Robert Tomasz Ptaszek nowym dyrektorem Instytutu Badań Edukacyjnych

Zarządzanie oświatą

Minister Czarnek powołał dr. hab. Roberta Tomasza Ptaszka na stanowisko dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych - podało w poniedziałek Ministerstwo Edukacji i Nauki. Jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie filozofii, kieruje realizowanym obecnie Interdyscyplinarnym Projektem Badawczym "Filozoficzna interpretacja sytuacji człowieka religijnego w obliczu pandemii COVID-19: perspektywa polska".

26.07.2021

Staroń: W polskiej szkole niepotrzebnie zestawiono religię i etykę

Zarządzanie oświatą

Religia i etyka to dwa odrębne przedmioty. Oczywiście, jest część wspólna, bo katecheza też służy temu, żeby pomóc człowiekowi w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, jak żyć. Tyle, że etyka mówi jasno: człowiek jest w stanie o własnych siłach poznawczych dojść do tego, co jest dobre, a co złe - mówi Przemysław Staroń, nauczyciel etyki w II LO w Sopocie.

24.07.2021

Zdjęcie ucznia na wieki na ministerialnej stronie

Zarządzanie oświatą

Zdjęcia uśmiechniętych dzieci z imprez, w których biorą udział ministerialni urzędnicy, to częsty załącznik do komunikatów prasowych MEiN. Tymczasem - choć resort punktuje brak zgody na wykorzystywanie wizerunków uczniów uczestniczących w takich wydarzeniach - jego własna polityka w tym względzie pozostawia wiele do życzenia.

23.07.2021

Czarnek: Wara od naszych dzieci, jeśli chodzi o ideologie lewackie

Zarządzanie oświatą

Organy państwa mają stać na straży normalności w szkołach i braku możliwości demoralizacji dzieci - w ten sposób minister Przemysław Czarnek uzasadnia projekt wzmacniający uprawnienia kuratora oświaty. Kurator zajmie się m.in. sprawdzaniem, jakie treści będą nauczane w danej szkole.

22.07.2021

Nie trzeba wysłuchać kandydata na dyrektora, by na niego zagłosować

Zarządzanie oświatą

Kuratoryjni urzędnicy będą mieli decydujący wpływ na wybór dyrektora szkoły - będą mieli aż pięć głosów w komisji konkursowej. Nowela prawa oświatowego, której projekt już przekazano do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, wprowadzi również zmiany w zakresie powierzania stanowiska dyrektora szkoły.

22.07.2021

MEiN przedłuża czas na składanie wniosków o dodatkowe zajęcia

Zarządzanie oświatą

Minister edukacji i nauki podpisał nowelę rozporządzenia dotyczącą zajęć wyrównawczych dla uczniów po pandemii. Szkoły, które nie złożyły jeszcze wniosków, mogą to zrobić do końca lipca. W rozporządzeniu planuje się też zwiększenie liczby godzin z 10 do 15. Ponadto podwojono limit tygodniowej liczby godzin zajęć wspomagających.

21.07.2021

Szef MEiN swobodnie zdecyduje o finansowaniu swoich programów - przepisy wchodzą w życie

Finanse publiczne Zarządzanie oświatą

Od 22 lipca obowiązują przepisy ustawy o systemie oświaty i o finansowaniu zadań oświatowych, zgodnie z którą minister edukacji i nauki będzie miał prawo ustanawiać programy i przedsięwzięcia finansowane ze środków na oświatę i wychowanie. Budzi spore kontrowersje, bo minister zyskuje w tej materii pełną swobodę.

21.07.2021

RPO: Wypowiedzi o ugruntowywaniu cnót niewieścich wbrew Konstytucji

Zarządzanie oświatą

Wypowiedzi doradcy ministra edukacji i nauki utrwalają stereotypy płci oraz ingerują w konstytucyjne prawa i wolności, zwłaszcza prawo do równego traktowania - twierdzi rzecznik praw obywatelskich. Promowanie jednego modelu rodziny i ról pełnionych przez kobiety i mężczyzn może też godzić w konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami

21.07.2021

Zintegrowany System Kwalifikacji przyda się przy certyfikowaniu mediatorów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

O Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji jest coraz głośniej w związku m.in. z pracami nad Krajowym Rejestrem Mediatorów. Co do zasady ma z jednej strony zachęcać do doszkalania się, z drugiej opisywać, uporządkowywać i zbierać różne kwalifikacje w jednym rejestrze - czyli Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji. To baza, w której można znaleźć informacje jakie konkretne wymagania trzeba spełnić

19.07.2021

Przemysław Staroń: Na etyce dzieci czują, że mają autentyczny wybór

Zarządzanie oświatą

W trzeciej dekadzie XXI wieku ludzie, którzy zajmują się edukacją i nauką, używają takiego języka, który jest odbiciem sposobu, w jaki oni widzą świat - mówi Przemysław Staroń, nauczyciel etyki z II LO w Sopocie. Tłumaczy, że rola etyki w polskiej szkole jest niewykorzystana i niezrozumiana.

17.07.2021

Konieczność wyboru religii albo etyki nie od razu

Zarządzanie oświatą

Uczeń nie będzie mógł nie chodzić ani na religię, ani na etykę. W ten sposób resort edukacji chce wzmocnić wychowawczą rolę szkoły. Minister uspokaja przy tym, że reforma zostanie rozłożona na parę lat - konieczne jest bowiem m.in. uzupełnienie kadr. Istnieją natomiast spore obawy, że alternatywa będzie pozorna.

15.07.2021

Naukowcy zbadają, jacy nauczyciele będą potrzebni w najbliższych latach

Zarządzanie oświatą

Naukowcy z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego chcą ustalić, jakie kierunki kształcenia nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu są i będą potrzebne w perspektywie najbliższych 5 i 10 lat. Przyjrzą się sytuacji kadrowej szkół i wyzwaniom w rekrutacji nowych nauczycieli.

14.07.2021

WSA: Gmina ma obowiązek dowieźć niepełnosprawnego także do szkoły niepublicznej

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Gmina ma obowiązek zapewnić niepełnosprawnemu uczniowi bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu do placówki. Jej wybór należy wyłącznie do rodziców dziecka. Niepubliczny charakter ośrodka oraz odległość od miejsca zamieszkania nie mają tutaj znaczenia - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

14.07.2021

Gdy minister zleci zajęcia, opinia kuratora niepotrzebna

Zarządzanie oświatą

To kurator oświaty będzie miał decydujący głos, jeżeli chodzi o zajęcia realizowane w szkołach przez organizacje społeczne. Choć uzasadnieniem projektowanych zmian w prawie jest ochrona praw rodziców, jeżeli urzędnikowi nie spodoba się tematyka zajęć, to ani uczniowie, ani rodzice programu nawet nie zobaczą. Co innego, gdy będą to programy, które zleci sam resort.

14.07.2021

Niewykonanie zaleceń kuratora skończy się utratą stanowiska

Zarządzanie oświatą

Niezrealizowanie zaleceń kuratora może się dla dyrektora szkoły skończyć odwołaniem w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia - wynika z roboczego projektu noweli prawa oświatowego. Według niego organ prowadzący szkołę lub placówkę odwołuje dyrektora szkoły lub placówki w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia otrzymania wniosku.

13.07.2021

MEN ogłosiło cele i kierunki polityki oświatowej państwa

Zarządzanie oświatą

Minister Edukacji Narodowej określił podstawowe kierunki polityki państwa na najbliższy rok szkolny. Będą to: wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny, wzmocnienie edukacji patriotycznej, historycznej i ekologicznej, zapewnienie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w związku z pandemią COVID-19

12.07.2021

Prof. Leppert: Na studia nauczycielskie nie idą najlepsi maturzyści

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Praca nauczyciela nie jest intratna finansowo. Rozpoczynający pracę w szkole zarówno po studiach I stopnia jak i II stopnia otrzymuje wynagrodzenie niewiele tylko wyższe niż sprzątaczka, która w tej szkole pracuje. Trudno więc oczekiwać, że te studia przyciągną dużą liczbę zdolnych kandydatów - mówi prof. Roman Leppert z Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

10.07.2021

Od września w szkołach lekcje o zdrowiu

Zarządzanie oświatą

Planujemy, że od 1 września 2021 roku ruszą lekcje o zdrowiu w ramach godzin wychowawczych. Pandemia uniemożliwiła wprowadzenie ich rok temu - zapowiedział w czwartek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Lekcje mają być organizowane w ramach godzin wychowawczych.

08.07.2021