SN: Odszkodowanie za zaniżone dotacje na przedszkole

Prawo cywilne Finanse samorządów

W razie wypłacenia zaniżonej dotacji na podstawie ustawy o systemie oświaty w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2016 r. osobie prowadzącej niepubliczne przedszkole przysługuje roszczenie odszkodowawcze na podstawie art. 471 k.c. z tytułu szkody spowodowanej wypłatą środków własnych na realizację zadań podlegających dofinansowaniu - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

27.03.2025

SN: Zmiana imienia ojca w akcie urodzenia dziecka

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Mimo że sąd prawomocnie orzekł, że mąż matki nie jest ojcem małoletniej, to mężczyźnie odmówiono sporządzenia nowego aktu urodzenia dziecka. W piątek, 4 kwietnia br., Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego na posiedzeniu niejawnym rozpozna wniosek rzecznika praw obywatelskich. Sąd uznał, że jeśli w postępowaniu o zaprzeczenie ojcostwa nie nakazano sporządzenia nowego aktu urodzenia, to taki wniosek zgłoszony już po wyroku o zaprzeczenie ojcostwa powinien być oddalony.

27.03.2025

Sąd UE potwierdza istnienie kartelu na rynku obligacji

Finanse Prawo europejskie

Sąd UE co do zasady utrzymał w mocy decyzję Komisji Europejskiej, zgodnie z którą siedem banków inwestycyjnych uczestniczyło w kartelu w sektorze europejskich obligacji skarbowych. Nieznacznie obniżył kwotę grzywien nałożonych na UniCredit i Nomura, utrzymał natomiast grzywnę na UBS.

26.03.2025

SN: Roszczenia obrońcy przedawniają się po trzech latach

Prawo karne Prawnicy

Prawo do ściągnięcia zasądzonych kosztów postępowania karnego przedawnia się z upływem trzech lat od dnia, kiedy należało je uiścić - to zasada obowiązująca od lat. Dlatego dodatkowych należności obrońcy z tytułu nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu przez adwokata lub radcę prawnego można dochodzić od Skarbu Państwa tylko w tym terminie. Należy go liczyć od daty uprawomocnienia się orzeczenia kończącego postępowanie - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego.

26.03.2025

NSA: Adwokatura musi zapłacić 6 tys. zł grzywny za opóźnienie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd nałożył na Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej grzywnę z powodu nieprzekazania w terminie sądowi akt sprawy, która dotyczyła wydalenia adwokata z Palestry. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że brak jest podstaw do podważania zasadności wymiaru nałożonej grzywny i umorzenia postępowania, mimo realizacji obowiązku.

26.03.2025

Sędzia Zgoliński nie wyłącza sędziego Rocha

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Sądu Najwyższego Adam Roch nie zostanie wyłączony ze sprawy korupcyjnej byłego wójta. Na przeszkodzie stoi przepis ustawy o Sądzie Najwyższym, zakazujący podważenia orzeczenia wydanego z udziałem sędziego Sądu Najwyższego lub kwestionowania jego niezawisłości i bezstronności wyłącznie z powodu okoliczności towarzyszących powołaniu tego sędziego.

25.03.2025

SN: Syn znęcał się nad rodzicami z przerwą na więzienie

Prawo karne

Skazany za znęcanie się nad rodzicami mężczyzna nie mógł bez przerwy przez dziewięć lat dręczyć ich fizycznie i psychicznie, gdyż dwa razy odbywał w tym czasie karę pozbawienia wolności. Sąd Najwyższy uchylił wyrok sądu rejonowego i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Jeśli okaże się, że sprawca dopuścił się na szkodę rodziców więcej niż jednego występku, to jego sytuacja prawna niewątpliwie uległaby pogorszeniu.

