Inwestycje umożliwią zwolnienie z podatku dochodowego

CIT Spółki

Firmy o obrotach do 50 milionów złotych nie będą musiały płacić CIT, tak długo, jak nie będą wypłacać zysków. Taką zmianę zapowiada premier, ale zastrzega, że warunkiem będzie zainwestowanie dochodu. Nowe prawo ma zacząć obowiązywać za około pół roku. Rząd szacuje, że obejmie ono 97 procent spółek.

17.06.2020

TK: Ustawa o CIT nie naruszała Konstytucji

CIT Zawody medyczne

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, których celem statutowym była działalność w zakresie ochrony zdrowia, nie miały prawa do zwolnienia w 2009 roku z podatku dochodowego od osób prawnych od dochodu, który przeznaczyły na te cele. Przepisy w tym zakresie były zgodne z Konstytucją. Do takiego wniosku doszedł w środę Trybunał Konstytucyjny.

17.06.2020

Prezydent podpisał lipcowe zmiany w podatkach

CIT PIT VAT

Prezydent, Andrzej Duda, podpisał w środę zmiany w przepisach o podatkach dochodowych, VAT i ordynacji podatkowej. Chodzi m.in. o stosowanie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wystawiania PIT-40A, przesyłania paragonów fiskalnych w formie elektronicznej. Większość nowych przepisów wejdzie w życie już 1 lipca br.

17.06.2020

Dofinansowanie do wynagrodzeń tylko do końca września

CIT

Przepisy tarczy antykryzysowej dotyczące dofinansowania z funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych przestaną obowiązywać 30 września. Z pomocy można korzystać tylko przez trzy miesiące. Aby skorzystać z pełnej pomocy, wnioski o dopłaty trzeba złożyć do końca lipca.

17.06.2020

Kłopoty z płynnością podczas epidemii - więcej przywilejów dla dłużników niż wierzycieli

CIT PIT VAT

Firmy, którym odbiorcy nie płacą za towary czy usługi, zaczynają mieć problemy z płynnością. Mimo, że nie otrzymują od kontrahentów płatności, muszą zapłacić VAT, PIT i CIT. Utrzymująca się od kilku miesięcy epidemia koronawirusa, potęguje problem, a nowe przepisy dają większe przywileje dłużnikom niż wierzycielom – zwłaszcza w zakresie podatków dochodowych.

17.06.2020

Prostsze pożyczki dla podmiotów powiązanych

CIT PIT Spółki Podatki międzynarodowe

Przepisy o cenach transferowych zawierają wiele korzystnych dla podatników uproszczeń. Jedną z ważniejszych zmian jest wprowadzenie tzw. bezpiecznych przystani – to jest zasad, które mają zapewnić podatnikom ochronę przed doszacowaniem podatku przez organy podatkowe i ograniczyć obowiązki dokumentacyjne. Mogą z niej korzystać m.in. podmioty powiązane zawierające umowy pożyczek.

10.06.2020

Lokalna dokumentacja cen transferowych – nowe progi i wymogi

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Nowe regulacje w zakresie podatków wprowadziły szereg zmian w obszarze cen transferowych. Poza kilkoma nowościami regulacyjnymi, pojawiło się też kilka znaczących zmian pozwalających m.in. na ograniczenie obowiązków dokumentacyjnych. Co prawda, zmienione przepisy obowiązują już od 2019 r., jednak większość podatników zaczęła z nich korzystać dopiero w tym roku.

09.06.2020

Kara umowna może być kosztem uzyskania przychodów

CIT PIT

Sąd administracyjny zmusił skarbówkę do zmiany zdania. Najnowsza interpretacja potwierdza wreszcie, że wypłaty kary umownej np. za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu, nie trzeba wyłączać z kosztów podatkowych. Dyrektor KAS uznał, że jej zapłata ma związek z przychodem i wpływa na zabezpieczenie źródła przychodów.

04.06.2020

Obniżenie stawek amortyzacyjnych nie jest zakazaną optymalizacją

CIT PIT Rachunkowość

Opinia zabezpieczająca wydana właśnie przez skarbówkę potwierdza, że zastosowanie niższych stawek odpisów amortyzacyjnych nie jest unikaniem opodatkowania. Zakres obniżenia amortyzacji zależy wyłącznie od podatnika. Klauzula dotycząca nielegalnej optymalizacji nie ma tu zastosowania.

02.06.2020

Będą zmiany w stosowaniu certyfikatów rezydencji

CIT PIT Podatki międzynarodowe Koronawirus

Przedłużenie ważności certyfikatów rezydencji podatkowej i możliwość posługiwania się w trakcie epidemii ich kopiami – nad takimi m.in. zmianami w zakresie rozliczenia transakcji zagranicznych pracuje Sejm. Są one częścią projektu tarczy antykryzysowej 4. Kopie certyfikatów w ograniczonym zakresie można już stosować od zeszłego roku. Nie obywa się to jednak bez komplikacji.

