Globalny podatek wymusi zmiany polskich ulg

CIT Podatki międzynarodowe

Już wkrótce polskie ulgi dla inwestorów przestaną być tak atrakcyjne, jak dotychczas. Powodem będzie wdrożenie globalnego podatku wyrównawczego, który co do zasady, wymusi dopłatę daniny przez firmy, które obniżają ją dzięki ulgom. Mimo iż globalny podatek dotyczy gigantów, to zmiany odczuje cała gospodarka. Przedsiębiorcy alarmują, że efektem będzie odpływ inwestycji i apelują do rządu o wprowadzenie rozwiązań ochronnych.

03.07.2024

Nowe obowiązki podatkowe oznaczają wysokie koszty

CIT VAT Rachunkowość KSeF

Mimo iż obowiązek wdrożenia KSeF został odsunięty o niemal dwa lata, a prace nad nim ostatnio spowolniły, przedsiębiorcy muszą przygotować się na wdrożenie od 2025 r. innych istotnych zmian: w tym JPK CIT i globalnego podatku minimalnego. Wszystkie te zmiany będą wymagać dostosowania systemów finansowo-księgowych oraz często poniesienia wysokich wydatków. Muszą też inwestować w utrzymanie dotychczasowych prac wdrażających KSeF.

27.06.2024

Fiskus chce podatku od dopłat do prądu

CIT

Skarbówka twierdzi jednolicie, że spółki energochłonne otrzymujące wsparcie z rządowego programu pomocowego, mające zrekompensować im wzrost cen gazu ziemnego i energii elektrycznej, powinny zapłacić CIT. Sprawa nie jest jednak przesądzona, bo firmy, które zaskarżyły niekorzystną interpretację, wygrywają w wojewódzkich sądach administracyjnych. Na rozstrzygnięcie przed NSA trzeba będzie jednak poczekać prawdopodobnie co najmniej do 2025 roku.

26.06.2024

Księgowi znów będą mieli więcej pracy

CIT Finanse Compliance KSeF

Mimo iż początek 2024 r. był dość spokojny, prace rządu nabierają tempa, co oznacza dla przedsiębiorców i księgowych szereg zapowiadanych zmian, m.in. nowe zasady liczenia składki zdrowotnej, wakacje składkowe, czy kasowy PIT. Duzi podatnicy mają niewiele czasu na wdrożenie JPK CIT, planowanego od 2025 r. Trzeba też pamiętać o przygotowaniach do wdrożenia KSeF.

20.06.2024

Od lipca nowe obowiązki dla sprzedających przez internet i platform internetowych

CIT PIT Nowe technologie

Już za dwa tygodnie fiskus zyska nowe narzędzie monitorowania handlu w internecie. Przepisy wchodzące w życie 1 lipca nakładają nowe obowiązki na operatorów platform internetowych, ale także na użytkowników. Platformy będą raportować dane osób, które przekroczą limit 30 transakcji lub 2 tys. euro. Z kolei sprzedający muszą podać platformie wymagane przez nią dane, by nie narazić się na blokadę pieniędzy. Mimo iż nie będzie nowych podatków, fiskus dowie się, kto nie płaci.

17.06.2024

Fiskus ogranicza inwestycje fundacji rodzinnych

CIT Fundacja Rodzinna

Fundacje rodzinne mają coraz więcej problemów z określeniem zakresu tzw. dozwolonej działalności gospodarczej. Fiskus restrykcyjnie interpretuje nieprecyzyjne przepisy, a wyroki sądów administracyjne są niejednolite. Na spór narażają się fundacje inwestujące w zagraniczne spółki, które nie są podatnikami CIT, lub w najem krótkoterminowy. Eksperci apelują o pilne doprecyzowanie przepisów.

