Powoli żegnając kończący się rok, warto pokusić się o jego krótkie podsumowanie i:

  • wspomnieć o najważniejszych wydarzeniach z zakresu problematyki cen transferowych, jakie miały miejsce w mijającym roku oraz zasygnalizować, co nowego w cenach transferowych czeka nas w 2023 r.,
  • dokonać ocen i podsumowań ww. wydarzeń,
  • wskazać najważniejsze orzecznictwo sądów administracyjnych i interpretacje indywidualne Dyrektora KIS wydane w 2022 r.

 

II edycja „TP-Kalejdoskopu” – pierwsze półrocze

Rok 2022 z pewnością należy uznać za niezwykle dynamiczny z perspektywy przepisów regulujących transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi. Patrząc na niego chronologicznie należy stwierdzić, że właściwie w każdym miesiącu działy się interesujące wydarzenia i działania z perspektywy TP. Odbyły się również dwie edycje Forum Cen Transferowych (XV – 04.10.2022 r. i XVI – 06.12.2022r.). Ale po kolei…

W styczniu światło dzienne ujrzały nowe Wytyczne OECD w zakresie cen transferowych. W życie wszedł także Polski Ład, który otworzył prawdziwą, podatkową puszkę Pandory…

W lutym br. minister finansów udzielił odpowiedzi na interpelację poselską nr 29105 w sprawie określenia obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych w odniesieniu do transakcji pożyczkowych. Dokonała ona przełomowej zmiany podejścia organów do kwestii dokumentacyjnych i raportowych w tym właśnie obszarze. W ślad za tą odpowiedzią ministra (DCT2.054.2.2021) zmianie uległa także linia interpretacyjna prezentowana w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez dyrektora KIS . Paradoksalnie - początek tego roku oraz Polski Ład okazały się dla „środowiska TP” łaskawe. W przepisach tych, między innymi, wydłużone zostały terminy na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych oraz złożenie informacji o cenach transferowych (TPR).

W marcu Ministerstwo Finansów opublikowało zaktualizowany plik „CbC – najczęściej zadawane pytania (wydanie piąte)”. W Dzienniku Ustaw opublikowano także rozporządzenia zmieniające rozporządzenia w sprawie cen transferowych w zakresie PIT oraz CIT. W tym samym miesiącu, resort poinformował ponadto o przedłużeniu terminu składania sprawozdania z realizacji APA (uprzednich porozumień cenowych).

Czytaj w LEX: Jak prawidłowo wypełnić formularz TPR? >>>

Czytaj w LEX: Korekty cen transferowych >>>

W kwietniu ministerstwo poinformowało o publikacji w Dzienniku Ustaw rozporządzenia zmieniającego rozporządzenia w sprawie dokumentacji cen transferowych w zakresie PIT oraz CIT. Ponadto, MF zawiadomiło o rozpoczęciu konsultacji podatkowych dotyczących „Projektu objaśnień podatkowych w zakresie cen transferowych nr 6: metoda ceny odprzedaży”. Trwały one do 30 kwietnia 2022 r. Z kolei pod koniec ww. miesiąca resort zawiadomił o konsultacjach dotyczących projektów rozporządzeń w sprawie informacji TPR. Z projektami można się było zapoznać na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Maj przyniósł długo oczekiwaną wiadomość dot. przedłużenia terminów na złożenie oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych oraz informacji TPR w roku 2022.

Z kolei na początku czerwca opublikowano odpowiedź ministra finansów na interpelację poselską nr 31287 w sprawie przepisów dotyczących informacji o cenach transferowych (TPR) w zakresie podpisów elektronicznych i odpowiedzialności pełnomocnika.

 

Nowość / Bestseller
Nowość / Bestseller

Aleksander Kaźmierski

Sprawdź  

II edycja „TP-Kalejdoskopu” – drugie półrocze

Drugie półrocze w cenach transferowych otworzył opublikowany na początku lipca komunikat MF, iż 28 czerwca 2022 roku opublikowano w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów zarządzenie ministra finansów zmieniające zarządzenie w sprawie utworzenia Forum Cen Transferowych. Po dłuższym okresie, w którym Fora nie odbywały się (ponad pół roku), był to sygnał, iż w resorcie trwają prace nad organizacją nowej edycji tego ważnego, branżowego wydarzenia. Najbliższe Forum miało być także pierwszym po roszadach i reorganizacjach przeprowadzonych w Ministerstwie Finansów, m.in. w związku z kompromitującym startem Polskiego Ładu.

