Nowe prawo holdingowe wpływa na obowiązki podatkowe spółek

CIT VAT Spółki

Do sporządzenia sprawozdania o powiązaniach umownych spółki dominującej ze spółkami od niej zależnymi, uczestniczącymi w tej samej grupie spółek, za okres ostatniego roku obrotowego, którego elementem są też wydane spółce zależnej polecenia, należy sprawdzenie, czy umowy między tymi spółkami były zawierane na warunkach rynkowych.

11.01.2023

Fiskus blokuje korzystanie z tzw. estońskiego CIT. Firmy płacą wyższy podatek

CIT Doradca podatkowy Spółki

Doświadczenie doradców podatkowych pokazuje jednoznacznie - korzyści z wyboru tzw. estońskiego CIT istnieją tylko w teorii. Organy podatkowe wydają bowiem interpretacje, które skutecznie blokują zastosowanie preferencyjnego rozliczenia. Sytuację firm komplikuje także brak jednoznacznej definicji ukrytego zysku. Daje to skarbówce możliwość zbyt restrykcyjnego interpretowania prawa.

11.01.2023

Przepisy o ukrytej dywidendzie uchylono, ryzyko jednak pozostało

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Przepisy o ukrytej dywidendzie zostały usunięte, ale dla podatników nie oznacza to jednak bezpiecznej strefy komfortu. Organy podatkowe mogą na zasadach ogólnych kwestionować w spółce koszty uzyskania przychodów z tytułu usług wykonywanych przez wspólników. Potrzebny jest też dialog z przedsiębiorcami co do regulacji dotyczących podatku minimalnego, odroczonych w czasie.

09.01.2023

Po zmianie przepisów łatwiej korzystać z tzw. estońskiego CIT

CIT Doradca podatkowy Spółki

Z dniem 1 stycznia 2023 roku weszła w życie duża nowelizacja przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych. Część zmian dotyczy tzw. estońskiego CIT. Korzystanie z preferencyjnego opodatkowania dochodu będzie teraz łatwiejsze. Prawnicy chwalą, że duża część regulacji została doprecyzowana. Zauważają jednak, że zmiany mogłyby sięgnąć jeszcze dalej.

05.01.2023

Fundacje rodzinne będą mogły płacić tzw. estoński CIT

CIT Doradca podatkowy Finanse

Fundacje rodzinne, które będą miały charakter holdingowy i będą osiągać głównie zyski pasywne, będą mogły skorzystać z zasad estońskich. Dotychczas spółki o takim charakterze nie mogły korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT. Kto jeszcze zaoszczędzi na podatkach, korzystając z fundacji rodzinnych? Zapytaliśmy ekspertów.

03.01.2023

W tym roku mniej obowiązków, ale wyższe kary za brak dokumentacji cen transferowych

CIT Doradca podatkowy

Z początkiem stycznia 2023 roku uchylone zostały przepisy o pośrednich transakcjach rajowych. Podniesione zostały progi dokumentacyjne dla bezpośrednich transakcji rajowych realizowanych zarówno z podmiotami powiązanymi jak i niepowiązanymi. Będzie też nowa wersja formularza TPR. Wzrosły jednak kary za brak dokumentacji cen transferowych.

01.01.2023

2022 rok w cenach transferowych był niezwykle intensywny

CIT Doradca podatkowy

Mówi się: do trzech razy sztuka. Coś w tym jest, ponieważ to już trzeci rok z rzędu, kiedy okres Świąt Bożego Narodzenia oraz koniec kalendarzowego roku są tak aktywne dla doradców podatkowych realizujących dla swoich klientów obowiązki dokumentacyjne i raportowe z zakresu cen transferowych – pisze Radosław Chudy, prawnik.

30.12.2022

Ostatni moment na informację o strategii podatkowej

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

1 stycznia 2021 roku wszedł w życie art. 27c ustawy o CIT, ustanawiający obowiązek sporządzania i podawania do publicznej wiadomości informacji o strategii podatkowej realizowanej przez największych podatników. Dla podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, termin na publikację sprawozdania z realizowanej strategii podatkowej (za 2021 rok), upływa 31 grudnia 2022 roku.

29.12.2022

Polska Spółka Holdingowa – większa dostępność i korzyść podatkowa od 2023 roku

CIT Doradca podatkowy Spółki

Zastąpienie obecnego, 95-proc. zwolnienia dywidendowego pełnym stuprocentowym zwolnieniem, możliwość tworzenia polskiej spółki holdingowej również przez prostą spółkę akcyjną, łagodniejsze warunki skorzystania ze zwolnienia – to korzystne zmiany wchodzące w życie z początkiem przyszłego roku. Eksperci wskazują, że pewne warunki i wymogi jednak pozostają i wymagają pilnego urealnienia.