11.06.2024

Raport: Polski system podatkowy jednym z najbardziej skomplikowanych na świecie

CIT Prawo gospodarcze Poprawmy prawo

Przedsiębiorcy w Polsce poświęcają średnio 334 godziny rocznie na wypełnianie obowiązków podatkowych, co plasuje Polskę na drugim miejscu pod względem liczby godzin w Europie. Średnie koszty związane z wywiązywaniem się z obowiązków w zakresie CIT w Polsce wynoszą 2,4 proc. obrotu, co jest jednym z najwyższych wyników w UE - wynika z raportu PwC "Podatki pod lupą: Jak odnaleźć się w labiryncie skomplikowanych przepisów podatkowych?"

10.06.2024

Przedsiębiorcy oszukanemu przez hakera trudno odliczyć straty

CIT PIT Doradca podatkowy

Mimo iż przepisy podatkowe pozwalają odliczać straty powstałe w wyniku oszustwa, w tym cyberataku, to przeszkodą mogą być restrykcyjne wymogi organów podatkowych. Poszkodowany przedsiębiorca musi przedstawić fiskusowi decyzję o umorzeniu sprawy, podczas gdy organy ścigania często zawieszają postępowania, co uniemożliwia uznanie straty za koszt podatkowy. Eksperci wskazują, że w obliczu zagrożenia cyberatakami, konieczne jest złagodzenie stanowiska skarbówki.

10.06.2024

Czy fundacja rodzinna płaci podatek od CFC

CIT Fundacja Rodzinna

Organy podatkowe na razie patrzą przychylnie na fundacje rodzinne pod kątem podatku od zagranicznej spółki kontrolowanej (CFC) zarówno w kontekście samej fundacji, jak i jej beneficjentów. Powstaje jednak pytanie, czy takie stanowisko się utrzyma i czy bezpiecznie mogą czuć się fundatorzy lub fundacje, które nie pozyskały interpretacji indywidualnej – pisze Michał Kwaśniewski, adwokat, partner w Quidea.

07.06.2024

Dwa leasingowane auta w kosztach firmy - fiskus się zgadza

CIT PIT

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą odliczy wydatki związane z leasingiem dwóch samochodów osobowych – potwierdza skarbówka. Musi jednak uważać na limity wynikające z ustawy o PIT, związane z wartością auta oraz sposobem jego wykorzystania. Jeśli nie prowadzi ewidencji VAT, zaliczy do kosztów 75 proc. wydatków eksploatacyjnych, np. na paliwo i serwis. Eksperci zwracają uwagę, że przedsiębiorca musi umieć udowodnić związek obu aut z prowadzoną działalnością.

05.06.2024

Wpłaty do PPK pracodawcy są jego kosztami uzyskania przychodów

CIT PIT Prawo pracy Finanse PPK

Dokonanie wpłaty do pracowniczych planów kapitałowych, sfinansowanej przez pracodawcę, powoduje, że po stronie pracownika będącego uczestnikiem PPK, powstaje przychód podlegający opodatkowaniu. Natomiast dla pracodawcy kwota ta jest kosztem uzyskania przychodów. Do przychodów z tytułu wpłat do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający nie mają jednak zastosowania 50-proc. koszty.

04.06.2024

Fiskus daje zielone światło dla zagranicznych inwestycji fundacji rodzinnych

CIT PIT Fundacja Rodzinna

Fundacja rodzinna i jej beneficjenci są zwolnieni z podatku od dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej (CFC). Nie rozliczają się z fiskusem, jeśli fundacja nabędzie udziały w spółce spełniającej kryteria CFC i otrzyma dywidendę – potwierdza skarbówka. Eksperci zwracają uwagę, że mimo tak korzystnego stanowiska, warto zachować ostrożność i lepiej wystąpić o własną interpretację.

04.06.2024

Potrzebna kompleksowa reforma podatku u źródła

CIT Compliance

Ministerstwo Finansów rozpoczyna konsultacje dotyczące podatku u źródła (WHT). Punktem wyjścia jest projekt objaśnień z września 2023 r., który mimo iż został bardzo negatywnie oceniony przez ekspertów, wpływa na praktykę organów podatkowych. Według przedsiębiorców potrzebna jest kompleksowa reforma WHT - i to jak najszybciej.

