Sędzia Bieniek: Nie wrócimy do sprawy Wąsika

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie chcą zajmować się powierzonymi im sprawami merytorycznymi, bo w sprawach ustrojowych wszystko jest już jasne. Oczekiwane byłoby wypracowanie takiego modelu wymiaru sprawiedliwości, by niezależnie od tego kto sprawuje władzę polityczną, działał on sprawnie i nie generował orzeczeń, które na tle Konwencji Praw Człowieka uchodzą za rozstrzygnięcia naruszające prawa stron do rzetelnego procesu – mówi sędzia Bohdan Bieniek z Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

16.01.2024

Wykorzystanie fundacji rodzinnej do budowania struktur holdingowych

Spółki Fundacja Rodzinna

Być może warto rozszerzyć zakres dopuszczalnej działalności gospodarczej fundacji rodzinnej, tak by nie różnił się on znacząco od zakresu, w jakim taką działalność prowadzą spółki handlowe. Oczywiście nie jest to temat prosty, ponieważ zwiększenie przestrzeni do swobodnie prowadzonej przez fundację działalności gospodarczej zwiększa jednocześnie ekspozycje na ryzyka nierozerwalnie związane z taką działalnością - pisze Paweł Mardas, adwokat, partner w praktyce Fuzji i Przejęć kancelarii Kochański & Partners.

16.01.2024

Podziały transgraniczne mogą być szansą na transfery technologiczne w branży New Tech

Nowe technologie Spółki Własność intelektualna

Transakcje M&A bez wątpienia przyczyniają się do szybszego rozwoju technologii oraz zwiększenia konkurencyjności firm na globalnym rynku, sprzyjając transferowi technologii na różnych płaszczyznach oraz stanowiąc narzędzie translokacji i współdzielenia wiedzy, doświadczeń, środków czy znacząco przyspieszając ścieżkę wdrożeniową innowacji - pisze Natalia Kotłowska-Wochna – radca prawny, Partner, szefowa praktyki New Tech M&A w kancelarii Kochański & Partners.

15.01.2024

Mec. Kabański i Wilhelmsen: Prokurator Barski pozostawał i pozostaje w stanie spoczynku

Prokuratura

Sprawa Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego, począwszy od zeszłego tygodnia, budzi w kraju olbrzymie emocje. Postanowiliśmy uporządkować fakty, aby to co konieczne, stało się zrozumiałe dla każdego obywatela. Konkluzja jest taka, że prokurator Barski pozostawał i pozostaje w stanie spoczynku i z tego powodu nie spełnia kryteriów do wykonywania funkcji Prokuratora Krajowego - piszą adwokaci dr Witold Kabański i Patrick Wilhelmsen.

15.01.2024

Opłata za plastik na paragonie – są dwie możliwości

Środowisko VAT Podatki międzynarodowe

Wydaje się, że prawidłowe jest zarówno ujmowanie na paragonach w jednej pozycji ceny towarów z opłatą za plastik z ujednoliconą stawką VAT, jak też wyodrębnianie dwóch pozycji - ceny za towar oraz opłaty dodatkowej z odpowiadającą im stawką VAT. Stanowisko w tej sprawie powinno zająć Ministerstwo Finansów – piszą dr Jacek Matarewicz i Dominika Kasińska z Kancelarii Tomczykowski Tomczykowska.

15.01.2024

Początek nowego roku to czas sporządzenia nowego planu postępowań

Zamówienia publiczne

Początek roku kalendarzowego to dla jednostek sektora finansów publicznych okres sporządzania planu postępowań o zamówienia publiczne. O ile te podmioty muszą sporządzić plan postępowań, o tyle na przykład podmioty prawa publicznego mogą taki dokument przygotować. To pozwoli zwiększyć zainteresowanie wykonawców ich zamówieniami. Wpływa też na transparentność podmiotów.

15.01.2024

Ustawa o pożyczce lombardowej korzystna dla konsumentów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Finanse

Kierunek zmian zawartych w ustawie o konsumenckiej pożyczce lombardowej niewątpliwe wpisuje się w tendencję do zwiększania ochrony prawnej konsumenta. Jednocześnie rozwiązania legislacyjne są zasadne i adekwatne. Stanowią odpowiedź na problemy, które występowały w praktyce lombardowej od wielu lat. Czy w ich efekcie działalność lombardowa zejdzie do podziemia? Nie sądzimy. Raczej spodziewamy się wyraźnego podziału rynku na podmioty profesjonalne - piszą Przemysław Szmidt oraz Marcin Rozmiarek z Kancelarii Filipiak Babicz Legal.

