Sejm odrzucił wotum nieufności wobec ministra Czarnka

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą

Sejm w nocy z czwartku na piątek odrzucił wniosek posłów opozycji - Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej i Polski 2050, o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Pozostaje on szefem MEiN. Odrzucony wniosek był drugim wnioskiem o odwołanie Czarnka z funkcji szefa MEiN. Poprzedni wniosek, odrzucony w lipcu 2021 r.

14.04.2023

Lex Czarnek 3.0? Być może już jesienią

Zarządzanie oświatą

To jest niezwykle ważna rzecz. Rodzice muszą wiedzieć, czego się uczą ich dzieci w polskich szkołach – stwierdził minister Przemysław Czarnek. I zapowiedział, że prace nad kolejną wersją nowelizacji ustawy oświatowej to zadanie na przyszłą kadencję, tuż po wygranych wyborach.

13.04.2023

Przyganiał kocioł garnkowi - standardy legislacji ważne, gdy to na rękę rządzącym

Zarządzanie oświatą

Projekt noweli Karty Nauczyciela, której skutkiem byłyby – de facto – 20 proc. podwyżki dla nauczycieli, jest wadliwie skonstruowany, bo nie zawiera źródeł finansowania – punktuje wiceminister edukacji i nauki. To zaskakujący pietyzm w podejściu do legislacji, który nie jest szczególnie zauważalny, jeżeli chodzi o projekty rządowe. Niedawno jeden z nich "był tak pozytywny dla budżetu", że nie wymagał uzasadnienia.

12.04.2023

WSA: Najbliższa szkoła? Terytorialne usytuowanie placówki nie jest najważniejsze

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą Niepelnosprawność

Za najbliższą placówkę uznać można taką, która pozwoli konkretnemu dziecku w sposób najpełniejszy zrealizować zalecenia, które przedstawiono w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego lub w orzeczeniu o niepełnosprawności dziecka. Takie ustalenie należy czynić w sposób wnikliwy, aby właściwie rozpoznać wniosek o zwrot kosztów dowozu dziecka - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

11.04.2023

Adrenalina w przedszkolu? Lek ratujący życie problemem dla personelu

Pacjent Zarządzanie oświatą Farmacja

Luki w przepisach ułatwiają przedszkolom wykluczanie dzieci, których życie zależy od podania leku podczas wstrząsu anafilaktycznego. Aplikacja adrenaliny nie mieści się w definicji pierwszej pomocy, wychowawca dziecka nie ma więc obowiązku jej podania. Są placówki, które idą krok dalej: blokują dzieciom-alergikom możliwość przynoszenia ze sobą leków ratujących życie, zasłaniając się zasadami bezpieczeństwa.

08.04.2023

Brak chętnych i nadprodukcja dokumentów - w MEiN dyskusja o pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Zarządzanie oświatą

Mimo że zastrzyk pieniędzy z rezerwy budżetowej miał ułatwić dostęp do psychologów i pedagogów - jak pokazują wyniki ankiety przeprowadzonej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, nie do końca się to udało. Specjalistów jest za mało, nie brakuje natomiast dokumentów do wypełniania, których liczba stale rośnie. A problemów, którymi mają zajmować się ci specjaliści, nie ubywa.

06.04.2023

Oboje rodzice mogą odbierać dzieci ze szkoły, także po rozwodzie

Prawo rodzinne Zarządzanie oświatą

Co do zasady każde z rodziców może odbierać dziecko ze szkoły i mieć wgląd w jego oceny. Nie ma znaczenia, czy jedno z rodziców poinformowało szkołę lub przedszkole, by tego nie robiła, chyba że jako podstawę wskazało orzeczenie sądu ograniczające władzę rodzicielską. W takiej sytuacji odpowiedni dokument należy dostarczyć do placówki oświatowej.

05.04.2023

Dyrektor nie chce zastępować sądu - przepis o karaniu uczniów praktycznie martwy

Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich daje dyrektorowi szkoły do ręki nowy środek oddziaływania wychowawczego - może kazać uczniowi, który dopuścił się czynu karalnego, naprawić wyrządzoną szkodę lub nałożyć na niego obowiązek, który pomoże mu "wrócić na właściwą drogę". Choć przepis obowiązuje od września, mało kto z niego korzysta, a drobne sprawy wciąż trafiają do sądów rodzinnych.

03.04.2023

TSUE: RODO chroni nauczyciela podczas transmitowanej w internecie lekcji

Zarządzanie oświatą

Przetwarzanie danych osobowych nauczycieli przy transmitowaniu na żywo prowadzonych przez nich lekcji nauczania publicznego w formie wideokonferencji jest objęte materialnym zakresem stosowania RODO - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczyła zdalnego nauczania w Hesji, ale może dotyczyć też polskich nauczycieli.