29.05.2024

Czy spółki holdingowe mogą korzystać z preferencji w WHT

Ordynacja CIT Podatki międzynarodowe

Wyroki NSA wskazują, jak ważne jest przedstawienie przez podmiot ubiegający się o wydanie opinii o stosowaniu preferencji wszelkich materiałów mogących mieć wpływ na zastosowanie preferencji w WHT już na etapie składania wniosku. Organ dokonuje analizy wyłącznie przedstawionych mu w sprawie informacji i dokumentów, nie ma obowiązku gromadzenia dodatkowego materiału dowodowego - pisze Weronika Sydow, konsultant w ABC Tax.

22.05.2024

Ulgę na innowacyjnych pracowników można przenieść na kolejne lata

CIT PIT Doradca podatkowy

Przedsiębiorca, który nie skorzystał z ulgi na działalność badawczo-rozwojową ze względu na zbyt niskie dochody, może odliczyć koszty kwalifikowane w formie ulgi na innowacyjnych pracowników w ciągu sześciu kolejnych lat - potwierdza dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Według ekspertów to korzystna interpretacja, która daje możliwość przeniesienia ulgi na kolejne lata.

21.05.2024

Korekta nie zawsze stanowi o "urynkowieniu" transakcji

CIT Doradca podatkowy

Korekta warunków transakcji i uaktualnienie jej do warunków rynkowych nie spowoduje wstecznie zmian na gruncie przepisów o cenach transferowych. Dla grupy kapitałowej oznacza to utratę statusu podatnika CIT – wynika z orzeczenia WSA w Warszawie. Według ekspertów wyrok zmusza podatników do bezpośredniej i bardzo restrykcyjnej, bieżącej weryfikacji warunków transakcji kontrolowanych.

16.05.2024

Jest porozumienie w sprawie dyrektywy FASTER

CIT Prawo europejskie

Ministrowie finansów Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie dyrektywy FASTER, mającej uregulować kwestię tzw. podatku u źródła. Podmioty inwestujące w innym kraju członkowskim będą mogły przyspieszyć zwrot nadpłaconego podatku, korzystając z elektronicznego certyfikatu rezydencji podatkowej.

15.05.2024

Poszkodowani w pożarze odliczą straty w PIT, trudniej może być z VAT

CIT PIT VAT Doradca podatkowy

Przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku pożaru odliczą związane z tym straty. Spełniony został bowiem warunek stawiany przez skarbówkę, iż możliwość odliczenia dotyczy zdarzeń losowych, niezależnych od podatnika. Według ekspertów poszkodowani powinni też mieć możliwość odliczenia VAT od towarów, które spłonęły. Natomiast jeśli otrzymają odszkodowanie, co do zasady będzie ono dla nich przychodem.

14.05.2024

Doradcy podatkowi apelują o wprowadzenie ulgi na bezpieczeństwo

CIT PIT Doradca podatkowy

Samorząd zawodowy doradców podatkowych rozpoczyna szeroką dyskusję na temat wprowadzenia nowej ulgi w podatkach dochodowych, związanej z bezpieczeństwem. Mogliby z niej skorzystać i przedsiębiorcy, i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Pomysłodawcy proponują, by ulga objęła dodatkowe odliczenie wydatków na m.in. szkolenia, poprawę cyberbezpieczeństwa i zakup specjalistycznego sprzętu.

13.05.2024

Piotr Paśko: Na zapowiedzi dotyczące polskich REIT-ów patrzę z optymizmem

CIT PIT Doradca podatkowy Nieruchomości

Cechą charakterystyczną REIT-ów (SINN-ów) będzie jednokrotne opodatkowanie inwestycji. Tylko SINN zapłaci 10 proc. podatek w momencie wypłaty dywidendy. To atrakcyjne rozwiązanie dla inwestorów, którzy w ogóle nie zapłacą podatku od dywidendy. Ciekawy jest też pomysł inwestowania w podmioty z branży energii odnawialnej – mówi Piotr Paśko, doradca podatkowy i partner w Zespole Nieruchomości MDDP.

08.05.2024