13.01.2024

Prokurator Gabriel-Węglowski: Ryzyko dwuwładzy w prokuraturze

Wymiar sprawiedliwości

Prokuratura bez wątpienia potrzebuje odnowy, wielkiej reformy. Ale jako szeregowy prokurator, jeden z kilku tysięcy, jestem pełen obaw o dalszy rozwój sytuacji, o bardzo prawdopodobne powstanie, choćby czasowe, dwuwładzy w Prokuraturze. Niedaleko stąd do anarchii i chaosu - pisze dr Michał Gabriel-Węglowski, prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

12.01.2024

Bo skarga była za krótka - o potrzebie nowelizacji art. 206 p.p.s.a.

Prawo cywilne Administracja publiczna

To nie pełnomocnik tworzy stan faktyczny utrwalony w aktach postępowania administracyjnego - on ten stan zastaje. Pełnomocnik nie ma również wpływu na stopień jego skomplikowania. W każdej sprawie - tej prostszej i tej bardziej złożonej - pełnomocnik obowiązany jest dochować należytej staranności i stosować ten sam standard określony normami etyki zawodowej - pisze Bartosz Bacia, radca prawny.

12.01.2024

Prof. Adamus: Mamy kryzys konstytucyjny. Panowie politycy, najwyższy czas zejść na ziemię

Wymiar sprawiedliwości

Jesteśmy na ostrym zakręcie historii, politycy powinni przestać zajmować się w końcu samymi sobą. Nas, obywateli Rzeczpospolitej, nie interesują osobiste ambicje czy urazy przedstawicieli władz, ale rzeczywiste rozwiązywanie rzeczywistych problemów. Panowie politycy, najwyższy czas zejść na ziemię - pisze prof. Rafał Adamus.

11.01.2024

Chaos ustawodawczy destabilizuje polski rynek e-commerce

Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Przez brak implementacji dyrektywy DAC7 polscy operatorzy platform cyfrowych znajdują się w trudnym położeniu. Nie mają pewności, czy w 2024 r. będą zobowiązani do raportowania danych o transakcjach sprzedaży z całego 2023 r. i czy w związku z tym powinni żądać takich informacji od sprzedawców – pisze Marta Kasztelan, doradca podatkowy, koordynatorka tematu E-Podatki w Grupie Legislacyjnej e-Izby, partner w kancelarii Sowiński i Partnerzy.

11.01.2024

Mec. Lewandowski: Nowe zasady wykonywania zawodu niczym powiew świeżego powietrza

Prawnicy

Wraz z najnowszymi poprawkami w regulaminie adwokackim i kodeksie etyki adwokackiej, polska adwokatura przejmuje inicjatywę w dostosowywaniu się do dynamicznie zmieniających się warunków prawnych i technologicznych - pisze Arkadiusz Lewandowski, adwokat z KPK Legal Kancelaria Adwokacka. I dodaje, że nowe zasady umożliwiają m.in. elastyczność w negocjacjach, co przekłada się na lepszą współpracę w ramach wspólnot biurowych.

11.01.2024

Prof. Stec: Prosta korekta nie rozwiązuje problemów z wykazem czasopism

Szkolnictwo wyższe

W wigilię święta Trzech Króli uczeni dostali od ministra nauki i szkolnictwa wyższego prezent w postaci nowego wykazu czasopism uwzględnianych w ewaluacji. Cofnięto w nim zmiany w punktacji wprowadzone w zeszłym roku przez ministra Czarnka i wprowadzono punktację zaproponowaną przez Komisję Ewaluacji Nauki - pisze prof. Piotr Stec, radca prawny.

