Komuda: Dla budżetu nie ma różnicy czy na "czarno" pracuje Polak, czy cudzoziemiec

Prawo pracy

Z punktu widzenia prawa, budżetu i rynku pracy nie ma dużej różnicy, czy "na czarno" pracuje w naszym kraju Polak, Ukrainiec czy obywatel innego kraju – za każdym razem skutki są negatywne dla państwa, otoczenia rynkowego, a często także dla samego pracownika. Stroną, która zawsze na tym korzysta, jest pracodawca - wskazuje ekspert rynku pracy Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

16.07.2019

Pozew o mobbing również w czasie zatrudnienia

Prawo pracy HR

W przypadku mobbingu, pracownik będzie mógł dochodzić odszkodowania od pracodawcy nawet wtedy, gdy nie rozwiązał z nim stosunku pracy - przewiduje ustawa przygotowana przez prezydenta. Problem w tym, że mobbing w Polsce bardzo trudno udowodnić - wskazują eksperci. I dodają, że wiąże się to nie tylko z mozolnym gromadzeniem dokumentów, ale również nakłonieniem świadków, aby wystąpili przeciwko swojemu szefowi.

16.07.2019

ZUS daje 50 milionów złotych na poprawę warunków pracy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Do 16 sierpnia przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku do ZUS o dofinansowanie na poprawę warunków pracy. Podobnie jak w ubiegłym roku, Zakład przeznaczył na ten cel 50 milionów złotych. Dofinansowane mogą być m.in. projekty poprawiające bezpieczeństwo instalacji technicznych, maszyn, urządzeń i miejsc pracy.

15.07.2019

W ZUS RCA informacja o wpłatach do PPK

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w dniu 11 lipca 2019 roku pojawił się komunikat dotyczący PPK i obowiązku wykazywania kwoty wpłat pracodawcy (ZUS posługuje się pojęciem składek), które płatnik będzie wnosił do PPK za uczestników planów kapitałowych. Na dzień dzisiejszy w druku ZUS RCA nie ma jednak pola, w którym płatnik mógłby wpisać wysokość wpłat wniesionych do PPK - zwracają uwagę dr Antoni Kolek i Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

15.07.2019

Czy pracownik musi dostać urlop w wakacje?

Prawo pracy

Pogląd o tym, że pracownik może się na termin urlopu nie zgodzić i przez to uniemożliwić pracodawcy udzielenia mu urlopu jest błędny i wynika z niezrozumienia przepisów prawa pracy. Nie może podlegać ochronie prawnej pracownik, który „dla zasady” nie akceptuje żadnego z proponowanych przez pracodawcę terminów urlopu, bo takie ma widzimisię albo akurat chciał jechać nad Balaton w sierpniu, a nie w lipcu - pisze dr Karol Kulig.

13.07.2019

WSA: Stosunek pracy radnego mobbera nie jest chroniony

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Radna nie przestrzegała zasad współżycia społecznego, naruszała podstawowe obowiązki pracownicze oraz dopuszczała się wobec pracowników ośrodka zachowań, które nosiły znamiona mobbingu. WSA w Gliwicach uznał, że okoliczności te uzasadniały wyrażenie przez radę gminy zgody na rozwiązanie stosunku pracy.

13.07.2019

Rząd chce zaostrzyć kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Rynek Prawo pracy

Podwyższenie kar za powierzenie pracy cudzoziemcom wbrew przepisom - przewiduje wstępna wersja dokumentu pt. "Polityka migracyjna Polski", przygotowanego przez MSWiA. Resort pracy to popiera, bo nielegalne zatrudnienie to nieuczciwa konkurencja. Pracodawcy przestrzegają jednak, że wyższe kary nie zmniejszą szarej strefy i sugerują, by zacząć od uproszczeń w legalizacji pracy obcokrajowców.

12.07.2019

Beata Szydło nie będzie szefową komisji zatrudnienia PE

Rynek Prawo pracy

Była premier nie została wybrana na stanowisko przewodniczącej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego. Zdecydowało o tym głosowanie. Za kandydaturą Szydło było 21 posłów, 27 - przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

11.07.2019

W 2020 roku pogorszy się relacja minimalnej pensji do przeciętnego wynagrodzenia

Rynek Prawo pracy

Rząd zaproponował, aby minimalna pensja za pracę w 2020 r. wynosiła 2 450 zł i wyliczył, że stanowi to 46,9 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. - To mylne informacje, 2020 rok będzie kolejnym, w którym spada ta relacja. W przyszłym roku będzie ona wynosiła zaledwie 46,57 proc. - wskazują związkowcy.