24.03.2025

Sądy kwestionują wygaszanie przez fiskusa interpretacji B+R

CIT PIT

Podmioty korzystające z ulgi badawczo-rozwojowej to kolejna grupa podatników, która toczy batalię sądową z organem podatkowym. Tym razem chodzi o wygaszanie interpretacji indywidualnych po wydanej przez ministra finansów interpretacji ogólnej. Wydaje się, że organ interpretacyjny nie dokonuje jakiegokolwiek porównania treści tych interpretacji, jak i nie korzysta z możliwości ich częściowego wygaszania. Na szczęście po stronie podatników stoją sądy administracyjne.

24.03.2025

Student nie musi korzystać z pomocy społecznej, by dostać stypendium socjalne - wyrok NSA

Domowe finanse Szkolnictwo wyższe

Rektor uniwersytetu nie może odmówić studentowi stypendium socjalnego, jeśli przedstawione przez studenta zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej nie zawiera informacji o dochodach. Osoby o niskich zarobkach nie muszą korzystać z pomocy społecznej, a wówczas OSP nie ma informacji o ich sytuacji majątkowej. Rektor uniwersytetu może to ustalić na podstawie innych dowodów - wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

23.03.2025

WSA: Zabranie kluczy lokatorowi nie daje podstaw do wymeldowania

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Nie można wymeldować lokatora, który nie opuścił miejsca stałego pobytu w sposób dobrowolny i trwały. A że tak się nie stało, to trzeba wykazać, przed rozstrzygnięciem sprawy o jej wymeldowanie, że podjęło się skuteczne działania prawne i faktyczne celem wprowadzenia się do spornego lokalu. Choćby wszczęcie procesu o przywrócenie posiadania - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

22.03.2025

NSA: Błędne skierowanie zarządzenia pokontrolnego nie było istotnym naruszeniem

Spółki Prawo gospodarcze

Zarządzenie pokontrolne zostało skierowane do spółki cywilnej, a nie do jej wspólników. Naczelny Sąd Administracyjny zwrócił uwagę, że w nazwie spółki byli wskazani wszyscy wspólnicy z imienia i nazwiska. Oznacza to, że zarządzenie pokontrolne zostało wydane z naruszeniem przepisów, ale uchybienie to nie było na tyle istotne, by skutkowało koniecznością jego wyeliminowania z obrotu prawnego.

22.03.2025

Sędzia Izby Wojskowej SN i wiceprzewodniczący PKW nie odpowie za zbrodnię

Prawo karne

Sąd Najwyższy odmówił uchylenia immunitetu sędziemu tego sądu w stanie spoczynku, gdyż uznał, że doszło do błędu. Każdy prawnik, w tym sędzia miał obowiązek się stosować do drakońskich przepisów. Przy czym ich interpretacja była specyficzna. W inny sposób sądy dokonywały interpretacji tych przepisów niż obecnie. Zdaniem sędziego Motuka jednak sędzia naruszył rażąco podstawowe zasady odpowiedzialności karnej.

21.03.2025

SN: Zakaz wystawiania zaświadczeń dla lekarki nie był zbyt surową karą

Zawody medyczne

Lekarka, pomimo ciążącego na niej obowiązku, nie wystawiła pacjentce zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy. Czyn ten uznano za przewinienie zawodowe, za które pierwotnie ukarano ją upomnieniem. Naczelny Sąd Lekarski zmienił jednak wydane orzeczenie, wymierzając lekarce karę ograniczenia zakresu czynności w wykonywaniu zawodu, poprzez zakaz wystawiania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy na okres jednego roku. Sąd Najwyższy uznał, że kara nie była rażąco niewspółmierna.

21.03.2025

NSA: Przekonanie skarżącego o wadliwości decyzji nie wstrzymuje jej wykonania

Budownictwo

Argumentacja skarżącego nie pozwalała przyjąć, że należy czasowo pozbawić inwestora prawa do zabudowy terenu. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że inwestor ma prawo do rozpoczęcia robót budowlanych na podstawie ostatecznej decyzji, mimo wniesienia środka zaskarżenia. Jeśli jednak decyzja zostanie uchylona, będzie na nim ciążył obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego.