11.01.2024

Dr Łuczak: Finansowanie świadczeń dla pracowników od pierwszego dnia choroby nadzieją dla wielu pracodawców

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Podczas wtorkowego posiedzenia rządu zapowiedziano wprowadzenie regulacji mających na celu przejęcie przez ZUS obowiązku zapłaty świadczenia chorobowego od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy. Zmiana ta bez wątpienia będzie ogromną ulgą dla pracodawców, zwłaszcza w dobie gwałtownych wzrostów najniższego wynagrodzenia za pracę. Pozwoli ona zaoszczędzić pracodawcom około 11 mld zł rocznie - pisze dr Paweł Łuczak.

10.01.2024

Sędzia Miczek: Czy telewizję publiczną można poddać skutecznej restrukturyzacji sądowej?

Wymiar sprawiedliwości

Przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego dużego podmiotu jest skomplikowane, bo jest to przede wszystkim proces ekonomiczny, a dopiero w następnej kolejności proces prawny. A skoro jest to proces ekonomiczny, to wymaga właściwych i sprawnych narzędzi, co odnosi się nie tylko do samych regulacji prawnych, ale także sposobu i możliwości ich stosowania - pisze sędzia Zbigniew Miczek z Sądu Rejonowego w Tarnowie.

10.01.2024

Prof. Bosek: Bez zmiany ustawy o KRS nie będzie trwałej sanacji polskiego wymiaru sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie może być tak, że bardzo wąska grupa 25 sędziów związanych z władzą wykonawczą wskazuje Sejmowi kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Dysfunkcjonalność tego modelu potwierdziło orzecznictwo, ponieważ liczba uchylonych przez Sąd Najwyższy uchwał KRS przez ostatnie lata sięgała nawet 80 procent – uważa prof. Leszek Bosek, sędzia Sądu Najwyższego, orzekający w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz w Izbie Cywilnej, b. prezes Prokuratorii Generalnej.

09.01.2024

Sędzia Matras: Izba Kontroli nie powinna istnieć

Prawnicy

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN jest podmiotem szczególnym, bo rozpoznaje sprawy ważne dla władzy. I to widać teraz, jak rozpoznaje – bez akt, szybko, aby zdążyć przed legalnym sądem. Trzeba próbować zmian legislacyjnych, bo Izba Kontroli nie powinna istnieć po orzeczeniach TSUE i po Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. To nie nowy fakt - mówi Jarosław Matras, sędzia Izby Karnej.

08.01.2024

Prof. Adamus: Cele zarządcze powinny mieć charakter motywacyjny, ale nie są niepodważalne

Spółki Prawo gospodarcze

Z istoty rzeczy - odnosząc się do założeń teoretycznych -  prawidłowo sformułowany cel zarządczy nie powinien być zdarzeniem oczywistym do osiągnięcia, na zasadzie minimum staranności i zaangażowania. Zgodnie z ratio legis ustawy cel zarządczy powinien mieć charakter motywacyjny. Powinien stanowić pewne wyzwanie dla talentów sprawnego menedżera - pisze prof. dr hab. Rafał Adamus.

08.01.2024

Jak zabezpieczyć funkcjonowanie fundacji rodzinnej i interesy członków rodziny na pokolenia?

Fundacja Rodzinna

Fundacja rodzinna daje fundatorowi możliwość wpływu na odległą przyszłość, dlatego jej statut powinien być elastyczny w razie zmiany okoliczności, a także możliwy do dostosowania do nowej rzeczywistości za kilka pokoleń. Jednocześnie istotne by był stabilny i gwarantował niezmienność pewnych ustaleń, w szczególności w zakresie uprawnień przysługujących beneficjentom - piszą Robert Uhl oraz Magdalena Kozak z Deloitte Legal.

06.01.2024

Mec. Koschel-Sturzbecher: Nowelizacja kodeksu karnego ułatwia walkę z nadużyciami gospodarczymi

Prawo karne

Jedna z wprowadzonych od 1 października br. zmian w kodeksie karnym dotyczy przepisu art. 296. Chodzi w nim o przestępstwo wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym bądź przestępstwo nadużycia zaufania. Przestępstwem jest też samo sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia takiej szkody, jednak do tej pory dla jego ścigania niezbędne było złożenie wniosku przez pokrzywdzonego. Nowelizacja rozszerzyła krąg osób, które mogą złożyć taki wniosek - pisze Agata Koschel-Sturzbecher, adwokat.

05.01.2024