29.12.2022

NSA: Kara umowna za niedotrzymanie terminu umowy to nie kara za wadliwość

CIT Doradca podatkowy

Przepis wyłączający z kosztów uzyskania przychodów kary umowne i odszkodowania z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług nie obejmuje kar umownych za niedotrzymanie terminu realizacji. Możliwość zaliczenia tych kar do kosztów podatkowych powinna być rozpatrywana pod kątem ich związku z przychodami – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

23.12.2022

Prawo do poprawki: Polski Ład wciąż zawiera przepisy szkodliwe dla biznesu

CIT PIT Prawo gospodarcze Poprawmy prawo

Zakaz amortyzacji lokali i niezbyt potrzebne przepisy o przerzucaniu dochodów i przekształceniach spółek - takie regulacje w podatkach dochodowych wciąż bulwersują przedsiębiorców. Kłopoty kreują też nowe przepisy dotyczące różnych form restrukturyzacji spółek. I choć tzw. Polski Ład już naprawiano, to jednak w tych obszarach wciąż prawne buble pozostały i są barierami dla biznesu.

23.12.2022

Choinka i prezenty dla klientów mogą być kosztem podatkowym

Ordynacja CIT Rachunkowość

Świąteczny wystrój firmy nie musi spełniać przesłanki reprezentacji. Wydatki na zakup choinek i bombek mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dekoracje nie powinny być jednak zbyt wystawne. Po spełnieniu pewnych warunków odliczyć można także wydatki na upominki dla kontrahentów.

22.12.2022

Minimalny podatek dochodowy według europejskiej dyrektywy od 2024 roku

CIT Podatki międzynarodowe

Nowa unijna dyrektywa przewiduje globalny podatek minimalny do zapłaty przez wielkie międzynarodowe koncerny. Może się zdarzyć, że nawet jeśli taka korporacja będzie miała swoją spółkę zależną w Polsce, to nową daninę zainkasuje inne państwo. Eksperci twierdzą: dyrektywa w dzisiejszym kształcie zniechęci wielkie koncerny do inwestycji w Polsce i Europie Środkowej.

22.12.2022

Odpisy aktualizujące w kosztach po problemach z rosyjską spółką

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Fakt, że na spółkę rosyjską, dłużnika spółki polskiej, nałożono sankcję, to za mało, by uznać, że nieściągalność wierzytelności została uprawdopodobniona i odpisy od niej móc zaliczyć do kosztów podatkowych. Jednocześnie, do ukosztowienia wartości odpisów rachunkowych wystarczy postawienie tej spółki w stan likwidacji. Takie stanowisko zajęła skarbówka.

16.12.2022

Fundacje rodzinne do zarządu majątkiem, a nie do spekulacji i oszustw podatkowych

Prawo cywilne Ordynacja CIT Spółki Prawo gospodarcze

W uchwalonej już ustawie o fundacjach rodzinnych poprawiono niedoskonałe przepisy o opodatkowaniu majątku tych fundacji. Dodano jednak karną, 25-procentową stawkę CIT za czynności spekulacyjne. Nie wiadomo jednak, jak ową spekulację będzie rozumiał fiskus. Mimo to, ustawa jest dobrze oceniana przez ekspertów podatkowych.

16.12.2022

Ulga na robotyzację zmieniona po dziwnym procesie legislacyjnym

CIT PIT Nowe technologie

Od 2024 roku ulga podatkowa na robotyzację będzie ograniczona - nie obejmie działalności górniczej, magazynowania paliw kopalnych oraz ich przeróbki, dystrybucji lub spalania. Nowe przepisy błądziły po sejmowych projektach, ale w końcu zostały uchwalone. Mimo że je poprawiono, wciąż brzmią nieprecyzyjnie, co stwarza ryzyko niekorzystnej dla podatników interpretacji. Może je jeszcze poprawić Senat.

06.12.2022

Po zamknięciu miesiąca kosztu nie można już zaksięgować

CIT Rachunkowość

W przypadku otrzymania faktury kosztowej, której wartość ujęto w zawiązanej rezerwie w poprzednim, zamkniętym już miesiącu obrachunkowym, nie ma możliwości ujęcia jej jako podatkowego kosztu uzyskania przychodu w tym wcześniejszym okresie, nawet jeśli wpłynęła ona przed terminem zapłaty zaliczki na podatek dochodowym od osób prawnych za ten okres.

02.12.2022

Estoński CIT dla niektórych firm okazał się kosztowną pułapką - zmiana prawa jest konieczna

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Firmy, które w 2021 roku przeszły na tzw. estoński CIT, znalazły się w dużo gorszej sytuacji niż podmioty, które zmieniły sposób rozliczenia podatku później. Wszystko przez Polski Ład i brak odpowiednich przepisów przejściowych. Skutek jest taki, że – wbrew zasadzie sprawiedliwości podatkowej – muszą one płacić dodatkową daninę. Tym, którzy nie chcą płacić niesprawiedliwego podatku, urzędy grożą egzekucją.

02.12.2022

Wsparcie dla przedsiębiorców z różnych programów nie pozbawia prawa do estońskiego CIT

CIT Doradca podatkowy Finanse

Różnorodne formy wsparcia dla przedsiębiorców nie wyłączają możliwości opodatkowania spółki w formie ryczałtu od dochodów spółek. Ewentualne ograniczenia w zakresie wyboru estońskiego CIT obejmują zwolnienia związane z działalnością w specjalnych strefach ekonomicznych oraz zwolnienia wynikające z decyzji o wparciu. Taką korzystną interpretację wydała właśnie skarbówka.

01.12.2022