Zgodnie z par. 22 ust. 1 rozporządzenia w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji w przypadku utraty oryginału świadectwa osoba, która otrzymała dokument, może wystąpić do szkoły, która wydała świadectwo z wnioskiem o wydanie duplikatu świadectwa.
Czytaj także: Obowiązek posiadania świadectwa energetycznego może sparaliżować handel mieszkaniami>>
Dyrektor potwierdza zgodność dokumentów do akt szkolnych
Z wnioskiem o wydanie duplikatu może wystąpić wyłącznie osoba zainteresowana – duplikatu nie wydaje się osobom trzecim. Absolwent szkoły ponadpodstawowej, ponadpodstawowej szkoły średniej i szkoły ponadgimnazjalnej, posiadający wykształcenie średnie lub średnie branżowe, który zdał egzamin maturalny, otrzymuje świadectwo dojrzałości – par. 8 ust. 1 r.d.p.n. Zgodnie z art. 44zzl ust. 4 ustawy z 07.09.1991 r. o systemie oświaty absolwent otrzymuje świadectwo dojrzałości wydane przez okręgową komisję egzaminacyjną. Dyrektor szkoły nie może potwierdzać dokumentów wydanych przez inną instytucję, a ponadto nie potwierdza się dokumentu na podstawie jego kopii.
Sprawdź w LEX: Kalendarz zadań dyrektora - Lipiec 2023 >>>
Mimo że zwrócono się o potwierdzenie ważności świadectwa dojrzałości, dotyczy to właściwie potwierdzenia za zgodność z oryginałem. Dyrektor szkoły poświadcza zgodność kopii z oryginałem świadectwa, zaświadczenia lub innego druku szkolnego, tylko gdy jest to niezbędne dla złożenia kopii w aktach tej szkoły – par. 23 ust. 1 r.d.p.n. Także w tym przypadku, czyli na użytek własny szkoły, niezbędny jest oryginał. Jeśli natomiast świadectwo ukończenia szkoły lub świadectwo dojrzałości jest potrzebne zagranicą, to dokonuje się uwierzytelnienia dokumentu. Zgodnie z par. 25 ust. 1 r.d.p.n. uwierzytelnienia:
- świadectw ukończenia szkoły przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą – dokonuje kurator oświaty właściwy ze względu na siedzibę szkoły;
- świadectw dojrzałości przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą – dokonuje dyrektor tej okręgowej komisji egzaminacyjnej, która wydała świadectwo.
Uwierzytelnienie polega na poświadczeniu autentyczności podpisu i charakteru, w jakim działała osoba podpisująca świadectwo oraz tożsamości odcisku pieczęci albo stempla, którym jest opatrzone to świadectwo.
Inaczej ze świadectwem maturalnym
Egzamin maturalny jest egzaminem zewnętrznym prowadzonym przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Absolwentowi, który zdał egzamin maturalny, okręgowa komisja wydaje świadectwo dojrzałości i jeden odpis. Tak więc nie jest możliwe, by dyrektor szkoły poświadczał zgodność kopii z oryginałem świadectwa, które nie było wydane przez szkołę. Natomiast poświadczanie kopii świadectw dojrzałości przez okręgowe komisje egzaminacyjne wydaje się bardzo trudne z uwagi na rolę, jaką one pełnią - zewnętrznej placówki egzaminacyjnej, a więc przeprowadzają egzaminy i sprawdziany na wszystkich etapach kształcenia.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.