Przepis na barszcz i karpia to nie dzieło, prawo autorskie nie obowiązuje

Własność intelektualna Prawo autorskie

Nie zastanawiamy się zazwyczaj, czy z przepisu kulinarnego zaczerpniętego z internetu faktycznie można swobodnie korzystać. Często wydaje się nam, że wszystko, co zostało umieszczone w sieci, jest wspólną własnością wszystkich i można z tego w dowolny sposób korzystać. Tymczasem tak nie jest, a przynajmniej nie w każdym przypadku - pisze Joanna Piłka, rzecznik patentowy w Kancelarii Patentowej Patpol.

23.12.2023

Mikołaj Kozak: Cywilny charakter zmorą w sprawach karnych gospodarczych

Prawo karne

Zmorą w sprawach karnych – zwłaszcza w skomplikowanych kwestiach karnych gospodarczych – jest dla strony atakującej sformułowanie, że sprawa ma charakter cywilny i sprawiedliwości trzeba szukać na drodze cywilnej, a nie karnej. Bardzo często takie sformułowanie nie jest w ogóle wyjaśnione - pisze Mikołaj Kozak, adwokat z Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

23.12.2023

Agnieszka Wnuk: Podejście prezentowane przez NSA ogranicza preferencje w podatku u źródła

CIT

Nie sposób nie wyrazić zaniepokojenia zaprezentowanym przez NSA automatyzmem w klasyfikowaniu struktury jako sztucznej z tego tylko powodu, że uzyskuje głównie przychody dywidendowe, a jej działalność operacyjna jest ograniczona. Przyjmując takie podejście, można by uznać, że żadna ze spółek holdingowych nie spełni kryteriów dla zastosowania zwolnienia - pisze Agnieszka Wnuk, doradczyni podatkowa, partnerka w Quidea.

22.12.2023

Zieliński: Opieka koordynowana to krótsze kolejki do specjalistów

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Większość pacjentów nie wymaga leczenia specjalistycznego, a wiele z tych osób czeka w kolejce tylko po to, żeby dostać receptę na od dawna zażywany lek. Tymczasem ci, którzy naprawdę wymagają pomocy, czekają zbyt długo. Ten mechanizm trzeba odkręcić i opieka koordynowana w tym pomaga. Mamy nowe narzędzia i możemy pacjentowi zapewnić kompleksową opiekę - mówi Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego, specjalista medycyny rodzinnej, współwłaściciel poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

22.12.2023

Wprowadzenie w błąd przy zamówieniach publicznych może słono kosztować

Zamówienia publiczne

Już w poprzednim stanie prawnym, wprowadzenie zamawiającego w błąd mogło skutkować dla wykonawcy wykluczeniem z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Wejście w życie dwa lata temu prawa zamówień publicznych zaostrzyło wcześniejsze regulacje, wprowadzając nową sankcję, której skutki są znacznie poważniejsze, ponieważ wykraczają poza ramy konkretnego postępowania - piszą Jędrzej Witaszczak i Marta Dziewulska, radcowie prawni.

21.12.2023

Prokurator Turek: Bodnar mógł i powinien odwołać członków Krajowej Rady Prokuratorów

Prokuratura

W ostatnich dniach Prokurator Generalny Adam Bodnar odwołał pięciu członków Krajowej Rady Prokuratorów, powołanych przez swojego poprzednika Zbigniewa Ziobro. Ci oświadczyli, że ich odwołanie nie wywołało skutków prawnych, gdyż Prawo o prokuraturze nie przewiduje takiej możliwości. To argumentacja fałszywa, która zasadza się na przekonaniu, że określone uprawnienie, nakaz lub zakaz wywodzi się z jednego tylko przepisu, interpretowanego w oderwaniu od pozostałych uregulowań ustawy, i od całego porządku konstytucyjnego RP - pisze i dr Piotr Turek, prokurator Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

21.12.2023

Cichoń: Realną datą wejścia w życia PIT kasowego może być 2025 rok

PIT Finanse

Po przyjęciu budżetu z poprawkami nowego rządu nie będzie, moim zdaniem, potrzeby szybkiej nowelizacji ustawy budżetowej na 2024 r. Realną datą wejścia w życia PIT kasowego może być 2025 r., wcześniej konieczne są konsultacje m.in. ze środowiskiem przedsiębiorców - mówi serwisowi Prawo.pl Janusz Cichoń, przewodniczący Sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

20.12.2023

Czy "dogadywanie się" z KNF w świetle "warzywniaka" ma sens?