11.07.2019

Sąd: Obowiązkiem pracodawcy jest przedstawić pracownikowi informację o wypłacanej mu pensji

Rynek Prawo pracy

Kodeks pracy nie przewiduje wprost obowiązku informowania pracownika o danych, które dotyczą jego sytuacji w zakładzie pracy. Nie oznacza to jednak, że położna nie mogła domagać się od szpitala przedstawienia jej informacji dotyczącej jej pensji. Przekazywanie pracownikom tzw. pasków wypłat nie jest wystarczające - orzekł Sąd Okręgowy w Łomży.

11.07.2019

Międzynarodowa federacja popiera protest pracowników socjalnych

Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy

Międzynarodowa Federacja Pracowników Socjalnych - Region Europa zaapelowała do prezydenta RP, premiera oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej o zmiany w systemie pomocy społecznej oraz poprawę warunków pracy pracowników socjalnych i pomocy społecznej.

10.07.2019

Nie będzie zwolnienia pracowników ze wstępnych badań lekarskich

Prawo pracy BHP

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wycofało się z propozycji zwolnienia pracownika ze wstępnych badań lekarskich w przypadku, kiedy posiada on już aktualne orzeczenie lekarskie. Takie zmiany w Kodeksie pracy krytykowały związki zawodowe oraz Państwowa Inspekcja Pracy

10.07.2019

Zwolnień lekarskich trochę mniej, ale i tak kosztują miliardy złotych

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W I kwartale 2019 r. liczba dni absencji chorobowej spadła o 3,3 proc. Najczęściej "na chorobowym" są osoby w wieku między 30 a 39 rokiem życia - wynika z danych ZUS. Pracodawcy szacują, że zwolnienia kosztowały ich już 2 mld zł, a rocznie może to być nawet ok. 7 miliardów. Absencje chorobowe w Polsce są co najmniej o 20 proc. wyższe niż średnia unijna.

09.07.2019

Niemcy nie otwierają się na cudzoziemców, tylko uchylają drzwi

Rynek Prawo pracy HR

Bundestag przegłosował niedawno ustawę o imigracji wykwalifikowanej siły roboczej, która ma ułatwić zatrudnianie cudzoziemców. Eksperci wskazują, że Niemcy jedynie uchylają drzwi dla pracowników spoza UE i Polska nie powinna obawiać się exodusu Ukraińców. Jedynie 2,6 proc. zatrudnionych w Polsce ukraińskich pracowników spełnia główne kryteria stawiane przez rząd w Berlinie.

09.07.2019

Na zerowym PIT najwięcej zyskają najlepiej wykształceni

Rynek Prawo pracy Finanse

Sejm uchwalił ustawę, która zakłada, że dochody podatników do 26. roku życia do kwoty 85,5 tys. złotych będą zwolnione z PIT. Najbardziej skorzystają na tym rozwiązaniu osoby z dobrym wykształceniem, które już na początku swojej ścieżki zawodowej mogą liczyć na zarobki powyżej średniej płacy. Ale ta regulacja ma nie tylko plusy.

08.07.2019

ZUS: Ojcowie też korzystają z macierzyńskiego

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W całym kraju na macierzyńskim w 2018 r. było prawie 740 tys. osób, z czego 30 proc. stanowili ojcowie - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rodzice mogą liczyć na 52 tygodnie wolnego od pracy, na które składają się urlop macierzyński i urlop rodzicielski.

06.07.2019

IKEA nie ustępuje ws. zwolnionego pracownika

Prawo pracy

Skala niezrozumienia całej sytuacji oraz naszego przekazu osiągnęła taki poziom, że postanowiliśmy pozostawić ocenę powołanym do tego podmiotom - podkreśliła IKEA w najnowszym oświadczeniu. Wcześniej firma zaznaczyła, że zwolnienie nastąpiło nie ze względu na poglądy pracownika, a "sposób wyrażania swoich opinii, który wyklucza inne osoby".

05.07.2019

Wielkość szarej strefy w 2018 roku szacuje się na ponad 280 miliardów złotych

Rynek Prawo pracy

Odsetek szarej strefy w relacji do PKB w ostatnich 3 latach zmniejszył się z poziomu 16,7 proc. PKB do 14,1 proc. – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wyliczono, że wpływy sektora finansów publicznych z tytułu redukcji szarej strefy o 1 proc. rocznie przyniosłyby do 2023 r. od 63,9 do 127,8 miliardów złotych.

05.07.2019

Rząd chce umożliwić cudzoziemcom pracę na oświadczeniu dłużej niż 6 miesięcy

Prawo pracy HR

Jesteśmy skłonni wydłużyć okres, na który rejestrowane jest oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi - poinformował Prawo.pl wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Zaznaczył jednak, że projekt ustawy w tej sprawie nie będzie zgłoszony do Sejmu w tej kadencji parlamentu.

05.07.2019