20.03.2025

WSA: Trzeba podać adres zamieszkania, by poprzeć inicjatywę uchwałodawczą

Samorząd terytorialny

Skarżący podważał obowiązek podawania adresu zamieszkania przez osoby popierające obywatelską inicjatywę uchwałodawczą. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie podkreślił, że z taką inicjatywą mogą wystąpić wyłącznie mieszkańcy danej gminy, co wynika z ustawy o samorządzie gminnym. Tym samym podawanie przez samych zainteresowanych ich adresów zamieszkania jest uzasadnione celami i wymogami wynikającymi z przepisów prawa.

20.03.2025

SN: Skarga pauliańska i problem wyceny nieruchomości

Prawo cywilne

Jeżeli dłużnik wyzbył się nieruchomości obciążonej hipoteką , pokrzywdzenie wierzycieli zachodzi, gdy czynność ta doprowadziła do powstania lub zwiększenia nadwyżki pasywów nad aktywami dłużnika. Oceniając zasadność skargi pauliańskiej sąd nie bada możliwości zaspokojenia się wierzyciela ze zbywanej nieruchomości według art. 527 par. 2 kc - taką uchwałę podjął skład siedmiorga sędziów Izby Cywilnej SN 19 marca br.

19.03.2025

SN: Uniewinniony nauczyciel dostanie dodatki za czas zawieszenia

Kadry w oświacie

Nauczycielowi zawieszonemu w obowiązkach, w związku z trwającym postępowaniem dyscyplinarnym, w przypadku wydania wobec niego prawomocnego orzeczenia uniewinniającego wypłaca się dodatek motywacyjny i dodatek za wysługę lat, do których nauczyciel nabył prawo jeszcze przed okresem zawieszenia i stanowiły one element składowy jego wynagrodzenia ( na podstawie art.85 u) ust.2 i 4 Karta Nauczyciela - brzmi uchwała Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 18 marca br.

18.03.2025

WSA: Protokoły z przesłuchania stanowią informację publiczną

Policja

Komendant miejski policji twierdził, że protokoły z przesłuchania świadków, które znajdują się w aktach postępowania dyscyplinarnego byłego policjanta, nie stanowią informacji publicznej. Oceny tej nie podzielił Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, który wskazał, że sporne protokoły odpowiadają definicji dokumentu urzędowego w rozumieniu przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. Oznacza to, że powinny zostać udostępnione w trybie i na zasadach określonych w ustawie.

18.03.2025

SN: Rezygnacja z odczytania zeznań świadka nie jest podstawą wznowienia

Prawo karne

Powtórzenie przewodu sądowego z przyczyn dowodowych jest niezbędne dopiero wówczas, gdy cała podstawa dowodowa wyroku sądu I instancji jest obarczona mankamentami. Wadliwość ta dotyczyć będzie przeprowadzenia wszystkich dowodów, a nadto nieprawidłowego ujawnienia dowodów z dokumentów, bądź nieujawnienia innych dowodów, na których oparte zostało orzeczenie. Gdy nie zachodzą te okoliczności, przesłuchać świadka może sąd odwoławczy - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

18.03.2025

SN: Niewinny człowiek wciągnięty w aferę między spółkami

Prawo cywilne

Początkiem kłopotów pozwanego była kradzież dokumentów, które złodzieje wykorzystali do przeprowadzenia transakcji. Sąd Najwyższy stwierdził rażące naruszenie przez Sąd Rejonowy kodeksu spółek handlowych poprzez błędne przypisanie pozwanemu odpowiedzialności za zobowiązania spółki, w której organach nigdy nie zasiadał. Tym samym bezskuteczność egzekucji prowadzonej przeciwko tej spółce, nie mogła skutkować odpowiedzialnością pozwanego za jej zobowiązania – orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych i uchyliła nakaz zapłaty.

17.03.2025