Prawo gospodarcze Finanse

Wprowadzone rozwiązanie wydaje się być obiecującą opcją, umożliwiającą - z jednej strony - uniknięcie konieczności długotrwałego prowadzenia postępowań przez KNF, także przed sądami administracyjnymi, a z drugiej – złagodzenie i to istotne sankcji, która zostanie nałożona na daną instytucję. Niewątpliwie jednak podmiot zawierający taki układ z KNF, musi dokładnie rozważyć, czy takie rozwiązanie jest na pewno najlepszą opcją - piszą dr Łukasz Pilarczyk oraz Wiktoria Licha, adwokaci z Kancelarii Filipiak Babicz Legal.

20.12.2023

Dubois: Znaleźliśmy rozwiązanie, w jaki sposób odwrócić decyzje I Prezes SN

Prawnicy

Zdajemy sobie sprawę, jakie są niebezpieczeństwa manipulowania składami w Trybunale Stanu, ale nie jesteśmy w tej sytuacji bezradni. I w ciągu najbliższych dni przeprowadzimy działania prawne przywracające pewną równowagę i zasadę niezawisłego losowania sędziów – zapowiada Jacek Dubois, adwokat, zastępca przewodniczącego Trybunału Stanu.

19.12.2023

Prof. Manowska: Minister sprawiedliwości narusza trójpodział władz

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego uważa, że projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości autorstwa Adama Bodnara jest rażąco niezgodny z Konstytucją - to naruszenie niezawisłości sędziowskiej, jakiej nie było nawet w PRL. Uważa za niedopuszczalne zobowiązywanie sędziów w drodze rozporządzenia do uwzględniania takich lub innych treści normatywnych w wydawanych orzeczeniach i sporządzanych uzasadnieniach, niezależnie od tego, o jakie unormowania chodzi.

18.12.2023

Prof. Safjan: Spacerujemy po cienkiej linie nad przepaścią

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie podzielam poglądu, że przywrócenie rządów prawa jest niemożliwością. System prawny – jego ogólne zasady oraz wartości – ma sens wtedy, kiedy może spełniać swoją funkcję jako gwaranta – uważa prof. Marek Safian. I dodaje, że zastosowanie instrumentów nie tylko prawniczych, byłoby straszliwym błędem oraz ciosem wymierzonym w społeczeństwo obywatelskie, jak również w naszą konstytucyjną i prawną kulturę.

18.12.2023

Bodnar: Trzeba powstrzymać kryzys i przywrócić praworządność

Wymiar sprawiedliwości

Rozpoczęliśmy już prace nad zmianami ustawowymi dotyczącymi wymiaru sprawiedliwości. Podejmę wszystkie możliwe prawnie działania, by powstrzymać pogłębianie się kryzysu, choćby poprzez wstrzymanie obwieszczeń o wolnych stanowiskach sędziowskich. Nie można pozwolić na dalsze wadliwe powoływanie sędziów - mówi serwisowi Prawo.pl dr hab. Adam Bodnar, nowy Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny.

18.12.2023

Łagowski: Im większa firma, tym więcej problemów z wdrożeniem KSeF

VAT KSeF

Wdrożenie nowych zasad fakturowania będzie największym wyzwaniem dla dużych podmiotów, które dokonują wielu skomplikowanych transakcji i zwykle wystawiają faktury w więcej niż jednym systemie. Wszyscy podatnicy mogą mieć natomiast problem z oddzieleniem kontrahentów, którym należy wystawić będą w KSeF, od konsumentów – pisze Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy.