Zobacz również: Prawo do poprawki: Polski Ład wciąż zawiera przepisy szkodliwe dla biznesu >>

 

Jednak „najgorętszym” okresem w cenach transferowych zdecydowanie był sierpień. Pod koniec tegoż miesiąca, przyjęto projekt ustawy obejmującej zmiany dotyczące stosowania zasady ceny rynkowej oraz obowiązku dokumentacyjnego w zakresie tzw.: „pośrednich transakcji rajowych. Wynikało z niej, że resort zamierza… uchylić te jakże kontrowersyjne przepisy. Wiadomość ta była wielkim zaskoczeniem dla całego środowiska, które jeszcze kilka tygodni wcześniej słyszało od urzędników ze Świętokrzyskiej, że nie będzie luzowania przepisów w tym obszarze.

Dużo działo się również we wrześniu. W Dzienniku Ustaw opublikowano bowiem znowelizowane rozporządzenia w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie PIT oraz CIT. Opublikowano w tym samym miesiącu także wzory (schemy) dokumentów elektronicznych informacji o cenach transferowych za 2021 r. Konsekwencją tego była zaś finalna publikacja na portalu podatkowym formularzy interaktywnych TPR-C(4) oraz TPR-P(4) z opcją ich wypełnienia bez podawania wyników analiz benchmarkingowych (przy spełnieniu określonych wymogów).

W październiku zaś opublikowano w Dzienniku Ustaw ustawę o zmianie ustawy o CIT oraz niektórych innych ustaw. Tym samym w życie weszły (z mocą wsteczną) między innymi nowe regulacje w zakresie transakcji rajowych pośrednich (uchylenie przepisów) i bezpośrednich (nowelizacja). W tym samym miesiącu wydano także długo wyczekiwaną, kolejną edycję ministerialnego dokumentu: TPR Informacja o cenach transferowych – pytania i odpowiedzi, wydanie trzecie, październik 2022, MF”. W tym samym miesiącu odbyło się także XV Forum Cen Transferowych. Debata poświęcona była m.in. opracowaniu pt.: „Wpływ czynników kryzysowych na ceny transferowe - kontynuacja prac dotyczących rekomendacji w zakresie wpływu pandemii COVID-19 z rozszerzeniem na obecną sytuację gospodarczą i geopolityczną” autorstwa Grupy Roboczej nr 1 oraz Grupy Roboczej nr 10.

Czytaj w LEX: Ceny transferowe a analiza biznesu >>>

W listopadzie ruszyły zapisy na kolejną, XVI edycję Forum Cen Transferowych.

W grudniu na stronach RCL opublikowano projekty rozporządzeń ministra finansów zmieniające rozporządzenia w sprawie dokumentacji cen transferowych w zakresie PIT i CIT. Odbyła się także XVI Debata Podatkowa organizowana  przez Instytut Finansów SGH pt. „Ceny transferowe – aktualne tendencje i zagadnienia problemowe”. Uczestniczyli w niej przedstawiciele nauki, administracji podatkowej i doradcy podatkowi. 6 grudnia odbyło się także XVI Forum Cen Transferowych. Debatowano podczas niego nad Rekomendacjami dot. trudnych do wyceny wartości niematerialnych (ang. Hard-to-Value Intangibles HTVI) Grupy Roboczej nr 13. Nie można też nie zauważyć opublikowania 23 grudnia Obwieszczenia MF z dnia 20 grudnia 2022 r. w sprawie ogłoszenia rodzaju bazowej stopy procentowej i marży dla potrzeb cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych – czyli potocznie nazywane safe harbour na rok 2023.

MF poinformowało także o naborze do nowoutworzonej grupy roboczej w ramach FCT dot. wzajemnej relacji znowelizowanych przepisów k.s.h. i przepisów o cenach transferowych, ze szczególnym uwzględnieniem instytucji „wiążącego polecenia”. Wszystko wskazuje więc na to, że właśnie ten ostatni motyw zdominuje przyszłoroczne tematykę cen transferowych.

Można 2022 r. w TP podsumować więc krótko – działo się.

Radosław Chudy, prawnik w zespole ds. cen transferowych Kancelarii GWW