Nadchodzi reforma podatków - firmy czeka ciężki koniec roku

CIT PIT VAT Akcyza Rachunkowość

Jesień w podatkach zapowiada się bardzo pracowicie. Z początkiem 2025 r. wchodzi w życie szereg istotnych zmian, jak m.in. JPK CIT, nowa definicja budowli i budynku w podatku od nieruchomości, globalny podatek minimalny, czy kasowy PIT. Czasu na ich wdrożenie jest niewiele, a część przepisów nie została jeszcze nawet przyjęta przez rząd. Nie ma więc mowy o zapowiadanym przez rząd 6-miesięcznym okresie vacatio legis. Pojawiają się też nowe niepokojące zapowiedzi.

12.09.2024

Branża IT pod lupą skarbówki, umowy mogą być podważane

PIT Doradca podatkowy Nowe technologie Małe i średnie firmy

Zapowiedzi Ministerstwa Finansów, by ograniczyć możliwość stosowania IP Box przez osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą, to nie jedyny problem programistów. Organy podatkowe coraz częściej sprawdzają też w praktyce, czy ulga jest prawidłowo stosowana. W niektórych przypadkach może dojść do zakwestionowania umów łączących programistów z kontrahentami.

11.09.2024

Czy firma odliczy wydatki na psa - fiskus zmienia zdanie

PIT Małe i średnie firmy

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą odliczy wydatki na zakup i utrzymanie psa? To zależy od tego, jak je uzasadni. Jeśli miały one służyć celom reklamowym, to nie mają związku z funkcjonowaniem firmy i nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodu. Tak stwierdził szef Krajowej Administracji Skarbowej, zmieniając po roku interpretację na niekorzyść przedsiębiorcy. Ale jednocześnie skarbówka zgadza się w innej interpretacji, że można odliczyć wydatki na psa stróżującego.

10.09.2024

Sejm rusza ponownie 11 września

PIT Prawo pracy Prawo gospodarcze

W przyszłym tygodniu, 11 września br., Sejm zbiera się po wakacjach parlamentarnych na posiedzeniu plenarnym. W porządku znajdą się m.in. sprawozdanie o obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej, ustawy związane z udzielaniem pomocy de minimis przedsiębiorcom, dwie ustawy o PIT i kodeks pracy.

08.09.2024

Jak nie stracić ulgi mieszkaniowej - czy chronologia ma znaczenie

PIT Nieruchomości

Czy dla skorzystania ze zwolnienia z podatku ma znaczenia chronologia - najpierw sprzedaż starej nieruchomości, a potem zakup nowej? Skarbówka niezmiennie twierdzi, że tak i odbiera prawo do preferencji tym osobom, które postąpią odwrotnie. Co innego wynika jednak z wyroków sądów administracyjnych - istotne jest przeznaczenie wydatków na własne cele mieszkaniowe.

07.09.2024

Pracodawca odliczy koszt okularów pracownika, ale nie swoich

PIT Małe i średnie firmy

Pracodawca może odliczyć wydatki na zakup okularów dla pracowników, ponieważ nie jest to dla niego wydatek o charakterze osobistym. Inaczej będzie w przypadku, gdy przedsiębiorca kupi okulary dla siebie. Tego wydatku nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, ponieważ nie ma on związku z przychodami z działalności gospodarczej - twierdzi dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

01.09.2024

Termomodernizacja dachu - jakie wydatki można odliczyć

PIT Doradca podatkowy Nieruchomości

Kwestia odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej wydatków, które podatnik poniesie na docieplenie stropu nad najwyższą kondygnacją w domu - którego jest i będzie nadal właścicielem - w świetle najnowszego orzecznictwa wymaga dokładnego ustalania zakresu wykonanych prac. Nie wszystkie bowiem wydatki dają prawo do skorzystania z rozliczenia ulgi.

31.08.2024

Ulga rehabilitacyjna na remont - duże możliwości i... problemy

Domowe finanse PIT Nieruchomości Niepelnosprawność

Osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności odliczy wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkania stosownie do własnych potrzeb. W praktyce powstaje jednak szereg problemów, ponieważ przepisy nie określają katalogu takich wydatków i muszą one być w każdym przypadku określone indywidualnie. Skarbówka zgadza się w interpretacjach, że ulga przysługuje na m.in. wymianę łazienki, kuchni, okien, ogrzewania czy montaż klimatyzacji. Jednak zdarza się, że urzędy ograniczają prawo do preferencji.

31.08.2024

Coraz więcej firm korzysta z innowacyjnych ulg

CIT PIT Doradca podatkowy

Ulgi na innowacyjne rozwiązania z roku na rok zyskują na popularności. Największym zainteresowaniem cieszy się niezmiennie ulga B+R, po którą w 2023 roku sięgnęło 3552 firm. Łącznie odliczyły ponad 9 mld zł, co oznacza wzrost o blisko 25 proc. Ponad 7 tys. podatników skorzystało z ulgi IP Box. Rośnie też liczba przedsiębiorców korzystających z nowych ulg – na robotyzację, ekspansję i prototyp - wynika z III edycji raportu firmy doradczej Grant Thornton „Ulgi na innowacje”.

28.08.2024

Metoda kasowa w PIT zmieni zasady prowadzenia pkpir

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Resort finansów opublikował projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zmiany dotkną przede wszystkim wyceny wartości spisu z natury. Podatnicy, którzy wybiorą kasową metodę rozliczania przychodów, będą mogli potrącić koszty uzyskania przychodów z tytułu zobowiązań na rzecz innego przedsiębiorcy, dopiero po ich uregulowaniu. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku.

