Mimo stacjonarnej nauki, sprawdzian nie musi być na papierze

Szkoła i uczeń

Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego nie obejmują zasad przeprowadzania w szkole sprawdzianów. Tymczasem papier krążący po całej klasie może sprzyjać rozprzestrzenianiu się zakażeń, czego obawiają się zarówno nauczyciele, jak i rodzice uczniów. Nie ma jednak przeszkód, by wiedzę uczniów sprawdzać w inny sposób.

12.09.2020

RPD: Samorządy oszczędzają na oświacie

Samorządy, wykorzystując pandemię i luki w przepisach, oszczędzają na szkołach, rozwiązując małe klasy, a uczniów umieszczając w przepełnionych oddziałach - zwraca uwagę rzecznik praw dziecka. Rzecznik wystąpił do Ministra Edukacji Narodowej o podjęcie pilnych działań w tych sprawach.

10.09.2020

Dzwonek na przerwę nie dla nauczyciela

Kadry w oświacie

Jedną z ofiar koronawirusa stały się przerwy między lekcjami - zauważają rozgoryczeni pedagodzy. Utrzymanie reżimu sanitarnego angażuje więcej osób i sprawia, że nauczyciele nie mogą poświęcić przerw między lekcjami na odpoczynek lub sprawdzanie prac. Nie było i nie ma jednak przepisów, które by im takie prawo gwarantowały.

10.09.2020

MEN: Prawie wszystkie szkoły pracują stacjonarnie

Szkoła i uczeń Koronawirus

Według informacji uzyskanych od kuratorów oświaty na podstawie danych od dyrektorów, 9 września br. w trybie stacjonarnym pracowało blisko 48,4 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, co oznacza prawie 100 procent placówek pracujących w tradycyjny sposób (99,73 proc.) - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

09.09.2020

Rusza pilotaż wykorzystania gier komputerowych w nauczaniu

Do 30 września 2020 szkoły mogą zgłaszać się do udziału w pilotażu dotyczącym wykorzystania gier komputerowych i wideo w edukacji. Zainteresowane placówki mogą przesłać formularze zgłoszeniowe do wojewódzkich koordynatorów ds. innowacji w edukacji w kuratoriach oświaty.

09.09.2020

We Francji dzieci w podstawówce bez maseczki, ale starsze już tak

Rok szkolny rozpoczyna się we Francji tak jak w Polsce 1 września. Kontekst sanitarny jest wyjątkowy, gdyż dane dotyczące epidemii we Francji są niepokojące. Obecnie 21 departamentów jest sklasyfikowanych jako strefa aktywnego krążenia wirusa, a w ciągu ostatnich 24 godzin Francja zarejestrowała 7379 nowych potwierdzonych przypadków COVID-19. To dziesięciokrotnie więcej niż w Polsce.

09.09.2020

Dyrektor decyduje o maseczkach w szkole - obowiązek uczniów nieoczywisty

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus

Rozporządzenie i wytyczne sanepidu nie nakazują uczniom zasłaniania ust i nosa, taki obowiązek może wprowadzić dyrektor szkoły. "Miękkie" zapisy sprawiają też, że państwo nie musi finansować zakupu maseczek i innych środków zabezpieczających - choć w pewnym zakresie to zrobiło. Jak jednak alarmują nauczyciele, maseczek zakupionych dla szkół wystarczy na kilkanaście dni.

09.09.2020

Tomasz Madej nowym dyrektorem Ośrodka Rozwoju Edukacji

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski powołał Tomasza Madeja na stanowisko Dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie. Był on ekspertem MEN w zakresie awansu zawodowego nauczycieli oraz rzeczoznawcą do spraw podręczników kształcenia zawodowego w zawodach branży mechatronicznej i elektrycznej.

08.09.2020

NIK: Minister edukacji nie monitoruje kształcenia cudzoziemców

Resort edukacji nie monitoruje sytuacji, nie wykonuje odpowiednich analiz, praktycznie nie ma wiedzy na temat kształcenia dzieci cudzoziemców i nie uczynił nic, aby ją uzyskać - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Ale NIK stwierdza, że nauczyciele, którzy mimo instytucjonalnego braku wsparcia wykonują swoją pracę w większości z zaangażowaniem.

08.09.2020

We wtorek poprawkowe matury

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Dziś od godziny 14.00 przeprowadzone zostaną w całym kraju poprawkowe egzaminy maturalne. Będą to tylko egzaminy pisemne, a zamiar ich zdawania zgłosiło 57,3 tys. abiturientów. Maturzyści będą je pisać w miejscach wskazanych przez ich macierzyste okręgowe komisje egzaminacyjne.

