowania ryczałtem – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

14.02.2022

Spółki nieruchomościowe muszą już szykować raporty – nie wiedzą ani jak, ani co zgłaszać

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

W tym roku po raz pierwszy spółki nieruchomościowe oraz ich udziałowcy są zobowiązani do zaraportowania swoich struktur udziałowych. Jeśli ich rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, mają na to czas do końca marca. Według ekspertów, ten termin to jedyny aspekt, który nie budzi wątpliwości praktycznych. Niejasny pozostaje zakres przekazywanych informacji, a także ich forma.

14.02.2022

Będzie więcej czasu na rozliczenie rocznego CIT

CIT Rachunkowość

Resort finansów wydłuży terminy sprawozdawcze za 2021 rok. Więcej czasu będzie też na złożenie zeznań CIT za ubiegły rok. Konsultacje projektu rozporządzenia dotyczącego wydłużenia terminów sprawozdawczych i ewidencyjnych trwały do 9 lutego 2022 roku, a teraz projekt zamieszczono na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

13.02.2022

Same rachunki za najem nie wystarczą, by przedsiębiorca mógł odliczyć koszty

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Aby koszt najmu mieszkania w innej miejscowości został uznany za koszt uzyskania przychodu, faktury i rachunki to za mało. Niezbędne są też dokumenty umożliwiające ustalenie związku przyczynowo-skutkowego wydatków z uzyskanymi przychodami z działalności gospodarczej. Powinny być to potwierdzenia wykonywania usług i konieczności pobytu w tej miejscowości.

11.02.2022

W Polskim Ładzie także ulga na prototypy

CIT PIT Rachunkowość Finanse

Ulga na prototypy to jedna z nowych ulg podatkowych wprowadzonych w Polskim Ładzie. Mogą z niej skorzystać firmy, które inwestują w swój rozwój. Ulga dotyczy produkcji próbnej i wprowadzenia na rynek nowego produktu. W założeniu ma pozwolić taniej wytworzyć prototyp, a następnie wdrożyć wynalazek do produkcji.

10.02.2022

Remanent, amortyzacja i przychody wyłączone z oskładkowania

PIT Rachunkowość Polski Ład

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że jest duża szansa, że już w marcu 2022 r. przedsiębiorcy będą po raz pierwszy płacić składkę zdrowotną, tak jak wszyscy inni – pracownicy, emeryci, zleceniobiorcy – od dochodu. To efekt przyjętych w środę przez Sejm zmian w Polskim Ładzie. Nowelizacja musi być jednak jeszcze przyjęta przez Senat i podpisana przez prezydenta.

10.02.2022

Fiskus blokuje pieniądze, bo ma podejrzenia wobec innych podmiotów

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Organy podatkowe nie mogą wrzucać podatników do jednego worka i wszystkich traktować jak potencjalnych przestępców. Fakt, że kontrahent przedsiębiorcy może mieć zaległości podatkowe lub działa w branży, gdzie często dochodzi do oszustw skarbowych, to za mało, by odmówić odblokowania środków z rachunku VAT. Potwierdził to jednoznacznie WSA w Łodzi.

10.02.2022

Polski Ład nie działa, bo działać nie może

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Można było mieć wrażenie, że prace nad Polskim Ładem były farsą. Ostatnie działania rządu sprawiły jednak, że zamiast komedii mamy grecką tragedię. Każde proponowane rozwiązanie wydaje się jeszcze gorsze od poprzedniego. Dobrego sposobu na panujący chaos jednak nie ma. Zamiast tego powstają kolejne łatki, upchane gdzie się da – dzisiaj np. w kodeksie spółek handlowych.

09.02.2022

Spółka cywilna nie jest stroną czynności cywilnoprawnej

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Spółka cywilna na gruncie prawa cywilnego jest traktowana tylko i wyłącznie jako umowa między wspólnikami. Nie może być ona podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych. Stroną czynności cywilnoprawnej są wspólnie i solidarnie działający wspólnicy spółki – i to oni muszą rozliczyć daninę. Ma to znaczenie m.in. przy umowach pożyczki zawieranych przez spółkę.

09.02.2022

Sprawozdania finansowe warto dobrowolnie poddać badaniu przez biegłego rewidenta

Rachunkowość Finanse

Polska Agencja Nadzoru Audytowego rozpoczęła ogólnopolską kampanię społeczną na temat znaczenia badania przez biegłych rewidentów sprawozdań finansowych. Podkreśla, że sprawozdania są źródłem informacji o sytuacji majątkowej i finansowej firmy. Takie informacje służą nie tylko samej jednostce do podejmowania decyzji w zarządzaniu tą jednostką, ale także użytkownikom zewnętrznym.

09.02.2022

Przy wyborze formy opodatkowania trzeba policzyć koszty

PIT Rachunkowość Polski Ład

Istotne stało się oszacowanie przychodów i kosztów, aby podjąć decyzję, którą z form opodatkowania: ryczałt, podatek liniowy czy skalę podatkową, wybrać. W zależności od rodzaju i wielkości działalności oraz sytuacji rodzinnej podatnika różnice w kwocie podatku mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych – pisze Marek Gwóźdź z ID Advisory.

09.02.2022

SKwP: Błędne oświadczenie pracownika nie powinno obciążać pracodawcy

Ordynacja PIT Rachunkowość

Złożenie przez pracownika błędnego oświadczenia nie wpływa na zakres odpowiedzialności podatkowej pracodawcy. Zasadne wydaje się jednak jej ograniczenie – zwłaszcza w sytuacji, gdy niepobranie zaliczki na podatek dochodowy wynika z błędnego oświadczenia pracownika. Apeluje o to Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

03.02.2022