27.08.2024

Zwrot nadpłaconego kapitału po ugodzie z bankiem nie podlega opodatkowaniu

Domowe finanse PIT Kredyty Kredyty frankowe

Przychód podatkowy z innych źródeł występuje w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe. Kwota dodatkowa otrzymana przez kredytobiorcę na podstawie ugody z bankiem nie stanowi jednak przychodu podatkowego – nie spowoduje faktycznego przyrostu majątku kredytobiorcy, stanowi jedynie ekwiwalent poniesionych uprzednio wydatków. Nie podlega więc opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

24.08.2024

Opłata za przesyłkę nie jest przychodem sprzedawcy

PIT Małe i średnie firmy

Środki pieniężne, które kupujący wpłaca na rachunek bankowy sprzedawcy prowadzącego sklep internetowy, by pokryć koszty przesyłki nabytego towaru, nie stanowią dla sprzedawcy przychodu opodatkowanego ryczałtem ewidencjonowanym. Sprzedawca działa w tej sytuacji jako pełnomocnik klienta. Jego przychodem może być jednak ewentualna nadwyżka, która zostaje po opłaceniu przesyłki.

22.08.2024

Ulgi remontowej nie ma, ale wiele osób i tak odliczy wydatki

PIT Nieruchomości

Przepisy ustawy o PIT nie przewidują specjalnej ulgi na remont domu czy mieszkania, która byłaby dostępna dla wszystkich. Ale jest kilka innych preferencji, które pozwalają odliczyć wydatki na m.in. nową kuchnię czy łazienkę, wymianę okien, nowy piec albo montaż klimatyzacji. By z nich skorzystać, trzeba spełnić określone w przepisach warunki. Każda ulga ma też inne limity, a podatnicy muszą uważać na różne pułapki.

17.08.2024

Nie każda wpłata na IKZE może zostać zwolniona z PIT

Domowe finanse PIT

Od ponad dekady, obok indywidualnego konta emerytalnego IKE, funkcjonuje indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego IKZE. Mimo że są to rozwiązania praktycznie tożsame, IKZE wyróżnia się zastosowaniem preferencji podatkowej, polegającej na odliczeniu od podstawy opodatkowania PIT wpłat na indywidualne konto. Co jednak ciekawe, nie każda wpłata na konto podlega zwolnieniu z podatku dochodowego.

14.08.2024

Większość spadkowych mieszkań można od razu sprzedać bez podatku

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Spadkobierca nie musi zwykle czekać ze zbyciem otrzymanej w spadku nieruchomości, by uniknąć PIT. Ale trzeba uważać na wyjątki, np. sprzedaż udziału w spadku. Ze sprzedażą powinny wstrzymać się ci, którzy kupili nieruchomość sami lub otrzymali ją w darowiźnie. Fiskus potwierdza, że pięcioletni termin uprawniający do zbycia bez podatku liczy się inaczej, w zależności od formy nabycia.

10.08.2024

Premier: Przedstawimy realistyczny projekt zmian w składce zdrowotnej

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Myślę, że bardzo szybko przedstawimy realistyczny projekt zmian w składce zdrowotnej, możliwie sprawiedliwy - powiedział w piątek na konferencji premier Donald Tusk. Dodał, że poprosił, Andrzeja Domańskiego, ministra finansów, i przedstawicieli partii koalicyjnych, by zaczęli między sobą rozmawiać o projekcie w sprawie zmian w składce zdrowotnej.

09.08.2024

Kto się pospieszy z termomodernizacją, straci ulgę

Domowe finanse PIT Budownictwo

Właściciel domu skorzysta z ulgi termomodernizacyjnej na wydatki poniesione po faktycznym zakończeniu budowy. Nie musi to być zakończenie formalne - takie stanowisko prezentują ostatnio i organy podatkowe, i sądy administracyjne. Jednak mimo złagodzenia stanowiska fiskusa, wciąż powstają spory co do tego, jak ustalić datę faktycznego zakończenia budowy. - Skoro jest to ulga na ekologię, to warto znowelizować przepisy i umożliwić odliczenie już na etapie budowy - sugerują eksperci.

09.08.2024

Rower elektryczny w kosztach firmy - fiskus się zgadza

PIT VAT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą odliczy wydatki na zakup elektrycznego roweru lub hulajnogi - potwierdza fiskus w interpretacjach. Nie ma również przepisu, który zabraniałby odliczenia kosztów roweru, jeśli przedsiębiorca mu już firmowy samochód. Fiskus zgadza się też na pełne odliczenie VAT od zakupu jednośladu. Powstaje jednak pytanie, czy od prywatnego użytku sprzętu firmowego nie trzeba płacić VAT, ale eksperci wskazują, że przepisy należy interpretować zdroworozsądkowo.

08.08.2024

Fiskus zaczyna sprawdzać menedżerów na ryczałcie

Ordynacja PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Organy podatkowe coraz bardziej interesują się rozliczeniami menedżerów, którzy płacą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Nie są to masowe kontrole, ale fiskus bierze pod lupę dokumentowanie świadczonych usług, ich wycenę, stawkę ryczałtu oraz kto jest ich odbiorcą. Prawnicy podkreślają, że przedsiębiorcy powinni zadbać o prawidłową dokumentację usług, z czym - jak się okazuje - często mają problem.

06.08.2024

Środki pochodzące z nienależnej wpłaty do PPK wracają do finansującego

PIT Prawo pracy Finanse PPK

Pracodawca - po stwierdzeniu, że dokonał nienależnych wpłat do PPK - informuje o tym instytucję finansową, którą zwraca środki pochodzące z nienależnych wpłat, bez konieczności uzyskania zgody uczestnika pracowniczych planów kapitałowych. Przychodem uczestnika PPK jest nadwyżka ponad pobraną z jego wynagrodzenia, a następnie zwróconą mu wpłatę.

05.08.2024