08.09.2020

Po pierwszym tygodniu szkoły - 53 placówki pracują zdalnie

Szkoła i uczeń

Od 1 września szkoły wróciły do stacjonarnego nauczania. Obowiązują w nich wytyczne sanitarne. Z informacji, które przekazała wiceminister edukacji Marzena Machałek wynika, że na ponad 48,5 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych 53 pracują w trybie zdalnym, a 29 w trybie mieszanym.

08.09.2020

Minister: Przerwa w nauce stacjonarnej nie dłuższa niż 2 tygodnie

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus

Przerwa w nauce stacjonarnej powinna trwać nie dłużej niż 2 tygodnie, czyli mniej więcej tyle, by stwierdzić, czy dana osoba jest zakażona koronawirusem - stwierdził w poniedziałek minister edukacji Dariusz Piontkowski. Poinformował też, że na ponad 48,5 tys. szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych w całym kraju w trybie zdalnym pracują 44 placówki, a 33 w trybie mieszanym .

07.09.2020

Zmiana przepisów pozwoli na trzy formy indywidualnego nauczania w szkole i przedszkolu

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty dwóch rozporządzeń, które zmienią przepisy dotyczące indywidualnego nauczania i indywidualnego obowiązkowego wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2020/2021. Dostępne będą trzy formy: bezpośredni kontakt dziecka z nauczycielem, forma hybrydowa lub zdalna. Decyzja będzie należeć do rodziców, bo to oni będą musieli wystąpić z odpowiednim wnioskiem do dyrektora.

05.09.2020

Młodzież trzeba uczyć samodzielności i korzystania z technologii

Umiejętności większości uczniów są bardzo płytkie - wydaje nam się, że świetnie sobie ze wszystkim radzą, a realia są takie, że już kiedy np. muszą wykonać jakąś pracę wspólnie, to wykorzystują do tego wyłącznie narzędzia, z których sami najczęściej korzystają, zamiast tych, które się do tego najlepiej nadają - mówi Marcin Zaród, nauczyciel z Tarnowa.

05.09.2020

Zdalne lekcje pełne wyzwań dla ochrony danych osobowych

Zarządzanie oświatą

Zdalne nauczanie to problemy z dystrybucją wizerunku, „rajdowaniem” lekcji przez niepowołane osoby czy z potencjalnym nagrywaniem zajęć. Tymczasem zdarzało się, że nauczyciele nie do końca dostrzegali zagrożenia związane z korzystaniem ze służbowego maila - mówi dr Marlena Sakowska-Baryła, radca prawny. Radzi dyrektorom, by przygotowali procedury postępowania w takich sytuacjach.

05.09.2020

Piontkowski: Za kilka tygodni dowiemy się, ile jest zakażeń w szkołach

Okazało się, że, na szczęście, nie ma poważniejszych zakażeń, przynajmniej na razie, a tam, gdzie trzeba było podjąć decyzje, zadziałał ten szybki kontakt pomiędzy dyrektorami szkół a powiatowymi stacjami sanitarno-epidemiologicznymi - mówił w piątkowym wywiadzie minister edukacji Dariusz Piontkowski.

04.09.2020

NIK: Wciąż wiele szkół bez dostępu do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego Internetu

Zarządzanie oświatą

Program Ogólnopolska Sieć Edukacyjna ma zapewnić szkołom dostęp do szerokopasmowego, bezpłatnego internetu do końca 2020 roku, a uczniowie mają zyskać możliwość korzystania z materiałów multimedialnych dostępnych on-line, takich jak m.in.: scenariusze zajęć, filmy animowane, prezentacje, gry edukacyjne czy kursy e-learningowe. Z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że podłączanie kolejnych szkół do sieci w latach 2018-19 opóźniało się.

04.09.2020

RPO kwestionuje możliwość tworzenia szkolnych izolatoriów

Utworzenie izolatoriów nie ma jasnych podstaw prawnych. Nie można za nie uznać wytycznych Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, które przewidują wprowadzenie izolacji uczniów "podejrzanych" o chorobę - zwraca uwagę rzecznik Praw Obywatelskich.

03.09.2020

MEN: Na razie bez zmian w podstawie programowej

Zarządzanie oświatą

Mądrzejsi ludzie, bardziej zorientowani w rzeczywistości politycznej, historycznej, bardziej przywiązani do pewnych tradycji i bardziej utożsamiający się z tą tradycją z pewnością będą głosować na...

03.09.2020