02.06.2020

Raporty o cenach transferowych w nowej formie

CIT Spółki Podatki międzynarodowe

Do końca grudnia firmy będą miały obowiązek złożenia raportu w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (TPR-C) w zakresie transakcji realizowanych w 2019 roku. Nie trzeba będzie wysyłać formularza CIT-TP. Obowiązek sporządzenia analizy cen transferowych jednak pozostaje.

29.05.2020

Przedsiębiorcy apelują o dłuższy czas na rozliczenie podatków

CIT PIT Małe i średnie firmy

Termin na rozliczenie podatku dochodowego za 2019 r. przesunięty został o miesiąc, czyli do 1 czerwca br. By nie zostać ukaranym za wysłanie zeznania podatkowego należy jednak spełnić łącznie dwa warunki: złożyć deklarację oraz zapłacić należny podatek do 1 czerwca 2020 r. BCC apeluje do rządu o przesunięcie tego terminu do końca września.

22.05.2020

Kolejna tarcza antykryzysowa poszerzy prawo do ulg od darowizn na walkę z epidemią

CIT PIT Koronawirus

Rozszerzenie zakresu darowizn podlegających odliczeniu od podstawy obliczenia podatku dochodowego - to jeden z elementów kolejnego projektu nowelizacji przepisów nazywanych tarczą antykryzysową. Tym razem jednym z celów są zmiany w przepisach dotyczących podatków dochodowych, by dostosować je do wyzwań związanych z COVID-19.

20.05.2020

Umorzone pieniądze z tarczy finansowej do opodatkowania

CIT PIT Koronawirus Tarcza finansowa

Środki wypłacone firmie w ramach tarczy finansowej są pożyczką, nie generują więc przychodu. W momencie jej uzyskania nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Daninę trzeba będzie jednak zapłacić od części umorzonej kwoty. Pieniądze z tarczy mają także wpływ na rozliczenie kosztów uzyskania przychodów. MF przygotowuje jednak korzystne rozwiązania.

18.05.2020

Skan faktury wystarczy do udowodnienia kosztu podatkowego

CIT PIT Rachunkowość

Firma, która zgubiła oryginały faktur zakupowych, nie musi się obawiać o rozliczenie kosztów uzyskania przychodów w przypadku kontroli. Poniesienie wydatku można udowodnić w inny sposób – także w postaci kserokopii czy skanu dokumentów. Potwierdza to najnowsza interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

18.05.2020

Z odliczeń darowizn na walkę z epidemią trudno skorzystać

CIT PIT Finansowanie zdrowia Koronawirus

Rząd umożliwił możliwość obniżenia podatku o darowizny przekazywane na cele walki z epidemią koronawirusa. Problem w tym, że z ulg skorzystają tylko nieliczni. Korzystnego odliczenia nie zastosują m.in. płacący PIT według stawki liniowej. Przepisy ograniczają też przekazywanie darowizn na fundacje i stowarzyszenia. Uprzywilejowana jest natomiast m.in. Agencja Rezerw Materiałowych. Problemów praktycznych jest więcej.

16.05.2020

Mimo odroczenia części przepisów, nowe obowiązki w podatku u źródła obowiązują

CIT Podatki międzynarodowe

Planowane wejście w życie przepisów zmieniających zasady poboru podatku u źródła zostało odroczone po raz kolejny - tym razem do 31 grudnia 2020 r. Związane jest to zarówno z obecną sytuacją epidemiologiczną, jak również zapowiadaną liberalizacją tych regulacji, m.in. zawężenie zakresu ograniczeń wyłączenie do płatności pasywnych pomiędzy podmiotami powiązanymi – pisze Mateusz Pietranek

14.05.2020

Podatek od subwencji z tarczy finansowej pełen niejasności

CIT PIT Koronawirus

Z charakteru umowy subwencji finansowej oraz rozmów z resortem finansów wynika, że udzielenie subwencji z Tarczy Finansowej PFR nie jest przychodem do opodatkowania – powiedział w środę Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju. Doradcy podatkowi do takiego oświadczenia mają jednak wątpliwości.

13.05.2020

Firmy muszą sprawdzić swoją rezydencję podatkową

CIT Podatki międzynarodowe Koronawirus

Epidemia koronawirusa może wpłynąć na status podmiotów, których kierownictwo zostało „uziemione” w niespodziewanym, znacznie odbiegającym od planowanego jeszcze na początku roku miejscu pobytu. Może pojawić się obowiązek rozliczenia podatku dochodowego w innym państwie - często po wyższych stawkach - czy też konieczność uiszczenia fiskusowi tzw. exit tax

07.05.2020

Metoda kasowa rozliczeń podatków może pomóc firmom

CIT PIT Doradca podatkowy Koronawirus

Epidemia koronawirusa powoduje, że problem zatorów płatniczych będzie coraz bardziej uderzał w przedsiębiorców. Choć rząd wprowadza kolejne rozwiązania antykryzysowe, to nic nie zmienia się w kwestii obowiązku rozliczania i zapłaty podatków. Firmy nadal będą musiały regulować daniny, nawet jeśli nie otrzymały należnych środków od swoich kontrahentów.

05.05.2020