30.03.2023

Rusza kolejna odsłona programu "Aktywna Tablica"

Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło kolejną edycję programu "Aktywna tablica", który ma na celu rozwijanie infrastruktury szkolnej oraz umiejętności uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Wsparciem finansowym w ramach programu "Aktywna tablica" objęte zostaną: szkoły podstawowe, które nie otrzymały wsparcia finansowego w poprzedniej edycji programu na lata 2017-2019.

29.03.2023

Branżowe Centra Umiejętności wspomogą doskonalenie nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Branżowe Centra Umiejętności będą prowadzić kształcenia ustawiczne w formie turnusów dokształcania młodocianych pracowników oraz szkoleń zawodowych, co pozwoli na uzyskanie i uzupełnienie kwalifikacji zawodowych. Wspomogą też nauczycieli w doskonaleniu i potwierdzą spełnienie określonych wymogów i zapewnienie wysokiej jakości kształcenia ustawicznego.

28.03.2023

Nowe definicje laureata i finalisty konkursów w szkołach artystycznych

Zarządzanie oświatą

Minister kultury przygotował projekt rozporządzenia, które zdefiniuje pojęcia finalisty i laureata konkursu dla uczniów publicznych szkół i placówek artystycznych. Zmiana ma rozwiązać problem z wykładnią tych pojęć, bo dotychczasowe przepisy nie precyzowały, co w sytuacji, gdy konkurs jest jednoetapowy.

23.03.2023

MEiN: Jeżeli wojna się przedłuży, będą elementy edukacji dla dzieci z Ukrainy

Zarządzanie oświatą

We wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek spotkał się w Warszawie ze stałym przedstawicielem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Kevinem Allenem. Jak podało MEiN tematem rozmowy były rozwiązania w zakresie edukacji uczniów przybyłych z Ukrainy z powodu działań wojennych na terytorium tego kraju.

22.03.2023

Rzecznik rządu: Zainwestowaliśmy w pomoc psychologiczno-pedagogiczną

Zarządzanie oświatą

Rzecznik rządu w poniedziałek na konferencji prasowej podał dane dotyczące pomocy psychologicznej i psychologów w szkołach. Jak zauważył, jest to kwestia, która "wzbudza trochę emocji". Poinformował, że w latach 2016-2023 liczba etatów psychologów w szkołach wzrosła o 80 proc.

21.03.2023

MEiN: Likwidacja ewaluacji w szkołach to zmiana na lepsze

Zarządzanie oświatą

W opinii środowisk i osób związanych z nadzorem pedagogicznym, korzyści z realizacji ewaluacji pozostawały niewspółmierne do nakładu czasu i pracy koniecznych do przeprowadzenia badania ewaluacyjnego - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, omawiając powody likwidacji ewaluacji szkół. Podaje też dane na temat kosztów i wyników realizacji ewaluacji.

21.03.2023

MEiN zachęca do udziału w Dniu Nowych Technologii w Edukacji

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji zachęca do organizowania Dnia Nowych Technologii w Edukacji w swojej szkole lub placówce. Mogą to być zajęcia, warsztaty, prezentacje multimedialne, gry, zabawy, projekcje filmów, spotkania z ciekawymi osobami, a także pokazowe lekcje dla dzieci i dorosłych.

20.03.2023

Można sprawdzić, czy nauczyciel nie pił - nietrzeźwemu grozi dyscyplinarka

Zarządzanie oświatą

Jeżeli okaże się, że nauczyciel znajdował się pod wpływem alkoholu, dyrektor powinien rozważyć, czy prawa i dobro dziecka mogły być naruszone - w takim przypadku należy powiadomić rzecznika dyscyplinarnego. Nowe przepisy Kodeksu pracy i wykonującego je rozporządzenia pozwalają na kontrolowanie stanu trzeźwości pracownika.

16.03.2023

Minister kultury określi sposób składania informacji do rozliczenia dotacji dla szkół artystycznych

Zarządzanie oświatą

Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego przygotowało projekt rozporządzenia dotyczącego składania informacji niezbędnych dla ustalenia wysokości dotacji celowej na wyposażenie szkół artystycznych. Rozporządzenie określi także tryb udzielania dotacji, szczegółowy sposób rozliczania wykorzystania dotacji oraz wzór formularza rozliczenia wykorzystania tej dotacji.

14.03.2023

CKE wystawi zaświadczenia osobom, które chcą studiować w Szwecji lub Danii

Zarządzanie oświatą

Rzecznik Praw Obywatelskich chce, by Centralna Komisja Egzaminacyjna zmieniła harmonogram wydawania świadectw maturalnych. Obecnie termin ich wydania uniemożliwia udział w rekrutacji w Danii lub Szwecji. CKE nie przewiduje zmian w tym zakresie - jednak deklaruje, że może wystawić zaświadczenie, że przystąpiły do egzaminu maturalnego w 2023 r., a wyniki tego egzaminu będą znane 7 lipca.

14.03.2023