18.12.2023

Statut fundacji musi odpowiadać potrzebom rodziny

Prawo gospodarcze Fundacja Rodzinna

Minęło już pół roku od momentu wejścia w życie ustawy o fundacjach rodzinnych. Po tym czasie możliwe jest wskazanie pierwszych wniosków, a także obszarów, które są niezwykle istotne z perspektywy planowania sukcesji w tej formie. W naszej ocenie w przygotowaniu do utworzenia fundacji rodzinnej kluczowe znaczenie ma przemyślany proces planowania sukcesyjnego - pisze Robert Uhl, adwokat oraz Jakub Winiecki, radca prawny w Deloitte Legal.

16.12.2023

Prof. Adamus: Skarb Państwa ma prawo wykonywać prawa właścicielskie wobec nadawcy publicznego

Spółki

Czy art. 26 ust. 4 ustawy o radiofonii i telewizji w zakresie, w jakim odsyła do stosowania przepisów Kodeksu spółek handlowych, umożliwiających likwidację i rozwiązanie spółek kapitałowych stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji jest zgodny z Konstytucją RP? Pytanie to jest zadawane w warunkach politycznej „bitwy o media” i warunkach sporu politycznego, czy obecnie nadawca publiczny spełnia funkcję nadawcy publicznego - pisze prof. dr hab. Rafał Adamus.

15.12.2023

Grudniowy „hat trick” na korzyść kredytobiorców frankowych

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z istną kumulacją orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE odpowiadających na pytania prejudycjalne warszawskich sądów dotyczące kilku zagadnień istotnych przy rozstrzyganiu tysięcy procesów „frankowych”. We wszystkich tych orzeczeniach odpowiedzi Trybunału okazały się zgodne z oczekiwaniami i interesami słabszych uczestników rynku - pisze Tomasz Konieczny, radca prawny i partner w Konieczny, Polak Partnerzy.

15.12.2023

Inwestowanie w sztukę: Jak skorzystać z preferencji w VAT

VAT

Procedura VAT marża znajduje zastosowanie wyłącznie po spełnieniu konkretnych wymogów. Przede wszystkim przedmiot odsprzedaży musi mieścić się w definicji ustawowej dzieła sztuki, antyku lub przedmiotu kolekcjonerskiego. Do tej ostatniej kategorii mogą nawet należeć niektóre auta - piszą Małgorzata Łodzińska-Tchórznicka i Konrad Maciejewski z ENODO.

15.12.2023

Wyznaczenie godziny oddania głosu przez wierzycieli ma istotne znaczenie

Restrukturyzacja

Choć prawo restrukturyzacyjne nie mówi o terminie głosowania nad zatwierdzeniem układu, warto wyznaczyć nie tylko datę, ale i godzinę głosowania dla uprawnionych wierzycieli. Dzięki temu, dłużnik nie musi czekać do godziny godz. 23:59 ostatniego dnia terminu, aby złożyć wniosek o zatwierdzenie układu. Takie stanowisko poparł Sąd Rejonowy w Toruniu - pisze Mateusz Pyka, doradca restrukturyzacyjny, prawnik PF Restrukturyzacje, Kancelaria Prawa Restrukturyzacyjnego i Upadłościowego Jacek Pietrzela.

15.12.2023

Wykreślenie z listy sankcyjnej to dla firm na razie Himalaje, dużo będzie zależeć od NSA

Prawo gospodarcze Ukraina

Firmy przyzwyczaiły się do listy sankcyjnej, a wskazane podmioty powoli godzą się, że wykreślenie z niej jest bardzo trudne. Wiele wyjaśni się w nadchodzących miesiącach, kiedy zapadną pierwsze wyroki NSA. Jednocześnie organy krajowe nie są gorliwe w egzekwowaniu sankcji - czy to na gruncie polskiej ustawy, czy ustawodawstwa europejskiego, często ograniczając swoją działalność do kwestii operacyjnych - piszą Marek Neumann, radca prawny oraz Karolina Wais, adwokat.

14.12.2023